Ekskluzive-Skandali me falsifikimin/ Kallëzohet penalisht vajza e Ben Blushit dhe noterja Violeta Sulkaj

28 Gusht 2020, 11:06, Politikë CNA
Ekskluzive-Skandali me falsifikimin/ Kallëzohet penalisht vajza e Ben

Denoncimet e bëra javët e fundit në lidhje me Ben Blushin dhe pasuritë e tij qindra mijë euro, të deklaruara për vetëm 30 mijë euro në emër të vajzës, tashmë aktet e shit-blerjes do të hetohen nga prokuroria.

Pas publikimeve të bëra nga CNA.al dhe fakteve se vajza e tij Natali Blushi nuk ndodhej në Shqipëri në kohën që ishte firmosur kontrata, por sipas të dhënave të sistemit TIMS ndodhej jashtë vendit dhe akti i shit-blerjes është i falsifikuar, sot është kallëzuar penalisht Violeta Sulkaj, noterja e cila ka firmosur kontratën e shit-blerjes dhe Natali Blushi, vajza e Ben Blushit.

CNA.al ka mësuar se kallëzimi është bërë pas publikimit të dokumenteve dhe të dhënave nga sistemi TIMS, se akti i shit-blerjes të vitit 2015, bërë nga noterja Violeta Sulkaj mes Andon Dhimës dhe Natali Blushit ishte i falsifikuar.

CNA.al e tregoi këtë me dokumenta, të cilat mund ti lexoni këtu, dhe tashmë do të jetë prokuroria që do ta hetojë.

Me publikim e skandalit nga CNA.al, bashkëshortja e Ben Blushit, Eva Blushi dha dorëheqjen nga detyra si notere duke lënë licensën. (Lexo këtu)

Disa ditë më parë burime zyrtare konfirmuan për CNA.al se ka filluar hetimi administrativ për Violeta Sulkaj, por mesa duket gjithçka nuk do të mbyllet me kaq.

Një hetim penal, i cili vjen për shkak të kallëzimit të bërë nga shtetasi Andon Dhima për vajzën e Ben Blushit dhe noteren Violeta Sulkaj, janë hapi tjetër që do të zbardhin një skandal të kryer nga politikani Ben Blushi, gjatë kohës që ky i fundit ishte deputet. KU duket qartë se vajza e Ben Blushit ka përfituar një pasuri me vlerë gati 500 milionëshe, megjithëse ajo nuk ndodhej fare në Shqipëri dhe në emër të saj kanë firmosur persona të tjerë.

Disa ditë më parë, Ben Blushi bëri një reagim në lidhje me këtë fakt, duke e inkurajuar vajzën e tij të vazhdojë studimet, por pa thënë asjë fjalë për skandalet për të cilat është raportuar nga CNA.al, por edhe media të tjera, që fillojnë me pronat në Dardhë, shkojnë me pasuritë e së bijës në Korçë, apo përfundojnë me të tjera pasuri në Dhërmi e deri tek konfliktet gjyqësore për një pallat me vlerë miliona dollarë në qendër të Tiranës, regjistruar në emër të vjehrrit të ndjerë të Ben Blushit./ CNA.al

Skandali-/ Ben Blushi bëri vajzën pronare duke i falsifikuar firmën (fakte dhe dokumente)

Ekskluzive-Dokumenti/ Eva Blushi: Ik nga notere se po më sulmojnë

Ekskluzive/ Ministria e Drejtësisë fillon hetimin ndaj noteres së Ben Blushit

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

Ekskluzive-Letra për Ambasadën amerikane/ Ben Blushi bëri vjehrrin pronar në pasuri miliona dollarë

Ekskluzive-Zbulohen të tjera dokumente/ Si gënjeu Ben Blushi për pronën 500 milionëshe, vjehrri e nxjerr ?zbuluar?

 

Lajmet e fundit nga