Connect with Us

Parashikimi i motit/ Si pritet të jenë temperaturat ditën e sotme

Sociale

Parashikimi i motit/ Si pritet të jenë temperaturat ditën e sotme

Publikuar

-

Keni plane për pushime në plazh?/ Mësoni parashikimin e motit për sot

Moti për ditën e sotme parashikohet të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, nesër do të ketë edhe reshje shiu me intensitet të ulët të karakterit lokal në mesditë, në zonën veriore dhe pjesërisht në atë qëndrore.

Era do të jetë nga Veriperëndimi-Jugperëndimi me shpejtësi 1-10m/s e shoqëruar me një valëzim të forcës 1-2 ballë.

LEXO EDHE:  Moti i keq/ Bllokohen prej ditësh disa fshatra në Korçë

Ndërkohë, java tjetër pritet të donimohet nga moti kryesisht i kthjellët, i nxehtë por nuk do të mungojnë edhe vranësirat kalimtare./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Rriten sërish frikshëm temperaturat/ Njihuni me parashikimin e motit

Publikuar

-

Nga

Vala e të nxehtit në rajon/ Meterologu grek: Pas temperaturave të larta, priten reshje të forta shiu

Moti sot parashikohet të jetë i qëndrueshëm, ndërsa në zonat e thella malore do të ketë vranësira të pakta dhe të përkohshme. Gjithashtu temperaturat e larta do të vijojnë të jenë prezente në vendin tonë.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, por do të rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 17°C deri në 41°C.

Era do të fryejë me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Jugperëndimor duke krijuar në det dallgëzim mbi 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rikthehen vranësirat/ Ulen temperaturat afrikane

Publikuar

-

Nga

Kthjellime, vranësira dhe reshje shiu/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Territori shqiptar në orët para të ditës do të jetë në dominimin e kthjellimeve. Por, orët e mesditës dhe pasdites sjellin vranësira të lehta dhe kalimtare përgjate kufirit Lindor. Ndërsa ultësira peëendimore do të vijojë të jetë me mot të kthjellët.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 17°C deri në 40°C.

Era do të fryejë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vala e të nxehtit/ Meterologu grek: Pas temperaturave të larta, priten reshje të forta shiu

Publikuar

-

Nga

Vala e të nxehtit në rajon/ Meterologu grek: Pas temperaturave të larta, priten reshje të forta shiu

Rajoni është goditur nga vala e të nxehtit afrikan ditët e fundit duke bërë që temperaturat të regjistrojnë vlera ekstremisht të larta.

Meteorologu grek Klearchos Marousakis ka deklaruar se “fenomene të motit të dhunshëm” mund të pasojnë, si ajo që ndodhi në Evropën perëndimore dhe qendrore”.

Marousakis u shpreh se kjo është ajo që ndodhi në Europën perëndimore dhe qendrore ku temperaturat e larta u pasuan nga reshje të forta shiu.

“Nuk do të ishte surprizë nëse një sekuencë e tillë e fenomeneve të papritura të motit të ndodhin edhe në rajon.

Ditët që do të pasojnë do të jenë të vështira për vendin tonë pasi temperaturat do të variojnë nga 40 deri në 43 gradë celcius. Ndërsa gjatë natës temperaturat do të jenë mes vlerave 32 deri në 34 gradë në qendrat e mëdha urbane dhe në pjesën tjetër deri në 30 gradë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE