Connect with Us

Duket si “Rruga e Qumështit”/ Astronomët zbulojnë galaktikën e largët

Kuriozitete

Duket si “Rruga e Qumështit”/ Astronomët zbulojnë galaktikën e largët

Publikuar

-

Astronomët kanë vërejtur një galaktikë tejet të largët që duket “për çudi” si Rruga e Qumështit . Galaktika, e quajtur “SPT0418-47”, duket sikur Universi ishte vetëm 1.4 miliardë vjeç, vetëm 10% e moshës së tij aktuale.

Kjo për shkak se u deshën më shumë se 12 miliardë vjet që drita nga kjo galaktikë e largët të arrinte Tokën.Sipas studiuesve, gjetjet, të botuara në revistën Nature, sugjerojnë që kjo galaktikë është “çuditërisht joototike, ka teori kundërshtuese se të gjitha galaktikat në Universin e hershëm ishin të trazuara dhe të paqëndrueshme”.

Bashkautorja e studimit Simona Vegetti, nga Instituti Max Planck për Astrofizikë në Gjermani, tha: “Ajo që gjetëm ishte mjaft bezdisëse; megjithë formimin e yjeve me një ritëm të lartë, dhe për këtë arsye duke qenë vendi i proceseve shumë energjike, SPT0418-47 është disku i rregulluar më mirë i galaktikës i vërejtur ndonjëherë në Universin e hershëm.

“Ky rezultat është mjaft i papritur dhe ka implikime të rëndësishme për mënyrën se si ne mendojmë se evoluojnë galaktikat”.

Bashkëautori Filippo Fraternali, nga Instituti Astronomik Kapteyn, Universiteti i Groningen në Hollandë, shtoi: “udia e madhe ishte të zbuloja se kjo galaktikë është në të vërtetë mjaft e ngjashme me galaktikat aty pranë, në kundërshtim me të gjitha pritjet nga modelet dhe mëparshme, më pak vëzhgime të hollësishme “.

LEXO EDHE:  Shkodra nën ujë/ Bashkia apel banorëve: Merrni masa për sigurimin e gjësë së gjallë

Francesca Rizzo, studente e doktoraturës nga Instituti Max Planck për Astrofizikë, i cili drejtoi studimin, tha: “Kur pashë për herë të parë imazhin e rikonstruktuar të SPT0418-47, nuk mund ta besoja: po hapte një gjoks thesar.

Ajo shtoi: “Ky rezultat paraqet një përparim në fushën e formimit të galaktikës, duke treguar se strukturat që ne i vëzhgojmë në galaktikat spirale aty pranë dhe në Rrugën tonë të Qumështit ishin tashmë në fuqi 12 miliardë vjet më parë.”

Edhe pse SPT0418-47 ka karakteristika të ngjashme me Rrugën e Qumështit, astronomët thonë se ata presin që ajo të evoluojë në një galaktikë shumë të ndryshme nga ajo që përmban Sistemin Diellor.Ata besojnë se SPT0418-47 do të bashkohet me klasën e galaktikave eliptike, një lloj tjetër i galaktikave që janë pikturuar në të gjithë Universin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

“Magjia” e tërheqjes/ 10 karakteristika që e bëjnë njeriun edhe më të bukur

Publikuar

-

Nga

Disa nga ne mund të besojnë që vetëm njerëzit e bukur janë tërheqës. Por, në të vërtetë, për disa njerëz më të rëndësihme janë tiepatret e personaliteetit të njeriut të cilin keni përballë.

Në fakt, sharmi dhe tërheqja ndaj një personi nuk janë gjithmonë të përcaktuar nga pamja e tyre fizike.

Gjëja kryesore është magjia e tërheqjes. Më poshtë po iu listojmë disa nga tiparet që ju bëjnë më shumë tërheqës.

Ndjeshmëria

Shumë njerëz besojnë se nëse keni një pamje që pranohet në shoqërinë moderne si “e bukur” është e vetmja mënyrë. Në fakt është një mendim i gabuar. Kjo cilësi absolutisht nuk varet nga pamja e jashtme. Kjo varet nga vetëkontrolli, karizma dhe vetëbesimi.

Të pasurit qëllime

Personi që lufton për atë që do, dhe përmes veprimeve të tij apo saj, dëshmon se gjithçka është e mundur në këtë botë, nuk mund të mos jetë tërheqëse.

Sensi i mirë i humorit

Është njëra ndër tiparet që vërehet më së shumti. Sensi i mirë i humorit është një cilësi e një personi interesant dhe është çelësi i suksesit në çdo bisedë. Është sikur shigjeta e “perëndisë së dashurisë” që do të të godasë gjithsesi.

Eleganca

S’ka rëndësi se sa e përkryer dukesh, mungesa e mirësisë në lëvizjet tua do ta shkatërrojë pamjen tuaj. Nëse mund të lëvizësh butësisht derisa jeni duke vallëzuar, ose kur ecni në një mënyrë më tëreqëse apo nëse keni një gjuhë trupi mahnitëse, përfundimisht do të ju bëj të dukeni tepër tërheqëse.

Vetëbesimi

Një zë i heshtur, supe të rrumbullakosura, dhe mungesa e mendimit të tij apo saj janë shenjat e një personi krejtësisht jo tërheqës.

LEXO EDHE:  NASA nuk e pa/ Asteroidi që mund të shkatërronte Nju Jorkun kalon fare pranë Tokës

LEXO EDHE:  Përmbyten dhjetra hektarë tokë në Fushë Krujë

Vendosmëria

Të kesh dyshime nuk është një tipar tërheqës, dhe kjo nuk do t’ju çojë në një marrëdhënie të shëndetshme. Një person duhet të jetë i vendosur për çdo gjë, duke filluar me vendimet se cilën akullore të blejmë dhe duke përfunduar me zgjedhjen e vendit në të cilin doni të jetoni.

Intelekti

Intelekti nuk është të bëheni ekspert në një çështje në universitet. Është aftësia për të treguar gjykim të drejtë. Një person i cili mund të kuptojë të gjithë, pa dyshim, tërheqje dhe magjepsje.

Detajet

Edhe detajet më të padukshme dhe më qesharake në pamjen tuaj mund të jenë aq tërheqëse sa që imazhi juaj do të mbetet përgjithmonë në kujtesën e personit të duhur. Kushtoni vëmendje detajeve.

Aftësia për të qenë një person interesant për ti folur

Nuk është vetëm të kesh një mendim të gjerë dhe të kesh mendimet e tua. Është gjithashtu në lidhje me aftësinë për të dëgjuar. Duhet të jetë një bisedë e barabartë, jo një ku dikush flet vetëm për vetën.

Origjinaliteti

Të qenit unike ka vlerën e arit në botën moderne të kopjeve. Në të vërtetë, të gjithë janë të veçantë. Disa thjesht nuk kanë dalë nga guaska e tyre ende, dhe të tjerët mendojnë se të gjitha gjërat e veçanta rreth tyre janë “ të pa përsosura”. Por, në fakt , të gjitha këto gjëra të vogla, të cilat ju mund të mos i pëlqeni në lidhje me veten, të bëjnë ajo që jeni. Kështu që qëndro e veçantë, qëndro unike!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Rrezet “UV” shndërrojnë ngjyrën e akrepit dhe të vegjëlve të tij/ Shihni videon që do t’iu lërë pa fjalë

Publikuar

-

Nga

Një video e re nxjerr në pah një tipar misterioz të akrepave kur ekspozohen ndaj dritës ultra vjollcë (UV), Ngjyra e akrepave “arachnids, kthehet në blu ose në në vjollcë.

Klipi prej 14 sekondash tregon një akrep femër me ngjyrë kafe që mban dhjetra foshnje në shpinë, të cilat janë me ngjyra të ngjashme, por kur ndriçon një dritë UV, marrin ngjyrën blu dhe vjollcë.

Akrepi i rritur merr një nuance blu, jeshile, ndërsa foshnjat e saj bëhen një vjollcë e ndezur.Drita UV shndërrohet kur ndërvepron me proteinat e akrepit, por shkencëtarët ende nuk kanë përcaktuar arsyen evolucionare prapa kësaj karakteristike mistifikuese.

Disa spekulojnë se ngjyra e ndezur mund t’i ndihmojë akrepët të gjejnë njëri-tjetrin, të dinë se kur është koha për të gjuajtur ose mund të jetë një mënyrë për të ngatërruar pre-në e tyre, sipas  NBC News./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Ishte misioni i përsosur”/ Miliarderi Jeff Bezos zbulon planin për të ndërtuar një rrugë për në hapësirë

Publikuar

-

Nga

“Ishte misioni i përsosur”/ Miliarderi Jeff Bezos zbulon planin për të ndërtuar një rrugë për në hapësirë

Njeriu më i pasur në botë Jeff Bezos përshkroi udhëtimin e tij në hapësirë si “misionin e përsosur” dhe një “hap të vogël“ në planin e tij për të ndërtuar një rrugë në hapësirë ku ai mendon se industritë kryesore të botës do të jenë në gjendje të veprojnë në të ardhmen për të kursyer planeti Tokë.

Bezos dhe ekuipazhi i “Blue Origin” u ngritën nga baza e tyre në “Van Horn”, Texas. Ata u ngjitën për katër minuta para se përforcuesi i raketave Neë Shepard të ndahej nga kapsula e tyre, duke i lënë të notonin në gravitet zero për katër minuta.

Udhëtimi prej 10 minutash kushtoi 5,5 miliardë dollar,  550 milionë dollarë në minutë. Bezos, i cili dha dorëheqjen si CEO i Amazon në fillim të këtij viti dhe tani do ta ndajë kohën e tij midis Blue Origin dhe bamirësisë së tij mjedisore, tha në një konferencë shtypi pas fluturimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE