Connect with Us

Vullkanet kolosale dhe ishujt e parajsës/ Imazhet mahnitëse të fotografit të kapura nga lartësi të ndryshme

Kuriozitete

Vullkanet kolosale dhe ishujt e parajsës/ Imazhet mahnitëse të fotografit të kapura nga lartësi të ndryshme

Publikuar

-

Fotografi Johan Vandenhecke ka shkrepur disa imazhe të mrekullueshme të peisazheve natyrore me dron. Johan ka publikuar një foto të ishujve të Parkut Kombëtar Komodo, të cilën ai e përshkroi si ‘parajsë mbi tokë’.

Për të realizuar foton e mahnitshme të Lan Ha Bay në Vietnam, Johan mori dronin e tij në ‘lartësinë maksimale’.

Nuk është çudi që ai e përshkroi odiseën e tij rreth botës si ‘një ndërrues të jetës’.

“Unë mendoj se nga i gjithë udhëtimi ynë, Indonezia me të vërtetë vodhi zemrat tona përsa i përket diversitetit të peizazheve dhe thjesht gjallërimit të mirë atje. Ne vizituam disa ishuj dhe secili ishte unik në mënyrën e vet. Unë do t’ju rekomandoja ta vendosni këtë të lartë në listën tuaj të udhëtimeve.

LEXO EDHE:  Pandemia dhe propaganda, pamje të pastra dhe me muzikë nga pavionet e spitaleve

Dhe definitivisht mos harroni në Parkun Kombëtar Komodo. Kjo për mua është parajsa në tokë. Kam marrë disa nga fotot e mia më të mira të dronit atje. Por është po aq spektakolare nënujore”, është shprehur Johan./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

VIDEO-‘Shokohen’ arkeologët/ Zbulojnë mumjen misterioze të lidhur me litar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një mumje misterioze që daton deri në 1200 vjet është zbuluar në një varr nëntokësor në Peru me të gjithë trupin e lidhur me LItarë dhe duart që mbulojnë fytyrën.

Mbetjet e individit u gjetën në sitin arkeologjik të Cajamarquilla

Kjo është e vendosur rreth 16 milje në brendësi të tokës nga kryeqyteti bregdetar i vendit, Lima.

Mumja – seksi i së cilës nuk dihet – i përkiste një qytetërimi para-inkas

Lidhja me litar, thanë ekspertët, do të kishte qenë pjesë e modelit lokal të funeralit

Gërmimet në varr zbuluan gjithashtu artefakte qeramike dhe vegla të ndryshme guri

Arkeologët duke gërmuar një varr nëntokësor në Peru kanë zbuluar një mumje të çuditshme të ruajtur plotësisht të lidhur në litarë, me duart që mbulojnë fytyrën.

Shiko videon më poshtë:Mbetjet e individit, gjinia e të cilit nuk është identifikuar, u gjetën në sitin arkeologjik Cajamarquilla, rreth 16 milje nga kryeqyteti Lima.

Sipas ekipit, mumja daton 1200-800 vjet më parë dhe i përkiste qytetërimit para-inkas që u zhvillua midis bregdetit peruan dhe maleve.

LEXO EDHE:  Imazhet mahnitëse të anijes me përmasat më të mëdha në botë

LEXO EDHE:  Dalin në shitje pamje të papublikuara të Marilyn Monroe

Gërmimet në Cajamarquilla po drejtohen nga arkeologu Pieter Van Dalen Luna i Universitetit Shtetëror të Kalifornisë, San Marcos.

Karakteristika kryesore e mumjes është se i gjithë trupi ishte i lidhur me litarë dhe me duar që mbulonin fytyrën”, tha profesori Van Dalen Luna.

Kjo lidhje e përpunuar, shpjegoi ai, ‘do të ishte pjesë e modelit lokal funeral’.

Individi i mumifikuar, shpjegoi profesori Van Dalen Luna, do të kishte jetuar në rajonin e lartë të Andeve të asaj që është Peruja e sotme – rreth 600-200 vjet para ngritjes së popullit Inka.

“Daktimi me radiokarbon do të japë një kronologji më të saktë,” shtoi ai.

Varri nëntokësor në të cilin u gjet mumja kishte gjithashtu vegla guri dhe enë qeramike brenda të cilave kishte gjurmë të lëndës bimore, thanë arkeologët.

Ekipi shtoi se natyra e varrimit tregoi se rajoni do të kishte qenë multi-etnik në periudhën e vonë para-hispanike./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pas 400 vitesh mungesë/ Rikthehet në Shqipëri shpendi i rrallë

Publikuar

-

Nga

“Nova” është shpendi më i ri që i shtohet listës së specieve në vendin tonë. Pas njoftimit nga kolegët malazezë për praninë tij në territoret shqiptare dhe lokalizimit të tij me GPS, më në fund Organizata Ornitologjike Shqiptare AOS ra në gjurmët e këtij shpendi.

“Nova” është një specie e rrallë që i mungon kontinentit Evropian dhe Shqipërisë në gjendje të egër prej 400 vitesh.

Sipas IUCN (International Union for Conservation of Nature) dhe statistikave të vitit 2018,  kjo specie është e rrezikuar në shkallë të gjerë, pasi numërohen në total 147 çifte mbarështuese, që jetojnë në gjendje të egër në natyrë.

LEXO EDHE:  VIDEO-Pas tatuazhit gjigant në të pasme/ Reperja e famshme tregon pamjen e re

LEXO EDHE:  Dikur ishte një shkollë riedukimi për “djemtë e këqinj”/ Ky është ishulli privat që shitet për 3.2 milionë dollarëAktualisht “Nova” ndodhet në Rezervatin Natyror të Menaxhuar Kune-Vain-Tale dhe që nga data 22 nëntor,  bën ecejake të shumta në një rreze prej 2 km, duke përcaktuar kështu një territor të sigurt për të pushuar dhe për t’u ushqyer, para se të kthehet për të dimëruar në veri të Afrikës.

Pavarësisht se “Nova” është i mësuar me praninë e njerëzve, banorët vendas dhe institucionet përkatëse janë udhëzuar që të mos “e shqetësojnë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E pazakontë/ Deputeten e kapin dhimbjet e lindjes, shkon me motoçikletë në spital

Publikuar

-

Nga

cna lajm kuriozitete

Një ngjarje shumë e rrallë ka ndodhur në Zelandën e Re.

Një deputete, teksa e kanë kapur dhimbjet e lindjes, ka marrrë vetë motoçikletën për të shkuar në spital. Deputetja, Julie Anne Genter, shkruan se ka mbërritur në spital, ku një orë më vonë solli në jetë fëmijën.Lajm i madh! Në orën 3.04 të mëngjesit të sotëm, ne mirëpritëm anëtarin më të ri të familjes sonë. Sinqerisht nuk po planifikoja të lindja me motoçikletë, por përfundoi duke ndodhur. Kontraksionet e mia nuk ishin aq të këqija kur u nisëm në orën 2 të mëngjesit për të shkuar në spital – megjithëse ato ishin 2-3 minuta larg njëra-tjetrës dhe rriteshin në intensitet kur mbërritëm 10 minuta më vonë. (Unë jam duke buzëqeshur në parkingun e makinave menjëherë pas një.) Dhe çuditërisht tani kemi një të vogël të shëndetshme, të lumtur që fle, siç është babai i saj. Ndihem i bekuar që kam pasur kujdes dhe mbështetje të shkëlqyer nga një ekip i shkëlqyer, në atë që doli të ishte një lindje shumë e shpejtë (dhe për fat të mirë) pa komplikime”, ka shkruar ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE