Connect with Us

“Super përhapësit e heshtur” të Coronavirusit/ Ja çfarë paralajmërojnë studiuesit

Shëndeti

“Super përhapësit e heshtur” të Coronavirusit/ Ja çfarë paralajmërojnë studiuesit

Publikuar

-

Jo vetëm njerëzit/ Kush tjetër rrezikohet nga Coronavirus

Fëmijët janë ‘super-shpërndarës të heshtur’ të Covid-19 , sipas hulumtimeve të reja. Ata mund të mbajnë sasi më të mëdha të virusit sesa të rriturit e lënë duke luftuar për jetën e tyre, megjithatë nuk tregojnë simptoma, thonë shkencëtarët.Kjo i bën ata veçanërisht ngjitës për anëtarët e familjes, siç janë gjyshet dhe gjyshërit, paralajmërojnë shkencëtarët.

Gjetjet bazohen në mostrat e hundës, fytit dhe gjakut nga pothuajse 200 pacientë të rinj pediatrikë në SH.B.A.Autori kryesor Dr Lael Yonker, nga Spitali i Përgjithshëm i Massachusetts , tha: “Unë u befasova nga nivelet e larta të virusit që gjetëm te fëmijët e të gjitha moshave, veçanërisht në dy ditët e para të infeksionit. Unë nuk e prisja që ngarkesa virale të ishte aq e lartë.

Ju mendoni për një spital dhe të gjitha masat paraprake të marra për të trajtuar të rriturit me sëmundje të rëndë. Por ngarkesa virale e këtyre pacientëve të shtruar në spital është dukshëm më e ulët se një” fëmijë i shëndetshëm “i cili po ecën përreth me një ngarkesë të lartë virale SARS-CoV-2”. Edhe kur fëmijët shfaqin simptoma si ethe, rrufë në hundë dhe kollë, ato shpesh mbivendosen me gripin dhe ftohjen e zakonshme.

Kjo ngatërron një diagnozë të saktë të Covid-19, sëmundja që rrjedh nga koronavirusi SARS-CoV-2 , tha ajo.Studimi i botuar në Gazetën e Pediatrisë tregon se fëmijët po luajnë një rol më të madh në pandemi nga frika.

Është më e gjithëpërfshirja e këtij lloji deri më tani – përfshin 192 foshnje, fëmijë, adoescnts dhe të rritur të rinj deri në moshën 22 vjeç.Në përgjithësi, më shumë se një e katërta (49) testuan pozitive për SARS-CoV-2 – dhe 18 të tjerë kishin shfaqje të vonë, sëmundje të lidhura me Covid-19.

LEXO EDHE:  Dezinformimi për Coronavirus/ BE kërkon raporte mujore nga Facebook, Google dhe Twitter

Pjesëmarrësit e infektuar u zbulua se duhet të kishin një nivel të konsiderueshëm më të lartë të virusit në rrugët e frymëmarrjes sesa të rriturit – duke luftuar për jetën e tyre në njësi të kujdesit intensiv.

Me shqetësuese, përhapja ose transmetueshmëria e një virusi rritet në të njëjtën kohë me sasinë që një individ po bart.Studimi gjithashtu ekzaminoi përgjigjet e antitrupave në fëmijët e shëndetshëm dhe ata me çrregullime të organeve Covid-19 ose të lidhura të quajtur Sindromi Inflamator Multisystem (MIS-C).

Ajo sjell implikime për rihapjen e shkollave, qendrave të kujdesit ditor dhe vendndodhjeve të tjera me një numër të madh të fëmijëve dhe ndërveprim të ngushtë me mësuesit dhe stafin. Profesori i lartë i autorit Alessio Fasano, pediatër me famë botërore në Massachusetts, tha: “Fëmijët nuk janë imunë nga ky infeksion dhe simptomat e tyre nuk lidhen me ekspozimin dhe infeksionin.

“Gjatë kësaj pandemie Covid-19, ne kemi ekzaminuar kryesisht subjekte simptomatike, kështu që kemi arritur në konkluzionin e gabuar shumica e njerëzve të infektuar janë të rritur.”Sidoqoftë, rezultatet tona tregojnë se fëmijët nuk janë të mbrojtur kundër këtij virusi. Ne nuk duhet t’i zbrasim fëmijët si përhapës të mundshëm për këtë virus.”

Studiuesit vunë në dukje se fëmijët me Covid-19 nuk kanë aq gjasa që të sëmuren seriozisht si të rriturit.Por si transportues asimptomatikë që ndjekin shkollën, ata mund të përhapin infeksionin dhe të sjellin virusin në shtëpitë e tyre.Ky është një shqetësim i veçantë për familjet në grupe të caktuara socio-ekonomike, të cilat janë goditur më rëndë në pandemi.Ai gjithashtu vlen për familjet shumë-gjeneruese me të moshuar më të prekur në të njëjtën familje./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Rritet sërish numri i infektimeve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

MSH nxjerr shifrat/ Ja sa raste të reja janë shënuar në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3934 testime, kanë rezultuar pozitivë 659 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 8 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:316 në Tiranë, 44 në Fier, 25 në Lushnje, 24 në Durrës, 23 në Elbasan, 19 në Krujë, 17 në Kamëz, 16 në Pogradec, 15 në Berat, nga 14 qytetarë në Korçë, Vlorë, Shkodër, 10 në Gjirokastër, 9 në Kukës, nga 8 qytetarë në Sarandë, Kuçovë, 7 në Patos, nga 6 qytetarë në Kurbin, Libohovë, nga 5 qytetarë në Gramsh, Mallakastër, Vorë, Lezhë, Vau i Dejës, nga 3 qytetarë në Mirditë, Dibër, Devoll, Kolonjë, Dimal, nga 2 qytetarë në Librazhd, Poliçan, Delvinë, Divjakë, Shijak, Tropojë, Fushë Arrëz, nga 1 qytetar në Pukë, Has, Kavajë, Mat, Roskovec, Himarë, Finiq, Përmet, Memaliaj, Peqin.

Janë 6397 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 146 pacientë, nga të cilët 16 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 8 qytetarë: gjashtë qytetarë nga Tirana të moshave 51-83 vjeç, një qytetare nga Durrësi 60 vjeçe, një qytetar nga Elbasani 68 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Fëmijët dhe qentë, miq shumë të mirë

LEXO EDHE:  Ja çfarë mendojnë shkencëtarët për kripën

Janë shëruar 543 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 170,217 që nga fillimi i epidemisë.Statistika (20 Tetor 2021)

Raste të reja ditore 659
Të shëruar në 24 orë 543
Të shtruar në spitale 146
Humbje jete në 24 orë 8
Testime ditore 3934

Testime totale 1,269,535
Raste pozitive 179,463
Raste të shëruara 170,217
Raste Aktive 6397
Humbje jete 2,849

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3115
Durrës 742
Fier 724
Shkodër 486
Elbasan 233
Berat 221
Gjirokastër 186
Lezhë 182
Korçë 172
Kukës 151
Vlorë 121
Dibër 64

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Rritet ndjeshëm dhe numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3713 testime, kanë rezultuar pozitivë 616   qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 12 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:220 në Tiranë, 53 në Fier, 31 në Lushje, 25 në Durrës, 23 në Elbasan, 20 në Berat, 19 në Shkodër, 17 në Vlorë, 16 në Kamëz, 15 në Pogradec, 13 në Gjirokastër, nga 12 qytetarë në Krujë, Patos, 10 në Sarandë, 9 në Lezhë, nga 8 qytetarë Kukës, Kurbin, Vorë, Mallakastër, Korçë, 7 në Kavajë, nga 6 qytetarë në Tropojë, Devoll, 5 në Kuçovë, nga 4 qytetarë në Gramsh, Poliçan, Dimal, Libohovë, Himarë, nga 3 qytetarë në Memaliaj, Tepelenë, Divjakë, nga 2 qytetarë në Pukë, Fushë Arrëz, Mirditë, Selenicë, Delvinë, Këlcyrë, Cerrik, Belsh, Peqin, nga 1 qytetar në Librazhd, Skrapar, Kolonjë, Maliq, Konispol, Roskovec, Mat, Dibër, Shijak, Has.

Janë 6289 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 148 pacientë, nga të cilët 16 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 12 qytetarë: gjashtë qytetarë nga Tirana të moshave 67-88 vjeç, një qytetare nga Librazhdi 61 vjeçe, një qytetar nga Pogradeci 66 vjeç, një qytetar nga Berati 67 vjeç, një qytetar nga Fieri 72 vjeç, një qytetar nga Durrësi 88 vjeç, një qytetar nga Korça 88 vjeç,
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Rripi në qafën e kësaj vajze ka tërbuar prindërit, qindra reagime të ashpra

LEXO EDHE:  Ja çfarë mendojnë shkencëtarët për kripën

Janë shëruar 589 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 169,674 që nga fillimi i epidemisë.Statistika (19 Tetor 2021)

Raste të reja ditore 616
Të shëruar në 24 orë 589
Të shtruar në spitale 148
Humbje jete në 24 orë 12
Testime ditore 3713

Testime totale 1,265,601
Raste pozitive 178,804
Raste të shëruara 169,674
Raste Aktive 6289
Humbje jete 2,841

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3076
Fier 710
Durrës 706
Shkodër 489
Elbasan 236
Berat 212
Lezhë 187
Gjirokastër 174
Kukës 162
Korçë 145
Vlorë 126
Dibër 66

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

FDA strategji për përzierje të vaksinave për më shumë efikasitet

Publikuar

-

Nga

Mediat amerikane thonë se së shpejti Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) do të lejojë marrjen e një doze përforcuese të vaksinës COVID-19, të ndryshme nga dozat pararendëse.

Enti rregullator federal i ilaçeve pritet të shpallë të mërkurën të ashtuquajturën strategji e “kombinimit të doza të ndryshme, por që plotësojnë njëra-tjetrën” pasi të japë zyrtarisht autorizimin për dozat përforcuese të vaksinës së Modernës, që merret me dy të tilla dhe Johnson & Johnson-it, që merren me një dozë të vetme.

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë miratuar tashmë doza përforcuese të vaksinës së Pfizer-it, me dy doza, për disa kategori personash. Personat që kualifikohen duhet ta marrin atë gjashtë muaj nga marrja e dozës së dytë. Bëhet fjalë për amerikanët mbi 65 vjeç, banorët e azileve, punonjësit e vijës së parë të frontit, si mësuesit dhe punonjësit e kujdesit shëndetësor, si dhe ata persona mes moshës 50 dhe 64 vjeç, me sistem të dobët imunitar.

LEXO EDHE:  Si do të duken fëmijët tuaj/ Këto foto iu tregojnë çdo tipar

LEXO EDHE:  Manastirliu feston me femijët e “Zyber Hallullit: Vit me sakrifica për të gjithë, mirënjohje edukatorëveVendimi për të autorizuar vaksinat përforcuese të Moderna-s dhe Johnson & Johnson, vjen pas një studimi të publikuar javën e kaluar nga Instituti Kombëtar i Shëndetit sipas të cilit, tek ata persona që kishin marrë vaksinën Johnson & Johnson, ishte vënë re një rritje me 76 herë e nivelit të antitrupave pas marrjes së një përforcuesi të vaksinës Moderna, dhe një rritje me vetëm 35 herë pas marrjes së një doze përforcuese të Pfizer-it. Tek ata persona që morën një dozë të dytë të vaksinës Johnson & Johnson ishte vënë re një rritje me vetëm katërfish e nivelit të antitrupave.

Rezultatet e studimit të Instituti Kombëtar të Shëndetit iu paraqitën një komisioni këshillues të FDA-së që u takua të premten e kaluar për të diskutuar rreth miratimit të dozës përforcuese të vaksinës Johnson & Johnson./Voa

LEXO TE PLOTE