Connect with Us

Lulzim Basha mbledh në PD grupin e 21 janarit

Politikë

Lulzim Basha mbledh në PD grupin e 21 janarit

Publikuar

-

Problemi nuk është Bamiri!

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha ka mbledhur rreth vetes grupin e 21 janarit, kjo si një hap që tregon panikun e tij në lidhje me atë ngjarje që ende s’ka mbajtur përgjegjësi ligjore, si ish-ministër i Brendshëm në atë kohë.

I vetmi njeri që i ka munguar grupit të 21 janarit në PD, tashmë me Lulin kryetar është ish-Prokurorja e Përgjitshme Ina Rama. Në atë kohë kur ndodhi ngjarja, ministër i Brendshëm i Shqipërisë, ishte vetë Lulzim Basha.

Kujtojmë këtu se ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje mediatike, në mbrëmjen e ngjarjes sulmoi ashpër Presidenin e Republikës, në atë kohë Bamir Topi, dhe ish-Prokuroren e Përgjithshme Ina Rama.

Tashmë Bamir Topi po rikthehet në PD. “Dashuria” e tij me Lulzim Bashën është konfirmuar ditët e fundit nga vetë ai. Dje në Presidencë, të dy janë parë në krah të njëri-tjetrit, a thua se nuk ka ekzistuar kurrë një përplasje mes ish-Presidentit  dhe Lulzim Bashës.

LEXO EDHE:  Çfarë nuk duan të kuptojnë analistët e Lulzim Bashës

Mesa duket Luli tashmë e ka përfunduar misionin e tij për të shpëtuar lëkurën nga njerëzit e 21 janarit, duke marrë në krah ish-presidentin Bamir Topi.

Nga ana tjetër është i vështirë kthimi i Ina Ramës tek zyra e Lulit, por jo e pamundur. Ndërkohë një person i tretë në krah të Bamir Topit në atë kohë, ka qënë Besnik Mustafaj, aktualisht pjesë e komisionit të verifikimit të kandidatëve për deputetë.

Në atë kohë, Mustafaj ishte nga të parët persona që doli publikisht dhe sulmoi kryeministrin e atëhershëm, Sali Berisha, duke drejtuar gishtin edhe nga Lulzim Basha. Por, mesa duket ky i fundit tashmë e ka harruar edhe Bamirin president, edhe Besnikun “armik”, duke i rikthyer në PD dhe duke krijuar grupin e 21 janarit brenda partisë, me vetë Lulin kryetar./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Vokshi takim “derë më derë” në Laprakë/ E keni në dorë vetë të ndryshojmë situatën

Publikuar

-

Nga

Vokshi takim “derë më derë” në Laprakë/ E keni në dorë vetë të ndryshojmë situatën

Ish deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi ka zhvilluar një takim me banorët e zonës së Bregut të Lumit në Laprake, të cilët i shprehën shqetësimet e tyre, duke nisur që nga infrastruktura dhe falimentimi i bizneseve.

Në takimet derë më derë, Vokshi u shpjegoi qyyetarëve planin konkret të PD për rritjen e të ardhurave përmes rritjes së pensioneve, dyfishimit të ndihmës ekonomike dhe masave të tjera lehtësuese.

“Edi Rama i ka braktisur njerëzit dhe këta qytetarë trajtohen si të dorës së dytë.  Kjo gjendje duhet të marrë fund në 25 prill. E kemi në dorë vetë ta ndryshojmë. Edi Rama nuk e ka mbështetur biznesin. Ai është pasuruar vetëm për vete dhe i ka lënë qytetarët në mëshirë të fatit.

Edi Rama do që të rinjtë të largohen, në mënyrë që ta ketë më të lehtë sundimin. Duhet të qendrojmë këtu. Të votojmë PD në 25 prill dhe të bëjmë ndryshimin për jetën tonë”- tha Albana Vokshi.

LEXO EDHE:  “Si sot tre vite më parë gabova”/ Basha shfaqet i penduar

LEXO EDHE:  30 vjetori i rënies së Berlinit/ Hamati: Rinia nuk ndërton mure, por i rrëzon ato

Vokshi u shpjegoi qytetarëve planin konkret të PD, duke theksuar se do të respektojë çdo qytetar në bazë të ligjit.

“Me qeverinë e re të Lulzim Bashës do të ketë rritje të pensioneve dhe do tju shtohen lekët në xhepin tuaj. Do të ketë ulje të çmimit të energjisë dhe të shumë shërbimeve. Këta 8 vite duhet të marrin fund, sepse nuk e meritojnë shqiptarët një kryeministër që i ka braktisur dhe shton pasuritë e veta. Qeveria jonë do të respektojë çdo qytetar në bazë të ligjit dhe përfitimet do të jenë direkt për çdo shqiptar, që të marrë atë që meriton”, theksoi Vokshi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Një nga studentet e universitetit më të mirë në Itali/ Kush është kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim

Publikuar

-

Nga

Një nga studentet e universitetit më të mirë në Itali/ Kush është kandidatja e Lëvizjes për Ndryshim

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topalli prezantoi ditën e sotme kandidatët për deputetë në katër qarqe, Lezhë, Kukës, Dibër dhe Berat.

Në qarkun e Lezhës, Lëvizja për Ndryshim do të kandidojë Matilda Gjinin, një eknonomiste në profesion, e cila ka studiuar në Universitetin e Bocconi-t dhe ka dalë studentja më e mirë.

Ajo ka një eksperiencë mbi katër vite pune në sektorin e financës në Europë dhe Azi.

Ja kush është kandidatja e qarkut të Lezhës:

Matilda Gjini

Ka mbaruar studimet ne Bocconi.

Eshte kandidate e Levizjes per Ndryshim ne Qarkun e Lezhes.

LEXO EDHE:  Çfarë nuk duan të kuptojnë analistët e Lulzim Bashës

LEXO EDHE:  Përsëritet “skenari Arben Ndoka”/ Basha pazare për Agron Dukën

Per shkak te situates nuk ishte sot prezente.

Ka studiar Ekonomi ne Milano dhe Madrid dhe ka perfunduar dy Master ne degen Finance Kontabilitet ne Bocconi University dhe Drejtesi Biznesi ne 24ORE Business School.

Ka mbi 4 vite eksperience pune ne sektorin e finances ne Europe dhe Azi. Ka punuar ne Itali per kompani nderkombetare si PëC dhe Epyon Consulting. Nga viti 2019 punon ne Singapor si Account Manager ne Hawskford, nje kompani konsulence qe ndihmon investitoret e huaj ne Azi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Revolucioni dixhital”/ Rama: Imagjinoni ç’do ndodhte nëse s’i shërbenim qytetarëve në karantinë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka dalë sot para mediave ku ka folur për revolucionin dixhital.

Rama ka bërë me dije se nëse nuk do të bëhej dixhitalizimi i shërbimeve, tërmeti dhe pandemia nuk do ishte përballuar siç ka ndodhur deri më tani. Ai ka bërë një pasqyrim të shifrave, ku tha se nëpërmjet shërbimeve online shqiptarët kanë kursyer 4 mln euro dhe 472 vjet pritje në radhë.

“Nuk do kishim përballuar nëse nuk do ishim në fazën e këtij revolucioni, përfytyroni vetëm për një cast se çfarë do mund të bënim nëse në momentin kur duhet të garantonim mbylljen e përgjithshme të një viti më parë, nuk do kishim mundësi t’u shërbenim qytetarëve në nevojë për të dalë nga shtëpia. Parafytyroni nëse sikur kjo ngjarje shumë e rëndë, do të na kishte gjetur në kohën kur, ky shtet kishte vetëm 1% të shërbimeve online, dhe vetëm 50 mijë përdorues të këtyre shërbimeve. Ndërkohë që sot, nga 14 shërbime që ishin kur ne e nisëm këtë revolucion kemi 1207 shërbime dhe nga 50 mijë përdorues kemi 1.87 mln përdorues. Nga 51 mijë aplikime, për shërbimin online për 2013 sot në 2021 kemi 7.7 mln. Nëse në 2013 kishte vetëm 6 regjistra elektronikë, me total 680 mijë transaksione sot ka 55 data bazë me 145 transaksione, ndërveprime, 211 herë më shumë. Nga ana tjetër, kemi bërë një llogari dhe pa këtë revolucion deri në këtë fazë ku ka ardhur ne do të kishim konsumuar 472 vjet pritje në radha, janë shkurtuar 472 vjet kohë pritje në radha, si kohë e harxhuar. Vetëm gjatë pandemisë janë shërbyer 1.2 mln biznese, janë kursyer 293 vite pritje dhe në total qytetarëve u janë kursyer 4 mln euro që do kishin shkuar për tarifat minimale për dokumente në radhë pa llogaritur kursimet e bakshisheve dhe ryshfet që ky sistem i asgjëson komplet. 95% e shërbimeve janë online”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE