Connect with Us

FOTO-Satelitet kapin ndarjen e akullit të Arktikut

Kuriozitete

FOTO-Satelitet kapin ndarjen e akullit të Arktikut

Publikuar

-

Kompania e vëzhgimit të Tokës Planet sapo ka lëshuar imazhe të reja të pllakave të thyera të akullit në Arktik. E vendosur në kufirin verior të ishullit Ellesmere të Kanadasë, platforma e akullit u nda në 30/31 korrik për të formuar një bllok pa lundrues rreth 80 km katrorë (30 milje katrorë) në zonë.

Deri në 3 gusht, ky berg, ose “ishulli i akullit”, kishte shkelur vetë në dy, me të dy pjesët që atëherë ishin parë të zhyten në Oqeanin Arktik. Raftet e akullit janë frontet lundruese të akullnajave që kanë rrjedhur nga toka në det. Ishulli Ellesmere dikur kufizohej nga raftet e gjera që ishin shkrirë në një strukturë të vetme.

Në fillim të Shekullit 20, kjo mbulonte 8,600 km katrore. Por nga kthesa e mijëvjecarit, një klimë e shpejtë e ngrohjes kishte zvogëluar dhe segmentuar mbulesën lundruese të akullit në vetëm 1,050 km katrore.Ngjarjet e mëtejshme të prishjes në 2003, 2005, 2008, 2011 dhe 2012, dhe tani në vitin 2020, do të thotë që zona e rafteve është aktualisht nën 500 km katror.Vetë Milne tani mat vetëm 106 km katrorë.Fotografitë nga kompania Californian Planet vijnë nga satelitët e saj Dove. Imazhet u fituan në 26 korrik (“para”) dhe 31 korrik (“pas”).Me interes të përmenden janë pellgje të shumta të shkrira që mbulojnë sipërfaqen e pllakës. Prania e ujit të tillë të lëngshëm mund të jetë problematik për platformat e akullit.

Nëse mbush kthesa, mund të ndihmojë në hapjen e tyre. Uji do të shtyjë poshtë çarjet, duke i çuar ato deri në bazën e pllakës në një proces të njohur si hidrofraktim. Kjo do të dobësojë një pllakë akulli./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si të dalloni njerëzit që luajnë “rolin e viktimës”

Publikuar

-

Nga

Një person që luan viktimën zakonisht shpreh shumë negativitet dhe beson se problemet e tyre janë shkaktuar nga dikush tjetër përveç tyre. Ata janë të sigurt që veprimet e tyre nuk kanë asnjë lidhje me zgjidhjen e problemeve të tyre, kështu që ata do të ndihen plotësisht të pafuqishëm. Ne mund të merremi me ta çdo ditë të jetës sonë, të ndiejmë dhembshuri për ta dhe të dëshirojmë t’i ndihmojmë, por edhe pa e kuptuar, ata mund të na manipulojnë gjatë procesit.

Iu vjen keq për veten

Bota është mizore dhe ata janë shumë të dobët për të ndryshuar diçka në lidhje me të. Kjo është ajo që viktimat mendojnë për veten e tyre dhe përpiqen ta portretizojnë në pjesën tjetër të botës. Por e vërteta është, bota e jashtme është jomiqësore dhe për të përballuar këtë, viktimat vazhdimisht ndiejnë keqardhje për veten e tyre dhe përpiqen t’i bëjnë njerëzit e tjerë të ndjehen të njëjtën gjë. Sa më shumë që njerëzit reagojnë ndaj kësaj, aq më shumë viktima ngecin në këtë rol.

Manipulojnë

Ata luajnë rolin e viktimës për të fituar dhembshurinë, simpatinë dhe mbështetjen tuaj. Me këtë rol ata përfitojnë duke luajtur me ndjenjat tuaj duke u përpjekur që t’iu manipulojnë.

Krijojnë pengesa

Atyre nuk u pëlqen të dëgjojnë asgjë që ju thoni në lidhje me sjelljen ose qëndrimin e tyre dhe nuk u pëlqen të përballen me faktin se po tregohen toksikë. Nëse kjo ndodh, ata do të zgjedhin të  presin njerëzit dhe të ndalojnë çdo komunikim me ta. Ky mentalitet mbizotërues dhe iracional krijon shumë kaos në marrëdhëniet e tyre me njerëzit dhe fatkeqësisht, ata nuk do të shohin gjithmonë gabimet e tyre.

Ata kanë probleme të besojnë te njerëzit.

Ky është rezultat i një problemi të thellë psikologjik tek dikush që është viktimë – ata nuk kanë vetëbesim dhe nuk besojnë në vetvete. Ata projektojnë emocionet e tyre në pjesën tjetër të botës dhe besojnë vërtet se njerëzit e tjerë janë njësoj si ata: të pabesueshëm. Nuk ka asnjë garanci që dikush mund t’i bindë ata ndryshe.Ata nuk mund të ndalojnë së krahasuari veten me të tjerët.

LEXO EDHE:  Pas sfidës më akull vjen sfida me gjoks

LEXO EDHE:  Ç’ndodh kur vendos një kub akulli në qafë?

Për shkak se u mungon vetëbesimi, ata nuk mund të ndalojnë së menduari nëse janë më të mirë apo më të këqij se kushdo tjetër. Në mënyrë tipike, ata do të krahasojnë veten e tyre me të tjerët në një mënyrë negative dhe pastaj do të depresionohen për këtë. Kjo autokritikë është e dëmshme për viktimat dhe njerëzit përreth tyre pasi ata do të përpiqen t’u përmbahen atyre për të fituar dhembshurinë e tyre. Por realiteti është, askush nga ne nuk është perfekt dhe të gjithëve na mungon diçka, gjë që është krejt normale.

Ata janë të pakënaqur me jetën e tyre.

Pavarësisht nga gjërat pozitive që ndodhin në jetën e tyre, viktimat nuk do ta marrin seriozisht dhe kurrë nuk do të mjaftojnë. Pavarësisht se çfarë mungon ose mungon, ata përsëri do të duan më shumë për veten e tyre. Në thelb, ata do të marrin pjesë në ankesat e pafund në një cikël vicioz. Njerëzit si kjo nuk janë zakonisht optimistë dhe nuk e vlerësojnë jetën dhe momentet e saj të ndritshme.

Krijojnë zënka

Njerëzit me mendime, kritika të ndryshme, ose ata që nuk pajtohen me viktimat mund të merren vërtet seriozisht . Këta njerëz do të marrin çdo mosmarrëveshje si një fyerje personale dhe do të vendosin të sulmojnë. Ata mendojnë se njerëzit përreth tyre duan t’i lëndojnë mendërisht, kështu që viktimat duhet të jenë gjithmonë të përgatitur për të shkuar në luftë.

Ata nuk marrin asnjë përgjegjësi.

Gjithmonë është problemi i dikujt tjetër. Viktimat kanë gjithmonë njerëz të tjerë për të  fajësuar për dështimet dhe problemet e tyre. Ata nuk janë mjaft të sigurt për asgjë dhe kanë frikë nga marrja e përgjegjësisë për veprimet e tyre dhe më mirë do t’ia vendosnin të gjitha dikujt tjetër. Në këtë mënyrë, ata ikin nga ndjenjat dhe mendimet e tyre, duke lënë pjesën tjetër për të gjithë të tjerët./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

E pabesueshme/ Çifti zbulon gjininë e bebit duke ndriçuar ndërtesën më të lartë në botë

Publikuar

-

Nga

Çifti i famshëm i Youtube Anas dhe Asala kanë gjetur mënyrën më unike për të mësuar gjininë e bebit të tyre. Ata mësuan se fëmija i tyre i dytë është një djalë pas ngjyrës blu në ndërtesën më të lartë në botë në Dubai, Bujr Khalifa ku shkruhej me të mëdha” Është një djalë”.

Sipas njoftimeve nuk dihet nëse çifti ka paguar në të vërtetë 74,000 £ për të shndërruar ndërtesën. Marwah’s postoi videon në kanalin e tyre në YouTube. Ata u panë duke pritur të zbulonin gjininë e bebit së bashku me vajzën e tyre ndërsa ndërtesa 828 metra i ngacmoi ata duke ndezur të dyja ngjyrat rozë dhe blu para se të ndriçohej e gjitha blu.‘Ne donim të bënim diçka unike dhe të paharrueshme në mënyrë që të gjithë ta shikonim atë në të ardhmen dhe të kujtojmë atë që kemi ndërtuar si familje.’  Video gjithashtu zbuloi se çfarë ndodhi në prapaskenë gjatë fazës së planifikimit. Llogaria e Burj Khalifa në Twitter, e cila gjithashtu ndau videon, uroi çiftin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Historiku i kompeticionit të bukurisë/ Ja kur u zhvillua për herë të parë Miss Amerika

Publikuar

-

Nga

Historiku i kompeticionit të bukurisë/ Ja kur u zhvillua për herë të parë Miss Amerika

Ndërsa kompeticioni i bukurisë Miss Amerika u shty përsëri në dhjetor 2021 , konkursi tradicionalisht është mbajtur fundjavën pas Ditës së Punës , duke sinjalizuar zakonisht fundin e verës dhe fillimin e vjeshtës. Miss America u zhvillua për herë të parë në 1921.

Projektuar për të tërhequr turistë në Atlantic City, Neë Jersey, nuk kishte shumë rregulla (akoma), në fakt, fituesit u gjykuan pjesërisht me duartrokitje. Në atë kohë, vetëm një pjesë e vogël e grave morën pjesë, por konkursi u rrit shpejt. Në pothuajse 100 vjet që nga ajo kohë, ajo është bërë një organizatë e madhe që ofron bursa për gratë dhe inkurajon fuqizimin e grave.

Konkurset Miss America të viteve ’20 janë shumë larg nga ato që janë sot . Vazhdoni të lëvizni për të parë se si dukeshin disa nga konkurset e para Miss America, nga kostumet qesharake deri te rrobat modeste të banjës. Konkursi i këtij viti u shty deri në 2021. Kjo do të thotë se Miss America në fuqi Camille Schrier, ish Miss Virginia, do të mbajë kurorën për dy vjet.

LEXO EDHE:  Pukë/ Reshje në formën e akullit

LEXO EDHE:  Ju mjafton vetëm një copë akulli, për të pasur lëkurë të bukur

Në vitin 1920, qyteti zhvilloi një ngjarje Fall Frolic , për sukses modest. Ata vendosën të shkonin edhe më shumë vitin e ardhshëm dhe ta bënin atë një ngjarje dy-ditore. Mijëra njerëz u mblodhën për të parë spektaklin. Deri në vitin 1923, mbi 300,000 njerëz ishin mbledhur për të parë konkursin. Fituesja e parë ishte Miss Washington, DC, Margaret Gorman.Gorman pastaj hyri në Bather’s Revue, e cila ishte e përbërë nga garuesit e Inter-City dhe modele profesionale. Gorman  gjithashtu  fitoi një trofe në Boardëalk Parade për paraqitjen e saj, duke treguar sa e popullarizuar ishte me spektatorët.

Gorman fitoi edhe atë, dhe mori në shtëpi trofeun e Sirenës së Artë. Gorman hyri përsëri në garë vitin tjetër, por meqenëse titulli i Uashingtonit, DC, tashmë kishte shkuar tek një përfaqësues i ri, ata duhej të dilnin me diçka të re: Ajo u lejua të konkurronte si Miss America dhe kështu u krijua dhe emri i kompeticionit Miss America./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE