Connect with Us

Apple heq Fortnite nga App Store/ Në gjyq me “gjigantin” e lojërave

Teknologji

Apple heq Fortnite nga App Store/ Në gjyq me “gjigantin” e lojërave

Publikuar

-

Apple ka hequr Fortnite nga App Store i tij, duke i lejuar lojtarët të instalojnë një nga lojërat më të njohura në botë në iPhone. Ai erdhi pas një azhurnimi të Fortnite që i lejoi lojtarët të blinin valutë në lojë me një vlerë më të ulët nëse blinin direkt nga prodhuesi Epic Games – duke anashkaluar Apple.

Eposi dukej se e dinte se ndalimi do të vinte, duke njoftuar se kishte ngritur një ankesë ligjore disa minuta pas heqjes. Apple merr një ulje standarde të shitjeve prej 30% nga sistemi i tij i detyrueshëm i pagesave.

Disa orë më vonë, Google gjithashtu u shfaq për të hequr aplikacionin nga Google Play Store i tij – megjithëse mbetet në dispozicion në telefonat Android me mjete të tjera, të tilla si lëshuesi i vetë Epic Games.

Në iOS, App Store është mënyra e vetme për të ngarkuar në mënyrë të ligjshme aplikacionet. Por Apple tha që Epic kishte ndërmarrë “hapin fatkeq për të shkelur udhëzimet e App Store”.

Këto udhëzime ndalojnë çdo sistem pagese përveç atyre të Apple, dhe ka qenë subjekt i disa rreshtave të profilit të lartë midis zhvilluesve dhe Apple.

Epic tha se çdo lojtar i iPhone i cili tashmë e ka aplikacionin të instaluar duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të luajë derisa të rinovohet azhurnimi tjetër i lojës. Pas kësaj, ata do të humbasin disa veçori.

LEXO EDHE:  Apple është duke prodhuar një pajisje të re

Ata që janë në një kompjuter Apple Mac nuk do të preken, pasi ky version nuk përdor iOS App Store.

Përveç tweetit të ankesës juridike të paraqitur në një gjykatë në Kaliforni, Epic njoftoi gjithashtu shfaqjen e afërt në lojë të një filmi të shkurtër të titulluar Ninëmbëdhjetë Tetëdhjetë e Fortnite – një shfaqje në romanin e George Orëell nëntëmbëdhjetë e tetëdhjetë e katër.

Romani ka të bëjë me një shoqëri dystopiane që kontrollon qytetarët e saj dhe nuk toleron asnjë mosmarrëveshje – dhe vetë u referua nga Apple në një reklamë të famshme televizive në vitin 1984, kur kompania e re u stilua si duke marrë IBM-në atë kohë-mbizotëruese./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  Celularët e ardhshëm të Apple do të karikohen përmes wirelessit

LEXO EDHE:  Dua Lipa bashkohet me shqiptarët/ Kërkon nga Apple të vendosë Kosovën në hartë

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Anglia ka gati aplikacionin që do të gjurmojë konatktet me Coronavirus. Aplikacioni do të jetë aktiv nga 24 Shtatori, sipas njoftimit të qeverisë.

Aplikacioni do t’i lejojë njerëzit të skanojnë kodet QR të ngjashme me barkodin për të regjistruar vizitat në vendet e mikpritjes dhe do të zbatojë metodën e Apple dhe Google për zbulimin e telefonave të tjerë inteligjentë.

Bizneseve u kërkohet të shfaqin postera të kodit QR për të mbështetur aplikacionin.Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock e përshkroi nisjen si “një moment përcaktues”.Versioni i parë i aplikacionit për gjurmimin e kontakteve NHS, i destinuar për të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, u provua në Isle of Ëight në maj, por më vonë u braktis .

“Ne duhet të përdorim çdo mjet në dispozicionin tonë për të kontrolluar përhapjen e virusit duke përfshirë teknologjinë më të përparuar”, tha Z. Hancock.“Lëshimi i aplikacionit më vonë këtë muaj në të gjithë Anglinë dhe Uellsin është një moment përcaktues dhe do të ndihmojë aftësinë tonë për të përmbajtur virusin në një kohë kritike.”Sipas shifrave të fundit të botuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare, kishte rreth 3200 raste të reja në ditë në Angli gjatë javës së parë të shtatorit , krahasuar me 2,000 një javë më parë.

LEXO EDHE:  Apple mposht iTunes/ Kompania e njohur fshin llogaritë e Facebook dhe Instagram

LEXO EDHE:  Dua Lipa bashkohet me shqiptarët/ Kërkon nga Apple të vendosë Kosovën në hartë

Disa vende mikpritëse tashmë kanë përdorur sistemet e tyre të bazuara në kodin QR për provë dhe gjurmë, por tani u kërkohet të kalojnë në versionin NHS në vend.Universiteteve, spitaleve, ambienteve të kohës së lirë, qendrave civile dhe bibliotekave u kërkohet të shfaqin postera në zona komunale si kafenetë, ku njerëzit mblidhen për më shumë se 15 minuta.

Një sistem alternativ, siç është një regjistër i shkruar me dorë, duhet gjithashtu të mirëmbahet për vizitorët që nuk kanë telefona inteligjentë, tha Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Publikuar

-

Nga

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Pekini kundërshton një shitje të detyruar të operacioneve të TikTokut në SHBA nga pronari i saj kinez, ByteDance dhe do të preferonte ta shihte aplikacionin e shkurtër për video të mbyllur në Shtetet e Bashkuara.

ByteDance ka qenë në bisedime për të shitur biznesin amerikan të TikTok tek blerësit e mundshëm duke përfshirë Microsoft MSFT.O dhe Oracle ORCL.N që kur Presidenti i SHBA Donald Trump kërcënoi muajin e kaluar për të ndaluar shërbimin nëse nuk shitej. Trump i ka dhënë ByteDance një afat nga mesi i shtatorit për të përfunduar një marrëveshje.

Sidoqoftë, zyrtarët kinezë besojnë se një shitje e detyruar do të bënte që ByteDance dhe Kina të dukeshin të dobët përballë presionit nga Uashingtoni, thanë burimet, duke folur në kushte anonimiteti duke pasur parasysh ndjeshmërinë e situatës.

ByteDance tha në një deklaratë për Reuters se qeveria kineze nuk i kishte sugjeruar kurrë që ajo të mbyllte TikTok në Shtetet e Bashkuara ose në ndonjë treg tjetër.Dy nga burimet thanë se Kina ishte e gatshme të përdorte ndryshimet që bëri në një listë të eksporteve të teknologjisë më 28 gusht për të vonuar çdo marrëveshje të arritur nga ByteDance, nëse do të duhej.

LEXO EDHE:  Apple është duke prodhuar një pajisje të re

LEXO EDHE:  Ngadalësimi i IPhone-it/ Apple do përditësojë sistemin

Zyra e Informacionit e Këshillit të Shtetit të Kinës dhe ministritë e saj të jashtme dhe të tregtisë nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për komente të dërguara pas orarit të punës.

I pyetur të Premten në lidhje me Trump dhe TikTok, zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Zhao Lijian tha në një konferencë të rregullt për shtyp se Shtetet e Bashkuara po abuzonin me konceptin e sigurisë kombëtare dhe i kërkoi atyre të ndalonin shtypjen e kompanive të huaja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE