Connect with Us

4 përfitimet e pabesueshme të mjaltit si maskë për flokët

Life Style

4 përfitimet e pabesueshme të mjaltit si maskë për flokët

Publikuar

-

Mjalti është një ëmbëlsues me shumë veti të dobishme për trupin tonë, për këtë duhet të përdoret më shpesh, padyshim, si për të gjithë ëmbëlsuesit e tjerë, asnjëherë mos e teproni në dozat e përdorimit dhe frekuencën e konsumit. . Le të hartojmë një listë me një pjesë të përfitimeve që sjell mjalti.

1-Qetëson kollën

2-Rrit fuqinë fizike dhe qëndrueshmërinë

3-Promovon shëndetin e zemrës

4-Veprim mbrojtës, detoksifikues, stimulues dhe rregullues

5-Veprimi diuretik

6-Veprim antememik

7-Fiksimi i kalciumit dhe magnezit

Për të përfituar nga të gjitha këto përfitime, rekomandohet të përdorni rreth 20-30 gramë mjaltë në ditë, për të zëvendësuar sheqerin. Por, mjalti, përveç që hahet, mund të përdoret gjithashtu për kujdesin e flokëve dhe trupit, për shembull me të mund të përgatisni dhe  maska ​​për flokët.

Përdorimi i mjaltit si maskë për flokët

Përdorimi i mjaltit në flokë është një ide e shkëlqyeshme, përfitimet do të jenë të dukshme pas një kohe të shkurtër. Le të shohim disa prej tyre.

Mjalti i bën flokët më të shndritshëm

Mjalti është i shkëlqyeshëm për t’u përdorur në flokë, ndihmon që flokët të jenë shumë të ndritshëm dhe me shkëlqim. Flokët kanë tendencë të jenë të thatë, për shembull nëse dëmtohen, mjalti e zgjidh këtë problem. Thjesht aplikoni në flokë të lagur dhe me peshqir, pasi të keni bërë shampo, një emulsion të bërë me një lugë mjaltë dhe pak ujë të nxehtë, flokët tuaj do të jenë plot me shkëlqim.

LEXO EDHE:  “Kujdesu për mustaqet”/ Rama këshillon Gjuzin si të vendosë maskën

Mjalti trajton flokun e thatë

Mjalti është ideal për trajtimin e flokëve të thatë dhe të brishtë që kanë nevojë për ushqim nga rrënja në majë. Për të shijuar këtë përfitim, provoni të bëni një kompresë duke përzier tre lugë vaj ulliri me dy lugë mjaltë. Pasi të keni përzier gjithçka, shpërndani në të gjithë flokët, dhe lëreni të qëndrojë për gjysmë ore, duke e mbuluar me film ngjitje, dhe më pas shpëlajeni.

Mjalti forcon dhe rigjeneron flokët.

Mjalti ushqen thellë flokët dhe i jep strukturë dhe trup të ri flokëve të dëmtuar dhe të dobësuar. Falë vetive ushqyese dhe restauruese, mjalti është përbërësi i duhur për paketimin e tonit për flokët. Përgatitni një maskë dhe aplikojeni para se të bëni shampon, thjesht përzieni dy lugë mjaltë me tre lugë vaj bajame, aplikoni përzierjen në flokë dhe lëreni të qëndrojë për disa minuta, më pas shpëlajeni dhe shampon normalisht./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Soni Malaj tregon muskujt/ Këngëtarja trazon rrjetin me foton e fundit

Publikuar

-

Nga

Soni Malaj është cilësuar si një nga këngëtaret më seksi shqiptare. Ajo ka një karrierë të gjatë muzikore ku ndër vite i ka dhuruar shumë hite publikut shqiptar. Por Soni nuk është vlerësuar vetëm për zërin e saj dhe muzikën që bën por edhe pamjen e jashtme.

Ajo shpesh është cilësuar si një nga vajzat më seksi dhe këtë gjë e vërteton edhe fotoja e saj e fundit.

LEXO EDHE:  Video-“Ju dua”/ Rita Ora mesazh për Kosovën: Vendosni maskën që të festojmë së bashku

LEXO EDHE:  Arsyeja pse nuk duhet ta mbani maskën poshtë mjekrës

Këngëtarja ka publikuar së fundi një foto ku shfaqet me bikini duke çmendur ndjekësit. Soni nuk ka nguruar për të treguar trupin perfekt dhe barkun me muskuj në pozën më provokuese.

  

View this post on Instagram

 

A post shared by SONI MALAJ (@soni_malaj) on


Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al 

LEXO TE PLOTE

Fashion

Çmim marramendës/ Louis Vuitton krijon mburojën perfekte për mbrojtjen nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Çmim marramendës/ Louis Vuitton krijon mburojën perfekte për mbrojtjen nga Covid-19

Tani që maskat e fytyrës janë zyrtarisht një pjesë e veshjeve tona të përditshme për të ardhmen e parashikueshme, kanë bërë që dizajnerët t’i kthejnë në trendin më të madh të aksesorëve për të dalë nga pandemia. Një numër markash tashmë e kanë bërë maskën të zbukuruar, por Louis Vuitton është i pari që ofron një mburojë të modës së lartë, me çmimin marramendës.

Shtëpia e modës franceze njoftoi këtë javë se do ta nxjerrë në shitje për 961 $ të PPE si pjesë e koleksionit të etiketës 2021 Cruise, të disponueshme në dyqanet në të gjithë botën më 30 tetor. Mburoja është e përbërë nga një rrip elastik monogram që shkon rreth kokës së përdoruesit me një mburojë të lëvizshme të bashkangjitur nga kunjat e arta të gdhendura me logon LV. Mburoja në vetvete gjithashtu vjen e zbukuruar në shtypjen monogram të firmës Vuitton, mund të përdoret gjithashtu si një kapelë, dhe gjithashtu vjen me teknologjinë e lenteve në tranzicion, kështu që mund të shkojë nga e qartë në të errët në varësi të nivelit të dritës së diellit.Një njoftim për shtyp që njofton mburojën e përshkruan atë si “një kryevepër tërheqëse për sytë, si elegante ashtu edhe mbrojtëse”. Dhe sapo qytetet të lejohen të mbajnë përsëri në mënyrë të sigurt shfaqje pistash përsëri, këto LV Shields janë pothuajse të garantuara të jenë aksesori i domosdoshëm i javës së modës. Por nëse marka me të vërtetë dëshiron të shkelmojë ofertat e tyre luksoze PPE, mbase ata duhet të marrin në konsideratë konsultimin me njeriun indian i cili bëri një maskë fytyre prej ari prej 4,000 dollarësh për linjën e tyre Pranverë / Verë 2021./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Virus idiot”/ Sadna shfaqet për herë të parë pasi u infektua me Covid-19

Publikuar

-

Nga

"Virus idiot"/ Sadna shfaqet për herë të parë pasi u infektua me Covid-19

Aktorja e njohur indiane Sara Khan e njohur për rolin e saj si Sadna në serialin “Bidai”, pak ditë më parë njoftoi se ishte prekur nga Coronavirus.  Aktroja tha se është karantinuar në shtëpinë e saj dhe po pret ta kalojë sa më shpejt virusin.

Së fundmi aktorja ka publikuar një foto nga karantina, ku shfaqet në dhomën e saj dhe duket në formë të mirë. “Doja t’ju tregoja se jam mirë dhe inshallah shërohem sa më shpejt nga virus idiot. Jam e bekuar që kam urimet, dashurinë, kujdesin dhe suportin tuaj”-shkruan Sara krah kësaj fotoje.Aktorja po qëndron në shtëpinë e prindërve të saj, por është kujdesur të mbajë distancën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE