Connect with Us

SHBA, sanksione ndaj Iranit/ Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe refuzojnë kërkesën  

Bota

SHBA, sanksione ndaj Iranit/ Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe refuzojnë kërkesën  

Publikuar

-

/
SHBA, sanksione ndaj Iranit/ Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe refuzojnë kërkesën  

SHBA e akuzon Teheranin për shkelje të marrëveshjes atomike dhe kërkon rivendosjen e sanksioneve. MPJ Pompeo i akuzon shtetet evropiane që refuzojnë këtë se “kanë kaluar në anën e Ajatollahëve”.

Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe e hodhën poshtë kërkesën e SHBA-së për të rivendosur sanksione kundër Iranit. Ministrat e Jashtëm të tri shteteve, Heiko Maas, Jean-Yves Le Drian dhe Dominic Raab, deklaruan në një reagim të përbashkët se ky hap është “i papajtueshëm me përpjekjet tona aktuale” në lidhje me marrëveshjen bërthamore ndërkombëtare me Iranin.

Pas abrogimit të njëanshëm të marrëveshjes bërthamore në maj të vitit 2018, SHBA nuk është më anëtare e marrëveshjes, thanë ministrat. “Problemi aktual i shkeljeve sistematike nga ana e Iranit e detyrimeve që rrjedhin nga marrëveshja duhet të zgjidhet përmes dialogut”.

Frankreich Außenminister Heiko Maas in Paris (picture alliance/dpa/B. Jutrczenka)Heiko Maas, Josep Borell, Jean-Yves Le Drian dhe Dominic Raab

Ministrat i bënë thirrje Iranit që të respektojë marrëveshjen, “të tërheqë dorë urgjentisht nga të gjitha masat që nuk janë në përputhje me detyrimet e tij bërthamore dhe të rikthehet menjëherë në zbatimin e plotë” të marrëveshjes.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në SHBA/ Gazetari i “Fox News” tregon si votuan 25 të vdekurit

SHBA e akuzon Teheranin për shkelje “të mëdha” të marrëveshjes

SHBA synonte të aktivizonte një mekanizëm të diskutueshëm për të rikthyer sanksionet e OKB-së kundër Iranit. Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, i dorëzoi një letër kryesisë së Këshillit të Sigurimit të OKB në New York, ku e akuzonte Teheranin për shkelje “të mëdha” të marrëveshjes ndërkombëtare bërthamore të vitit 2015.

US-Außenminister Mike Pompeo zu Besuch in Prag (picture alliance/dpa/M. Kamaryt)Ministri i Jashtëm i SHBA-së Pompeo i akuzoi shtetet evropiane se “kanë kaluar në anën e Ajatollahëve”.

Me një letër të tillë vihet në lëvizje i ashtuquajturi mekanizëm i përshpejtuar për rivendosjen e sanksioneve të OKB kundër Iranit. Por rezultati i procedurës është sidoqoftë i hapur, sepse është e diskutueshme, nëse SHBA ka të drejtë ta aktivizojë këtë mekanizëm. Në mosmarrëveshjen për zgjatjen e sanksioneve ministri i Jashtëm i SHBA-së, Pompeo i akuzoi shtetet evropiane se “kanë kaluar në anën e Ajatollahëve”./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Tronditet Berlini/ Gjenden të masakruar 5 persona brenda banesës, mes tyre 3 fëmijë

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Gjermaninë, ku 5 persona përfshirë tre fëmijë u gjetën të pajetë në një shtëpi në jug të Berlinit.

Ishte policia gjermane që gjeti pesë të viktimat në një ndërtesë banimi në Königs Ëusterhausen në Brandenburg.

Sipas zyrës së prokurorit publik të Cottbus, trupat kanë plagë me armë zjarri dhe me thikë.Kanë qenë fqinjët ata që kanë sinjalizuar policinë, pasi kanë raportuar se asnjë prej anëtarëve që dyshohen të jenë një familje, nuk janë parë të dalin jashtë banesës.

LEXO EDHE:  “COVID-i i gjatë”, sfidë e mjekësisë moderne me rëndësi parësore

LEXO EDHE:  “COVID-i i gjatë”, sfidë e mjekësisë moderne me rëndësi parësore

Ne supozojmë se bëhet fjalë për një krim vrasjeje”, tha zëdhënësi i policisë.

Policia është ende duke punuar në lidhje me shkaqet e këtij krimi të rëndë dhe indentifikimin e autorëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Kriza sociale në Afganistan, njerëzit përballen me urinë

Publikuar

-

Nga

Fitorja e talebanëve ka sjellë pasiguri në shumë nivele për të rinjtë dhe të moshuarit në Afganistan.

Studentët universitarë janë në vitet kyçe të arsimimit, por lufta dhe një regjim i ri po pengojnë karrierën e tyre.

Dhe ky nuk është i vetmi kërcënim. Me ardhjen e dimrit, Afganistani po përballet me mungesën e ushqimeve.

“Temperaturat pritet të bien në minus 25 gradë Celsius, dhe shumë familje të zhvendosura nuk kanë strehim të duhur, një kërkesë parësore nëse duan t’i mbijetojnë të ftohtit të ashpër në Afganistan. Kriza humanitare po përshkallëzohet çdo ditë në Afganistan. Uria ka pushtuar vendin. Afro 23 milionë njerëz, që është 55 për qind e popullsisë, po përballen me nivele ekstreme të urisë dhe gati nëntë milionë prej tyre janë në rrezik të urisë”, tha Babar Baloch, zëdhënës i Agjencisë së OKB-së për Refugjatët (UNHCR).

LEXO EDHE:  Xhonson, Klinton, Nikson dhe tani Trump/ Historia e presidentëve që iu nënshtruan “impeachment”-it

LEXO EDHE:  Xhonson, Klinton, Nikson dhe tani Trump/ Historia e presidentëve që iu nënshtruan “impeachment”-it

Në të gjithë vendin, problemet ekonomike i kanë detyruar njerëzit të fillojnë punë të reja për të mbijetuar.Në Kandahar, disa njerëz po punojnë duke mbledhur lulëkuqe.

“Erdha në mëngjes të fitoja ca para për prindërit, gjysmën e ditës shkoj në shkollë, gjysmën tjetër të ditës përgatitem për provimin por tani situata është e tillë që më duhet të bëj diçka. përndryshe nuk fitoj, dhe unë punoj për të kultivuar opium”, tha Ahmad Wali, student./Euronews

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Shpërthen vullkani në Indonezi/ Informacionet e para

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në rajonin e Javas Lindore të Indonezisë shpërtheu vullkani Semeru.

Sumeru është një nga vullkanet më të larta në ishullin e Java është Semeru (Semeru), është quajtur edhe Muhomeru (Mahameru). Ajo është e vendosur në pjesën jugore të caldera Tanger (kompleksi vullkanik) dhe është gjatë gjithë kohës aktiv.

Pas shpërthimit shumë nga banorët që jetonin në zonat afër u evakuuan në zona më të sigurta.

LEXO EDHE:  Yuri Kim tjetër mesazh/ SHBA do të vazhdojë të mbështesë reformën në drejtësi

LEXO EDHE:  Pse është tepruar shumë me idenë e “rënies” së AmerikësNë një deklaratë për “TvOne” Thoriqul Haq, Zyrtari i rajonit Lumajang u shpreh se vendbanimet përreth u mbuluan nga tymi dhe hiri kështu, shumë fshatra u zhytën në errësirë.

Për fat të mirë, nga raportimet e para nuk ka informacion për të lënduar apo persona që kanë humbur jetën./CNA.al

LEXO TE PLOTE