Connect with Us

Ekskluzive-Skandali me falsifikimin/ Kallëzohet penalisht vajza e Ben Blushit dhe noterja Violeta Sulkaj

Politikë

Ekskluzive-Skandali me falsifikimin/ Kallëzohet penalisht vajza e Ben Blushit dhe noterja Violeta Sulkaj

Publikuar

-

Ekskluzive-Skandali me falsifikimin/ Kallëzohet penalisht vajza e Ben Blushit dhe noterja e tij

Denoncimet e bëra javët e fundit në lidhje me Ben Blushin dhe pasuritë e tij qindra mijë euro, të deklaruara për vetëm 30 mijë euro në emër të vajzës, tashmë aktet e shit-blerjes do të hetohen nga prokuroria.

       Noterja, Violeta Sulkaj

Pas publikimeve të bëra nga CNA.al dhe fakteve se vajza e tij Natali Blushi nuk ndodhej në Shqipëri në kohën që ishte firmosur kontrata, por sipas të dhënave të sistemit TIMS ndodhej jashtë vendit dhe akti i shit-blerjes është i falsifikuar, sot është kallëzuar penalisht Violeta Sulkaj, noterja e cila ka firmosur kontratën e shit-blerjes dhe Natali Blushi, vajza e Ben Blushit.

CNA.al ka mësuar se kallëzimi është bërë pas publikimit të dokumenteve dhe të dhënave nga sistemi TIMS, se akti i shit-blerjes të vitit 2015, bërë nga noterja Violeta Sulkaj mes Andon Dhimës dhe Natali Blushit ishte i falsifikuar.

CNA.al e tregoi këtë me dokumenta, të cilat mund ti lexoni këtu, dhe tashmë do të jetë prokuroria që do ta hetojë.

Prona në Korçë, në Bulevardin Republika

Me publikim e skandalit nga CNA.al, bashkëshortja e Ben Blushit, Eva Blushi dha dorëheqjen nga detyra si notere duke lënë licensën. (Lexo këtu)

Disa ditë më parë burime zyrtare konfirmuan për CNA.al se ka filluar hetimi administrativ për Violeta Sulkaj, por mesa duket gjithçka nuk do të mbyllet me kaq.

Një hetim penal, i cili vjen për shkak të kallëzimit të bërë nga shtetasi Andon Dhima për vajzën e Ben Blushit dhe noteren Violeta Sulkaj, janë hapi tjetër që do të zbardhin një skandal të kryer nga politikani Ben Blushi, gjatë kohës që ky i fundit ishte deputet. KU duket qartë se vajza e Ben Blushit ka përfituar një pasuri me vlerë gati 500 milionëshe, megjithëse ajo nuk ndodhej fare në Shqipëri dhe në emër të saj kanë firmosur persona të tjerë.

LEXO EDHE:  Mos hetimi i Ramës nga Prokuroria/ Zbardhet ankesa e LSI –së, ndaj këtij vendimi

Disa ditë më parë, Ben Blushi bëri një reagim në lidhje me këtë fakt, duke e inkurajuar vajzën e tij të vazhdojë studimet, por pa thënë asjë fjalë për skandalet për të cilat është raportuar nga CNA.al, por edhe media të tjera, që fillojnë me pronat në Dardhë, shkojnë me pasuritë e së bijës në Korçë, apo përfundojnë me të tjera pasuri në Dhërmi e deri tek konfliktet gjyqësore për një pallat me vlerë miliona dollarë në qendër të Tiranës, regjistruar në emër të vjehrrit të ndjerë të Ben Blushit./ CNA.al

Skandali-/ Ben Blushi bëri vajzën pronare duke i falsifikuar firmën (fakte dhe dokumente)

Ekskluzive-Dokumenti/ Eva Blushi: Ik nga notere se po më sulmojnë

Ekskluzive/ Ministria e Drejtësisë fillon hetimin ndaj noteres së Ben Blushit

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

Ekskluzive-Letra për Ambasadën amerikane/ Ben Blushi bëri vjehrrin pronar në pasuri miliona dollarë

Ekskluzive-Zbulohen të tjera dokumente/ Si gënjeu Ben Blushi për pronën 500 milionëshe, vjehrri e nxjerr “zbuluar”

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD fajëson Ramën për refuzimin e negociatave/ Tradhëtoi ëndrrën e përbashkët

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo  ka reaguar në lidhje me lajmet se dje BE ka refuzuar çeljen e negociatave me Edi Ramën kryeministër.

Në një deklaratë për mediat Pollo është shprehur se Rama po bllokon rrugën evropiane të Shqipërisë. Ish-deputeti shton se kryeministri rrëzoi marrëveshjen e 5 Qershorit për reformën zgjedhore.

Sipas Partisë Demokratike, Rama përsëri e tradhëtoi ëndrrën e përbashkët që Shqipëria të bëhet pjesë e Europës së Bashkuar.

“Siç e kemi mësuar nga lajmet, dje Bashkimi Europian refuzoi çeljen e negociatave me Edi Ramën kryeministër.
E vërteta është se Rama po bllokon rrugën europiane të Shqipërisë.

Ai e rrëzoi marrëveshjen e 5 Qershorit për reformën zgjedhore. Edhe pse kjo marrëveshje ishte ndërmjetësuar e bekuar nga Bashkimi Europian e nga Shtetet e Bashkuara: kjo është arsyeja madhore për refuzimin e djeshëm.

Rama, përsëri, e tradhëtoi ëndrrën e përbashkët që Shqipëria të bëhet pjesë e Europës së Bashkuar.

Rama nuk bën gjë tjetër veçse batuta politike dhe gjithçka që të mbijetojë në postin që ende ka.

Çmimin për këtë e paguajnë shqiparët; Ata meritojnë një qeveri që punon realisht për ta.

Shqiptarët kanë nevojë jo për një qeveri që sheh gjithë ditën interesat personale; por për një qeveri që përpiqet çdo ditë për interesin kombëtar dhe që prin në udhën drejt Bashkimit Europian.

Shqiptarët nuk kanë nevojë për një kryeminstër që poston çdo dhjetë minuta në Instagram por duan një tjetër që rrealisht lufton epideminë e mbështet ekonominë; duan një qeveri që do të sjellë shpresë tek njerëzit“, u shpreh Pollo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paralajmërimi i fortë i Vasilit/ Do t’u priten duart kujtdo që guxon të manipulojë me Gjendjen Civile

Publikuar

-

Nga

Paralajmërimi i fortë i Vasilit/ Do t’u priten duart  kushdo guxon të manipulojë me Gjendjen Civile

Ish-deputeti i LSI-së Petrit Vasili ka reaguar ashpër ndaj të gjitha tentativave që thotë se po bëhen lidhur me manipulimin e zgjedhjeve të 25 prillit.

Vasili paralajmëron ata që po merren me këto procese se do të burgosen dhe do t´u priten duart.

“Kushdo nga Rilindja në Qeveri, që do guxojë të manipulojë me Gjendjen Civile të qytetarëve, duke bërë transferime nga një qytet në tjetrin me qëllim për ti penguar të votojnë ta dijnë mirë se : DO TU PRITEN DUART DHE DO BURGOSEN”, shkruan Vasili./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ligjet rrëzuan dekretin për “Gjendjen Civile”/ Presidenca: Askush s’do mundet të prekë votën e lirë

Publikuar

-

Nga

Dëshmoi kundër Metës/ Presidenca kërkon izolimin e menjëhershëm të gazetarit

Presidenca ka reaguar pas rrëzimit që Komisioni i Ligjeve i bëri dekretit të Presidentit për Gjendjen Civile.

Përmes një statusi në rrjetet sociale zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka shkruar se Komisioni i Ligjeve nuk donte të humbiste asnjë minutë kohë për të përmbushur qëllimin e Rilindjes për deformimin e listave të Zgjedhësve dhe shtrembërimin e votës së lirë.

Blushi sqaron se ligji që Meta ktheu për shqyrtim nuk synon heqjen e gjobave për shtetasit, të cilët nuk deklarojnë banesën, por synon të krijojë hapësirë për deformimin në çdo kohë të listave të zgjedhësve dhe shpërndarjes së mandateve në çdo Qark.

Më tej Blushi shkruan se ky është qëndrim vijues i Kuvendit njëpartiak, veçanërisht pas miratimit të njëanshëm të ndryshimeve në Kushtetutë në 30 korrik dhe Kodin Zgjedhor në 5 tetor

U duk qartë që Komisioni i Ligjeve nuk donte të humbiste asnjë minutë kohë për të përmbushur qëllimin politik të Rilindjes për deformimin e listave të zgjedhësve dhe shtrembërimin e votës së lirë.

Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut, ka shqyrtuar sot Dekretin e Presidentit të Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta, nr.11812, datë 5.11.2020 “Për kthimin e ligjit nr. 130/2020 “Për një ndryshim në ligjin nr. 10129, datë 11.5.2009, ‘Për gjendjen civile’, të ndryshuar””.

Komisioni i Ligjeve ka kohë, që shfaq shenja të humbjes së qetësisë dhe durimit, ndërsa sot nën presionin politik, humbi dhe grimcat e fundit të etikës dhe profesionalizmit, që duhet të tregojë, kur me votat e tij cakton ligjet e këtij vendi.

U duk qartë që Komisioni i Ligjeve nuk donte të humbiste asnjë minutë kohë për të përmbushur qëllimin politik të Rilindjes për deformimin e listave të zgjedhësve dhe shtrembërimin e votës së lirë.

Ligji, që Presidenti Meta ktheu për rishqyrtim në Kuvend, nuk synon heqjen e gjobave për shtetasit, të cilët nuk deklarojnë banesën, por synon të krijojë hapësirë për deformimin në çdo kohë të listave të zgjedhësve dhe shpërndarjes së mandateve në çdo Qark.

Presidenti Meta, përmes Dekretit të Tij, i rekomandoi Kuvendit të falte të gjitha gjobat e gjeneruara nga mosdeklarimi në kohë i vendbanimit të ndryshuar, duke ruajtur njëkohësisht qëndrueshmërinë e ligjit dhe detyrimin e qytetarëve për të deklaruar çdo ndryshim në kohë.

Por ky rekomandim, i njëjtë me zgjidhje të ngjashme që vetë Qeveria dhe Kuvendi kanë ndërmarrë në fusha të tjera, u hodh poshtë, dhe Komisioni për Çështjet Ligjore nxitoi aq shumë, sa u hoqi të drejtën e fjalës përfaqësuesve të Presidentit të Republikës në dhënien e argumenteve ligjore të kërkuara dhe të vëna në dyshim nga relatorja e ligjit, deputetja Vasilika Hysi.

Ky është qëndrim vijues i Kuvendit njëpartiak, veçanërisht pas miratimit të njëanshëm të ndryshimeve në Kushtetutë në 30 korrik dhe Kodin Zgjedhor në 5 tetor.

Presidenti i Republikës i bën thirrje deputetëve të Kuvendit njëpartiak të reflektojnë në seancë plenare dhe të mos pranojnë cenimin e së drejtës së votës të qytetarëve, por të miratojnë Dekretin.

I ftojmë edhe njëherë deputetët e Kuvendit njëpartiak, të cilët mund të mos jenë njohur me Dekretin e

Presidentit, të lexojnë me shumë kujdes arsyet legjitime që ka ngritur Presidenti i Republikës për kthimin e ligjit.

Garantojmë të gjithë qytetarët e Republikës së Shqipërisë se, pavarësisht manovrave të fëlliqura politike, askush nuk do mundet dot të prekë votën e lirë në referendumin e 25 prillit 2021 dhe se kushdo, i cili do marrë guximin të ndërmarrë një marrëzi të tillë, do marrë një përgjigje të menjëhershme dhe më shembullore të mundshme, që as në ëndrrën e tij më të keqe, nuk e ka parë’, shkruan Blushi në Facebook./CNA.al

LEXO TE PLOTE