Connect with Us

E BUJSHME/ Zbulohet shifra e majme që do të arkëtojë skuadra fituese e supersfidës Barcelona-Bajern

BundesLiga

E BUJSHME/ Zbulohet shifra e majme që do të arkëtojë skuadra fituese e supersfidës Barcelona-Bajern

Publikuar

-

Përveç lavdisë sportive, çerekfinalja mes Barcelonës dhe Bajernit sjell edhe shpërblime të mëdha financiare për fituesin. Në një sezon ku të ardhurat e klubeve janë goditur për shkak të pandemisë, kalimi i turit në Champions bëhet më i rëndësishëm se asnjëherë.

Mposhtja e Napolit të shtunën në 1/8-at, u garantoi katalanasve 10.5 milionë euro bonus nga UEFA, një shifër që e fitoi çdo çerekfinaliste. Por kualifikimi sot në gjysmëfinale, do t’i shtojë Barçës ose Bajernit 12 milionë euro të tjera në arka, ndërsa kualifikimi në finale edhe 15 milionë të tjera. Pastaj triumfi në 23 gusht shpërblehet me katër milionë euro më shumë. Kjo do të thotë edhe kualifikim automatikisht në finalen e Superkupës së Europës, e cila e ka bonusin të paktën 3.5 milionë euro, ose 4 milionë euro në rast se fiton.

Edhe pse Barça shkoi deri në gjysmëfinale sezonin e shkuar, katalanasit grumbulluan më shumë para nga të gjitha klubet e tjera në Champions (117 milionë euro), ndërsa Liverpuli që fitoi trofeun mori vetëm 111 milionë euro. Arsyeja e kësaj diference është se nuk bëhet fjalë vetëm për bonuset e kalimit të turit, por edhe të ardhurat e së drejtës televizive, marketingut etj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BundesLiga

Gjermania rikthen tifozët në stadiume

Publikuar

-

Nga

Të parët që rinisën të luanin futboll pas pandemisë dhe të parët pritet të jenë edhe në garën për të rikthyer tifozët në shkallët e stadiumit.

Sipas televizionit shtetëror gjerman “ZDF”, kancelaritë shtetërore të shteteve federale në konsultim me federatat sportive të vendit, kanë arritur një marrëveshje për protokollet e rikthimit të publikut në shkallët e stadiumeve.Ideja është që stadiumet të nisin të mbushen në kapacitet nga 30- 40% përpara muajit tetor, ndërkohë që një datë e saktë e rikthimit të tifozëve në tribuna mbetet ende e hapur. Sipas “Bild”-it, data e saktë pritet të vendoset në takimin e fundit që do të mbahet ditën e nesërme.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

E kërkojnë në Premier League, Alkantara: Bayerni është shtëpia ime

Publikuar

-

Nga

Tiago Alkantara mund të qëndrojë tek Bajern Mynihu edhe pse kërkohet nga Mançester Junajtid dhe Liverpuli.

Mesfushori ka qenë i lidhur me të dy skuadrat e Premier Ligës, pasi dëshiron të provojë një aventurë tjetër.

Por Tiago ka insistuar se asnjë ofertë e kënaqshme nuk është paraqitur ende, dhe se do ndihej i lumtur po të qëndronte tek Bajerni.Mesfushori foli për “ZDF”, pas barazimit 1-1 që Spanja mori ndaj Gjermanisë. “Unë thjesht po mendoj për ndeshjen ndaj Ukrahinës.

Pastaj do shohim. Bajerni është shtëpia ime dhe unë jam i lumtur atje”, ka thënë Tiago.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Befason Erling Haaland: Ja çfarë do të bëhesha po mos isha futbollist

Publikuar

-

Nga

Erling Haaland ka bërë deklaratën e bujshme duke u shprehur se do të ishte reper ose bujk, nëse s’do t’i ishte futur botës së futbollit. Përmes një postimi në Twitter, 20-vjeçari thekson se ka dëshirë të bëhet më i miri në botë.

Ndërkohë, pyetjeve të ndjekësve, se çfarë profesioni do të kishte preferuar nëse s’do të ishte lojtar, ai ka deklaruar se do të preferonte bujqësinë.Si nxitet të stërvitet dhe të japë maksimumin çdo ditë? Haaland ka një përgjigje: “Vetëm një gjë, dëshira për t’u bërë më i miri në botë”.

Po nëse do të ishte larg futbollit? Ai tha shkurtimisht: “Reper ose bujk”.

LEXO TE PLOTE