Connect with Us

Brataj publikon studimin anglez/ Ja ilaçi që u përdor te pacientët më kritikë me Covid-19 dhe efektet që dha

Shëndeti

Brataj publikon studimin anglez/ Ja ilaçi që u përdor te pacientët më kritikë me Covid-19 dhe efektet që dha

Publikuar

-

“Vjeshta do sjellë shtim të rasteve”/ Brataj: Nuk do të ketë izolim, virusi ka ndryshuar sjellje

Kreu i Urgjencës Kombëtar, Skënder Brataj, ka publikuar nje studim anglez mbi përdorimin e deksametazonit te pacientët e infektuar me koronavirus.

Sipas Bratajt, ky ilaç u përdor te pacientët e infektuar në Angli, prej ku u vlerësua se deksametazoni kishte efekte të mira për pacientët më kritikë.

Studimi i plotë:

Eksperienca angleze dhe studimi mbi përdorimin e deksametazonit në pacientët me Covid-19.
Çfarë është deksametazoni dhe a funksionon kundër COVID-19?
Deksametazoni është një kortikosteroid që përdoret në një gamë të gjerë sëmundjesh për efektet e tij anti-inflamatore dhe imunosupresive.
Nga një studim klinik në pacientët e shtruar në spital me COVID-19 në Angli u vlerësua se deksametazoni kishte efekte të mira për pacientët më kritikë.
Sipas rezultateve paraprake të shpërnndara nga ky studim dhe nga OBSH, rezulton se pacientët që trajtohen në terapi intensive me ventilatorë, trajtimi me këtë medikament zvogëlon vdekshmërinë me rreth një të tretën. Po ashtu edhe në pacientët që kërkojnë trajtim vetëm me oksigjen, vdekshmëria është zvogëluar me rreth një të pestën.
A është përdorur deksametazoni në të gjithë pacientët e shtruar në spital?
Për këtë studim jo, pacientët e përzgjedhur u caktuan rastësisht midis formave të të ndryshme të trajtimit. Deksametazoni u administrua si një preparat oral (i lëngshëm ose tablet) ose intravenoz, me dozë prej 6 mg një herë në ditë për dhjetë ditë.
Në gratë shtatzëna ose që ushqenin fëmijët në gji, pacientët u trajtuan me prednisolon (një kortikosteroide më i butë) 40 mg të administruar në rrugë orale. Pas këtij testi dhe rezultateve të mira deksametazoni nën këshillim mjeksor përdoret gjerësisht edhe në banesë.
A është dezametazoni në listën e medikameteve të OBSH-së ndër ilaçet thelbësore?
Po, deksametazoni është përfshirë në listën e modeleve OBSH të ilaçeve thelbësore (EML) që nga viti 1977 për disa indikacione në formulime të shumta. Që nga viti 2013, deksametazoni (formulë injektuese) është indikuar për sindromën e distresit respirator tek foshnjat. Prednizoloni është gjithashtu i pranishëm në EML dhe u përfshi në 1984. Deksametazoni dhe prednisoloni janë përfshirë në EML për indikacionet e mëposhtme: -Sëmundje alergjike ose të mbindjeshmërisë, pa specifikuar më tej llojin -Dhimbje dhe edemë për shkak të malinjitetit të tumoreve në kujdesin paliativ -Nauze dhe të vjella, -Si pjesë e protokolleve të trajtimit për disa tumoreve(kancere) të indeve të gjakut.
Këto indikacione janë të gjera dhe mund të përfshijnë gjithashtu dëmtime të mushkërive që lidhen me citokinat(siç dihet Covidi shkaton njëtempest citokinash). Po ashtu si një parandalim ose trajtim i sindromës respiratore akute (ARDS) të shoqëruar me infeksione të rënda respiratore akute dhe pneumoni virale. Të dy ilaçet rekomandohen gjithashtu edhe për fëmijët.
A është deklametazoni i njohur nga OBSH?
Po, deklametazoni 4 mg / ml në ampula 1 ml, është kualifikuar për përdorimin e tij në sëmundje të shoqëruara me HIV/AIDS, por jo për COVID-19. Një tjetër produkt si injektim i deklametazonit është aktualisht nën vlerësim.
Çfarë doze u përdor në studimin e pacientëve të shtruar në spital?
Dekzametazoni u përdor në test si një përgatitje orale (e lëngshme ose tablet) ose intravenoze 6 mg një herë në ditë për dhjetë ditë.
Në gratë shtatzëna ose me qumësht gjiri në vend të deksametazonit u përdor prednisoloni 40 mg në rrugë orale (ose hidrokortizon intravenoz 80 mg dy herë në ditë).
Cilat janë efektet anësore anësore tipike të deksametazonit?
Deksametazoni është përgjithësisht i sigurt. Prezanton një mjekim të favorshëm midis rriskut dhe përfitimit, veçanërisht në pacientët me pneumoni të rëndë, ndërsa përfitimi është më pak i dukshëm në pacientët me pneumoni jo të rëndë. Për shkak se trajtimi është i shkurtër, madje edhe në doza të larta, kortikosteroidet nuk shoqërohen me efekte anësore serioze. Rritja e glicemisë në gjak (hiperglicemia) është e përkohshme.
Përdorimi i zgjatur (më shumë se dy javë) mund të shoqërohet me shfaqjen e glaukomës, katarakti, ritension hidrik, hipertension, efektet psikologjike (p.sh., lëkundjet e humorit, problemet e kujtesës, konfuzioni, ose axhitim), shtim në peshë ose rritje të rrezikut të infeksioneve dhe osteoporozës.
Për rikujtesë, të gjitha këto efekte anësore nuk shfaqen kur përdoret për periudha të shkurtëra më pak se dy javë (me përjashtim të hiperglicemisë që mund të përkeqësojë diabetin).
Si krahasohen dozat e përdorura në pacientët e shtruar në spital me ato që përdoren normalisht?
Testimi përdori 6 mg deksametazon per os në ditë ose me rrugë intravenoze për dhjetë ditë.
Doza më të larta të deksametazonit janë përdorur për sëmundje të tjera për një kohë të gjatë dhe dihet se kanë qenë të sigurta.
A mund të përdoren steroidet tek të moshuarit / fëmijët / shtatëzënia?
Po, mund të përdoren tek fëmijët dhe të moshuarit. Në shtatëzani, gjatë studimit u përdor prednisolon oral ose hidrokortizon intravenoz në vend të deksametazonit.
A është deksametazoni i disponueshëm dhe në çfarë formulimesh në të gjithë botën?
Po, deksametazoni nuk është patentuar dhe është tregtuar në formulime të ndryshme (p.sh. tableta, lëng, solucion për injeksion) për shumë vite. Në përgjithësi është i disponueshëm në shumicën e vendeve.
Formulimet më të zakonshme janë:
Tableta: 0.5mg, 0.75mg, 1mg, 1.5mg, 2mg, 4mg dhe 6mg
Solucioni oral: 0.5mg/5ml, 20mg/5ml dhe 1mg/ml (koncentrat)
Ampula për injeksion: 4 mg/ml, 20 mg/5 ml
Dr. Skender Brataj

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mbetet i lartë numri i të infektuarëve me Covid 19/ Ja sa persona kanë rezultuar pozitivë gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 4,769 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 849 qytetarë, në këto bashki: 273 raste në Tiranë, 54 raste në Shkodër, 53 raste  në Vlorë, 46 raste në Durrës, 40 raste në Kavajë, 39 raste në Elbasan, 36 raste në Lushnje, 30 raste në Fier, 24 raste në Krujë, 23 raste në Berat, 18 raste në Lezhë, 16 raste në Sarandë, 15 raste  në Gjirokastër, 14 raste në Kamëz, 12 raste në Kukës, 11 raste në Kurbin, Kuçovë, Gramsh,9 raste Vau i Dejës, Divjakë, Korçë, 7 raste në Dimal, 6 raste në Vorë, Mallakastër, Devoll, 5 raste në Has, Dibër, Konispol, Peqin, 4 raste në Malësi e Madhe, Tropojë, Shijak, Patos, Maliq, 3 raste në Pukë, Rroskovec, Cërrik, 2 raste në Selenicë, Delvinë, Skrapar, Poliçan, 1 rast në Fushë -Arrëz, Mirditë, Mat, Klos, Himarë, Libohovë, Përmet, Këlcyrë, Memaliaj, Tepelënë, Pustec, Pogradec, Librazhd.

Janë 12,772 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 216 pacientë, nga të cilët 25 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 pesë qytetarë: dy qytetarë nga Tirana 59 dhe 64 vjeç, një qytetar nga Laçi 79 vjeç, një qytetare nga Lezha 84 vjeç, një qytetar nga Durrësi 89 vjeç, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Konfirmohet rasti i tretë/ Një tjetër i prekur nga koronavirusi në Angli

LEXO EDHE:  Situata nga Covid/ Rakacolli: Masat dhanë efekt, është ulur numri i të shtruarve dhe rasteve

Janë shëruar 982 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 146,827 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (18 Shtator 2021)

 

Raste të reja ditore        849

Të shëruar në 24 orë      982

Të shtruar në spitale       216

Humbje jete në 24 orë     5

Testime ditore                 4,769

 

Testime totale              1,147,151

Raste pozitive               162,173

Raste të shëruara         146,827

Raste Aktive                  12,772Humbje jete                     2,574

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë             5,469

Shkodër          1,323

Fier                  1,174

Durrës             1,152

Vlorë               796

Lezhë              646

Elbasan           645

Berat               513

Korçë              303

Kukës              287

Gjirokastër      260

Dibër                204

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Nga Ermand Mertenika/ Njihuni me skanuesin e venave, pajisjen mjekësore të çmuar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Skanuesi i venave është një pajisje mjekësore e cila me anë të drites (diodes) Infra-red bën të mundur gjetjen në mënyre precise dhe të saktë të venës me të mirë dhe më të përshtatshme për të realizuar një injeksion, infusion, vendojsen e kateterëve intra-venozë, vigonëve  e te tjera  procedura.

Skanuesi i venave përdor burimin e dritës Infra të kuqe për të krijuar hartën e kapilarëve venozë.

(Venat  janë kapilarë gjaku në të cilën qarkullon gjak i pasur me dioksid karboni (CO2)  i cili transferohet me anë të zemrës në pulmone (Mushkeritë tona) për tu pasuruar me Oksigjen (O2) dhe më pas për tu shpërndare në të gjithë trupin tonë.

Harta venoze shfaqet në ekranin e skanuesit të venave ose në zonen (siperfaqen e lekurës) ku aplikohet rrezatimi Infra-I kuq.

Skanuesi i venave aplikohet më  tepër tek pacientët  në të cilën mjeku ose infermieri e ka shumë të veshtirë të gjejë venën për të  vendosur  vigonin apo gjilpërën në mënyre të saktë pa dëmtuar venën, sidomosh flasim për paciente obezë (sasia e lartë e yndyrnave në trup).

LEXO EDHE:  Rritet numri i të infektuarve/ 13 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

LEXO EDHE:  Testi i koronavirusit në Gjermani me detyrim/ Si funksionon ai?Aktualisht në vëndet e zhvilluara,  teknologjia e skanimit të venave është shumë i përdorshëm për arsye sepse janë sisteme spitalore mjaft cilësore dhe kualiteti i shërbimit mjekësor është shumë i lartë dhe gjithashtu për shkak të numrit të lartë të popullsisë.

Aktualisht kjo pajisje mundon në Shqipëri por shpresojmë që një ditë do fillojë të aplikohet në sistemin tone spitalor.

Skanuesi i venave përdoret në qendrat spitalore, poliklinikat mjekësore  për të ofruar nje kualitet të lartë dhe mjaft cilësor në diagnostikimin e pacienteve./ CNA.al

Ermand Mertenika  ( Inxhinier Bio-Medikal)

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Mbi 950 raste pozitive me Covid 19, ja sa persona humbën jetën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 5106 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID 19, 959 persona,  dhe kanë humbur jetën 6 të tjerë.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 18 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 5106 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 959 qytetarë, në këto bashki: 347 në Tiranë, 70 raste në Shkodër, 51 raste në Durrës, 44 raste në Lushnje, 39 raste në Fier, 37 raste në Vlorë, 35 raste në Korçë, 29 raste në Kurbin, Elbasan, 24 raste në Berat, 23 raste në Krujë, 15 raste në Mallakastër, Pogradec, 14 raste në Sarandë, 12 raste në Kavajë, 11 raste në Kukës, Lezhë, Gramsh, 10 raste në Dibër, Roskovec, 9 raste në Malësi e Madhe, Vorë, 8 raste në Vau i Dejës, Delvinë, Dimal, 7 raste në Patos, 6 raste në Kamëz, 5 raste në Konispol, Devoll, Kuçovë, Peqin, 4 raste në Divjakë, Gjirokastër, Tepelenë, Skrapar, 3 raste në Has, Mirditë, Shijak, Librazhd, 2 raste në Pukë, Tropojë, Bulqizë, Selenicë, Himarë, Dropull, Këlcyrë, 1 rast në Libohovë, Memaliaj, Maliq, Kolonjë, Poliçan.

LEXO EDHE:  Teoria e çifteve që marrin hijen e njëri-tjetrit pas disa viteve lidhje/ Si qëndron e vërteta

LEXO EDHE:  Teoria e çifteve që marrin hijen e njëri-tjetrit pas disa viteve lidhje/ Si qëndron e vërteta

Janë 12,910 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

 

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 215 pacientë, nga të cilët 30 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 gjashtë qytetarë: një qytetar nga Tirana 49 vjeç, një qytetare nga Fieri 60 vjeç, një qytetare nga Gjirokastra 73 vjeç, një qytetar nga Lezha 81 vjeç, një qyetetar nga Elbasani 82 vjeç, një qytetar nga Kavaja 84 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 891 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 145,845 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (17 Shtator 2021)

 

Raste të reja ditore        959

Të shëruar në 24 orë      891

Të shtruar në spitale       215

Humbje jete në 24 orë     6

Testime ditore                 5106

 Testime totale              1,142,382

Raste pozitive               161,324

Raste të shëruara         145,845

Raste Aktive                  12,910

Humbje jete                     2,569

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë             5477

Shkodër          1413

Durrës             1160

Fier                  1160

Vlorë               791

Lezhë              679

Elbasan           636

Berat               532

Korçë              319

Kukës              286

Gjirokastër      240

Dibër                217…./ CNA.al

LEXO TE PLOTE