Connect with Us

Hetimet ndaj medias/ Sulme dhe gjobë Hoxhës dhe disa bizneseve

Lajme

Hetimet ndaj medias/ Sulme dhe gjobë Hoxhës dhe disa bizneseve

Publikuar

-

Hoxhës së mirënjohur për bamirësitë e tij, dhe profil të fortë publik Elvis Naçi, kanë tentuar t’i vënë gjobë dhe më pas ai është kthyer në një objekt sulmi të paprecedent, nga segmente të korruptuara mediatike.

Organet e hetimit të krimit tashmë kanë në dorë dy dosje të freskëta dhe një me të vjetër, një në lidhje me hoxhën Elvis Naçi dhe e dyta në lidhje me një rrjet marketesh, dhe më e vjetra në lidhje me një kompani të përpunimi të mishit.

Për rastin e parë, mësohet se hoxha Elvis Naçi, ka rënë pre e sulmeve të ashpra dhe shpifjeve publike pasi më parë atij i është kërkuar reklamim nga një spital privat në pronësi të fondacionit që ai drejton dhe më pas është ndërhyrë për kanalizimin e fondeve të rindërtimit te subjektet e kërkuara nga një pronar mediash, i cili raportohet të jetë i mbytur në borxhe dhe kredi.

Sipas burimeve pranë hetimeve, pas mosdhënies së reklamës në një TV privat, kanë filluar sulmet ndaj Elvis Naçit dhe fondacionit të tij nga eksponentë të këtij televizioni. Këta përsonazhe po hetohen dhe janë raste të përsëritura kur sulmojnë biznese dhe individë mënyrë të sinkronizuar.

Ndaj Elvis Naçit, gjithashtu është ndërhyrë që fonde të caktuara të rindërtimit t’i kanalizonte në subjektet e kërkuara nga pronari i televizionit, i cili është edhe strumbullari i gjithë skemave të gjobëvenies ndaj disa bizneseve dhe individëve.

LEXO EDHE:  Vrasja e shoferit të Xhafajt/ Rama tregon çfarë ka ndodhur

Hetimet duket se kanë zbuluar një skemë të qartë. Janë të shpeshta rastet kur sulmet ndaj individëve dhe bizneseve bëhen pasi iu është kërkuar reklamim dhe ky është refuzuar. Reklamë ose sulme dhe denigrim, pra kush nuk paguan gjobën sulmohet. Kështu ka ndodhur së fundi me një rrjet marketesh dhe pak kohë më parë me kompani të përpunimit të mishit.

Pré e sulmeve ka qenë edhe hoxha Elvis Naçi, i cili pak kohë më parë i mëshiroi akuzuesit dhe gjobëvënësit ndaj tij. Në zyrat e subjekteve shfaqet marketingu, më pas me gjoja investigime fillojnë sulmet nga personazhe që paguhen nga kjo media, por edhe me kronika të vazhdueshme.

Janë të paktën tre rastet e verifikuara nga hetimet deri tani. Këto janë pjesë e një dosjeje që kanë të bëjnë me gjobëvënien në media dhe hëtimet pritet të thellohen. (vijon)/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“Kemi shumë nevojë për bashkëpunim”/  Drejtori i Arsimit në Korçë mesazh të fortë nxënësve dhe mësuesve

Publikuar

-

Nga

“Kemi shumë nevojë për bashkëpunim”/  Drejtori i Arsimit në Korçë mesazh të fortë nxënësve dhe mësuesve

Drejtori Rajonal i Arsimit në Korçë Kristaq Grabocka, ka dhënë një mesazh për fillimin e vitit të ri shkollor.

Grabocka ka uruar të gjithë nxënësit që nesër do të ulen në bankat e shkollës dhe i këshillon ata të bashkëpunojnë me mësuesit për çdo gjë dhe ti pyesin ata për çdo pasiguri.

Ai thekson se në këtë vit shkollor mësuesit kanë nëvojë për bashkëpunim për të përballuar problemet.

Gjithashtu Grabocka jep edhe një mesazh për mësuesit, teksa kërkon që këta të fundit të mbajnë siguri në shkollë.“Në fillim të vitit të ri shkollor të gjithë ne urojmë, këtij urimi i bashkohet kushdo,  sepse shkollimi është i të gjithëve dhe nga ai përfitojnë të gjithë. Gëzuar Shkollar,  kushdo dhe kudo qofsh, paç një vit të mbarë dhe dalshim faqebardhë të gjithë.

Ti që nesër do ulesh në bankat e shkollës,  të ftoj të ndjekësh yllin tënd,  të mos rreshtësh së bashkëpunuari me të gjithë,  mësuesit të parët,  të mësosh duke luajtur dhe duke përdorur dijet në jetë; të vazhdosh të thuash hapur atë që di,  dhe të mos hezitosh të pyesësh për gjithçka nuk di,  apo nuk ke i sigurt. Kemi ndryshuar shumë dhe jemi krenarë, por kurrë nuk do të ndalemi së punuari që shkollarët tanë, denjësisht të përballen me bashkëmoshatarët europianë.

LEXO EDHE:  Si dhe pse i sulmon këta biznesmenë Ben Blushi?!

LEXO EDHE:  “Mjerim, krizë dhe mungesë e shpresës/ Bizneset gati të ulin qepenat”

Të dashur prindër, ne jemi aty, në klasë me fëmijën tuaj, për ta ndihmuar të hapë radhazi dyer e dijes. Por, në këtë vit të veçantë, kemi shumë nevojë për ju, mbi të gjitha edhe për bashkëpunimin tuaj,  bashkë do ja dalim.  Duke qenë bashkë problemet përballen më mirë dhe të tilla nuk do na mungojnë në këtë vit.

Të dashur kolegë, detyra jonë është e shenjtë  dhe ky shenjtërim merr një vlerë të shtuar këtë vit. Të gjithë jeni impenjuar këto ditë për të siguruar çdo gjë, për sigurinë në shkollë për çdo fëmijë.  Na kanë besuar tradicionalisht gjënë më të shtrenjtë fëmijën, jemi kujdesur, e kemi drejtuar,  por këtë vit veç të tjerëve duhet ta ndihmojmë të mbrohet nga virusi i mallkuar.  Unë jam i bindur se, ashtu sikundër jemi ne, fjalëpak dhe punë shumë, edhe këtë vit do ja dalim,  edhe me këto detyra të shtuara”, shkruan ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ambasada amerikane: Tre vaksinat e SHBA kundër Covid-19 në hapin e fundit drejt krijimit

Publikuar

-

Nga

Ambasada amerikane: Tre vaksinat e SHBA kundër Covid-19 në hapin e fundit drejt krijimit

Ambasada amerikane në Tiranë ka dhënë detaje për tre vaksinat kundër Covid-19 të financuara nga Shtetet e Bashkuara.

Në një postim në rrjetet sociale, ambasada thekson se vaksinat kanë hyrë në fazën e tretë të testimeve klinike, hapi i fundit drejt krijimit të një vaksine të sigurt dhe efektive para miratimit nga qeveria.“Tre vaksina kundër Covid-19 të financuara nga Shtetet e Bashkuara kanë hyrë në fazën e tretë të testimeve klinike, hapi i fundit drejt krijimit të një vaksine të sigurt dhe efektive para miratimit nga qeveria. Nderkohë që vaksinave zakonisht iu duhen vite për t’u përfunduar, përmes operacionit Ëarp Speed, administrata po investon miliarda dollarë për të përshpejtuar krijimin, prodhimin dhe shpërndarjen e tyre. Dhjetra mijëra njerëz janë ofruar të testojnë vaksinën në mënyrë vullnetare, për t’u siguruar që ato të jenë të sigurta dhe efektive para se të aprovohen për përdorim të gjerë’, shkruan ambasada./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Foto-Flakët e zjarr “përpijnë” malin e Moravës

Publikuar

-

Nga

Një zjarr i madh ka përfshirë sot malin e Moravës në Korçë, i cili njihet edhe si mushkëria e qytetit juglindor.

Flakët e zjarrit u favorizuan nga era duke u përhapur në gjithë sipërfaqen ku janë djegur pishat. Zjarrfikëset nuk mundën të shuanin zjarrin i cili vazhdoi të përhapej me shpejtësi.Nuk dihet shkaku i rënies së zjarrit, ndërsa autoritetet po punojnë për vënien nën kontroll të flakëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE