Connect with Us

Disa pyetje për ‘avoketërit’ e Ben Blushit

Lajme

Disa pyetje për ‘avoketërit’ e Ben Blushit

Publikuar

-

Disa pyetje për ‘avoketërit’ e Ben Blushit

Publikimi i disa shkrimeve për Ben Blushin nga portali ynë ka nxitur një seri reagimesh nga një numër ‘avoketërish’, disa prej tyre në formën e gjysmë-lutjeve, të tjera në formën e kritikave, ndërsa në fund nuk mungojnë edhe ata që na orientojnë sesi duhet ta bëjmë punën, duke harruar se kjo që po bëjmë është gazetari e pastër dhe korrekte, krejt ndryshe nga gazetaria e Blushit që nga nisja e karrierës e deri në ditët e sotme.

Edhe pse janë të shumtë ata që mendojnë se kjo është një mbrojtje e varfër dhe pa argumente, që blihet nga reklamat e kompanisë Digitalb në disa portale, sërish u detyrohemi lexuesve disa sqarime për ‘avoketërit’ e Blushit.

E para, ne jemi të hapur dhe ftojmë këdo të hedhë poshtë me argumente faktet që i janë servirur dhe do i serviren publikut. Por ata e dinë se faktet janë kokëforta.

E dyta, skandalet e publikuara për Blushin lidhen me kohën kur ai ka qenë deputet, pra politikan. Ne si portal mendojmë se çdo fakt që sjell në vëmendjen e publikut abuzimin me pushtetin apo shkeljen e ligjit nga njerëzit e pushtetit, janë në interes të publikut.

E treta, media e lirë ka për detyrë të publikojë skandalet. Disa media mund të zgjedhin të mos i publikojnë nëse e shohin të arsyeshme, por nuk duhet lejuar që paratë e reklamave t’i kthejnë këto portale në reklamë të abuzimit të pushtetit, pastrimit të parave dhe falsifikimit.

E katërta, këta ‘avoketër’ na sugjerojnë se duhet të merremi me abuzimet dhe skandalet e qeverisë dhe të ministrave që abuzojnë me paratë publike, duke harruar se këtë detyrë e bëjmë më mirë se çdo portal tjetër në vend. Por pyetja që lind është se kur Top Channel paska dijeni për këto abuzime me fondet publike, përse nuk raportojnë për këtë gjë?

LEXO EDHE:  Vizita e Mogherinit/ Paloka ngre disa pyetje

E pesta, vërtet historia e Blushit në krye të Top Channel mund të lihet mënjanë pasi është problemi i tyre nëse e kanë kthyer median në kazan të Edi Ramës me audiencën në rënie, por ky bëhet problem kombëtar pasi bëhet fjalë për një media kombëtare që ka censuruar deklaratat e PD për aferat korruptive të ministrave dhe të qeverisë.

Të gjithë ata ish-kolegë të Blushit, që sot kanë një dritare online, duhet të shqetësohen më shumë për fyerjet e Blushit ndaj një tjetër ish-kolegu, Andi Bejtjes, kurse Blushit duhet t’i bëjnë vetëm një thirrje: të përgjigjet ndaj akuzave me dëshmi konkrete./Syri.net

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

“Kemi shumë nevojë për bashkëpunim”/  Drejtori i Arsimit në Korçë mesazh të fortë nxënësve dhe mësuesve

Publikuar

-

Nga

“Kemi shumë nevojë për bashkëpunim”/  Drejtori i Arsimit në Korçë mesazh të fortë nxënësve dhe mësuesve

Drejtori Rajonal i Arsimit në Korçë Kristaq Grabocka, ka dhënë një mesazh për fillimin e vitit të ri shkollor.

Grabocka ka uruar të gjithë nxënësit që nesër do të ulen në bankat e shkollës dhe i këshillon ata të bashkëpunojnë me mësuesit për çdo gjë dhe ti pyesin ata për çdo pasiguri.

Ai thekson se në këtë vit shkollor mësuesit kanë nëvojë për bashkëpunim për të përballuar problemet.

Gjithashtu Grabocka jep edhe një mesazh për mësuesit, teksa kërkon që këta të fundit të mbajnë siguri në shkollë.“Në fillim të vitit të ri shkollor të gjithë ne urojmë, këtij urimi i bashkohet kushdo,  sepse shkollimi është i të gjithëve dhe nga ai përfitojnë të gjithë. Gëzuar Shkollar,  kushdo dhe kudo qofsh, paç një vit të mbarë dhe dalshim faqebardhë të gjithë.

Ti që nesër do ulesh në bankat e shkollës,  të ftoj të ndjekësh yllin tënd,  të mos rreshtësh së bashkëpunuari me të gjithë,  mësuesit të parët,  të mësosh duke luajtur dhe duke përdorur dijet në jetë; të vazhdosh të thuash hapur atë që di,  dhe të mos hezitosh të pyesësh për gjithçka nuk di,  apo nuk ke i sigurt. Kemi ndryshuar shumë dhe jemi krenarë, por kurrë nuk do të ndalemi së punuari që shkollarët tanë, denjësisht të përballen me bashkëmoshatarët europianë.

LEXO EDHE:  Fakte nga Bedri Blloshmi/ Si i firmosi gjyshi i Ben Blushit pushkatimin e katër personave

LEXO EDHE:  Vizita e Mogherinit/ Paloka ngre disa pyetje

Të dashur prindër, ne jemi aty, në klasë me fëmijën tuaj, për ta ndihmuar të hapë radhazi dyer e dijes. Por, në këtë vit të veçantë, kemi shumë nevojë për ju, mbi të gjitha edhe për bashkëpunimin tuaj,  bashkë do ja dalim.  Duke qenë bashkë problemet përballen më mirë dhe të tilla nuk do na mungojnë në këtë vit.

Të dashur kolegë, detyra jonë është e shenjtë  dhe ky shenjtërim merr një vlerë të shtuar këtë vit. Të gjithë jeni impenjuar këto ditë për të siguruar çdo gjë, për sigurinë në shkollë për çdo fëmijë.  Na kanë besuar tradicionalisht gjënë më të shtrenjtë fëmijën, jemi kujdesur, e kemi drejtuar,  por këtë vit veç të tjerëve duhet ta ndihmojmë të mbrohet nga virusi i mallkuar.  Unë jam i bindur se, ashtu sikundër jemi ne, fjalëpak dhe punë shumë, edhe këtë vit do ja dalim,  edhe me këto detyra të shtuara”, shkruan ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Ambasada amerikane: Tre vaksinat e SHBA kundër Covid-19 në hapin e fundit drejt krijimit

Publikuar

-

Nga

Ambasada amerikane: Tre vaksinat e SHBA kundër Covid-19 në hapin e fundit drejt krijimit

Ambasada amerikane në Tiranë ka dhënë detaje për tre vaksinat kundër Covid-19 të financuara nga Shtetet e Bashkuara.

Në një postim në rrjetet sociale, ambasada thekson se vaksinat kanë hyrë në fazën e tretë të testimeve klinike, hapi i fundit drejt krijimit të një vaksine të sigurt dhe efektive para miratimit nga qeveria.“Tre vaksina kundër Covid-19 të financuara nga Shtetet e Bashkuara kanë hyrë në fazën e tretë të testimeve klinike, hapi i fundit drejt krijimit të një vaksine të sigurt dhe efektive para miratimit nga qeveria. Nderkohë që vaksinave zakonisht iu duhen vite për t’u përfunduar, përmes operacionit Ëarp Speed, administrata po investon miliarda dollarë për të përshpejtuar krijimin, prodhimin dhe shpërndarjen e tyre. Dhjetra mijëra njerëz janë ofruar të testojnë vaksinën në mënyrë vullnetare, për t’u siguruar që ato të jenë të sigurta dhe efektive para se të aprovohen për përdorim të gjerë’, shkruan ambasada./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Lajme

Foto-Flakët e zjarr “përpijnë” malin e Moravës

Publikuar

-

Nga

Një zjarr i madh ka përfshirë sot malin e Moravës në Korçë, i cili njihet edhe si mushkëria e qytetit juglindor.

Flakët e zjarrit u favorizuan nga era duke u përhapur në gjithë sipërfaqen ku janë djegur pishat. Zjarrfikëset nuk mundën të shuanin zjarrin i cili vazhdoi të përhapej me shpejtësi.Nuk dihet shkaku i rënies së zjarrit, ndërsa autoritetet po punojnë për vënien nën kontroll të flakëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE