Connect with Us

Si ta mbani trupin tuaj të freskët gjatë afsheve të nxehta/ Zbuloni disa mënyra të thjeshta

Life Style

Si ta mbani trupin tuaj të freskët gjatë afsheve të nxehta/ Zbuloni disa mënyra të thjeshta

Publikuar

-

Tetë deri në dhjetë gra kanë ndjesinë e afsheve të nxehta gjatë fazës së menopauzës. Ato janë më të zakonshmet në ciklit tuaj të fundit, kur mund të filloni të vini re një ndjesi të papritur të nxehtësisë që pushton pjesën e sipërme të trupit.

Lëkura juaj mund të bëhet e kuqe dhe me njolla, rrahjet e zemrës mund të rriten dhe ju mund të filloni të djersini. Disa prej tyre ndjejnë dhe marramendje dhe ndihen të shqetësuara.

Mendohet se luhatjet hormonale ndikojnë në funksionimin e hipotalamusit, i cili kontrollon temperaturën, kështu që gabimisht i thotë trupit tuaj se është shumë i nxehtë dhe enët e gjakut nën lëkurë papritmas zgjerohen, duke shkaktuar lëshimin e nxehtësisë.

Ndiqni shkaktarët

Çdo gjë që rrit temperaturën e trupit mund të sjellë një ndezje të trupit. Kafeina, alkooli, ushqimet pikante dhe stresi janë fajtorë të tjerë të zakonshëm. Mbani një shënim se kur dhe ku ndodhin ndezjet tuaja , ato që keni ngrënë ose pirë, dhe emocionet që keni ndjerë dhe mund t’ju ndihmojnë të shmangni këto.

Freskimi me ujë

Në ratstet kur dilni nga shtëpia mops harroni të merrni shishen me ujë dhe gjatë kësaj faze mund të spërkatni me uëj kyçet dhe pjesët ku ju ndjeni nxehtësinë.

Përshtateni veshjet tuaja

Në muaj të ngrohtë, zgjidhni pëlhura pambuku ose prej liri, të cilat lejojnë që lëkura juaj të marrë frymë, sesa sintetike (siç janë poliestër, akrilik, najlon), të cilat kanë tendencë të përkeqësojnë djersitjen.

Sigurohuni që rrobat tuaja të mos jenë shumë të ngushta – mendoni pantallonat me këmbë të gjera dhe fustanet floaty. Në muajt më të freskët, zgjidhni dy ose më shumë shtresa të hollë, kështu që ju mund të hiqni me diskrete sendet.

Thuaji jo djersitjeve të natës

LEXO EDHE:  Shenjat që nxjerrin zbuluar hipokritët/Si t’i dalloni

Kur keni një djersë gjatë natës, trupi juaj lëshon adrenalinën e hormonit të stresit, i cili ka një efekt stimulues në mendje, duke e bërë më të vështirë kthimin përsëri në gjumë.

Mbani kyçet e duarve për një minutë në ujë.

Mbajtja e kyçeve nën një rubinet uji të ftohtë të rrjedhshëm për një minutë ose dy do t’ju qetësojë shpejt nëse keni nevojë të luftoni një ndezje ndërsa jeni jashtë.

Dieta mesdhetare

Provat sugjerojnë që gratë që hanë një dietë të stilit mesdhetar të pasur me fruta, perime dhe integrale kanë më pak afsh se ato që hanë më pak shëndetshëm.

Relaksimi

Relaksimi i rregullt është tregues se zvogëlon afshin deri në 60%. Kur ndjeni një nxehtësi , merrni frymë thellë dhe qetësohuni. Ka një shans të mirë që do ta ndihmojë atë të kalojë më shpejt.

Përzgedhja e alkoolit

Alkooli mund të shkaktojë afsh të nxehtë sepse rrit rrjedhjen e gjakut, e cila zgjeron enët e gjakut, duke ju lënë më shumë të prirur për mbinxehje.Të shijosh një pije me një vakt, ose një gotë verë pas një dite të gjatë, mund të jetë një nga kënaqësitë e vogla të jetës, kështu që mos u ndje se duhet të abstenosh. Në vend të kësaj, mbani pirjen tuaj jo më shumë se 14 njësi në javë dhe shihni nëse simptomat tuaja përmirësohen./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

E trishtë/ Flori Mumajesi humb njeriun e shtrenjtë të familjes

Publikuar

-

Nga

E trishtë/ Flori Mumajesi humb njeriun e shtrenjtë të familjes

Sot është një ditë zie për kantautorin Flori Mumajesi. Nëna e tij është ndarë nga jeta dhe sot është përcjellë për në banesën e fundit.

Top Albania Radio e ka mësuar lajmin e trishtë nga burime të afërta të familjes.

Prej kohësh ajo ka vuajtur nga problemet me zemrën dhe së fundmi ishte shtruar në spital për këtë aryse./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Dielli doli”/ Ardit Gjebrea jep lajmin e mirë

Publikuar

-

Nga

“Dielli doli”/ Ardit Gjebrea jep lajmin e mirë

Dy javë më parë Ardit Gjebrea bëri të ditur se ishte infektuar me Covid-19. Sot pas dy javëve të vështira moderatori tregon se e ka mposhtur Covid dhe se tashmë është më mirë nga ana shëndetësore.

Ai falenderon stafin mjekësor i cili është kujdesur për të si dhe ëngjëllin e tij, bashkëshorten Anila Gjebrean për kujdesin dhe përkushtimin ndaj tij në këto ditë të vështira.

Kaq ishte! Tani filloi rekuperimi dhe së pari falënderoj: dr. Adrian Jorgjin që më ngriti në këmbë, infermiere Florën për durimin, Anilën engjëll mbrojtës për ditët dhe netët pa gjumë, miqtë që çdo mëngjes më mbushnin inbox të WhatsApp me merakun e tyre.

Faleminderit dhe të gjithë ju që më keni shkruar dhe uruar shërim të shpejtë, jeni shumë të mirë dhe bekimet tuaja ishin doza e duhur për të mbajtur optimizmin lart – motiv force! Tani sigurisht do duhet pak kohë deri sa të ndez të 5 motorrët, po kush na nxiton? Dielli doli,” shkruan moderatori Ardit Gjebrea./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ardit gjebrea (@arditgjebrea)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Ema Andrea flet pa dorashka/ Rrëfen për ngacmimet seksuale në punë

Publikuar

-

Nga

Ema Andrea flet pa dorashka/ Rrëfen për ngacmimet seksuale në punë

Aktorja e njohur, Ema Andrea, si rrallëherë ka folur hapur për ngacmimet seksuale në punë. Gjatë një interviste për DW, ajo ka treguar se është përballur me situata të tilla. Ema ka treguar se ka kaluar shumë vështirësi gjatë karrierës së saj e megjithatë ka gjetur forcën për të ecur përpara.

Kam pasur nga të dyja rastet si, bashkëpunëtorë burra që kam punuar mirë, jam respektuar për profesionin, kemi ecur përpara shumë mirë. Si dhe ato raste kur refuzimi apo çdo gjë tjetër që ka qenë kompleksive në personin që ka patur pushtet, e ka përdorur këtë pushtet ose këtë ‘Jo’ ose këtë refuzim, për të mos më dhënë atë që meritoj kur kam patur nevojë. Në fillim nuk e kupton. Thua ‘ku është gabimi im?’

Ja, kjo është pyetja që të lodh shumë: ‘Çfarë bëra unë që t’i krijoj idenë se kam aq nevojë sa të mund të krijoj raporte banale? Ka qenë e vështirë ngritja e karrierës, ecja përpara, konsiderimi, të pranuarit në profesion. Gjë që më ka bërë më të fortë, më ka bërë të kërkojë forma të tjera të reja. Por kur largohem në distancë kuptoj që kam humbur mundësi që i kam merituar. Dhe kjo natyrisht që e ka bërë më të vështirë. Paguan me vetmi, paguan me paragjykim, paguan me përjashtim”, është shprehur Ema Andrea./ CNA.al

LEXO TE PLOTE