Connect with Us

FOTO- Zbulohet kisha 1600-vjeçare në qytetin e lashtë të Turqisë

Kultura

FOTO- Zbulohet kisha 1600-vjeçare në qytetin e lashtë të Turqisë

Publikuar

-

FOTO- Zbulohet kisha 1600-vjeçare në qytetin e lashtë të Turqisë

Ndërtesa e hershme tetëkëndore e krishterë u gjet gjatë një misioni arkeologjik në qytetin antik Tyana, në Anadoll.

Një thesar i ri antik i zbuluar në Turqi. Gjatë gërmimeve të kryera në qytetin e Tianës, kryeqyteti i parë i mbretërisë së Hitejve, në provincën e Ni -de-s së sotme, nga toka doli një kishë tetëkëndore.

“Kisha tetëkëndëshe është gjetja më e rëndësishme që nga fillimi i gërmimeve, të cilat filluan në kohën tonë. Ka shumë pak ekzemplarë të ngjashëm në Anadoll, ” tha Osman Doğanay, akademik dhe ekskavator. Është madje kisha e vetme me këtë madhësi në të gjithë rajonin e vendosur në rrugën e pelegrinazhit të krishterë. Falë zbulimit të monedhave që datojnë nga shekulli i IV, arkeologët kanë qenë në gjendje të datojnë ndërtimin e saj.

LEXO EDHE:  Propagandë apo u përkthye gabim?/ Mjekja shpjegon efektet e ilaçit “Favipiravir” kundër Covid-10

Qyteti, ish-kryeqyteti i Perandorisë Hiteze 4000 vjet më parë, u kolonizua më pas nga Grekët, Romakët dhe ishte një nga qendrat e para të krishtërimit.

Sipas Osman Doğanay, qyteti antik ka mbetur aktiv ndër shekuj pasi ndodhet në rrëzë të Pass Gülek, një rrugë tranziti midis Anadollit Qendror, pellgut Mesopotamian dhe deri në bregdetin e Mesdheut. Megjithë pasurinë e trashëgimisë së saj dhe praninë e një ujësjellësi të bukur romak, rajoni mbetet i izoluar nga qarqet moderne turistike./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

Festivali i New Yorkut/ “Lugatka” fiton çmimin e filmit më të mirë eksperimental

Publikuar

-

Nga

Festivali i New Yorkut/ “Lugatka” fiton çmimin e filmit më të mirë eksperimental

“Lugatka” është filmi shqiptar që ka fituar çmimin e filmit më të mirë eksperimental në “New York True Venture Film Festival”, që këtë vit nisi rrugëtimin me edicionin e parë.

Filmi i shkurtër “Lugatka” është nën regji të Altin Sulajt. Mes tre filmave të nominuar për këtë çmim, “Lugatka është vlerësuar si filmi më i mirë eksperimental.

Lugatka është një figurë e njohur e mitologjisë shqiptare që përfaqëson ankthin, të fshehtat e të pathënat e njeriut.

Ky film na sjell sfidat dhe forcën e gruas, të femrës rebele që duhet të ulërasë atëherë kur duhet, të ngrejë kokën dhe të thyejë tabutë.Ndërkohë, kujtojmë se festivali me bazë në New York është i themeluar skenaristi, regjisori dhe producenti shqiptari Julian Biba. Ky festival i është dedikuar fuqizimit të filmbërësve të pavarur.

LEXO EDHE:  Turqi/ Gjykata urdhëron bllokimin e Twitter dhe Youtube

LEXO EDHE:  Tronditëse/ Burri masakron me thikë guan në sy të vajzës së vogël

“New York True Venture Film Festival” ishte menduar që të mbahej në maj të këtij viti, por për shkak të pandemisë, u shty për në muajin shtator dhe u mbajt në versionin online./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

Divat që këndojnë edhe në heshtje!

Publikuar

-

Nga

Vaçe Zela, Ema Qazimi dhe Liliana Kondakçi

Nga Denis Dyrnjaja

* Shiheni këtë kolazh fotosh. Janë 3 nga këngëtaret legjendare të muzikës së lehtë shqiptare, Vaçe Zela, Ema Qazimi dhe Liliana Kondakçi. Shihni çfarë ekspresioni transmetojnë qoftë edhe me një sekuencë, një buzëqeshje, një shikim që rrëmbente me vete në skena dhe ekrane televizori, miliona sy e veshë.

shqiptare që me profesionalizëm dhe një kualitet të lartë i dhanë artit shqiptar perla muzikore të papërsëritshme. Ato ishin kënga e mëngjesit, ishin ritmi i ditës dhe refrenet e natës. Ndërsa rrëmoja në you tube per të gjetur një material muzikor m’u shfaq kënga “Shqipëri o vendi im” kënduar nga Ema Qazimi.Një ekzekutim mjeshtëror, që të lë pa frymë dhe të bën ta dëgjosh e ridëgjosh. Është nga ato interpretime që kupton se nuk është më vete kënga dhe më vete këngëtari, por ato janë një si të krijuar e përputhur me njëri tjetrin. Ema një këngëtare me një potencë të jashtëzakonshme skenike, që derdhte mbi çdo fjalë e notë ekspresionin e saj emocional, duke i dhënë çdo kënge forcën e një himni.

LEXO EDHE:  Erdogan shpërblen besnikët e tij/1 mijë dollarë në muaj për familjarët e viktimave

LEXO EDHE:  Erdogan shpërblen besnikët e tij/1 mijë dollarë në muaj për familjarët e viktimave

Ç’të thuash më parë për Vaçen, të pushtetshmen e skenave të këngës që e shndërroi “Rrjedh në këngë e ligjërime” një himn jo zyrtar për Shqipërinë e shqiptarët kudo ndodhen. Vitale, impresionuese dhe me interpretime plot dramaficitet Vaçe Zela imponoi krijimit e palmaresit të artë të zërave të këngës së lehtë shqiptare, ku nuk mungon me ëmbëlsinë dhe elegancën me të cilën performonte edhe Liliana Kondakçi.

Me gjithë kufizimet dhe censurën e kohës këto personalitete të muzikës dhe këngës në veçanti, ditën të lundrojnë skenave duke thyer tabu dhe interpretuar jashtë kornizave që impononte statura artistike e sistemit. Ishin një plejadë e papërsëritshme artistësh që gdhendën zërat dhe emrat e tyre në mendjet e miliona shqiptarëve. Çdo kohë prodhon artistë të rinj, prodhon artistët e vet, por jo në çdo kohë mund të ketë mbretëresha si këto. Respekt për artin e vërtetë, mirënjohje për ikonat e muzikës dhe skenës shqiptare. Ato këndojnë edhe me heshtjen e tyre!

LEXO TE PLOTE

Kultura

Shkodra humb një tjetër artist nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Ndahet nga jeta ish deputeti i PD-së

Shkodra ka humbur një tjetër artist nga Covid-19.

Bëhet fjalë për Enrik Çefa i cili ka ndërruar jetë në një prej spitaleve Covid në Tiranë.

Ai ishte intubuar në 24 orët e fundit, por nuk ka mundur t’ia dale.Çefa ishte mësues muzike, por njëkohësisht ishte i angazhuar në disa festivale në Shkodër për të rritur dhe fëmijë.

LEXO EDHE:  Turqi/ Gjykata urdhëron bllokimin e Twitter dhe Youtube

LEXO EDHE:  Rriten tensionet/ 5 anije turke hyjnë në ujërat greke, Athina thirrje të forta

Mësohet se ai ndërroi jetë në moshën 75-vjeçare./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: