Connect with Us

“Kjo është koha jonë”/ Paralajmëron Ngjela: Së shpejti do dalë një shtet i tretë shqiptar

Politikë

“Kjo është koha jonë”/ Paralajmëron Ngjela: Së shpejti do dalë një shtet i tretë shqiptar

Publikuar

-

“Kjo është koha jonë”/ Paralajmëron Ngjela: Së shpejti do dalë një shtet i tretë shqiptar

Avokati Spartak Ngjela ka ngritur një sërë pyetjesh rreth termit Shqipëri e Madhe që sa herë përmendet hap debat të gjerë publik.

Në një postim në rrjetet sociale, Ngjela përmend faktin që shqiptarët sot janë 97 përqind proamerikanë dhe në të gjitha shtetet e Ballkanit Perëndimor jetojnë mijëra shqiptarë.

Sipas tij, Serbia është e humbur përballë shqiptarëve, pasi pretendon se ajo ka qenë dhe mbetet pushtuese territoresh të gjera shqiptare.

Ai flet për interesin amerikan dhe angazhimin e presidentëve të SHBA ndër vite për të mbrojtur Shqipërinë, ndërsa ngre aludimet se shpejt do të dalë një shtet i tretë në Ballkanin Perëndimor që mendohet të quhet Ilirida.

Avokati thekson se nuk ka as Shqipëri të Vogël dhe as Shqipëri të Madhe, por ka vetëm Shqipëri Etnike, që fillon në Prevezë, kalon në Tiranë, shkon në Shkup dhe në Prishtinë, e që mbaron në Nish.

Analiza e plotë e Ngjelës:

Çfarë është Shqipëria e Madhe, term i kotë, realitet historiko – gjeografik; është një krijim politik, apo në të përfshihet e gjithë bota shqiptare në Ballkanin Perëndimor?

Por, a mund të ketë Shqipëri të Madhe pa shqiptarë?

Por, a ka shtet të Ballkanit Perëndimor ku nuk ka treva të gjera shqiptare?

Por, a e dini se në Ballkanin Perëndimor – në Shqipëri; në Kosovë; në Mal të Zi, në Maqedoni dhe në Greqi- jetojnë rreth dhjetë milionë shqiptatë?

Po juve, kjo shpërndarje e shqiptarëve ngushtësisht në këtë zonë, ju duket vetëm një fakt historiko – gjeografik i kohës sonë, apo, në këtë fenomen shqiptar, luan edhe një interes i madh politik?

Po pse, nuk është e njohur botërisht si fakt që shqiptarët sot janë 97 përqind proamerikanë?

Po mirë, a nuk është fakt historik se ka një konflikt midis Amerikës dhe Rusisë për Ballkanin Perëndimor?

Po, atëherë, pse duhet të pyetet gjithmonë: Cili është interesi amerikan për Shqipërinë dhe Kosovën, a nuk do t’ju mjaftonte ky fakt?

Pse, a nuk dihet si fakt historik se Serbia është “vëllai i vogël” i Rusisë, dhe prandaj, pikërisht për këtë, a nuk e kuptoni dot që në këtë periudhë historike Serbia është e humbur përballë shqiptarëve, sepse ajo ka qenë dhe mbetet pushtuese territoresh të gjera shqiptare deri në Nish?

Pse, nuk dihet si fakt historik se interesi amerikan për Shqipërinë ka ecur me dokumentacionin historik, nga presidenti Ëillson te presidentët Kennedy e Nikson, dhe, nga këta të dy, deri te presidenti Bill Klinton, që krijoi shtetin e ri shqiptar, Kosovën?

Pse, edhe tani që dolën dokmumentet arkivore nuk e dini që në vitin 1961 presidenti amerikan Xhon Kenedi i tha kryeministrit të Bashkimit Sovjetik, Nikita Hrushov, se “Shqipëria nuk preket”?

LEXO EDHE:  "Ca tyma dhe pak seks i bëjnë mirë shqiptarëve?"/ Spartak Ngjela jep përgjigjen

Pse, ende nuk e dini që ishte presidenti amerikan Riçard Nikson që i kërkoi me presion të hapur presidentit të Jugosllavisë Josip Broz Tito, autonomimë e gjerë të Kosovës, që kjo të ishte si njësi konstituente në kushtetutën e Jugosllavisë të vitit 1974.

Po pse, vërtet mendoni se mund të ketë tërheqje amerikane për Kosovën, kur Amerika e njohu atë e para si shtet?

Pse, si mendoni ju, një politikë amerikane interesi, që ka nisur si proces politik që në vitin 1919, do të ndryshojë sot, kur konfikiti amarikano rus është më i madh se në vitin 1999, kur NATO bombardoi Serbinë?

Dhe, më në fund: përse duhet të jenë dy shtete shqiptare të pavarur në Gadishullin Ilirik, kur këta mund të kenë vullnetin për bashkim, të ndërmarrë me aktin jurudik, nëpërmjet referendumeve reciproke?

Për të gjitha këto:

Përballë një situate të tillë, pse bërtet me frikë Beogradi dhe Moska se po formohet Shqipëria e Madhe?

Po pse, nuk po e sheh Beogradi që shpejt do të dalë një shtet i tretë në Ballkanin Perëndimor dhe mendohet të quhet Ilirida?

Pse si mendoni, edhe ju si orekset serbe, që ëndërrojnë prishjen e aleancës Amerikë-Shqipëri: nuk e dini ju që gjithçka sot në afirmimin e shtetit të tretë shqiptar dhe pavarësinë e njohur botërisht të Kosovës, është politika e Shtëpisë së Bardhë ?

E pra, në funksion të kësaj tabloje të historisë aktuale, si mendoni ju, a duhet të armatosen me ushtri moderne Shqipëria dhe Kosova?

Sigurisht që po, sepse shqiptarët sot duhet të tregojnë forcë në fshirjen e plehërave në plehërishtën beogradase, në Prishtinë dhe në Tiranë, dhe të ndërtojnë armatën e tyre moderne Shqipëri-Kosovë, si garantin racional të Shqipërisë Etnike.

E pra, për të gjithë këtë tiradë historike që shprehëm, një gjë është realitet i sotëm historik: nuk ka as Shqipëri të Vogël dhe as Shqipëri të Madhe, por ka vetëm Shqipëri Etnike, që fillon në Prevezë, Kalon në Tiranë, shkon në Shkup dhe në Prishtinë, e që mbaron në Nish.

Ky është procesi historik shqiptar, por, se deri ku do të arrijë, askush nuk e di; veçse, ekzistenca e dy shteteve shqiptare në Ballkanin Perëndimor, është një fakt real që na jep të drejtën të arsyetojmë.

Kjo është koha jonë. Keni për ta parë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zgjedhjet brenda LSI/ Për herë të parë do të votohet online

Publikuar

-

Nga

Prej orës 09:00 të mëngjesit të kësaj të shtune ka nisur procesi i zgjedhjeve brenda Lëvizjes Socialiste për Integrim, që do të zgjasë deri në orën 16:00.

Anëtarët e LSI-së po votojnë për forumet drejtuese dhe do të përcaktojnë strukturat që do të drejtojnë forcën politike. Për herë të parë do të votohet online, ku të gjithë ata që kanë një kartë anëtarësie në LSI do të zgjedhin të preferuarit e tyre përmes aplikacionit.

Ndërkohë ata që nuk janë të pajisur me kartë do të votojnë pranë qendrave të votimit që janë hapur në të gjitha bashkitë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Afera e incineratorëve/ Sejamini: Opozita mund ta luante më mirë, ka shumë elementë të fshehtësisë

Publikuar

-

Nga

Afera e incineratorëve/ Sejamini: Opozita mund ta luante më mirë, ka shumë elementë të fshehtësisë

Analisti Neritan Sejamini, ka folur mbrëmjen e sotme lidhur me aferën e incineratorëve që ka grabitur miliona euro nga paratë e taksapaguesve shqiptarë.

Sejamini tha se akuza e ngritura për incineratorët nuk kanë atë impaktin që duhet në publik. Ai tha se shqiptarët nuk tërhiqen shumë nga çështjet ekonomike, por kënaqen duke parë fabula si ajo e çështjes së kasetës së masakrës së Krushës së Madhe.

Këtë javë kaloi buxheti i shtetit që kishte shumë probleme. Bëra 1-2 emisione por është e pamundur të marrësh interesin e shikuesit. Shqiptarët kënaqen duke parë këto fabula. Njerëzit presin çdo moment se çfarë do ndodhi, është bërë si ndeshjet e futbollit por nuk ka lidhje me interesin tonë. Këto të gjitha nuk do lënë gjurmë të madhe tek zgjedhjet, njerëzit prapë do shkojnë të votojnë si militant. Këtu është shumë e thjeshtë të hedhësh në treg fabulla të tilla, një gjë është e vërtetë që ti e hedh për të tërhequr vëmendjen dhe e tërheq vëmendjen”, u shpreh ai në emisionin “Zonë e Lirë”.

Analisti deklaroi se opozita duhet ta trajtonte më fort kauzën e incineratorëve dhe nuk duhet ta linte që të zbehej kaq shpejt.

LEXO EDHE:  Rusia tregon “forcën”/ Lëshon katër raketa ndërkontinentale

LEXO EDHE:  Thaçi në Hagë/ Meta zbulon kompromisin e shteteve për të dëmtuar Kosovën: Janë hedhur miliona euro

Mund të luhej pak më bukur, ka shumë elementë të fshehtësisë. Është bërë një kompani. Në Elbasan ka filluar, në Elbasan është e veçantë. Një person anonim merr një kompani të sapokrijuar dhe vë në lëvizje gjithë qeverinë. Kush i ka blerë? Kush i ka bërë?”, theksoi Sejamini./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha është hallexhi”/ Braçe: Fryu numrin e viktimave që të shuhej ndërmarrja e turpshme kundër UÇK

Publikuar

-

Nga

Braçe habit me deklaratën/ Nëse qeveria rikthen bastet unë nuk jam më në qeveri

Zv.kryeministri Erion Braçe, ka sulmuar kryetarin e opozuitës Lulzim Basha, për akuzat e tij se qeveria ka fshehur numrin e vërtetë të viktimave të Covid-19.

Braçe deklaron se Basha ka një problem të madh me viktimat, ndërsa i përmend kryetarit të PD-së viktimat e 21 janarit dhe të vrarët gjatë luftës së kosovës.

Sipas tij, Basha tha se qeveria ka fshehur numrin e të vdekurve për të hequr vëmendjen nga zhdukja e kasetës së masakrës së Krushës së Madhe.

Lylzim Basha nuk eshte i ri; Lylzim Basha eshte nje mutacion i se keqes Sali Berisha! Por ka edhe me shume, Eshte hallexhi!

Lylzim Basha ka nje problem te madh, te hershem me viktimat-te vraret, te vdekurit. Ne masakren e Krushes, por edhe pertej, kudo nga Kukesi ne Kosove, problemi i tij jane viktimat, te vraret, te vdekurit, por prej UCK ama;

Ne masakren e 21 Janarit, problemi i tij jane kater te pushkatuarit dhe me shume se 12 plagosurit ne te njejtin vend, bulevardin deshmoret e kombit; Prej dje, problemi i tij jane te gjithe ata qe humben jeten nga Coronavirus;

Ai ka kohe qe numeron te humburit prej Coronavirus si nevojtar, si sukses i tij; Por edhe si shpetim per ti ikur te vrareve, te vdekurve qe ai i ka hedhur mbi kurriz UCK! Duhej fryre pafund numri qe te shuhej ndermarrja e tij e turpshme kunder UCK!

Ja doli per ca ore sot, kur ju mori pacienteve mjeket jetike qe ju pergjigjen me dinjitet tamam atij! Por kaq ama; Ata tani jane ne pune, ende si cdo dite ne nente muaj! Ai, Lylzimi po fle, por asfare rehat ama;

Gjumin nuk ja prish ti qe je i semure, harroje ai nuk e rregullon balluken per ty hic; gjumin ja prishin te vdekurit qe i ka hedhur mbi kurriz UCK!”, shkruan numri 2 i qeverisë në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE