Connect with Us

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj të nxehtë gjatë verës/ Ja e vërteta

Life Style

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse pini çaj të nxehtë gjatë verës/ Ja e vërteta

Publikuar

-

Ndërsa ju mund të josheni të pini një pije të ftohtë për t’ju ndihmuar të qetësoheni, çuditërisht pijet e nxehta si çajrat dhe kafet mund të jenë më efektive. Një studim në vitin 2012 nga studiues të Universitetit të Otavës zbuluan efektin e pirjes së pijeve të nxehta në temperaturën e trupit. Rezultatet zbuluan se një pije e nxehtë mund t’ju qetësojë, por vetëm në kushte të thata.

Duke folur për Smithsonian Mag , Dr Ollie Jay, një nga autorët e studimit, shpjegoi: “Nëse pini një pije të nxehtë, kjo rezulton në një sasi më të ulët të nxehtësisë që ruhet brenda trupit tuaj, me kusht që të keni edhe djersën shtesë që prodhohet kur ju pini pije të nxehtë mund të avullojë. ” Në thelb, kur konsumoni një pije të nxehtë, filloni të djersitni më shumë. Nëse djersa është në gjendje të avullojë, në të vërtetë ju qetëson, më shumë sesa të kompensoni nxehtësinë e shtuar në trup nga lëngu.

Ndërsa djersitja mund të jetë e sikletshme, është një funksion thelbësor trupor për të na mbajtur të freskët. Ndërsa djersa avullon nga sipërfaqja e lëkurës tuaj, ajo largon nxehtësinë e tepërt duke e kthyer ujin nga një lëng në avull. Sidoqoftë, në kushte të lagështa ky efekt ftohës është më pak efektiv, kështu që pirja e pijeve të nxehta nuk do t’ju ndihmojë të qetësoheni.

Dr Jay shpjegoi: “Në një ditë shumë të nxehtë dhe të lagësht, nëse vishni shumë veshje, ose nëse keni aq shumë djersë sa fillon të pikojë në tokë dhe nuk avullon nga sipërfaqja e lëkurës, atëherë pirja e një pije të nxehtë është një gjë e keqe.

LEXO EDHE:  Foto/ Blac Chyna feston Shën Valentinin në plazh

“Pija e nxehtë akoma shton pak nxehtësi në trup, kështu që nëse djersa nuk do të ndihmojë në avullim, shkoni për një pije të ftohtë.”Në përgjithësi, mësimi i marrë është se në kushte të nxehta dhe të thata, pirja e pijeve të nxehta do t’ju qetësojë, por nëse jeni në një vend me lagështi, është më mirë të qëndroni në pije të ftohta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Me maskë dhe kapele/ Katy Perry shfaqet për herë të parë pas lindjes së vajzës

Publikuar

-

Nga

Pak javë më parë këngëtarja e famshme Katy Perry u bë nënë për herë të parë. Ajo solli në jetë një vajzë të cilën e quajti Daisy. Sot Katy Perry është shfaqur për herë të parë pas linjdes teksa ka blerë disa pije në Santa Barbara.

Katy u shfaq e veshur me një fustan në ngjyrë jeshile teksa mbante ne duar pijet dhe telefonin e saj. Ajo ishte kujdesur të ruante privatësinë teksa kishte të vendosur maskën dhe një kapele që mbulonte fytyrën e saj. Megjithatë vëmendjen e ka marrë pesha e saj, duke treguar se pas lindjes ka ende punë për të bërë për t’iu kthyer peshës së mëparshme.Kujtojmë se Katy ka treguar se ka qenë shumë e lumtur për këtë moment special në jetën e saj, të cilin e ka pritur me padurim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Do t’i shpoj gomat e makinës dhe do ta thyej xhamin”/ Fansat paralajmërojnë Anxhela Peristerin

Publikuar

-

Nga

“Do t’i shpoj gomat e makinës dhe do ta thyej xhamin”/ Fansat paralajmërojnë Anxhela Peristerin

Anxhela Peristeri është një nga këngëtaret më të pëlqyera të publikut shqiptar. Së fundi ajo ka tërhequr vëmendjen e publikut me pamjen e saj ku shfaqet me bikini dhe natyrale.

Por duke qenë se këngëtarja është shumë aktive në rrjetet sociale nuk mungojnë as temat e ndryshme për të cilat ajo diskuton dhe kërkon mendimin e ndjekësve të saj.

Së fundi ajo ka publikuar një video sondazh duke drejtuar pyetjen: “A t’i bëj buzët kështu apo jo?”


Sipas rezultateve të sondazhit mbi 60 % e ndjekësve kanë shprehur mendimin e tyre për jo, por si përforcim të përgjigjes, Anxhela ka publikuar disa nga mesazhet epike të fansave që i kanë dërguar në privat.

Njëri prej tyre e “kërcënon” se nëse ajo i bën buzët nuk do të dëgjojë më asnjë këngë të saj.Një tjetër i shkruan se do të largohet nga Instagrami i saj nëse ajo bën buzët.

LEXO EDHE:  Bikini V/ Do guxoni këtë verë?

LEXO EDHE:  Veshjet që duhet t'i vishni patjetër këtë verë/ Zbuloni disa ide brilante

Ndërsa komenti më pikant që i është dërguar këngëtares është: “Shumë të mira i ke siç janë pastaj këtë pyetje më mirë bëja atij që ti puth se neve çfarëdo të themi shih me sy e plas me zemër.”

Sigurisht këngëtarja meqë është korçare ka dhe nga ata që i shkruajnë se nëse bën buzët, kur të shkojë në Korçë do t’i shpojnë gomat e makinës dhe do ti thyejnë xhamin.

Këto kanë qenë komentet më epike të fansave që e duan Anxhelën ashtu siç është, pa asnjë ndryshim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Bes Kallaku publikon foton e rrallë nga fëmijëria/ Bën urimin për të gjithë të vegjlit që ulen për herë të parë në bankat e shkollës

Publikuar

-

Nga

Bes Kallaku publikon foton e rrallë nga fëmijëria/ Bën urimin për të gjithë të vegjlit që ulen për herë të parë në bankat e shkollës

Aktori i humorit Bes Kallaku iu ka uruar suksese të gjithë fëmijëve që nisin sot ditën e parë të shkollës.

Besi ka gjetur mënyrën më unike për të uruar të vegjlit. Aktori ka publikuar një foto të rrallë nga fëmijëria e tij, përkatësisht kur ishte në klasën e parë ku shihet së bashku me shokët e tij të klasës.

“Urime diten e pare te shkolles te gjithe atyre dashurive qe ulen per here te pare ne bankat e shkolles.At Zef Pllumi thoshte qe ketij populli i duhet ndrru truni, e truni ndrrohet vetem me mire arsimim dhe shkollim. (Foto nga dita ime e pare e shkolles ne F.Kruje). Zoti ju rujt!”, shkruan Besi në postimin e tij.

LEXO EDHE:  Ushtrimi fizik në mënyrë të rregullt mund ta mbajë trupin tuaj 30 vite më të ri

LEXO EDHE:  Bikini V/ Do guxoni këtë verë?

E nëse u bëtë kuriozë të dini se kush është Besi në këtë foto, ju themi që është ky vogëlushi i veshur me uniform polici./ CNA.al

LEXO TE PLOTE