Connect with Us

Pompeo “godet” Kinën/ Armik më i vështirë sesa Bashkimi Sovjetik i Luftës së Ftohtë

Bota

Pompeo “godet” Kinën/ Armik më i vështirë sesa Bashkimi Sovjetik i Luftës së Ftohtë

Publikuar

-

Pompeo "godet" Kinën/ Armik më i vështirë sesa Bashkimi Sovjetik i Luftës së Ftohtë

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën në Pragë se fuqia ekonomike globale e Kinës e bën këtë vend komunist në disa kuptime një armik më të vështirë për t’u kundërshtuar sesa Bashkimi Sovjetik i Luftës së Ftohtë.

Zoti Pompeo u bëri thirrje vendeve kudo në Evropë që të bashkohen kundër Partisë Komuniste Kineze, për të cilën ai tha se përdor fuqinë ekonomike për të ushtruar ndikimin e saj në të gjithë botën.

“Ajo që po ndodh tani nuk është Lufta e Ftohtë Numër 2,” tha zoti Pompeo në një fjalim para senatit çek. “Sfida për t’i rezistuar kërcënimit të Partisë Komuniste Kineze është në disa kuptime shumë më e vështirë”.

“PKK është futur në ekonomitë tona, në politikat dhe në shoqëritë tona në mënyra që Bashkimi Sovjetik nuk mund ta bënte dot”.

Referenca për Luftën e Ftohtë vjen pas komenteve të bëra nga ambasadori i Kinës në Londër muajin e kaluar, i cili paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara kanë vendosur të luftojnë me Pekinin në prag të zgjedhjeve presidenciale amerikane të nëntorit.

Marrëdhëniet SHBA-Kinë janë përkeqësuar me shpejtësi këtë vit për një varg çështjesh, përfshirë trajtimin e koronavirusit nga Pekini; çështjen e prodhuesit të pajisjeve të telekomit Huawei; pretendimet territoriale të Kinës në Detin e Kinës së Jugut; dhe masat shtrënguese të Pekinit në Hong Kong.

Vizita e zotit Pompeo në Republikën Çeke, ish-pjesë e bllokut sovjetik deri në vitin 1989, shënon ndalesën e tij të parë të një turneu në Evropën Qendrore, për të diskutuar mbi sigurinë në fushën e kibernetikës dhe të energjisë.

LEXO EDHE:  Sekretet dhe gënjeshtrat e spiunëve të Luftës së Ftohtë

Ai shfrytëzoi këtë rast për të kritikuar ndikimin rus dhe kinez duke lavdëruar zyrtarët çekë për qëndresën e tyre ndaj Pekinit vitin e kaluar. Zoti Pompeo përmendi përpjekjet e Republikës Çeke për të vendosur standarde sigurie në procesin e zhvillimit të rrjeteve 5G të telekomunikimit, pas paralajmërimeve të një enti qeveritar kundër përdorimit të pajisjeve të prodhuara nga Huawei i Kinës.

Në muajin maj, Sekretari Pompeo dhe Kryeministri Andrej Babis nënshkruan një deklaratë mbi sigurinë e rrjeteve 5G, por vendi nuk ka marrë një vendim të prerë për të ndaluar blerjen e teknologjisë së firmës Huawei. Presidenti çek Milos Zeman ka bërë thirrje për lidhje më të ngushta me Kinën.

Zoti Pompeo tha se disa vendeve të Evropës do t’u duhet një kohë më e gjatë që të ndërgjegjësohen për kërcënimet, por tani ekziston një momentum pozitiv.

“Batica është kthyer (në Shtetet e Bashkuara), po ashtu siç e shoh edhe këtu në Evropë. Perëndimi po fiton, mos lejoni njeri që t’ju thotë se Perëndimi është në rënie,” tha ai.

“Ne kemi detyrimin t’u flasim njerëzve tanë qartë, hapur dhe pa frikë. Ne duhet të ndeshemi me guxim me çështjet komplekse dhe duhet ta bëjmë këtë së bashku,” tha ai./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Ekspertët ligjvënësve: Tërheqja nga Afganistani ishte e gabuar

Publikuar

-

Nga

Ekspertët ligjvënësve: Tërheqja nga Afganistani ishte e gabuar

Ekspertët amerikanë e cilësuan të gabuar vendimin për reduktimin e pranisë ushtarake amerikane në Afganistan nga 4 mijë e 500 në 2 mijë e 500 trupa. Ata i bënë komentet e tyre gjatë një dëshmie të premten në Kongres. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Carla Babb, sjell reagimet pas njoftimit për tërheqje, dhënë këtë javë nga Sekretari në detyrë i Mbrojtjes.

Pasi zëvendësoi disa nga drejtuesit kryesorë të Pentagonit, administrata e Presidentit Trump bëri një njoftim të rëndësishëm.

“Duke filluar nga 15 janari 2021, numri i trupave tona ushtarake në Afganistan do të jetë 2 mijë e 500”, njoftoi të martën Sekretari në detyrë i Mbrojtjes, Chris Miller.

Vendimi pothuajse përgjysmon numrin e trupave amerikane në Afganistan ndërsa kjo do të shënojë praninë më të vogël ushtarake të ShBA-së që nga fillimi i luftës në vitin 2001.

Por ndërsa bisedimet e paqes vazhdojnë, disa ekspertë paralajmëruan ligjvënësit se kjo lëvizje po zhbën avantazhin më të madh amerikan në negociata.

“Për mendimin tim, politika e tërheqjes njoftuar të martën ishte e gabuar. Vendimi i administratës është një variant i ngadalshëm dhe i kushtueshëm i dështimit”, thotë Stephen Biddle nga Këshilli për Marrëdhënie të Jashtme.

“Ne nuk po marrim asgjë në këmbim të tërheqjes. Ky është problemi me këto bisedime që nga fillimi. Duke biseduar me Talebanët pa praninë e qeverisë afgane, ata e dinin se ky është fillimi i negociatave për kushtet e dërozimit tonë“, tha Ruan Crocker, ish Ambasador amerikan në Afganistan.

Forcat amerikane mposhtën talebanët afganë më 2001 pas pushtimit që pati mbështetje të madhe publike e që pasoi sulmet terroriste të 11 shtatorit të kryera nga al-Kaida, udhëheqësit e së cilës po strehoheshin nga Talebanët. 19 vite më vonë opinion amerikan ndryshoi.

LEXO EDHE:  Koronavirus/ A mund ta frenojë dot bota?

LEXO EDHE:  SHBA nuk tërhiqet/ Kina fshehu virusin, do t'i shkojmë çështjes deri në fund

Zoti Trump fitoi zgjedhjet më 2016 me premtimin e tërheqjes nga konfliktet e huaja. Ligjvënësi Bradley Byrne thotë se njerëzit e distriktit të tij janë lodhur nga luftërat.

“Ata mendojnë se për 19 vite u vranë dhe plagosën mijëra amerikanë. Jetët e mijëra ushtarëve dhe grave të tyre u shkatërruan si dhe u shpenzuan miliarda e miliarda dollarë. Ndaj ata thanë mjaft. Ata me siguri mbështesin përpjekjen kundër terrorizmit. Pra nuk duan rikthimin e al-Kaidës”, tha Bradley Byrne, Ligjvënës republikan.

Por egziston një kontradiktë, thonë ekspertët, sepse ndryshe nga qeveria afgane që lufton al-Kaidën, Talebanët nuk kanë dhënë prova se nuk do të vazhdojnë të mbrojnë grupin terrorist.

“Për mua nuk është vetëm një çështje kundër terrorizmit, por edhe për parandalimin e përmbysjes së një qeverie”, tha Seth Jones nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

Në mungesë të një marrëveshjeje paqeje, ekspertët dëshmuan se tërheqja e mëtejshme e forcave amerikane mund të zhvendosë ekuilibrin e pushtetit në fushatën ushtarake në favor të Talebanëve, duke ulur mundësitë e arritjes së një marrëveshjeje paqeje.

Ndërsa Presidenti i zgjedhur Joe Biden ka prioritet kryesor luftën kundër koronavirusit, është e paqartë se si do t’i trajtojë administrata e tij pasojat e mundshme të këtij vendimi./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shteti fqinj nën panik nga Covid-19/ Mbi 1000 të infektuar dhe 24 viktima

Publikuar

-

Nga

Tre raste të reja me Covid-19 në Gjirokastër/ Infektohet një nxënës

Në Maqedoninë e Veriut janë bërë 2.553 testime që nga dita e djeshme, nga të cilat 1.112 persona janë diagonostifikuar me virusin korona.

Konkretisht në Shkup janë 321 raste, në Kumanovë 69, në Dibër 10, në Shtip 38, në Prilep 77, në Tetovë 79, në Strugë 44, në Veles 44, në Manastir 65, në Ohër 36, në Kavadarc 26, në Gostivar 60, në Gjevgjeli 19, në Strumicë 35, në Kriva Pallankë 7, në Radovish 6, në Krushevë 3, në Koçan 44, në Probishtip 6, në Demir Hisar 5, në Makedonski Brod 1, në Pehçevë 1, në Berovë 23, në Vallandovë 12, në Vinic 11, në Dellçevë 13, në Kratovë 2, në Sveti Nikollë 5, në Kërçovë 12, në Resnjë 16 në dhe Negotinë 22.

Instituti i Shëndetit Publik i shtetit fqinj ka regjistruar 709 pacientë të shëruar nga Covid-19 në 24 orët e fundit, ndërkohë betejën me virusin e kanë humbur 24 pacientë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

G-20 përqendrohet tek pandemia

Publikuar

-

Nga

G-20 përqendrohet tek pandemia

Pandemia dhe recesioni ekonomik dominuan ditën e parë të takimit dy-ditor virtual të 20 vendeve më të industrializuara të botës dhe atyre në zhvillim. Udhëheqësit e G-20-s janë të shqetësuar se pandemia do të zgjerojë më tej hendekun mes të pasurve e të varfërve. Për të luftuar atë, Bashkimi Evropian ka kërkuar 4.5 miliardë dollarësh fonde për një projekt global që sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë përshpejton prodhimin dhe shpërndarjen e vaksinave, testeve dhe trajtimeve. Kancelarja gjermane Angela Merkel premtoi rreth 593 milionë dollarë. Presidenti rus Vladimir Putin ofroi vaksinën e prodhuar nga vendi i tij Sputnik V ndërsa Kina ofroi të bashkëpunojë për prodhimin e vaksinave. Të shtunën, ndërsa mbahej fjala e hapjes në takimin e nivelit të lartë, zoti Trump shkruante në Twitter për manipulime me votat në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit në SHBA, por pa ofruar fakte dhe më pas u nis për të luajtur golf në klubin e tij në Virxhinian veriore.

LEXO EDHE:  SHBA nuk tërhiqet/ Kina fshehu virusin, do t’i shkojmë çështjes deri në fund

LEXO EDHE:  Sekretet dhe gënjeshtrat e spiunëve të Luftës së Ftohtë

Të shtunën, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Kayleigh McEnany tha se zoti Trump kishte folur mbi nevojën për të punuar së bashku për të siguruar rritjen ekonomike, por ajo nuk përmendi ndonjë angazhim nga ana e SHBA-së për të mbështetur me fonde shpërndarjen e vaksinës në nivel botëror.

Pasi zoti Trump u largua nga takimi virtual, Sekretari i Thesarit Steve Mnuchin, i cili mori pjesë gjithashtu në takim shprehej nëpërmjet një deklarate se Iniciativa për Pezullimin e Shlyerjes së Borxhit është një arritje e rëndësishme e G-20-s si përgjigje ndaj pandemisë. Nisma synon të ndihmojë vendet më të varfra të botës të përballen me pasojat e pandemisë deri në mes të vitit të ardhshëm.

Në deklaratën e zotit Mnuchin thuhej gjithashtu se korniza e përbashkët e G-20 do të ndihmojë vendet më të varfëra të trajtojnë problemet e borxhit të shkaktuara nga pandemia “duke koordinuar zgjidhje për borxhin kombëtar nëse do të jetë e nevojshme”. Takimi i G-20-s po mbahet kryesisht në internet për herë të parë këtë vit për shkak të pandemisë./ VOA

LEXO TE PLOTE