Connect with Us

Karakteristika e iPhone 12 që mund të ndihmojë të bindë miliona njerëz të përditësojnë telefonat e tyre

Teknologji

Karakteristika e iPhone 12 që mund të ndihmojë të bindë miliona njerëz të përditësojnë telefonat e tyre

Publikuar

-

Karakteristika e iPhone 12 që mund të ndihmojë të bindë miliona njerëz të përditësojnë telefonat e tyre

Apple ka kohë që pritet të debutojë një seri të iPhone-ve me shpejtësi 5G këtë vjeshtë. Tani duket se të gjitha seritë  e telefonit të ri të kompanisë këtë vit mund të jenë në gjendje të lidhen me gjeneratën e ardhshme të rrjeteve pa tela super të shpejtë , sipas analistit Wedbush, Dan Ives.Ky është një moment historik i rëndësishëm që mund të ndihmojë në bindjen e miliona njerëzve për të azhurnuar smartphonet. 5G mund ta bëjë iPhone 12 një produkt të domosdoshëm.

“Ne paraprakisht ishim duke pritur 4 modele me një përzierje prej 4G / 5G për zbulimin e iPhone 12, megjithatë tani bazuar në kontrollet e zinxhirit të furnizimit ne presim VET modelsM, modele 5G për fillimin e vjeshtës”, ka shkruar Ives.Apple nuk iu përgjigj një kërkese për koment për këtë histori. Megjithëse projeksioni nuk është një siguri, do të ishte një veprim i zgjuar për Apple ( AAPL ) , duke bërë kërkesë të madhe për iPhone të ri pasi kompania vazhdon marshimin e saj drejt një tregu prej 2 trilion dollarësh .

Vitet e fundit, konsumatorët kanë pritur më gjatë mes azhurnimeve të smartphone, një tendencë që mund të përkeqësohet nga kriza ekonomike e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit. Rreziku më i madh për shitjet e pajisjeve të reja është nëse “papunësia e lartë dhe deflacioni i pagave vazhdon”, sipas menaxherit të lartë të portofolit të kompanisë Synovus Trust Daniel Morgan.Por analistët kryesisht presin që iPhone 5G të krijojë një “super cikël” të konsumatorëve që blejnë pajisje të reja. Ives tha se ai vlerëson afro 350 milion nga 950 milion iPhone në treg mund të azhurnohen brenda vitit të ardhshëm në 18 muaj.

“Ne besojmë se iPhone 12 përfaqëson ciklin më domethënës të produktit për (Apple CEO Tim) Cook & Co që nga iPhone 6 në 2014 dhe do të jetë një kapitull tjetër përcaktues në tregimin e rritjes së Apple duke parë përpara, pavarësisht një ambienti më të butë të shpenzimeve të konsumatorit”, tha Ives, duke shtuar se ai beson se shumë në Ëall Street janë “duke e nënvlerësuar kërkesën masive të mbyllur rreth këtij super cikli për Apple”.

Fitimet e forta të Apple në tremujorin e qershorit tregojnë se mund të përballojë presionet e krizës ekonomike, tha Morgan.Dhe Ives parashikon një çmim më të ulët, modeli 4G i gjeneratës së ardhshme do të dalë në treg në fillim të vitit të ardhshëm, i cili do të ishte një mundësi e mundshme për të mbështetur tek konsumatorët të paaftë ose të gatshëm të sulmojnë për një telefon 5G.

Marrja e një iPhone të lidhur me 5G mund të përmirësojë përvojën e konsumatorit për shërbimet dixhitale të Apple, si Apple TV +. Megjithëse iPhones kanë qenë prej kohësh shoferi më i madh i shitjeve të Apple, kompania po mbështetet gjithnjë e më shumë në shërbime për të diversifikuar shitjet e saj: Të ardhurat e përgjithshme të shërbimeve shënuan një rekord prej 13.2 miliardë dollarë në tremujorin e qershorit, të rritur nga ndryshimi i nxitur nga pandemitë në zakone.Apple është disi vonë në lojën telefonike 5G. IPhone 5G do të bashkohet me një numër të madh të telefonave në treg të ndërtuar për t’u lidhur me rrjetin e gjeneratës tjetër, duke përfshirë modele nga Motorola ( MSI ) , Samsung ( SSNLF ) , Huaëei, LG dhe të tjerët.

Samsung, një nga konkurrentët më të fortë të smartphone në Apple, në janar u mburr se ka mbajtur më shumë se gjysmën e pjesës së tregut global për telefonat 5G. Dhe javën e kaluar, Samsung zbuloi smartphone-in e tij të fundit të flamurit, Galaxy Note 20, i cili vjen me aftësi 5G dhe një ekosistem të pajisjeve të ndërlidhura.

LEXO EDHE:  Apple heq Fortnite nga App Store/ Në gjyq me “gjigantin” e lojërave

“Por me Apple, është një ekosistem kaq besnik,” tha Morgan, që do të thotë se klientët e saj kanë të ngjarë të bëjnë pjesë në ofrimin e Apple 5G.Adoptimi i telefonave 5G ka të ngjarë të përshpejtojë pasi zgjerimi i rrjetit të ri – konsumatorët kanë nevojë për një telefon me 5G për t’u lidhur me rrjetin e ri dhe për të përfituar nga përfitimet e tij – dhe më shumë karakteristika janë ndërtuar mbi të.

T-Mobile ( TMUS ) dhe AT&T ( T ) kanë njoftuar që të dy rrjetet e tyre 5G janë të disponueshme në shkallë vendi në Shtetet e Bashkuara dhe Verizon ( VZ ) vazhdon të ndërtojë aftësi 5G me shpejtësi të lartë në qytete në të gjithë vendin. Kina, një treg kyç për iPhone, gjithashtu ka investuar shumë në rrjetet e saj 5G.

Ives tha se ai pret që Apple të lëshojë versionet amerikane dhe jo-amerikane të iPhone 5G. Ai parashikon që versioni amerikan të jetë në gjendje të lidhet me rrjetet më të shpejta 5G – të ndërtuara me spektërin “mmËave” – “pasi disa rrudha teknologjie duket se janë hekurosur nga Apple dhe furnizuesit e tij, gjë që është një pozitë e qartë pozitive në këtë drejtim Nisja.”

Ai gjithashtu parashikon që iPhone do të dalë në shitje në tetor. Apple muajin e kaluar tha se ndërsa iPhone zakonisht dalin në shitje në shtator, këtë vit kompania pret që furnizimi “të jetë në dispozicion disa javë më vonë” për shkak të pandemisë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  Apple aksidentalisht shfaq foton e iPhone 6C

LEXO EDHE:  Tani e tutje, mund të hidhni në gjyq Apple dhe pse jo, të fitoni një dorë para

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Anglia ka gati aplikacionin që do të gjurmojë konatktet me Coronavirus. Aplikacioni do të jetë aktiv nga 24 Shtatori, sipas njoftimit të qeverisë.

Aplikacioni do t’i lejojë njerëzit të skanojnë kodet QR të ngjashme me barkodin për të regjistruar vizitat në vendet e mikpritjes dhe do të zbatojë metodën e Apple dhe Google për zbulimin e telefonave të tjerë inteligjentë.

Bizneseve u kërkohet të shfaqin postera të kodit QR për të mbështetur aplikacionin.Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock e përshkroi nisjen si “një moment përcaktues”.Versioni i parë i aplikacionit për gjurmimin e kontakteve NHS, i destinuar për të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, u provua në Isle of Ëight në maj, por më vonë u braktis .

“Ne duhet të përdorim çdo mjet në dispozicionin tonë për të kontrolluar përhapjen e virusit duke përfshirë teknologjinë më të përparuar”, tha Z. Hancock.“Lëshimi i aplikacionit më vonë këtë muaj në të gjithë Anglinë dhe Uellsin është një moment përcaktues dhe do të ndihmojë aftësinë tonë për të përmbajtur virusin në një kohë kritike.”Sipas shifrave të fundit të botuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare, kishte rreth 3200 raste të reja në ditë në Angli gjatë javës së parë të shtatorit , krahasuar me 2,000 një javë më parë.

LEXO EDHE:  Apple ndryshon sërish dizajnin e pajisjes së saj

LEXO EDHE:  Makinë elektrike apo makinë motorike kërkimi ?

Disa vende mikpritëse tashmë kanë përdorur sistemet e tyre të bazuara në kodin QR për provë dhe gjurmë, por tani u kërkohet të kalojnë në versionin NHS në vend.Universiteteve, spitaleve, ambienteve të kohës së lirë, qendrave civile dhe bibliotekave u kërkohet të shfaqin postera në zona komunale si kafenetë, ku njerëzit mblidhen për më shumë se 15 minuta.

Një sistem alternativ, siç është një regjistër i shkruar me dorë, duhet gjithashtu të mirëmbahet për vizitorët që nuk kanë telefona inteligjentë, tha Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Publikuar

-

Nga

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Pekini kundërshton një shitje të detyruar të operacioneve të TikTokut në SHBA nga pronari i saj kinez, ByteDance dhe do të preferonte ta shihte aplikacionin e shkurtër për video të mbyllur në Shtetet e Bashkuara.

ByteDance ka qenë në bisedime për të shitur biznesin amerikan të TikTok tek blerësit e mundshëm duke përfshirë Microsoft MSFT.O dhe Oracle ORCL.N që kur Presidenti i SHBA Donald Trump kërcënoi muajin e kaluar për të ndaluar shërbimin nëse nuk shitej. Trump i ka dhënë ByteDance një afat nga mesi i shtatorit për të përfunduar një marrëveshje.

Sidoqoftë, zyrtarët kinezë besojnë se një shitje e detyruar do të bënte që ByteDance dhe Kina të dukeshin të dobët përballë presionit nga Uashingtoni, thanë burimet, duke folur në kushte anonimiteti duke pasur parasysh ndjeshmërinë e situatës.

ByteDance tha në një deklaratë për Reuters se qeveria kineze nuk i kishte sugjeruar kurrë që ajo të mbyllte TikTok në Shtetet e Bashkuara ose në ndonjë treg tjetër.Dy nga burimet thanë se Kina ishte e gatshme të përdorte ndryshimet që bëri në një listë të eksporteve të teknologjisë më 28 gusht për të vonuar çdo marrëveshje të arritur nga ByteDance, nëse do të duhej.

LEXO EDHE:  Konfirmon Apple, super iPhone XS ka një problem serioz

LEXO EDHE:  Apple aksidentalisht shfaq foton e iPhone 6C

Zyra e Informacionit e Këshillit të Shtetit të Kinës dhe ministritë e saj të jashtme dhe të tregtisë nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për komente të dërguara pas orarit të punës.

I pyetur të Premten në lidhje me Trump dhe TikTok, zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Zhao Lijian tha në një konferencë të rregullt për shtyp se Shtetet e Bashkuara po abuzonin me konceptin e sigurisë kombëtare dhe i kërkoi atyre të ndalonin shtypjen e kompanive të huaja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE