Connect with Us

Kreu i WeChat në përpjekje për të ndaluar urdhrin e Trump

Teknologji

Kreu i WeChat në përpjekje për të ndaluar urdhrin e Trump

Publikuar

-

Tencent po mundohet të ulë shanset për ndalimin e aplikacionit WeChat duke besuar se do të ndikojë vetëm në operacionet e tij në SHBA.Gjigandi i teknologjisë drejton një platformë ekuivalente të mesazheve në Kinë të quajtur Weixin për të cilën shpreson se nuk do të ndikohet.

Ndërhyrjet më të mëdha mund të jenë shitjet e Apple në Kinë nëse iPhonet e tij nuk lejohen të shkarkojnë aplikacione kineze të mesazheve. WeChat ka më shumë se një miliard përdorues në të gjithë botën, por thotë se SHBA vetëm 2% e të ardhurave të saj.

Të Premten e kaluar, Presidenti amerikan Donald Trump urdhëroi firmat amerikane që të ndërpresin të bëjnë biznes me WeChat dhe TikTok brenda 45 ditësh duke përmendur shqetësimet e sigurisë kombëtare. Ndalimi i TikTok pritej, por prapë “shokoi” pronarët e kompanisë ByteDance. WeChat, dhe ndërmarrja e saj mëmë Tencent, gjithashtu e gjetën veten të kapur në zhurmën e tensioneve të përshkallëzimit midis SH.B.A.-së dhe Kinës.

LEXO EDHE:  Këto janë 6 gjërat që duhet të ndalojmë së hedhuri në tualet!

Sidoqoftë, Tencent, firma më e madhe e lojrave në botë, minimizoi urdhrin ekzekutiv të z. Trump kur raportoi rezultatet e tremujorit të dytë të Mërkurën. Ai pa një rritje të fitimeve 37%. “Nëse i shikoni urdhrat ekzekutivë nga maji 2019 dhe pastaj padyshim urdhri ekzekutiv disa ditë më parë, ata saktësojnë shumë qartë se ato mbulojnë juridiksionin e SHBA, dhe për rrjedhojë ne nuk shohim ndonjë ndikim në kompanitë që reklamojnë në platformën tonë në Kinë, “tha James Mitchell, zyrtari kryesor i strategjisë së Tencentit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Publikuar

-

Nga

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Tik Tok po e bën kompaninë e teknologjisë së korporatave Oracle partnerin e saj të biznesit në Shtetet e Bashkuara.

Është një marrëveshje që do të shënonte shumë pikë për aplikacionin e videove me forma të shkurtra, përfshirë atë që është potencialisht pengesa e saj më e madhe nga të gjitha: marrjen e Presidentit Donald Trump në anën e tij.

Ka akoma shumë të panjohura për marrëveshjen. TikTok nuk pranoi të komentonte në lidhje me marrëveshjen, ndërsa Oracle ( ORCL ) dhe kompania mëmë kineze e TikTok ByteDance nuk u janë përgjigjur kërkesave për koment.

Një burim i njohur me këtë çështje tha për CNN Business se partneriteti kishte për qëllim të kënaqte shqetësimet e sigurisë kombëtare të administratës Trump në lidhje me TikTok – Trump ka kërkuar që shitja e aplikacionit, ose përndryshe të mbyllet në Shtetet e Bashkuara – dhe nuk u përshkrua si e plotë shitjePor Oracle me qendër në Kaliforni është një partner i dukshëm, duke pasur parasysh lidhjet e themeluesit Larry Ellison me administratën Trump. Ai është një nga disa manjatët e teknologjisë së Silicon Valley për të mbështetur Trump . Miliarderi priti një mbledhje fondesh për fushatën për Trump në shkurt dhe në prill u bashkua me një grup këshillimor të Shtëpisë së Bardhë që punonte për të ringjallur ekonominë e Amerikës.

LEXO EDHE:  Si ta ndaloj lemzën?

LEXO EDHE:  Whatsapp vjen përsëri me ndryshime të mëdha/ Ja çfarë do të ndodhë këtë herë

Presidenti amerikan tashmë ka treguar se ai do të mbështeste një marrëveshje midis Oracle dhe TikTok.

“Unë mendoj se Oracle është një kompani e shkëlqyeshme dhe unë mendoj se pronari i saj është një djalë i jashtëzakonshëm, një person i jashtëzakonshëm”, tha Trump në fund të muajit të kaluar pasi Financial Times raportoi se Ellison ishte “duke menduar seriozisht” një marrëveshje me TikTok. “Unë mendoj se Oracle do të ishte sigurisht dikush që mund ta merrte atë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok refuzon ofertën e Microsoft/ Aplikacioni drejt mbylljes?

Publikuar

-

Nga

Microsoft ka thënë që oferta e saj për të blerë operacionet amerikane të aplikacionit jashtëzakonisht të famshëm për ndarjen e videove Tik Tok është refuzuar, duke i hapur rrugën Oracle të bëjë një ofertë në minutën e fundit.

Presidenti i SHBA Donald Trump dha një afat 15 shtator për aplikacionin në pronësi të Kinës për të shitur ose mbyllur. Administrata Trump pretendon se Tik Tok dhe aplikacionet e tjera kineze janë kërcënime të sigurisë kombëtare.

Microsoft dhe Oracle udhëhoqën garën për të blerë Tik Tok nga firma kineze ByteDance. Wall Street Journal dhe Reuters raportuan se Oracle, e cila shet teknologji të bazave të të dhënave dhe sisteme cloud bizneseve, kishte fituar luftën e ofertave, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje. Raportet e mëparshme kishin thënë se Oracle po mendonte seriozisht të blinte bizneset e Tik Tok në SH.B.A., Kanada, Australi dhe Zelandën e Re me firmat e investimeve, përfshirë General Atlantic dhe Sequoia Capital.Një zëdhënës i Tik Tok i tha BBC se firma nuk ishte “duke komentuar as zhvillimin e Microsoft dhe as spekulimet e Oracle”.

LEXO EDHE:  Lajmet vijnë më shpejt tek ti/ Dy aplikacione për tu informuar përmes telefonit tuaj

LEXO EDHE:  Donald Trump, uron Metën për festën e Pavarësisë

Tashmë ende nuk dihet se çfarë do të ndodhë me Tik Tok pas afatit që është vendosur nga Trump, pasi në një artikull të mëparshë thuhej se Kina preferonte më mirë të mbyllte aplikacionin se ta shiste tek kompanitë amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  Takimi i parë/Merkel sot kokë më kokë me Donald Trump/Çfarë do diskutohet

LEXO EDHE:  Lajmet vijnë më shpejt tek ti/ Dy aplikacione për tu informuar përmes telefonit tuaj

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE