Connect with Us

VIDEO/ Përfundon tribuna qendrore, shikoni si duket stadiumi i Kukësit

Sport

VIDEO/ Përfundon tribuna qendrore, shikoni si duket stadiumi i Kukësit

Publikuar

-

Punimet për stadiumin e ri të Kukësit po vazhdojnë me intensitet të lartë. Tashmë ka përfunduar ngritja e tribunës qendrore, ndërsa kanë nisur punimet në pjesën pas portës.

Nënkampionët e Shqipërisë do të kenë mundësi pas dy sezonesh të luajnë në shtëpi për shkak se stadiumi sezonin 2018-2019 nuk përmbushi kriteret për t’u licencuar, ndërsa sezonin e fundit “Zeqir Ymeri” iu nënshtrua rikonstruksionit.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kokëdhma: Kemi braktisur kampionatin, do të durojmë tre vjet nëse do të duhet

Publikuar

-

Nga

Presidenti i klubit Apolonia, Koço Kokëdhima, insiston se klubet e Kategorisë Superiore janë gati të presin edhe vite pa luajtur, nëse qeveria nuk plotëson kërkesat e tyre. Në “Rubrika Sportive” ai deklaroi se klubet ishsin të detyruara të ndërmerrnin këtë masë drastike.

“Nuk ka as bisedime, as negociata. Klubet e Superiores kanë vendosur të detyruara ta braktisin garën sepse nuk kanë pasur asnjë mundësi tjetër. Nuk dëgjohen dhe nuk gjendet gjuha me qeverinë. 18 muaj më parë u bënë shumë premtime nga qeveria por ato përfunduan në asgjë, ndaj klubet u detyruan të marrin këtë masë ekstreme, që të mos përfshihen në kampionat që kërkesat të plotësohen.Nuk është gjoja, është vendim shumë serioz, ne jemi detyruar të mos i kthehemi më Superiores nëse kërkesat tona nuk plotësohen, nuk diskutohen më as një javë apo tre, por nëse duhet do të durojmë tre vjet për këtë histori. Nuk është marrë parasysh asnjë propozim i komunitetit të futbollit. Produkti ka qenë zero”, tha Kokëdhima.

LEXO TE PLOTE

Sport

Tirana çmendet në merkato, tenton Shkurtaj-Abazaj

Publikuar

-

Nga

Kristal Abazaj është shumë pranë Tiranës. Burime të besueshme të “Panorama Sport” pohojnë se ditë e fundit ka pasur diskutime intensive midis klubit bardheblu dhe vetë lojtarit, i cili është në pronësi të klubit të Anderlehtit, por duket se belgët nuk e kanë në planet e tyre shqiptarin.

Për këtë arsye, po punohet për të gjetur një formulë që 24-vjeçari të sigurojë një skuadër dhe të vijojë karrierën e tij. Për momentin mësohet se palët kanë ngecur te paga që përfiton Abazaj (20 mijë euro në muaj) dhe kampionët e Shqipërisë nuk e kanë luksin për të paguar kaq shumë.

Nga ana tjetër, Anderlehti nuk ka ndërmend që të përdorë të njëjtën formulë si te Kukësi, ku një pjesë ia paguanin ata dhe pjesën tjetër verilindorët. Belgët duan që të mos kenë më punë me pagesën ndaj futbollistit, por ndërkohë Tirana nuk ia plotëson dot kërkesat dhe nga ana tjetër lojtari nuk ka ndërmend të ulë pagën e tij. Megjithatë, gjasat janë që të gjendet një “e mesme e artë” midis klubit belg, atij të Tiranës dhe Abazajt, në mënyrë që ish-lojtari i Kukësit sezonin e ardhshëm të mbajë veshur fanellën bardheblu.Gjasat janë që kjo marrëveshje të konkretizohet me sukses, sepse për të tria palët të përfshira në këtë mes mund të ketë përfitime: Abazaj luan në një skuadër pretendente, Tirana përforcohet ndjeshëm, ndërsa Anderlehti nuk paguan më rrogën për një lojtar që nuk jep kontributin për këtë skuadër.

Dëshirat e Tiranës nuk janë vetëm tek Abazaj, pasi burimet pohojnë se kanë hyrë në tratativa edhe me Vasil Shkurtajn.

LEXO TE PLOTE

Sport

Kokëdhima debat me gazetarin: As ato 30 mijë lek të qelbura nuk ia u jep lojtarëve

Publikuar

-

Nga

Presidenti i klubit të Apolonisë, Koço Kokëdhima, ka pranuar në studion e “Rubrika Sportive” se te klubi, lojtarët paguhen pranë minimumit jetik. Në një debat me avokatin Fation Shehu, ai e ka cilësuar si diçka normale një gjë të tillë, ndërsa ka mohuar faktin public se edhe kjo rrogë nuk u ishte paguar dhe se kishte kërkuar të linte skuadrën që nuk paguhej prej shumë muajsh me nëj kërkesë ndaj Këshilit Bashkiak.

Në vijim, pjesë nga debati në studio…

Shehu: Thatë që klubet nuk janë përgjegjës të informalitetit, por unë mendoj që janë përgjegjës në momentin që kapen dhe është ligji ai që duhet t’i kapi.  Në Shqipëri, klubet e futbollit kanë dy kontrata dhe është lehtësisht e faktueshme…

Kokëdhima: Për kë klube e thua këtë, e thua edhe për Apoloninë këtë?

Shehu: Do të flasim edhe për Apoloninë, sa janë rrogat që deklaroni në shtet?

Kokëdhima: Aq sa janë të vërtetat.

Shehu: Sa janë shifrat? Ju keni futbollistë të deklaruar me 30 mijë lekë në shtet dhe minimum jetik për të jetuar në Shqipëri është 26 mijë lekë. Një profesionist që ka karrierë jo më shumë se 10 vjet, e mbani me minimum jetik, si do të luajë futboll ai?

Kokëdhima: Pse ça do ti që të bëjmë ne, do ti që t’i japëim më shumë lekë ne?

Shehu: Jo t’i japësh më shumë lekë, ta trajtosh siç e meriton.

Kokëdhima: Ne e trajtojmë me dinjitet të plotë.

Shehu: Ku është diniteti, që ti i paguan rrogën?

Kokëdhima: Që i krijojmë kushte.

Shehu: Po për korrektësinë, i paguani?Kokëdhima: Në mënyrë perfekte.

Shehu: Dy vite më parë i keni kërkuar largimin Këshillit Bashkiak të Fierit se nuk keni mundësi të paguani dhe keni disa muaj pa paguar futbollistët e Apolonisë, e mohoni këtë gjë?

Kokëdhima: Nuk është e vërtetë.

Shehu: Nxjerrim kronikën, që keni bërë kërkesë. A jeni presidenti i Apolonisë? Këshilli është mbledhur se nuk paguheshin futbollsitët.

Kokëdhima: Nuk është e vërtetë, si mund të gjykosh ti si mund të bëjmë ne kontratën.

Shehu: E gjykoj, e gjykoj. Ti po bën kërkesa për moral, del e thua ne jemi të diskriminuar ndërkohë që ai zotëria tha trajtoheni si fasoneri.

Kokëdhima: Bëje, bëj edhe borizanin e atij zotërisë së qeverisë, bëje.

Shehu: Atë e ke bërë ti, jo unë, unë s’jam politikan. Me çfarë po shoh unë, e vetmja zgjidhje që po i jepni kësaj situate e momenti, është vetëm emri i partisë tuaj. Nuk mund të më thuash dot ti mua të bëj borizanin e askujt se unë jam profesionist i lirë, ju jeni politikan. Me akuza, se e pashë që në fillim të emisionit që atij i thoni turp, këtij i drejtoheni turp, mua më drejtohesh borizan. Të lutem ki etikë në komunikim dhe në etiketim të drejtpërdrejtë se unë po të drejtohem me respekt dhe fakte.

Kokëdhima: Cilat fakte?

Shehu: Po të vërtetoj tani që nuk i keni paguar me muaj dhe thoni i kam paguar me radhë. Tani korrektësinë tuaj, e vetmja gjë që keni detyrë, edhe atë 30 mijë lekësh të qelbur, më falni për fjalorin, as atë nuk ia jepni atij futbollsitit.

Kokëdhima: Ti nuk e meriton të jesh këtu.

Shehu: Pse e meriton ti të jesh këtu? Çfarë përfaqëson ti?

Kokëdhima: Ato të qelburat mbaji ti, ti nuk gjyon dot këto marrëdhëniet e lira civile. Janë marrëdhënie në lirinë e plotë të palëve e nuk i gjykon dot.

LEXO TE PLOTE