Connect with Us

“Më ne fund fajin nuk e ka Saliu’/ Berisha rendit shkaqet, pse Covid 19 doli jashtë kontrollit

Politikë

“Më ne fund fajin nuk e ka Saliu’/ Berisha rendit shkaqet, pse Covid 19 doli jashtë kontrollit

Publikuar

-

Çështja e detit/ Berisha tregon sa do të zvogëlohet Shqipëria

Ish kryeministri Sali Berisha ngre shqetësimin për të rinjtë shqiptarë, të cilët sipas tij, janë më të braktisurit nga qeveria.

Berisha thekson se 90 përqind e tyre nuk përfituan asnjë lloj ndihme gjatë karantinës 60 ditore.

Më tej, ish kryeministri nënvizon se Rama dhe mediat e tij, direkt apo me nëntekst sulmon dhe fajëson të rinjtë si përgjegjës për daljen totalisht jashtë kontrolli të pandemisë së Covid 19.

Sipas Berishës e vërteta është se nuk janë të rinjtë shkaku i përhapjes së madhe të pandemisë, por ata janë sot viktima sociale me kryesore e saj.

“Me ne fund: “Fajin nuk e ka Saliu por e kane te rinjte”!
Stop fajesimit te te rinjve nga Edvin Hajduti
Ata jane sot me te braktisurit ne Shqiperi!
90 perqind e tyre nuk perfituan asnje lloj ndihme gjate karantines 60 ditore.
Te rinjte nuk jane shkaku i perhapjes por viktima kryesore sociale e covid19!
Miq, cdo dite Edvin Hajduti me zedhenesat dhe mediat e tij te Arben dhe Karlo Malavites e Ymer Çorapes, direkt apo me nentekst sulmon dhe fajeson te rinjte si pergjegjes per daljen totalisht jashte kontrolli te pandemise se covid 19 per shkaqe qe lidhen direkt me vjedhjet, korrupsionin, cinizmin dhe xhahillekun e tij.
E verteta eshte se nuk jane te rinjte shkaku i perhapjes se madhe te pandemise por mjerisht ata jane sot viktima sociale me kryesore e saj.
Keshtu, nje raport i Rrjetit Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendres për të Drejtat e Fëmijëve provon se:
“Pandemia shtoi kriminalitetin, papunësinë, dhunën dhe varfërinë tek të rinjtë në Shqipëri“ – Ky raport gjene se sipas pyetësorit kombëtar me të rinjtë, te zhvilluar gjatë periudhës së mbylljes së detyruar të Shqipërisë për shkak të pandemisësë Covid-19 rezulton se afro 50 perqind e të rinjve deklaruan se ata ose një familjar i tyre, humbën vendin e punës gjatë pandemisë, mbi 90 për qind pohuan se nuk kanë përfituar asnjë lloj ndihme nga qeveria gjatë mbylljes së detyruar. Anketa zbuloi se gjatë karantinës mbi 60 për qind e të rinjve pohuan dhunën e shtuar në familjë, dhe mbi 80 për qind thanë se viktimat kryesore të dhunës ishin vajzat dhe gratë.
Pra raporti fakton qarte se te rinjte ne Shqiperi ne periudhen e shtetezimit te kohes nga Edvin Kristaq Hajduti ishin dhe viktima kryesore te ketij shtetezimi te deshtuar.
Te perpiqesh te mbulosh deshtimin e plote ne kontrollin dhe manaxhimin e pandemise siç ben me propaganden e tij Edvin Hajduti eshte nje akt zuzar, cinik dhe i shpelare.
Covid 19 ne Shqiperi doli jashte kontrolli jo nga te rinjte por nga shkaqe qe nuk kane asnje lidhje me te rinjte dhe konkretish:
1-Nuk jane te rinjte por Edvin Hajduti me zedhenesat e tij qe nuk moren absolutisht asnje mase paraprake ne sigurimin e qendrave te karantines, testeve, maskave, respirtatoreve ne sasine e duhur per perballimin e pandemise.
2-Nuk jane te rinjte por Edvin Hajduti dhe zedhenesat e tij qe vodhen me tenderat dhe prokurimet e mjeteve per pandemine duke i blere ato me shumice me çmime dy e tre here me te larta se sa çmimi i shitjes me pakice.
3-Nuk jane te rinjte por Edvin Hajduti qe manipuloi, fallsifikoi qe ne fillim çdo tregues te covid 19 vetem e vetem per te deklaruar sukses fallco dhe per tu thene shqiptareve shyqyr qe ne kete fatkeqesi shekulli pate kryeminister Edi Ramen, i cili ne fakt eshte ne vehte nje fatkeqesi me e madhe se sa covid19 dhe pandemia e tij.
4-Nuk jane te rinjte por Edvin Hajduti dhe zedhenesat e tij qe me xhahillekun e tyre shnderruan QSUT dhe qendrat e tjera spitalore ne bomba biologjike qe perhapen me shpejtesi pandemine ne te kater anet e vendit.
Denoj me ashpersi e neveri sulmet e stisura direkte dhe indirekte te Edvin Hajdutit dhe zedhenesave dhe mediave te tij ndaj te rinjve si pergjegjes per daljen jashte kontrolli te pandemise dhe kerkoj caktimin e nje pagese minimale per çdo te ri qe nuk punon apo vazhdon shkollen si kushti me kryesor per ti mbrojtuar ata nga pasojat e renda te pandemise”, shkruan Berisha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Mediu bëhet nostalgjik/ Kujton historinë me ish-Presidentin Bush: E puthën kamarierët në faqe

Publikuar

-

Nga

“Të bashkohemi kundër Ramës”/ Mediu thirrje Metës të shpërndajë Parlamentin

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, është bërë nostalgjik mbrëmjen e sotme, teksa ishte duke folur për zgjedhjet në SHBA dhe për politikanët amerikanë.

Ai tha se politikanët amerikanë dallojnë shumë me ata europianë, ndërsa për të mbështetur këtë deklaratë, tregoi dy ngjarje që i kishin mbetur në mendje gjatë vizitës së ish-Presidentit Xhorxh Bush në Shqipëri, në vitin 2007.

Mediu tregoi se gjatë një darke një nga kamarierët e restorantit ku ata po hanin kërkoi që të puthë në faqe ish-Presidentin dhe pas tij e puthën të gjithë kamarierët.

Madhështia e politikanëve amerikanë është raporti njerëzor që ata krijojnë me njerëzit. Ka një diferencë të madhe mes politikanëve europianë dhe ata amerikanë. Raportin njerëzor e kanë shumë të rëndësishëm, të japë dy shembuj. Një moment kur ishin në takim me Presidentin Bush dhe ishte zoti Berisha, ishim për drekë. Ndër të tjera, një nga kamarierët i thotë zotit Berisha, a mund ta puth në faqe Presidentin amerikan. Berisha ngeli i shtrënguar në atë moment. Presidenti Bush tha çfarë kërkon ai, do që të të puthë në faqe. Po mirë tha le të vijë. Më pas të gjithë kamarierët burra dhe gra erdhën për ta puthur. Tha të lutem hiqe pak kamerën se po doli kjo foto në SHBA nuk e di se çfarë do bëhet“, u shpreh kreu i PR-së në Report Tv, ndërsa tregoi edhe një episod tjetër të takimit.

LEXO EDHE:  “Nuk keni turp, fshehët numrin e viktimave”/ Plas debati mes ekspertes së PD-së dhe ish-ministrit

LEXO EDHE:  A po shuhet pandemia?/ Një tjetër vaksinë Covid me mbrojtje 95%

Djali im ishte i vogël në atë kohë dhe ishte mësuar se unë do t’i çoja ndonjë autograf. Më tha a mund t’i marrësh një autograf Bushit. Kur ishim të ulur, e pyeta a është e mundur të ma japësh. Ai me mirësinë e vetë më thotë, se si e quajnë djalin. Ma nënshkroi dhe ma dha. Kur u larguam më tha bëji të fala djalit. Unë i thashë djalit ke të fala nga Presidenti, ai mu përgjigj ku më njeh mua ai. Raporti njerëzor i tyre dhe sidomos vlerësimi që kanë pasur me shqiptarët është jashtëzakonisht e vlefshme. Ruajtja e këtyre raporteve krahas atyre politike është e vlefshme“, rrëfeu Mediu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Parlamenti voton me shumicë dërrmue/ Greqia zgjerohet me 12 milje në detin Jon

Publikuar

-

Nga

Parlamenti voton me shumicë dërrmue/ Greqia zgjerohet me 12 milje në detin Jon

Parlamenti grek ka votuar me shumicë dërrmuese zgjerimin e detit territorial me 12 milje në Jon.

284 deputetë votuan pro projekt-ligjit që tashmë i jep Greqisë 13 mijë metra katrorë territor më shumë, ose një zgjerim em rreth 10% të totalit që ka.

Ky është vetëm hapi i parë i Greqisë, pasi tashmë mbetet çështja e zgjerimit të ujërave territorialë me Shqipërinë që do të zgjidhet me një dakordësi paraprake për ta çuar çështjen në një Gjykatë Ndërkombëtare./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Betimi i Biden si President/ Baton Haxhiu parashikon “probleme serioze për Kosovën”

Publikuar

-

Nga

Betimi i Biden si President/ Baton Haxhiu parashikon “probleme serioze për Kosovën”

Gazetari Baton Haxhiu thotë se pavarësisht ardhjes së Joe Biden në krye të Shtëpisë së Bardhë, politikat e SHBA për Ballkanin nuk do të ketë ndonjë ndryshim të madh.

Sipas tij qëllimi kryesor i administratës së re do të jetë dhënia fund e armiqësive në Ballkan dhe për këtë ai shtroi se shpresonte që të mos “ketë dhimbje” duke iu referuar ndonjë zgjidhjeje në dëm të interesit të shqiptarëve.

Z. Haxhiu theksoi se “Kosova ka pafuqi për të zgjidhur problemin në veri’ dhe se “administrata Biden do t’i vërë pikën kësaj çështjeje”.

Ndërsa gazetari Andi Bushati thotë se politikat e ndjekura nga Trump dhe presidentët e mëparshëm të Demokratëve kanë “vija të qarta ndarëse”.

“Në periudhën Trump kemi parë një Amerikë tjetër se sa ajo Amerika e ëndrrave që çliroi Kosovën. Shpresoj dhe besoj që të rikthehet Amerika e ëndrrave dhe jo ajo e tipave kaubojsë të Trump dhe Grenell”, deklaroi z. Bushati.

LEXO EDHE:  Nga Andi Bushati/ Berisha në shtegun e Gjarprit

LEXO EDHE:  Kushërirë e Ramës dhe zëdhënëse e Berishës/ Erla Mëhilli tregon “të pathënat”

Për z. Haxhiu edhe pse nuk pajtohet me marrëveshjen Kosovë-Serbi të firmosur në Shtëpinë e Bardhë, tha se, ajo ka ardhur kryesisht për shkak të pamundësisë së liderëve të Kosovës për të zgjidhur problemet.

Në fund, Baton Haxhiu konsideroi si vendimtar faktin se si do të jenë marrëdhëniet e Sekretarit Amerikan të Shtetit me pasardhësin e Merkel, që e cilësoi më afër Rusisë.

“Kam frikë se Kosova me këtë administratë do të ketë probleme serioze dhe nuk besoj se do të pyesin shumë për të ardhmen tonë”, përfundoi z. Haxhiu./ Euronews Albania

LEXO TE PLOTE