Connect with Us

Antikorrupsioni si aleat në korrupsionin e Blushit

Politikë

Antikorrupsioni si aleat në korrupsionin e Blushit

Publikuar

-

Vaksina anti-Covid/ Qeveria i kthehet Bashës: Edhe kur punon fle, mos bëj politikë me vaksinën në gjum

Lajmi më i ri nga bregdeti ka lidhje me çregjistrimin e bërë për një pronë të shëndetshme të regjistruar në emër të zotit Ben Blushi, që sa vjen e merr  format e oligarkut të tipit të atyre që deklaron se ka në plan të luftojë Arlind Qorri.
Lajmi ka të bëjë me një çregjistrim prone me urdhër të departamentit antikorrupsion të Ramës.
Për ata që duartrokasin luftën antikorrupsion të departamentit antikorrupsion na duhet të sqarojmë!
Nuk ka asnjë dispozitë që parashikon ç’regjistrimin automatik të pronës me urdhër të peshkut.
Pasi një pronë është regjistruar, atëherë vetëm pas një çështjeje të prezantuar në gjykatë dhe në përgjithësi gjatë shqyrtimit të një konflikti gjyqësor në lidhje me pronën e regjistruar, mundet që VENDIMI I GJYKATËS TË PARASHIKOJË ÇREGJISTRIMIN SI pjesë e dispozitivit në Vendimin përfundimtar.

Dokumenti i regjistrimit të pronës

Nëse denoncimi nga i dëmtuari është bërë tek antikorrupsioni i Kryeministrit, atëherë ANTIKORRUPSIONI duhet të merrte masa administrative ndaj personave që kishin kryer regjistrimin.
Antikorrupsioni nuk është organ i ankimimit në rrugë administrative për akte administrative. Aq më pak të atyre të lidhura me veprime të regjistrimit të pasurive të paluajtshme.
Edhe emërtimi e ka të saktësuar funksionin e drejtorisë antikorrupsion në kryeministri.
Dhe ai funksion lidhet me zbulimin e veprimeve korruptive të zyrtarëve shtetërorë.
Nëse sot ka nje akt çregjistrimi prone (do sqarojmë më poshtë “vlerën” e pavlefshmërisë së këtij vendimi çrregjistrimi), na duhet të arsyetojmë se nga antikorrupsioni ka një procedurë administrative nga e cila është VERIFIKUAR VEPRIMI I KUNDRALIGJSHËM DHE KORRUPTIV.
Në kushte normale Drejtoria Antikorrupsion duhet:
– në emër të shtetit të kish kërkuar në rrugë gjyqësore çregjistrimin e pronës;
– propozimin dhe marrjen e masave administrative ndaj zyrtarëve që me veprim aktiv kanë lejuar dhe janë pjesëmarrës në aktin korruptiv dhe
– të kishin paraqitur në SPAK kallëzimin penal me dosjen e plotë të dokumenteve dhe provave që kanë verifikuar për rastin.
Sa kohë që antikorrupsioni nuk ka ndjekur këto hapa, ai ka vepruar njësoj në shkelje të ligjit dhe të Kodit Penal, sa kohë që:
– ka urdhëruar veprime administrave (çregjistrimi) të pareferuara në dispozita ligjore duke anashkaluar rrugën gjyqësore
– ka shqyrtuar dhe ka konstatuar veprimtari të kundraligjshme, eventualusht korruptive, dhe nuk ka depozitiar kallëzimin penal përkatës.
Të paktën kjo është ajo që duket në një analizë sot për sot.

LEXO EDHE:  Blushi jep alarmin/ Kriza do thellohet pas zgjedhjeve, ja rruga e vetme e PD
Foto e regjistrit të Hipotekës Vlorë, që tregon veprimet mbi pronën

Nëse shqyrtohen dokumentet, dosja dhe provat e siguruara nga antikorrupsioni, aty mund të ketë vepër penale për më shumë sesa thjesht Blushi dhe nëpunësi i mjerë i ZRPP që hodhi firmën në regjistër.
Mbase kësaj i janë ruajtur kur kanë vepruar shpejt me çregjistrimin si për t’i vënë kapak?
Por një kapak me shkelje antiligjore nuk e mbyll korrupsionin. Thellon bashkëpunimin për korrupsion duke u bërë aleat me korrupsionin.
Askush deri më sot nuk është ankuar në rrugë gjyqësore për regjistrimin e asaj prone.
Antikorrupsioni duhet ta bënte.
Arsyeja se pse u zgjodh të mos kërkohet në gjykatë çregjistrimi është vetëm një.
Duke bërë çregjistrimin abuziv të pronës, antikorrupsioni i ka hapur rrugën ankimimit të Blushit në gjykatë.
Aty Blushi me siguri do kërkojë deklarimin absolutisht të pavlefshëm të çregjistrimit.
Për të rikthyer regjistrimin.
Por tani jo me firmë zyrtari të ZRPP, por me vendim gjykate.
Ndaj ne besojme se antikorrupsioni po bën lojën e Bushit. Si fillim, për nxemje është tallur pak me Papulin. /CNA.al

Ekskluzive dokumenti- Ja si grabiti Ben Blushi 6 mijë m2 në Dhërmi

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Mediu bëhet nostalgjik/ Kujton historinë me ish-Presidentin Bush: E puthën kamarierët në faqe

Publikuar

-

Nga

“Të bashkohemi kundër Ramës”/ Mediu thirrje Metës të shpërndajë Parlamentin

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, është bërë nostalgjik mbrëmjen e sotme, teksa ishte duke folur për zgjedhjet në SHBA dhe për politikanët amerikanë.

Ai tha se politikanët amerikanë dallojnë shumë me ata europianë, ndërsa për të mbështetur këtë deklaratë, tregoi dy ngjarje që i kishin mbetur në mendje gjatë vizitës së ish-Presidentit Xhorxh Bush në Shqipëri, në vitin 2007.

Mediu tregoi se gjatë një darke një nga kamarierët e restorantit ku ata po hanin kërkoi që të puthë në faqe ish-Presidentin dhe pas tij e puthën të gjithë kamarierët.

Madhështia e politikanëve amerikanë është raporti njerëzor që ata krijojnë me njerëzit. Ka një diferencë të madhe mes politikanëve europianë dhe ata amerikanë. Raportin njerëzor e kanë shumë të rëndësishëm, të japë dy shembuj. Një moment kur ishin në takim me Presidentin Bush dhe ishte zoti Berisha, ishim për drekë. Ndër të tjera, një nga kamarierët i thotë zotit Berisha, a mund ta puth në faqe Presidentin amerikan. Berisha ngeli i shtrënguar në atë moment. Presidenti Bush tha çfarë kërkon ai, do që të të puthë në faqe. Po mirë tha le të vijë. Më pas të gjithë kamarierët burra dhe gra erdhën për ta puthur. Tha të lutem hiqe pak kamerën se po doli kjo foto në SHBA nuk e di se çfarë do bëhet“, u shpreh kreu i PR-së në Report Tv, ndërsa tregoi edhe një episod tjetër të takimit.

LEXO EDHE:  Kush është Natali Blushi, vajza e Benit me pasuri 500 milionëshe vetëm 20 vjeçe

LEXO EDHE:  Ben Blushi intervistë për Deutsche Welle/ Do kemi kongres me delegatë pa garë, pa konkurim normal, pa proces, të emëruar

Djali im ishte i vogël në atë kohë dhe ishte mësuar se unë do t’i çoja ndonjë autograf. Më tha a mund t’i marrësh një autograf Bushit. Kur ishim të ulur, e pyeta a është e mundur të ma japësh. Ai me mirësinë e vetë më thotë, se si e quajnë djalin. Ma nënshkroi dhe ma dha. Kur u larguam më tha bëji të fala djalit. Unë i thashë djalit ke të fala nga Presidenti, ai mu përgjigj ku më njeh mua ai. Raporti njerëzor i tyre dhe sidomos vlerësimi që kanë pasur me shqiptarët është jashtëzakonisht e vlefshme. Ruajtja e këtyre raporteve krahas atyre politike është e vlefshme“, rrëfeu Mediu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Parlamenti voton me shumicë dërrmue/ Greqia zgjerohet me 12 milje në detin Jon

Publikuar

-

Nga

Parlamenti voton me shumicë dërrmue/ Greqia zgjerohet me 12 milje në detin Jon

Parlamenti grek ka votuar me shumicë dërrmuese zgjerimin e detit territorial me 12 milje në Jon.

284 deputetë votuan pro projekt-ligjit që tashmë i jep Greqisë 13 mijë metra katrorë territor më shumë, ose një zgjerim em rreth 10% të totalit që ka.

Ky është vetëm hapi i parë i Greqisë, pasi tashmë mbetet çështja e zgjerimit të ujërave territorialë me Shqipërinë që do të zgjidhet me një dakordësi paraprake për ta çuar çështjen në një Gjykatë Ndërkombëtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Betimi i Biden si President/ Baton Haxhiu parashikon “probleme serioze për Kosovën”

Publikuar

-

Nga

Betimi i Biden si President/ Baton Haxhiu parashikon “probleme serioze për Kosovën”

Gazetari Baton Haxhiu thotë se pavarësisht ardhjes së Joe Biden në krye të Shtëpisë së Bardhë, politikat e SHBA për Ballkanin nuk do të ketë ndonjë ndryshim të madh.

Sipas tij qëllimi kryesor i administratës së re do të jetë dhënia fund e armiqësive në Ballkan dhe për këtë ai shtroi se shpresonte që të mos “ketë dhimbje” duke iu referuar ndonjë zgjidhjeje në dëm të interesit të shqiptarëve.

Z. Haxhiu theksoi se “Kosova ka pafuqi për të zgjidhur problemin në veri’ dhe se “administrata Biden do t’i vërë pikën kësaj çështjeje”.

Ndërsa gazetari Andi Bushati thotë se politikat e ndjekura nga Trump dhe presidentët e mëparshëm të Demokratëve kanë “vija të qarta ndarëse”.

“Në periudhën Trump kemi parë një Amerikë tjetër se sa ajo Amerika e ëndrrave që çliroi Kosovën. Shpresoj dhe besoj që të rikthehet Amerika e ëndrrave dhe jo ajo e tipave kaubojsë të Trump dhe Grenell”, deklaroi z. Bushati.

LEXO EDHE:  Ben Blushi intervistë për Deutsche Welle/ Do kemi kongres me delegatë pa garë, pa konkurim normal, pa proces, të emëruar

LEXO EDHE:  Blushi, Ndocaj e Kokedhima/ Këta mund të konsiderohen 3 rebelët e PS?!

Për z. Haxhiu edhe pse nuk pajtohet me marrëveshjen Kosovë-Serbi të firmosur në Shtëpinë e Bardhë, tha se, ajo ka ardhur kryesisht për shkak të pamundësisë së liderëve të Kosovës për të zgjidhur problemet.

Në fund, Baton Haxhiu konsideroi si vendimtar faktin se si do të jenë marrëdhëniet e Sekretarit Amerikan të Shtetit me pasardhësin e Merkel, që e cilësoi më afër Rusisë.

“Kam frikë se Kosova me këtë administratë do të ketë probleme serioze dhe nuk besoj se do të pyesin shumë për të ardhmen tonë”, përfundoi z. Haxhiu./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE