Connect with Us

Arrestohen 3 persona në portin e Durrësit/ Kapen me 26 kg marijuanë

Kronika

Arrestohen 3 persona në portin e Durrësit/ Kapen me 26 kg marijuanë

Publikuar

-

Arrestohen 3 persona në portin e Durrësit/ Kapen me 26 kg marijuanë

26 kg marijuanë në formë çokollate është sekuestruar nga policia në portin e Durrësit. Tre persona përfunduan në pranga, dy shoferët e autobusit dhe menaxheri. Gjatë kontrollit të një autobusi që shkonte drejt Italisë, sasia e lëndës narkotike u konstatuan brenda një kove me bulmet.

Njoftimi i policisë:

Kontrolle të shtuara, si në dalje dhe në hyrje, për të parandaluar dhe goditur paligjshmërinë. Policia Kufitare parandalon një tjetër rast të trafikimit të lëndëve narkotike. Arrestohen në flagrancë 3 shtetas, për veprën penale “Trafikim i lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim”.

Sekuestrohen rreth 26 kg lëndë narkotike e dyshuar e llojit mariuanë në formë çokollate.

Policia Kufitare në bashkëpunim me Seksionin për Narkotikët në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, si rezultat i masave të shtuara për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e trafikimit të lëndëve narkotike, arrestuan në flagrancë shtetasit:

LEXO EDHE:  Video/ Në sezon turistik Durrësi mbulohet nga tymi

S.D., 31 vjeç, banues në Durrës (menaxher);

S.S., 59 vjeç, banues në Përmet (shofer);

Y.K., 49 vjeç, banues në Tiranë (shofer);

Si rezultat i kontrolleve të shtuara dhe analizës së rriskut të bërë nga Policia Kufitare, u kalua për kontroll të detajuar në vijën e dytë, një autobuz që kryente linjën Durrës-Itali.

Gjatë kontrollit në një kovë me bulmet, u konstatuan brenda saj pako me lëndë narkotike.

Menjëherë janë njoftuar Specialistët për hetimin e narkotikëve në DVP Durrës, ku pas kontrollit te imtësishëm u gjet dhe u sekuestruan një sasi rreth 26 kg lëndë narkotike mariuanë, në formë çokollate.

Në përfundim të veprimeve të para hetimore të kryera nga Specialistët për hetimin e narkotikëve, u bë arrestimi i dy shoferëve të autobusit dhe i menaxherit.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua lënda narkotike, 1 automjet si dhe 6 aparatë celular. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Kapen 400 kg drogë në Kosovë/ Artan Hoxha: Ishte destinuar për tregun e pasur të BE

Publikuar

-

Nga

Kapen 400 kg drogë në Kosovë/ Artan Hoxha: Ishte destinuar për tregun e pasur të BE

Ditën e sotme janë sekuestruar 400 kg kokainë në Lipjan të Kosovës dhe në këtë operacion policia ka arrestuar shtatë persona.

Sipas mediave kosovare, tre prej të arrestuarve janë Izet Sheqiri, Enver Belegu dhe Bajram Maliqi, ndërsa emri i të tjerëve nuk është bërë ende publik.

Për këtë operacion ka zbardhur detaje mbrëmjen e sotme gazetari investigativ Artan Hoxha, i cili ka treguar se kokaina është e pastër si kristali.

“Kjo drogë e kalon pastërtinë e 92%, që është ndër pastërtitë më të mëdha të kokainës. Nuk do të ishte e mundur që ajo sasi të hidhej në treg ashtu. Pra nëse janë konfiskuar 400 kg kokainë të tillë, në treg do të hidhej trefishi i saj.

Kjo pastërti e kokainës i lejon trafikantët ta zbusin drogën dhe ta bëjnë të absorbueshme për klientët, pasi pastërtia aq e madhe rrezikon jetën e përdoruesve të saj. Për fat të keq tashmë është provuar se territori i Kosovës po kthehet në një bazë operacionale të grupeve kriminale që merren me narkotrafikun”, u shpreh ai në “Debat Plus”.

LEXO EDHE:  Berisha: Qeveri krimi, zhuli dhe turpi!

LEXO EDHE:  Shkaktoi aksidentin e me 6 të plagosur dhe 1 viktimë/ Arrestohet shoferi në Tiranë

Sipas tij, droga ishte destinuar për tregun e pasur të Bashkimit Evropian dhe jo për tregun e Kosovës apo Shqipërisë.

“Që nga paketimi në Brazil, droga ishte destinuar për organizata të ndryshme. Është në praktikën e organizatave kriminale që në fillim ata testojnë sasi shumë më të ulëta të drogës.

Pra në fillim ata kanë testuar sasi më të vogla, më pas kanë shkuar në sasi pak më të mëdha, për të ardhur deri te ajo që është konfiskuara sot. Trafikantët kanë fituar siguri se ky shteg është sigurt”, theksoi gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Sekuestrimi i 400 kg kokainë në Kosovë/ Kraja: Operacioni tregoi efikasitetin e strukturave tona

Publikuar

-

Nga

Kapja e 400 kg kokainë në Kosovë/ Kraja: Operacioni tregoi efikasitetin e strukturave tona

Kreu i SPAK, Arben Kraja, ishte i pranishëm në konferencën e përbashkët me Prokurorinë e Kosovës mbrëmjen e sotme, e cila u mbajt lidhur me sekustrimin e 400 kg kokainë.

Në fjalën e tij Kraja tha se kjo nxori në pah jo vetëm që krimi ka zgjeruar territorin e veprimit, por që nëse shtete bashkëpunojnë mund ta luftojnë atë.

“Ka dy momente qe duhen vlerësuar nga kjo ngjarja se grupet kriminale po organizohen në një territor shumë të gjerë nga Brazili, Itali, Shqipëri e Kosovë. Por gjithashtu doli në pah se bashkëpunimi mes vendeve do të sjellë sukses në goditjen e tyre.  Bllokimi i sasive të tillë 400 kg kokainë tregon efikasitetin e strukturave tona ishte i duhur dhe i suksesshëm”, tha Kraja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Kur ke fat, ke fat…”/ Artan Hoxha nxjerr pamjet, si u sekuestrua 400 kg kokainë në Kosovë

Publikuar

-

Nga

“Kur ke fat, ke fat…”/ Artan Hoxha nxjerr pamjet, si u sekuestra 400 kg kokainë në Kosovë

Policia e Kosovës ka sekuestruar ditën e sotme qindra kilogramë kokainë në një ngarkesë me mishi të ardhur nga Amerika Latine përmes portit të Durrësit

Lidhur me këto zhvillime ka reaguar dhe gazetari investigative Artan Hoxha i cili ka publikuar dhe pamjet ku u sekuestrua kokaina.

Deri më tani sipas informacioneve paraprake thuhet se bëhet fjalë për një sasi prej 400 kg, por sipas Hoxhës, sasia e kokainës është ende duke u peshuar.

“Kur ke fat, ke fat… Në kohen dhe në vendin e duhur… Në Lipjan të Kosoves, në ambjentet e kompanise ku eshte kapur nje sasi e frikshme kokaine, e fshehur brenda nje ngarkesa me mish te nisur nga Brazili.

Nderkohe oficeret e njesise speciale te policise se Kosoves dhe oficeret e antidroges nga Tirana jane ende duke punuar për te peshuar dhe saktesuar sa eshte sasia e sekuestruar e kokaines.” shkruan Hoxha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE