Connect with Us

Dy arsyet pse nuk duhet të pini kurrë ujë duke qëndruar në këmbë

Life Style

Dy arsyet pse nuk duhet të pini kurrë ujë duke qëndruar në këmbë

Publikuar

-

Uji luan një rol shumë të rëndësishëm në hdiratimin e organizmit dhe mungesa e tij shkakton shumë probleme.

Sasia e rekomanduar e ujit është të paktën 8 gota ujë në ditë. Megjithatë sipas të dhënave, nuk duhet tepruar nëse organizmi ndihet i tejngopur me ujë.

Përse nuk duhet të pini ujë duke ndenjur në këmbë
Idea është se uji është i padëmshëm ndaj mund ta pish duke u ulur ose duke ndenjur në këmbë pa u ndier keq. E verteta qëndron krejt ndryshe. Ekspertët thonë se ujin nuk duhet ta pini ndërsa jeni në këmbë. Kjo sepse nuk do të merrni ushqyesit e nevojshëm madje mund të kthehet në armikun tuaj. Sipas tyre, trupi i njeriut është projektuar në një mënyrë të atillë që qëndrimi ulur mund të ofrojë disa përfitime të rëndësishme shëndetësore.

Kur e pini ujin duke qëndruar në këmbë, ai shkon direkt në stomak me shpejtësi duke ju rënduar. Kështu mund t’ju krijojë probleme me tretjen. Po ashtu sipas studimeve kjo mënyrë e të pirit ujë shkakton problem me artritin, për shkak se uji nuk shpërndahet si duhet por grumbullohet në kocka.

LEXO EDHE:  Largimi i Avokates së Shtetit/ Rama thyen heshtjen, tregon arsyen 

Uji duhet pirë në pozicionin e duhur
Rreth 70% e përmbajtjes së organizmit është ujë dhe trupi humbet shumë prej tij çdo ditë. Përveç sasisë, ekspertët thonë se njerëzit duhet të kujdesen edhe për pirjen e tij në mënyrën e duhur. Kur pini ujë duke qëndruar në këmbë, uji thjesht derdhet me furi në të gjithë sistemin tretës por nuk arrin në organe.

Kështu, uji nuk arrin të pastrojë organizmin nga toksinat e depozituara në veshka dhe tëmth. Kur pini ujë në këmbë, etja nuk mund të shuhet. Në këtë mënyrë, nivelet e oksigjenit në organe pësojnë një luhatje. Kjo mënyrë e pirjes së ujit rrezikon edhe kockat dhe indet dhe i dobëson ato. Prandaj herën tjetër që ju pihet ujë, uluni siç duhet dhe lëreni atë të kryejë punën e tij në organizëm pa u nxituar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Moderatorja përgatit pemën e Krishtlindjeve/ Detaji i veçantë merr gjithë vëmendjen

Publikuar

-

Nga

Moderatorja përgatit pemën e Krishtlindjeve/ Detaji i veçantë merr gjithë vëmendjen

Me afrimin e festave të fundvitit, shumë prej personazheve të njohur të medias kanë filluar të bëjnë përgatitjet.

Njëra prej tyre është edhe moderatiorja Ilnisa Agolli, e cila ka treguar se ka rregulluar pemën e Krishtlindjeve.

Por ajo që ka marrë një vëmendje të veçantë është një detaj që na e ka treguar vetë moderatorja.

Duke qenë se festat e fundvitit do të jenë paksa ndryshe nga herët e tjera për shkak të pandemisë së Covid-19, Ilnisa ka përgatitur poça në formën e virusit SARS-CoV-2 .

LEXO EDHE:  “Ka abuzuar me mua”/ Kejvina Kthella tregon arsyen e “sherrit” me Vildane Zenelin

LEXO EDHE:  VIDEO- Delfinët shmangin "kthesat" kur zhyten nën ujë/ A jeni kuriozë të zbuloni arsyen?

E ngrita siç i kishte hije, me poça korona”, shkruan ajo krahas fotos./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Mbrëmjet e Jonida Vokshit/ Aktorja publikon foton e ëmbël me vajzën

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjet e Jonida Vokshit/ Aktorja publikon foton e ëmbël me vajzën

Jonida Vokshi është një ndër femrat më të komentuara dhe më të pëlqyera të ekranit.

Kohët e fundit ajo ka qenë në qendër të vëmendjes për jetën personale, pasi u bë nënë e një vajze.

Aktorja dhe moderatorja shqiptare ka ndarë jo rrallë herë foto me vajzën e saj, Emin dhe na ka treguar se po shijon në maksimum momentet e mëmësisë.

Mbrëmjen e sotme ajo ka publikuar në rrjetet një tjetër foto, ku shihet duke mbajtur Emin në krahë, teksa është e shtrirë në krevat.

LEXO EDHE:  “Ka abuzuar me mua”/ Kejvina Kthella tregon arsyen e “sherrit” me Vildane Zenelin

LEXO EDHE:  3 arsye pse duhet të pini kafe

Për kë jeton mama, për kë”, shkruan Jonida krahas fotos, e cila me siguri ju ka ëmbëlsuar darkën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Koncerti virtual i Dua Lipës/ Zbulohet ylli i muzikës që do të performojë me këngëtaren

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja shqiptare me famë botërore,  Dua Lipa,  sot do të mbajë koncertin virtual. Pak ditë më parë këngëtarja zbuloi se pjesë e “STUDIO 2045” do të bëhej edhe legjenda e muzikës botërore, Elton John.

Dua Lipa ka zbuluar se një tjetër yll i muzikës botërore, do të jetë pjesë e koncertit të saj. Bëhet fjalë për yllin e muzikës Kylie Minogue. Kylie i bashkohet me të ftuarit e tjerë specialë të paralajmëruar më parë, përfshirë FKA Twigs, Bad Bunny dhe J Balvin.

“Jam shumë e ngazëllyer që legjendarja Kylie do të interpretojë me mua. Ajo është një nga artistet e mia të preferuara të të gjitha kohërave dhe ideja e bashkëpunimit është definicioni i një ëndrre”, tha Dua për gazetën britanike “The Sun”.

LEXO EDHE:  Plagosi kushuririn në Itali/ Shqiptari tregon arsyen

LEXO EDHE:  “Ka abuzuar me mua”/ Kejvina Kthella tregon arsyen e "sherrit" me Vildane Zenelin

Ndërkohë, mbretëresha e muzikës pop, Minogue tha: “Dua është si një dritë e ndritshme dhe një forcë natyrore në pop. Unë jam absolutisht e entuziazmuar që të interpretoj me të në transmetimin e saj live.”, u shpreh këngëtarja australiane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE