Connect with Us

Zgjedhjet presidenciale në SHBA/ Nis sot kuvendi i Republikanëve

Bota

Zgjedhjet presidenciale në SHBA/ Nis sot kuvendi i Republikanëve

Publikuar

-

Zgjedhjet presidenciale në SHBA/ Nis sot kuvendi i Republikanëve

Republikanët përgatiten të fillojnë sot kuvendin e tyre kombëtarme një seri aktivitetesh të drejtpërdrejta virtuale. Kuvendi i partisë çelet sonte në mbrëmje në qytetin Sharlot të Karolinës së Veriut, ku pritet të ri-emërojnë zyrtarisht Presidentin Donald Trump si kandidatin e tyre për zgjedhjet presidenciale të nëntorit. Presidenti planifikon të flasë në të katër netët e kuvendit të republikanëve.

Delegatët e partisë republikane fillojnë takimin këtë javë në Sharlot të Karolinës së Veriut, ku pritet të emërojnë Presidentin Donald Trump si kandidatin e tyre në garën kundër ish-nënpresidentit Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

Presidenti Trump, i cili po ndeshet me një ekonomi në vështirësi, protesta të vazhdueshme kundër padrejtësive sociale dhe racore dhe me kritika mbi përgjigjen e tij ndaj pandemisë së koronavirusit që ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 176,000 amerikanëve, ndodhet pas demokratit Joe Biden në shumicën e sondazheve kombëtare. Të dielën, Shefi i Personelit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows, megjithatë, vlerësoi etikën e punës së presidentit në përgatitjen e fushatës për një mandat të dytë.

“Presidenti, çdo ditë, jo vetëm që është përgatitur mirë, por bën më shumë se çdo president që unë kam studiuar e lexuar lidhur me përpjekjet për të çuar përpara axhendat kritike për punëtorëtamerikanë.”

Ndërkohë, sfiduesi i zotit Trump, demokrati Joe Biden, bëri histori javën e kaluar, duke emëruar senatoren Kamala Harris si kandidate për nënpresidente. Harris është gruaja e parë afrikano-amerikane dhe aziatiko-amerikane që merr këtë lloj emërimi, dhe zëvendës menaxherja e ekipit elektoral, Kate Bedingfield thotë se zoti Biden është i përqëndruar në përfshirjen e të gjithëve dhe premtimin për të shëruar vendin që po lufton me pandeminë e koronavirusit.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet-Zhvillohet mbledhja e parë e KZAZ-ve/Çfarë u diskutua

“Si president, Joe Biden do të jetë në gjendje të bashkojë njerëzit, të bëjë ndryshime domethënëse, të ndihmojë njerëzit në nevojë, dhe bizneset e vogla që po dëmtojnë familjet e shtresës punëtore.”

Rreth 336 nga më shumë se 2,400 delegatët republikanë do të jenë të pranishëm sot në Sharlot, ndërsa në ditët në vazhdim Partia Republikane do të zhvillojë të gjitha aktivitetet përmes platformave virtuale.

Anëtarë të familjes së Presidentit Trump do të mbajnë fjalime këtë javë, përfshirë zonjën e parë Melania Trump. Presidenti pritet të paraqitet çdo natë, dhe të enjten ai do të pranojë zyrtarisht emërimin e partisë me një fjalim nga Shtëpia e Bardhë./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

22 vjet nga eksodi i madh/ Nënë e bijë kujtojnë fotografinë që bëri xhiron e botës

Publikuar

-

Nga

22 vjet nga eksodi i madh/ Nënë e bijë kujtojnë fotografinë që bëri xhiron e botës

Sot shënohet 22-vjetori i eksodit të shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në 1998-1999, rreth një milionë shqiptarë u detyruan nga forcat paramilitare serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut.

Ndonëse të dëbuarit e parë, rreth 187 kosovarë, e kaluan kufirin më 27 mars 1999, valët e eksodit vazhduan deri edhe në karvanë me 70 mijë persona. 16 prilli është data kur në Kukës shënohet Dita e Eksodit, si shenjë falënderimi dhe respekti për të gjithë ata që hapen dyert për të pritur vëllezërit e tyre shqiptarë nga Kosova.

Për ndërgjegjësimin e opinionit botëror për agresionin ushtarak mbi popullin shqiptar në Kosovë, shërbeu dhe një fotografi e një fotoreporteri të agjencisë së lajmeve “Reuters”.

Në foton e 16 prillit 1999, shfaqet Sherife Luta me vajzën e saj 6-muajshe në krah, Besjanën. Sherifja e kujton atë si ditë si “një ditë të rëndësishme për Kosovën dhe të gjithë popullin shqiptar” dhe tregon se i është dashur të qëndrojë rreth 3 muaj në RMV.

LEXO EDHE:  Tërmeti tragjik/ Ambasada amerikane vijon të mbështesë Shqipërinë

LEXO EDHE:  Zgjedhjet-Zhvillohet mbledhja e parë e KZAZ-ve/Çfarë u diskutua

Kurse Besjana, sot 22 vjeç tregon për Euronews Albania se ka mësuar për atë që kishte ndodhur vetëm pasi u bë 9 vjeçe. Ajo thotë se fytyra e nënës së saj shpreh qartë atë që kishte ndodhur atë ditë./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE

Bota

Vaksinohet kancelarja Angela Merkel/ Ja cilën vaksinë bëri

Publikuar

-

Nga

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca.

“Vaksinimi është çelësi për të dalë nga pandemia”, ka thënë Merkel, sipas një postimi të zëdhënësit të saj, Steffen Seibert.

Merkel shpesh ishte pyetur në lidhje me planet e saj për tu vaksinuar, por ajo kishte këmbëngulur se do të priste radhën në përputhje me rregullat e rrepta të vaksinimit të grupeve me përparësi në Gjermani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ 14 viktima gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

Rriten sërish shifrat e të infektuarve në Kosovë/ Ja sa persona kanë humbur jetën sot

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë kanë humbur jetën 14 qytetarë si pasojë e Covid-19. Fatmirësisht 646 persona kanë fituar betejën me virusin.

”Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.230 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 520 raste pozitive./CNA.al

LEXO TE PLOTE