Connect with Us

Ylli Ndroqi (Xhemail Pasmaçiu) fillon të shkruajë shqip

Satire Politike

Ylli Ndroqi (Xhemail Pasmaçiu) fillon të shkruajë shqip

Publikuar

-

Apeli rrëzon kërkesën e Ndroqit/ Lë në fuqi sekuestron e pasurive

Ka disa të vërteta, që dikujt mund të mos i pëlqejnë, por e vërteta ngelet e tillë, sado hidhur mund t’i vijë kujtdo.

I tillë është edhe rasti i Ylli Ndroqit (Xhemail Pasmaçiut), i cili ka mësuar të shkruajë shqip në moshën 50-vjeçare dhe kjo sigurisht edhe falë kontributit të CNA.al.

Pak ditë më parë, në një vëzhgim të bërë në statuset e Ylli Ndroqit në rrjetet sociale, zbuluam se ai nuk dinte të shkruante shqip, por shkruante si një analfabet.

                     Statusi i Ylli Ndroqit, 7 gusht 2020
                             Statusi i Ylli Ndroqit, 8 gusht 2020

Por, së fundi ka bërë përmirësime të dukshme. Megjithëse ka ngelur në klasë që në fillore në Gjuhën Shqipe, më në fund ka filluar të shkruajë me ë dhe me shenja pikësimi.

LEXO EDHE:  Gafat në Parlament/ Flet për herë të parë Rudina Hajdari: Kam pasur probleme me gjuhën shqipe

Tani, ose mësoi kaq shpejt të shkruajë shqip dhe është shumë i zgjuar, por kapacitetin në Gjuhën Shqipe e kishte të fshehur, ose ka punësuar dikë t’ia shkruajë statuset, ose dikush ia korrigjon para se t’i publikojë.

Gjithësesi edhe pse po publikon në rrjetet sociale statuse me korrigjim, prap në fillore ka ngelur në Gjuhën Shqipe dhe askush nuk ka më dyshime se Ylli Ndroqi mësoi në moshën 50-vjeçare shenjat e pikësimit.

Por, rëndësi ka që edhe CNA.al ka kontribuar për diçka të mirë. Zoti Ndroqi nuk duhet të na shikojë vetëm si armiq, që publikojmë të vërtetat e tij dhe historitë e drogës, por edhe duhet të na falenderojë që më në fund i ndryshuam performancën e tij në rrjetet sociale dhe filloi të shkruajë shqip, sepse shkruante si një analfabet./ CNA.al

                      Statusi i Ylli Ndroqit, 24 gusht 2020

Foto-fakt – Analfabetizmi i Ylli Ndroqit/ Trafikanti pronar mediash nuk di të shkruajë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Satirë për të mos u humbur/ Ç’do thonë për Ramën një ditë pas 25 prillit

Publikuar

-

Nga

Nga Agim Xhafka

Majko:- Më budalla nuk kisha ndeshur në jetën time. Ndaj i hapa rrugë kaq vjet.

Braçe:- Në asnjë mbledhje qeverie nuk mori pjesë. Se s’ia kishte haberin.

Shalsi:- Nuk vodhi me lezet siç premtuam.

Spiropali:- Skënderbeut ky t’i hajë kakën. As kalit nuk iu afrua.

Ulsiu:- Për pak morëm me qafë dhe Metën.

Ulqini:– Nuk më la të flisja njëherë pa do ia qr.

Ruçi:– Më vuri kryetar parlamenti pa më pyetur. Arrogant dhe i trashë.

Xhaçka:- Shyqyr që u prishën radarët se çdo dy minuta fiki, fiki më thosh.

Xhafaj:– Aq drogë sa kishte Surreli nuk kishte as Durrësi dhe as Vlora së bashku.

Tualeti:- Më detyroi 6 vjet që në 5 fjalë të thoja 6 gënjeshtra.

LEXO EDHE:  Ylli Ndroqi (Xhemail Pasmaçiu ) trafikant droge apo zëri i qytetarëve?

LEXO EDHE:  Programi i ri i Microsoft, edhe gjuha shqipe aty

Gjiknuri:– Burrë legen, vetë na thosh vidhni vota, pastaj na inçizonte dhe ia çonte kasetat prokurorisë.

Fino:– M’u fry barku nga mashtrimet e tij.

Veliaj:- Na e mbushi Tiranën me kulla. Ec e prishi tani.

Lleshi:– Hidhu gaz helmues fëmijëve, më urdhëronte.

Balluku:– Shyqyr që theu qafën se në burg do përfundonim si parti.

Lame:– Donte të merrte edhe tapitë e tokave të Strugës. Budalla i lindur.

Top-Channel:- Theu qafën kryeministri më i paaftë dhe mashtruesi më i madh.

Klan:– Nga tani Shqipëria merr frymë lirisht.

Lorenci:- Një bq më pak.

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

“Amerikani i “marrë” në Golem”/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Publikuar

-

Nga

Amerikani i “marrë” në Golem/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar

Në Golem është një shkollë. Teknike. E lashtë me një histori amerikane.

Themelet e shkollës i hapi një amerikan: Charles Telford Erikson.

Në vitin 1908 Erikson erdhi në Tiranë. Turqit e përzunë në Elbasan. Bashkë me gruan dhe katër fëmijë. Ishte misionar i fesë protestante-evangjelist.

Zuri miqësi me Lef Nosin, Aqif Pashë Elbasanin.

Në vitin 1910 e përzuri nga Elbasani. U vendos në Manastir.

U kthye në Elbasan. Përsëri, person i pa dëshëruar, nga ushtria sërbe.

Në vitin 1919 shkoi në Koferencën e Paqes në Paris. Avokat i Shqipërisë tek Presidenti Willson. Delegat i “Vatrës” në SHBA.

Në vitin 1920 hapi dy shkolla për vajza: Në Tiranë dhe në Kavajë.

-Në vitin 1924 më ftoi Ahmet Zogu në vilën e tij në Durrës.-Kujton amerikani.- Më tha:

-Cilën shkollë do të hapësh tani?

-Institutin shqiptaro-amerikan për agrikulturë. Në Golem.

-Pse në Golem?-Pyeti Zogu.-

-Golemi është në qëndër: Tirana-Durrësi-Kavaja.- Karshi deti. Porti. Ka klimë dhe tokë të bekuar nga perëndia!

LEXO EDHE:  Programi i ri i Microsoft, edhe gjuha shqipe aty

LEXO EDHE:  Si u zhvillua aksioni antidrogë në Turqi/ Xhemal Pasmaçiu dhe një turk ishin pritësit e heroinës

Në vitin 1926 u hap shkolla. Një pjesë të fondeve i dhuroi Presidenti amerikan. Gjeti 5-6 mësues amerikanë.

Shkolla kishte një fermë me 300 ha tokë. Dy traktorë. Makina korrëse. Në atë kohë ne fushat e Shqipërisë “sundonte” parmënda?!

Në vitin 1927 Erikson mbajti një fjalim me nxënësit dhe mësuesit:

-Çdo punë e nisur, duhet të ketë një ide. Shkolla jonë e ka idenë e saj:

-Të mësoni të mbani mirë shtëpinë tuaj! Përparimi i një kombi, nis nga lulëzimi i çdo shtëpie!

Po fati i shkollës?

Erdhi fashizmi.

Shkolla ndryshoi tabelën: “Arnaldo Musolini”. Ruajti përmbajtjen.

Erdhi komunizmi: shkolla e ruajti emrin e mirë.

Erdhi demokracia: shkollës ju vu kazma?!

Vjet qeveria dha 250 milionë lekë. U bë shkolla. Tërmeti rrënoi konviktin e rrënuar. Po bëhet ndërtesë e re. Në dilemë pronësia për tokën.

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Foto-Afera 400 milionë euro e inceneratorëve “çmend” Ramën/ Shpërthejnë memet në rrjet  

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama është shfaqur mbrëmë në emisionin “Opinion”, ku ka tentuar të mbrojë aferën 400 milionë euro të koncesionit të inceneratorëve.

Por ndërsa Rama bënte avokatinë e një afere koruptive, për të cilën CAN.al ka publikuar një dosje të plotë investigative, me fakte dhe dokumente, ka pasur edhe një përplasje të fortë me gazetarët.

LEXO EDHE:  Ylli Ndroqi hedh drejtorin në sulm: PS më ka 340 milionë lekë borxh

LEXO EDHE:  Ylli Ndroqi hedh drejtorin në sulm: PS më ka 340 milionë lekë borxh

Për më tepër, Rama “haroi” distancimin social, maskën, pandeminë dhe I shpërtheu pranë fytyrës gazetarit Robert Rakipllari.

“Tërbimi” i Ramës gjatë këtij emisioni ka bërë që rrjetet sociale të shpërthejnë në ironi.

Ndiqni më poshtë disa prej memeve më pikante:/ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: