Connect with Us

Rusia fajëson ushtrinë amerikane për përplasjen e automjeteve ushtarake në Siri

Bota

Rusia fajëson ushtrinë amerikane për përplasjen e automjeteve ushtarake në Siri

Publikuar

-

Rusia fajëson ushtrinë amerikane për përplasjen e automjeteve ushtarake në Siri

Ushtria ruse fajësoi të enjten trupat amerikane për përplasjen e automjeteve ushtarake ruse dhe atyre amerikane në pjesën verilindore të Sirisë.

Zyrtarët amerikanë thanë të mërkurën se një automjet rus goditi anash një automjet amerikan të blindur, duke lënduar lehtë katë amerikanë, ndërkohë që dy helikopterë rusë fluturonin mbi vendngjarje, një prej tyre në një distacë prej rreth 20 metra nga automjeti amerikan.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shteteve të Bashkuara, John Ollyot, tha përmes një deklerate se automjeti rus goditi automjetin amerikan pranë Dayric, në verilindjen të Sirisë. Ai fajësoi ushtrinë ruse për “veprime të pasigurta dhe joprofesionale” që shkelën protokollet e reduktimit të rrezikut të përplases mes dy vendeve.

Në dekleratën e së enjtes, Ministria e Mbrojtjes së Rusisë tha se Gjenerali Valery Garasimov, shef i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë ruse, zhvilloi një bisedë telefonike të mërkurën me Gjeneralin Mark Milley, shef i Shtatmadhorisë amerikane, për të diskutuar mbi incidentin.

Në telefonatë, Gerasimov theksoi se ushtria ruse e kishte lajmëruar koalicionin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara lidhur me rrugën që do të ndiqte një kolonë e policisë ushtarake ruse.

“Pavarësisht kësaj, në shkelje të marrëveshjeve egzistuese, trupat amerikane u përpoqën të bllokonin patrullën ruse”, thuhet në dekleratën e ministrisë ruse. “Si reagim ndaj kësaj, policia ushtarake ruse mori masat e nevojshme për të parandaluar një icident dhe për të vazhduar përmbushjen e detyrës së tyre.”

LEXO EDHE:  Pas shpërthimeve në Bruksel

Rusia, e cial ka zhvilluar një fushatë ushtarake në Siri që ndihmoi Presidentin Bashar Assad të rimarrë kontrollin mbi pjesën më të madhe të vendit pas një lufte civile shkatërrimtare, prej kohësh është ankuar lidhur me prezencen e trupave amerikane të dislokuara në atë vend për të luftuar grupin Shteti Islamik, dhe ka bërë thirrje për largimin e tyre.

Ndërsa ka patur disa incidente mes trupave amerikane dhe atyre ruse që patrullojnë pjesën lindore të Sirisë, zyrtarët amerikanë e përshkruan incidentin e fundit si më seriozin.Trupat amerikane zakonisht shoqërohen nga pjestarët e Forcace Demokratike Siriane.

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë protokolle për menjanimin e rrezikut të përplasjeve mes tyre dhe incidenteve të tjera. Komandantët ushtarakë zhvillojnë biseda të shpeshta në përpjekje për të shmangur kontaktin mes trupave të tyre atje./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Regjimi iranian merr vendimin/ Do bombardojë takimin vjetor të opozitës

Publikuar

-

Nga

Rregjimi iranian merr vendimin/ Do bombardojë takimin vjetor të opozitës

Këshilli i Lartë i Sigurisë Kombëtare në iran ka vendosur të bombardojë takimin vjetor të opozitës.

Lajmi është bërë i dituar nga Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit.

Në një postim në rrjetet sociale, ajo deklaron se ky vendim është miratuar edhe nga Udhëheqësi Suprem i regjimit iranian Ali Khamenei.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët lavdërojnë vaksinën ruse/ Ka shfaqur reagim imunitar

LEXO EDHE:  Po planfikonte protesta për në 9 shtator/ Arrestohet lideri opozitar rus

Këshilli i Lartë i Sigurisë Kombëtare, i kryesuar nga Hassan Rouhani mori vendimin për të bombarduar takimin vjetor të Rezistencës Iraniane në Villepinte dhe Udhëheqësi Suprem i regjimit Ali Khamenei e miratoi atë”, shkruan Rajavi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Presidenti Trump paralajmëron Biden/ Do hysh në Shtëpinë e Bardhë vetëm nëse…

Publikuar

-

Nga

Donald Trump e ka ndryshuar përgjithmonë politikën amerikane

Presidenti në detyrë i SHBA Donald Trump, ka paralajmëruar ish-nënpresidentin e SHBA Joe Biden, se nuk do ta lirojë Shtëpinë e Bardhë.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Trump deklaron se do ta lërë Biden të hyjë në Shtëpinë e Bardhë si President vetëm nëse provon se nuk ka manipuluar votat.

Biden mund të hyjë në Shtëpinë e Bardhë si President vetëm nëse mund të provojë se “80,000,000 votat” e tij qesharake nuk ishin marrë në mënyrë mashtruese ose ilegale. Kur sheh se çfarë ndodhi në Detroit, Atlanta, Filadelfia dhe Milëaukee, mashtrim masiv i votuesve, ai ka një problem të madh të pazgjidhshëm!”, shkruan presidenti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Aleksei Navalni thirrje BE-së/ Godit me sanksione oligarkët rusë

Publikuar

-

Nga

Aleksei Navalni thirrje BE-së/ Godit me sanksione oligarkët rusë

Udhëheqësi i opozitës ruse, Aleksei Navalni i bëri thirrje Bashkimit Evropian të godasë me sanksione ekonomike oligarkët që kanë lidhje të ngushta me Presidentin Vladimir Putin.

“Nuk ka kuptim t’u vësh sanksione gjeneralëve e kolonelëve apo individëve të tjerë që nuk udhëtojnë shumë,” tha zoti Navalny në komente përmes lidhjes me videokonferencë.

Aktivisti rus argumentoi para anëtarëve të komisionieve të Parlamentit Evropian për marrëdhënie me jashtë nevojën për një strategji të re, duke folur nga Gjermania ku vazhdon të mjekohet pas problemeve shëndetësore që mendohet se u shkaktuan nga helmimi i urdhëruar nga Kremlini.

Ai tha se zyrtarët rusë dhe oficerët ushtarakë, të cilët tradicionalisht shenjestrohen me sanksione “nuk kanë prona të shumta apo llogari bankare në Evropë”.

Brukseli, thekson ai, duhet të godasë individë të rrethit të ngushtë të Presidentit Putin, ndër ta manjatët me jahte e investime në BE.

Qeveritë perëndimore kanë arritur në përfundimin se Navalni u helmua me noviçok, një lëndë helmuese e përdorur nga ushtria që nuk është e lehtë të sigurohet nga individë pa lidhje me shtetin.

Aleksei Navalni u mjekua në një spital të Berlinit dhe vazhdon trajtimin shëndetësor në Gjermani. Helmimi i tij ka acaruar marrëdhëniet mes Moskës dhe qeverive evropiane, sidomos autoriteteve gjermane.

LEXO EDHE:  Pas shpërthimeve në Bruksel

LEXO EDHE:  Rusia e përgatitur përballë tankeve amerikane në Europën Lindore

BE-ja ka vendosur masa për të ndaluar hyrjen në vendet e saj si dhe ka ngrirë llogaritë e gjashtë personave që dyshohen se ishin përgjegjës në helmimin e Navalnit, ndër ta edhe kreun e agjencisë ruse të zbulimit, FSB.

Por zoti Navalni tha se do të ishte gabim të identifikohej një motiv politik në veprimet e Moskës, duke shtuar se elita e Moskës është thjesht e interesuar për përfitime ekonomike.

“Shteti rus duhet të trajtohet si një grup kriminelësh, të cilët përkohësisht kanë marrë pushtetin,” tha ai, duke u bërë thirrje politikanëve evropianë të mbështesin popullin rus.

Ai paralajmëroi Bruksesin të mos njohë rezultatet e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare në Rusi, duke thënë se pa diskutim që do të jenë të manipuluara./ VOA

LEXO TE PLOTE