Connect with Us

Testohet vaksina ruse anti Covid te 38 persona/ Ka efekte anësore

Shëndeti

Testohet vaksina ruse anti Covid te 38 persona/ Ka efekte anësore

Publikuar

-

Testohet vaksina ruse anti Covid te 38 persona/ Ka efekte anësore

Pas lajmit se Rusia ka zbuluar vaksinën kundër koronavirusit dhe reagimeve të ndryshme nga ana e studiuesve dhe ekspertëve në botë ajo është testuar në vetëm 38 njerëz dhe ka rezultuar se ka shumë efekte anësore.

Disa dokumente të zbuluar së fundmi nga Daily Mail japin detaje se vaksina që prezantoi presidenti rus Vladimir Putin, ka shkaktuar tek të vaksinuarit dhimbje, të vjella, këputje, etj. Në një nga dokumentet e dorëzuar për regjistrimin e vaksinës shkruhet se “nuk janë bërë studime klinike për të parë studiuar efektin epidemiologjik”, ndërkohë që Putin deklaroi më herët se ajo i kishte kaluar të gjitha testet e nevojshme.

Gjithashtu ka pikëpyetje në lidhje me aftësinë e vaksinës për të krijuar antitrupa të mjaftueshëm. Lidhur me këto lajme ka reaguar edhe Organizata Botërore e Shëndetit. OBSH i bëri thirrje Rusisë që të ndjekë udhëzimet ndërkombëtare në prodhimin e vaksinës kundër infeksionit COVID-19.
Vaksina ruse nuk është në listën e OBSH-së me gjashtë vaksina që kanë arritur në fazën e tretë të provave klinike./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ekspertja e OBSH-së bën thirrje për më shumë të dhëna për vaksinat e COVID-19

Publikuar

-

Nga

Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre për imunitetin bazuar në më shumë sesa thjesht në njoftime shtypi.

Kate O’Brien, drejtoresha e OBSH-së për imunizimin dhe vaksinat tha në një konferencë shtypi në Gjenevë të premten se ende nuk është e qartë nëse vaksinat kundër COVID-19 mund të reduktojnë aftësinë e njerëzve për të përhapur virusin.

“Është me të vërtetë e rëndësishme që të fillojmë të marrim më shumë informacion në lidhje me atë që bëjnë vaksinat, jo vetëm për parandalimin e sëmundjes, por për të parandaluar marrjen e virusit,” tha zonja O’Brien.

Kompania britanike farmaceutike AstraZeneca tha të enjten se po bashkëpunon me rregullatorët qeveritarë në hetimin e një gabimi prodhimi të një vaksine eksperimentale për COVID-19.

Kompania farmaceutike dhe Universiteti i Oksfordit kanë pranuar se një dozë më e ulët e vaksinës ka rezultuar më efektive sesa një dozë e plotë, sipas një zëdhënësi i cili foli pasi shefi ekzekutiv i AstraZeneca-s tha që një gjykim i mëtejshëm global ishte i mundshëm. Deklarata vjen ndërsa kompania përgatitet të sigurojë një sasi të vogël të ilaçit përpara planeve për të shpërndarë 4 milion doza të vaksinës deri në fund të vitit.

Kompania farmaceutike me bazë në Angli tha në fillim të kësaj jave se vaksina e tyre në tërësi ishte 70% efektive, por kishte dallime midis dy dozave. Njëra ishte 90% efektive. Tjetra ishte 62%.

Edhe kompanitë Pfizer dhe Moderna kanë njoftuar rezultatet fillestare nga provat në fazën e vonë që tregojnë se vaksinat e tyre ishin gati 95% efektive.

Ndërkohë, në Shtetet e Bashkuara, ku numri i rasteve të koronavirusit ishte afër 13 milion, sipas Universitetit Johns Hopkins, pandemia bëri që në ditën më intensive për blerjet, e Premtja e Zezë, turmat e blerësve ishin të vogla në dyqanet në të gjithë vendin. Shumë dyqane po përdorin blerjet në internet.

Numri i pacientëve me COVID-19 që po trajtohen në spitalet në të gjithë Shtetet e Bashkuara arriti në 90,000 të premten pas gati dyfishimit në muajin e fundit, sipas agjencisë së lajmeve Reuters. Shtrimet në spital vijnë pas disa javësh të rritjes së normave të infeksionit në Shtetet e Bashkuara dhe kanë rritur shqetësimet se grumbullimet për festën e Falënderimeve këtë javë me familjen dhe miqtë do të çonin në më shumë infeksione dhe shtrime në spital.

LEXO EDHE:  Saimir Kodra infektohet nga koronavirusi

LEXO EDHE:  Shifra më e lartë e infektimeve në 24 orë/ Mbi 600 raste të reja dhe 6 viktima në Kosovë

Në Irlandë, qeveria tha se do të lejojë dyqanet, restorantet dhe palestrat të rihapen javën tjetër pas raundit të fundit të mbylljeve. Kryeministri Micheal Martin tha se udhëtimi do të lejohet midis qarqeve në javën para Krishtlindjes.

“Tani kemi mundësinë të shijojmë një Krishtlindje të ndryshme, por të veçantë,” tha ai në një fjalim televiziv.

Zyrtarët në Francë thanë se niveli i infeksioneve të reja të koronavirusit u ngadalësua përsëri të premten, ndërsa vendi përgatitet të lejojë rihapjen të shtunën të dyqaneve.

Italia po sheh gjithashtu një rënie graduale të shtrimeve në spital nga koronavirusi, duke bërë që qeveria të njoftojë se do të lehtësojë kufizimet në pesë rajone nga e diela, duke përfshirë rajonin e populluar të Lombardisë.

Numri i infeksioneve të koronavirusit në Gjermani arriti në 1 milion të premten. Qendra për kontrollin e sëmundjeve në vend, Instituti Robert Koch, raportoi 22,806 raste brenda natës, duke e çuar totalin e vendit që nga fillimi i epidemisë në më shumë se 1 milion.

Irani të premten njoftoi se zyrat e tij qeveritare do të funksiononin vetëm me staf thelbësor për shkak të një rritjeje të rasteve të koronavirusit. Zyrtarët raportuan një numër rekord të rasteve të reja të premten – 14,051 – duke e çuar totalin e vendit në më shumë se 922,000.

Në zhvillime të tjera, shteti i dytë më i madh i Australisë, Victoria, nuk ka regjistruar asnjë infeksion ose vdekje të re nga koronavirusi në 28 ditët e fundit, thanë zyrtarët shëndetësorë të premten.

Shteti nuk kishte ndonjë rast aktiv pasi pacienti i fundit COVID-19 u lirua nga spitali të hënën.

Ndërsa Victoria ka arritur standardin 28-ditor, i pranuar gjerësisht nga ekspertët shëndetësorë si eliminimin e virusit nga komuniteti, rastet e infeksioneve të koronavirusit janë zbuluar në pjesë të tjera të vendit.

Në Amerikën Latine, Presidenti Brazilian Jair Bolsonaro tha të enjten se do të refuzonte një vaksinë të koronavirusit, deklaratat më e fundit e tij me skepticizëm ndaj vaksinës.

“Po ju them, nuk do ta marr. Është e drejta ime,” tha ai në komente të transmetuara në disa platforma të mediave sociale.

Brazili, me më shumë se 6 milion raste COVID-19, është i dyti vetëm pas Shteteve të Bashkuara dhe Indisë, dhe me më shumë se 171,000 vdekje, është prapa vetëm Shteteve të Bashkuara, sipas Qendrës së Kërkimeve Johns Hopkins Coronavirus./VOA

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

A do të na mbrojë vaksina e COVID-19?

Publikuar

-

Nga

Çfarë mund të presim realisht nga një vaksinë kundër Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën globale kundër pandemisë?

Prodhuesit amerikanë të ilaçeve, Pfizer-BioNtech dhe Moderna kanë thënë se vaksinat e tyre të koronavirusit kanë një normë efikasiteti prej rreth 95% ndërsa vaksina Sputnik V e zhvilluar në Rusi thuhet se ka një efektivitet prej 92%.

Kompania britanike AstraZeneca njoftoi një nivel efikasiteti prej 70%, ende shumë më i lartë se niveli 50% që entet rregullatore amerikane kanë thënë se duan të shohin përpara se të miratojnë një vaksinë COVID-19 për përdorim.

Çfarë nënkuptojnë shifrat e efikasitetit?

Nëse një vaksinë ka një efikasitet, le të themi 80%, kjo do të thotë se nëse 100 personave që nuk janë infektuar më parë nga koronavirusi u jepet vaksina, mesatarisht 80 prej tyre nuk do të preken nga sëmundja që shkakton virusi. Këto nivele janë llogaritur bazuar në vaksinat e administruara dhe të monitoruara në rrethana të kontrolluara, siç janë provat klinike.

A do të thotë kjo se niveli i mbrojtjes për secilin individ do të jetë i njëjtë?

Jo. Një person i imunizuar me një vaksinë që ka, le të themi 80% efikasitet, ka shumë të ngjarë të mbrohet prej prekjes nga sëmundja që shfaqet me simptoma, veçanërisht të rënda.

Aa gjithashtu ka shumë të ngjarë të mbrohen nga sëmundjet asimptomatike, por kjo mund të jetë më pak e sigurt, në varësi të vaksinës.

Edhe me efikasitet 95%, për persona të caktuar, nuk ka asnjë garanci absolute të mbrojtjes.

Çfarë do të thotë kjo në realitet?

Ekziston një ndryshim midis nivelit të efikasitetit të dalë nga provat klinike dhe efektivitetit – shkallës së mbrojtjes në një botë reale kur fillon vaksinimi.

“Efikasiteti nënkupton:” A funksionon? “. Efektivitet do të thotë:” A mund të zbatohet?, thotë Marcel Tanner, një epidemiolog dhe president i Akademive të Arteve dhe Shkencave në Zvicër.

LEXO EDHE:  Merkel: Partneriteti Be-Evropa Lindore, jo kundwr Rusisw

LEXO EDHE:  Shifra më e lartë e infektimeve në 24 orë/ Mbi 600 raste të reja dhe 6 viktima në Kosovë

Në botën reale, efektiviteti i një vaksine mund të ndikohet nga faktorë të shumtë, të paparashikueshëm, si për shembull: shkalla e përhapjes së një virusi; sa njerëz do ti nënshtrohen vaksinimit në dozën e duhur; si reagojnë sistemet imune të individëve; nëse vaksina është ruajtur në temperaturën e duhur; nëse njerëzit e dinë nëse janë ekspozuar më parë ndaj virusit e kështu me radhë.

Në përgjithësi, efektshmëria e një vaksine në botën reale ka tendencë të jetë pak më e ulët se efikasiteti i saj.

A do të zhduket pandemia Covid-19 nga këto vaksina?

Ekspertët thonë se kjo nuk ka gjasa të ndodhë. Më realiste, thonë ata, është të mendojmë se do të na duhet të jetojmë së bashku me virusin SARS-CoV-2.

Dëshmitë e deritanishme sugjerojnë se vaksinat COVID-19 të zhvilluara nga Pfizer-BioNtech, Moderna dhe AstraZeneca do të ndihmojnë njerëzit që të mos preken nga sëmundja. Vetëm të dhënat e AstraZeneca-s, tregojnë shenja që vaksina e saj mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e transmetimit të virusit.

“Mbrojtja kundër sëmundjes ka vlerë për një individ,” thotë Penny Ward, “një profesore e mjekësisë në kolegjin King’s të Londrës. Ajo shton megjithatë, se vaksinat që nuk parandalojnë transmetimin nuk do të ndalojnë pandeminë.

“Derisa vaksinimi dhe masat e tjera të rezultojnë që virusi është pranë eliminimit në ndonjë vend të veçantë, dhe në të gjithë botën, do të ketë ende nevojë për distancim, maska dhe larje të duarve për të zvogëluar transmetimin e mëtejshëm sesa do të arrihet vetëm nga vaksina,” thotë Stephen Evans, një profesor i epidemiologjisë në Shkollën e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër.

“Vaksina nuk ka vlerë derisa njerëzit të vaksinohen dhe madje edhe atëherë, nuk do të krijonte ndonjë situatë ku të gjitha masat e tjera mbrojtëse mund të braktisen menjëherë.”

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Ekspertja e ISHP: Duhet të bëjmë çmos të mos sëmuremi, kërkesat për vaksinën e gripit të mëdha

Publikuar

-

Nga

Ekspertja e ISHP: Duhet të bëjmë çmos të mos sëmuremi, kërkesat për vaksinën e gripit të mëdha

Erida Nelaj, eksperte e vaksinimit në Institutin e Shëndetit Publik tha për Euronews Albania se programi i vaksinimit ndaj gripit ka nisur që në fillim të tetorit me personelin mjekësor, më tej tek të sëmurët kronikë, ndërsa  230 mijë dozat e fundit janë shpërndarë në të gjithë vendin për të vaksinuar edhe mësuesit dhe edukatorët si dhe fëmijët 2-5 vjeç.

Ajo tha se vaksinimi ndaj gripit nuk është i detyrueshëm, është i rekomanduar, por kërkesa e individëve ka qenë shumë e madhe ndaj këtë vit është 4 fishuar sasia e vaksinës.

E pyetur lidhur me faktin se sa e rrit imunitetin ndaj COVID vaksina e gripit, ekspertja e ISHP shpjegoi se nuk ka një lidhje të drejtpërdrejtë, por fakti që vaksina e gripit na mbron ndaj një sëmundjeje virale është një lloj mburoje edhe ndaj gjendjes virale që shkakton COVID.

LEXO EDHE:  Saimir Kodra infektohet nga koronavirusi

LEXO EDHE:  Trump zgjat deri më 30 prill afatin e udhëzimeve për distancim social

“Pandemia bën që njerëzit të jenë të frikësuar, vaksina e gripit nuk të mbron nga COVID, por nga një sëmundje virale, sepse në këtë situatë ne duhet të shmangim të sëmuremi nga gripi, të cilin mund ta ndalojmë me vaksinim. Është me rëndësi që njerëzit të mbrohen të mos i zërë  gripi e më tej edhe COVID.

LEXO TE PLOTE