Connect with Us

Përballja e fuqishme e Mercedes me Nokia/ A do të ndalohet shitja e automjetit në Gjermani?

Teknologji

Përballja e fuqishme e Mercedes me Nokia/ A do të ndalohet shitja e automjetit në Gjermani?

Publikuar

-

Nokia Oyj fitoi një vendim gjykate në një mosmarrëveshje për patentë me Daimler, duke i dhënë kompanisë finlandeze komandën në një luftë të gjatë për teknologjinë celulare në automobila. “Daimler, pronar i markës Mercedes-Benz, shkeli patentat e teknologjisë celulare të Nokia”,- thanë të martën gjyqtarët në Mannheim, Gjermani. Gjykata tha se duhej të anonte me Nokia sepse Daimler nuk ishte e gatshme t’i përmbahej rregullave ekzistuese për të ashtuquajturat patenta thelbësore standarde. “Faktet tregojnë se Daimler dhe përkrahësit e tij në këtë rast nuk janë të gatshëm të marrin licencë,” tha gjykata në një deklaratë.

Ky vendim mund të lejojë që Nokia të ndalojë Daimler të shiste automjete në Gjermani, kompania nlandeze do të duhet të llojë një procedurë të veçantë ligjore dhe të vendosë një garanci prej 7 miliardë eurosh për ekzekutim.

Prodhuesit e automjeteve në Evropë varen nga teknologjia për të mundësuar automjetet e tyre për lidhjen elektronike. Nokia kërkon të tarifojë tarifa për veturë në vend që t’u japë licencave prodhuesve të pjesëve të automjeteve për komponentët që prodhojnë. Si rezultat, disa furnitorë, përfshirë Kontinentin dhe Robert Bosch, janë duke mbështetur Daimler në proces gjyqësor.

Rasti është duke u shikuar nga afër përtej industrisë së makinave pasi mund të ketë pasoja në internet të gjërave pasi lidhja celulare bëhet më e rëndësishme në pothuajse të gjitha produktet dhe industritë.Në një veprim të rrallë që tregon se sa të larta janë kunjet, Zyra Federale e Kartelit në Gjermani në qershor u kërkoi gjyqtarëve të Mannheim të kërkojnë udhëzimin e Gjykatës Evropiane të Drejtësisë përpara se të vendosin mosmarrëveshjen. Gjykatësit e Mannheim të martën kundërshtuan kërkesën.

LEXO EDHE:  Drejtonin mjetin në gjendje të dehur/ Ndalohen dy shtetas

Nokia ka hedhur në gjyq Daimler në tre gjykata gjermane për portofolin e patentave të teknologjisë celulare. Gjykata e Mannhemit në shkurt hodhi poshtë një padi të ngjashme nga Nokia dhe i ka qëndruar dy raste të tjera për të pritur një vendim mbi vlefshmërinë e tyre. Kompania finlandeze dëshiron që Daimler të paguajë honorare bazuar në secilën makinë të shitur, por Daimler argumenton se tarifat do të ishin shumë të larta. Ajo dëshiron që Nokia të licencojë teknologjinë tek furnizuesit e pajisjeve të përdorura për të integruar pajisjet mobile në automjetet e saj, të cilat më pas do të ngarkonin makinën gjermane.

Nokia ka thënë se modeli i saj i licencës është pranuar nga prodhuesit e tjerë të makinave, përfshirë BMË dhe Volksëagen Group.Fituesit në paditë e patentave duhet të peshojnë rrezikun e zbatimit të vendimeve, të cilat përfshijnë mundësinë e dëmeve masive nëse urdhri të rrëzohet në apel. Kjo është arsyeja pse gjykatat kërkojnë që fituesit të lënë mënjanë një shumë të madhe përpara se të lejojnë zbatimin e një ndalimi të shitjes./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Shtëpitë e së ardhmes?/ Kompania sjell në treg mobiljet inteligjente që komandohen me telekomandë

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Këto janë shtëpitë e së ardhmës? Një kompani në San Franciskos “Bumblebee Spaces” ka krijuar një sistem inteligjent të mobiljeve që përmban njësi magazinimi të vendosura, korniza krevatesh, hapësira pune dhe garderobë që mund të sistemohën në shtëpinë tuaj me komandë sipas dëshirës.

Sistemi i mrekullueshëm për hapësirat e ngushta të jetesës është edhe qëllimi i kompanisë së dizajnit.

Mobiljet duke përfshirë shtretërit dhe njësitë e magazinimit zbresin të gjitha nga tavani, aktivizohen nga aplikacioni ose komandat zanore

Ky sistem është instaluar tashmë në disa apartamente në The Smile, një kompleks apartamentesh në East Harlem, Nju Jork

Sipas Daily Mail, ky sistem mund të jetë përgjigja ndaj kushteve të vështira të jetesës, duke u dhënë njerëzve hapësirën për t’u argëtuar  dhe sistemuar gjerat hjithashtu.

LEXO EDHE:  Avokati i Kadri Veselit, kritika të ashpra për Prokurorët e Speciales

LEXO EDHE:  Avokati i Kadri Veselit, kritika të ashpra për Prokurorët e SpecialesParaqitja e dizajnit futuristik lejon njësitë e magazinimit, kornizat e krevateve, hapësirat e punës dhe ‘garderobat’ anash të ngrihen dhe të bien nga tavani me urdhër, dhe tashmë është instaluar në disa apartamente në Nju Jork.

Duke grumbulluar mobilje gjatë ditës, banorët mund të lirojnë hapësirë ​​të çmuar për aktivitete të tilla si joga, lojëra dhe argëtim me miqtë.

Bumblebee Spaces, firma e projektimit në San Francisko e cila krijoi sistemin, beson se mund të jetë përgjigja për apartamentet e vogla në qytete të mbipopulluara ku hapësira e lirë vjen me çmim të lartë.

Megjithatë, nuk është i lirë – instalimi i një shtrati dhe dy njësive magazinimi kushton 18,750 dollarë (13,630 £), ndërsa një shtrat dhe gjashtë njësi magazinimi arrijnë në 29,000 dollarë (21,000 £)./CNA.al

https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-10128011/New-York-flat-furniture-falls-ceiling-command.html#v-2283168162906262885

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tashmë, kushdo mund të fluturojë/ Njihuni me mini-helikopterin për të cilin nuk do ju duhet vërtetim piloti

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Një startup nga Suedia ka zhvilluar një mjet fluturues personal që thotë se ‘kushdo mund të fluturojë’ i quajtur Jetson One, dhe mund të vihet në dispozicion për 66,000 £ (92,000 dollarë).

Avioni i cili  është tërësisht elektrik (eVTOL) dhe  u lançua këtë muaj, tre vjet pasi firma publikoi një prototip të ‘provës së konceptit’ në 2018.

Misioni ynë është të bëjmë fluturimin të disponueshëm për të gjithë. Jetson është një helikopter elektrik që mund ta zotëroni dhe fluturoni. Ne synojmë t’i bëjmë të gjithë pilot,’ tha bashkëthemeluesi i Jetson, Peter Ternstrom.

Helikopteri i cili është i pajisur vetëm me një ulëse mund të zmadhohet me 63 mph falë kornizës së tij të lehtë prej alumini dhe fibër karboni dhe motorit me 118 kuaj fuqi.

LEXO EDHE:  Ku ndodhet Elvana Gjata?/ Fevziu zbulon vendndodhjen e këngëtares

LEXO EDHE:  Trafikonin kokainë me vlerë 500 mijë paund/ 3 shqiptarët sulmojnë oficerët e huaj

Der tani firma ka shitur 12 njësi të prodhuara, dhe kanë mbetur vetëm tre të cilat do vihen në dispozicion në vitin 2023.Sipas Daily Mail, makina është emëruar pas “The Jetsons”, një ‘familje e së ardhmes’ imagjinare e krijuar në fillim të viteve 1960 nga Hanna-Barbera Productions, dhe duke përfshirë makina fluturuese të ngjashme me UFO-t.

Për sa i përket madhësisë Automjeti është 112 x 95 x 41 inç dhe ka krahë mbështetës që janë projektuar të palosen në vetvete, duke lënë një profil, i ngjashëm me një motoçikletë turistike.

Në SHBA ai klasifikohet si një avion ultra i lehtë, që do të thotë se nuk kërkohet licencë piloti për të operuar automjetin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple nxjerr në ankand prototipin VideoPad të vitit 1993/ Nuk do e besoni çmimin

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Një prototip i rrallë për Apple VideoPad 2 pritet të dalë në shitje për rreth 8,000–12,000 dollarë (5,816–8,715 £) në ankand në Los Anxhelos në fillim të muajit të ardhshëm.

Sipas Daily Mail, ky model është i vetmi i këtij lloji që dihet se ka mbijetuar-tregon se si Apple dikur e kishte parashikuar vendosjen në tregun e thirrjeve video.

Tre koncepte VideoPad u zhvilluan nga firma me bazë në Kaliforni nga 1993-1995 bazuar në skicat e hartuara nga ish-CEO i Apple, John Sculley.

Sidoqoftë, dizajni nuk u realizua kurrë në një produkt komercial dhe projekti u anulua në 1997 kur themeluesi i Apple Steve Jobs u kthye në firmë dhe vendosi të mos krijonte më I-pad të këtij modeli.

Gjithashtu ky model nuk u shfaq kurrë zyrtarisht për publikun.

Sipas shtëpisë së ankandeve, Bonham’s, prototipi u ble fillimisht nga një Inxhinier i Apple në Palo Alto, California, në 1995.Koncepti VideoPad ishte përpjekja e Apple për të ndjekur asistentin e mëparshëm personal dixhital, Neëton MessagePad.

LEXO EDHE:  IT Oil shitet tek E.B.C. OIL Company

LEXO EDHE:  Drejtonin mjetin në gjendje të dehur/ Ndalohen dy shtetas

Kjo pajisje doli në shitje në Nëntor 1993 – dhe shiti 50,000 njësi në tre muajt e parë të saj.

Sidoqoftë, nuk ishte kurrë një sukses komercial për kompaninë, dhe sistemi operativ MessagePad dhe ai ‘Neëton OS’ u lanë gjithashtu në punë nga  Steve Jobs pas kthimit të tij në Apple.

Po të ishte realizuar, VideoPad do ta kishte çuar përpara konceptin MessagePad me shtimin e një aparati fotografik dhe një ekrani video të integruar në pjesën e sipërme të palosshme.

Prototipi që do të dalë në ankand ka një slot të kartës së kujtesës, një prizë energjie, një prizë hyrëse të linjës telefonike dhe dy grila për altoparlantë të integruar.

Vjen në çantën e tij origjinale prej lëkure të zezë, e cila ishte e shënuar me logon e llambës së dritës Neëton./CNA.al

LEXO TE PLOTE