Connect with Us

Pronat e Ndroqit/ SPAK ka sekuestruar troje, kush i ndryshoi destinacionin?!

Lajme

Pronat e Ndroqit/ SPAK ka sekuestruar troje, kush i ndryshoi destinacionin?!

Publikuar

-

Pronat e Ndroqit/ SPAK ka sekuestruar troje, kush i ndryshoi destinacinin?!

Ylli Ndroqi pronari i disa mediave dhe bizneseve së fundi është zbuluar për të shkuarën e tij të errët në trafikimin e drogës e lëndëve narkotike dhe për ndryshimin e emrit Xhemail Pasmaçiu.

Avokatët e tij dhe vetë Ndroqi janë hedhur në sulm për të mbrojtur imazhin dhe shpëtuar pronat e ish-trafikantit të akuzuar nga SPAK.

Në një dalje dy ditë më parë avokatët thanë se dorëzuan ankimimin kundër vendimit për sekuestrimin e pronave marrë më 1 gusht nga Gjykata kundër Korrupsionit dhe krimit të Organizuar. Mes 26 pronave të sekuestruara janë dhe dy televizionet “Ora” dhe “Ora News”, bashkë me 26 prona të tjera. Ndërkohë, avokati Alban Qafa tha se mes këtyre pronave janë sekuestruar prona që z. Ndroqi nuk i ka në zotërim, madje, njëra prej tyre është edhe varrezë e një fshati.

“Kemi konstatuar absurditeti në raport procedurat, pasi është vënë sekuestro për prona që z. Ndroqi nuk i ka në posedim. Njërën nga tokat nuk e zotëron z. Ndroqi toka arë 600 metra katrorë në fashatin Zbarqe, që nuk posedohet prej shumë vitesh nga zoti Ndroqi dhe aktualisht aty ndodhen varrezat e fshatit dhe është fakt lehtësisht i verifikueshëm”.

Ky është qëndrimi i Alban Qafës, ndërsa SPAK nuk ka sekuestruar asnjë varrezë, por troje në emër të z. Ndroqi, të cilat janë sipas dokumenteve zyrtare që gjenden pranë kadastrës.

Në rast se trualli, përkatës është tjetërsuar, nga persona privatë apo komuna, pa një leje përkatëse ose në rast se është dhënë një leje për ndërtim varezash ajo nuk është regjistruar në kadastër, sërish përgjegjësia nuk është e SPAK, por e zyrtarëve të komunës apo privatëve që mund të kenë bërë tjetërsimin. Për varret ka një ligj të veçantë që jep dhe kompetencat pushtetit vendor dhe saktëson mënyrën e administrimit të tyre.

Justifikimi i avokatëve të Ndroqit duket qesharak dhe i pavlerë, më shumë një hap për të ulur peshën e besimit të publikut në këtë hetim.

LEXO EDHE:  Gent Ibrahimi: Vettingu ka goditur prokurorë dhe gjyqtarë që deri dje ishin simbol i integritetit

CNA.al solli dje një foto të publikuar nga trafikanti Pasmaçiu që ishte pozicionuar pranë varreve të prindërve të tij. Ajo që ra menjëherë në sy ishte se në varret e nënës dhe babit mungonte mbiemri, ndonëse me ligj është e detyrueshme që të vihet emri dhe mbiemri i plotë.

Ligji nuk lejon ndryshimin e gjeneraliteteve apo vendosjen e shtesave te tjera në varr, por kërkon emrin, mbiemrin, ditëlindjen dhe datën kur ka ndërruar jetë. Ky është një nga rastet kur ka abuzim duke mos vendosur të dhënat sicc kërkohet në ligj.

Në varrezat publike të  Sharrës apo Tufinës, nuk lejohet që në vend të emrit të plotë të shkruhen dialektizmat si “lala”, “moma”, “bobi”, “ija”, etj. Ligji të lejon të shkruash dedikime, por të detyron të vendosësh edhe emrin, mbiemrin datën e lindjes dhe vdekjes. Çdo mënyrë tjetër është shkelje ligji.

Por me pas njerëz afer Ndroqit nxoren fotot ballore. Pra vetë Ylli ishte perpjekur mos e bënte publike mbiemrin duke gjetur pozicion qe nuk dukeshin mbiemrat.

Prandaj historitë me gjetjen e kleçkave për të bërë qersharak hetimin që ka bërë SPAK, dhe vendimin e gjykatës për sekuestro janë thjesht  lëvizje të çoroditura kur hetimet të kanë zënë “mat”/ CNA.al

Foto-fakt/ Ylli Ndroqi për të fshehur Pasmaçiun, zhduku mbiemrat e prindërve edhe nga varret

AMA përballë skandalit/ Ka licensuar një trafikant droge

BOOM-Ylli Ndroqi trafikanti i drogës Xhemail Pasmaçiu/ Dokumentet e gjendjes civile

Çfarë fsheh arrestimi i vitit 2015, i Ylli Ndroqit?

Si dhe kush e shpëtoi Ylli Ndroqin nga burgu në vitin 2015?

Asgjë e re nga Italia për trafikantin Xhemail Pasmaçiu!

Ora News të publikojë dosjen Pasmaçiu/ Trafikanti me ushtri gazetarësh

Kush u bë shkak për të hetuar Ylli Ndroqin?

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

Paketa e Studentit- krijuar nga Credins Bank

Publikuar

-

Nga

Paketa e Studentit- krijuar nga Credins Bank

Në prag të fillimit të vitit të ri Universitar, Credins bank risjell pranë çdo studenti “ Paketën Studentore”, krijuar enkas për të mbështetur çdo student për nevojat dhe kërkesat për shëbime bankare. Një paketë e cila ofron shërbime bankare, ku një pjesë e konsiderushme janë pa asnjë komision, duke ju ardhur në ndihmë studentëve për të krijuar një marrëdhënie lehtësuese me bankën.

Në çdo vend të botës, çdo student, pajiset me një llogari bankare, me anë të së cilës menaxhon çdo shpenzim mujor si: pagesë të tarifave shkollore, shpenzimeve utilitare si ujë, drita, telefon, internet, pagesë të qirasë të shtëpisë ku banon etj. Por një studenti, i duhet dhe karta bankare për të realizuar blerje të ndryshme në internet apo për të mbuluar shpenzimet mujore.

Mbajtja e kartës Credins, i mundëson një studenti mjaft përfitime, pasi Banka Credins, ka një bashkëpunim me shumë partnere, ku pagesa me karta mundëson zbritje deri në 20%. Ndaj, përdorimi I kartës Credins në bare, restorante, dyqane eltro – shtepiake, klinika dentare, kinema, apo qëndra argëtimi etj, i mundëson çdo studenti një kursim mujor të vlefshëm për këtë fazë të jetës.

Paisja me aplikacionin bankar Credins Online, të aksesueshëm nga çdo Smartpohone, tabelete apo desktop, i mundëson studentëve të paguajnë online, në çast të gjitha shërbimet e tyre. “Banka në dorën tënde” – është slogani ynë, për ti dhënë mundësinë çdo studenti të kontrollojë në çast balancën e llogarisë, të marrë fonde nga prindërit nëpërmjet transfertave bankare apo të paguajë çdo faturë. Të gjitha këto ofrohen pothuaj pa asnjë komsion.

Gjithashtu, Banka Credins ka lidhur marrëveshje partneriteti me disa prej Universiteteve më të mëdha në vend, me anë të së cilës, ju mundësohet kredia me 0% interes. Studenti paguan plotësisht studimet e tij me këste dhe interesi dhe komisioni I kredisë paguhen nga Unviersiteti.

Vendosja e një marrëdhënie me bankën, do e shoqërojë një student përgjatë gjithë jetës, pasi do krijojë një historik të mirë bashkëpunimi, duke përfituar në të ardhmen, nga interesat dhe komisionet preferenciale për kredi ose shërbime të tjera.

LEXO EDHE:  5 milionë kilometra katrorë! Toka ka tashmë një kontinent të ri

LEXO EDHE:  Henri Çili, trofeu i lakmuar i Drejtësisë enveriste SPAK & KLP

Sot, banka konsiderohet një partner për çdo student, duke ofruar një portofol të larmishëm produktesh dhe shërbimesh bankare, të cilat nëse I gjeni në një bankë të vetme, ju kursejne kohë dhe para dhe ju ndihmojnë për të menaxhuar më mirë financat tuaja dhe mbajtur ato në kontroll.

Paketa e lançuar nga Credins bank përmbledh disa prej shërbimeve kryesore bankare të cilat janë bazike dhe të domosdoshme për aktivitetin tuaj:

 Llogari Rrjedhëse: e domosdoshme për çdo student, si mënyra kryesore e vendosjes së marrëdhënies me një bankë, nëpërmjet të cilës, mund të kryhen shumë shërbime pagese, transferta etj.

 Kredia studentore: një kredi e shpejtë, për të mbështetur nevojat për të vazhduar studimet tuaja me kushte lehtësuese. Credins Online: aplikacioni bankar I aksesueshëm nga çdo smartphone, tabletë ose desktop, ju mundëson kryerjen e menjëhershme të shumë veprimeve bankare. Banka në dorën tënde 24/7, ju mundëson të:

a) kontrolloni llogaritë tuaja,
b) kryeni pagesa faturesh, madje me komisione 0 ose preferenciale,
c) kurse këmbimi mjaft preferenciale krahasuar me degët e bankës,
d) transferta kundrejt bankave lokale ose ndërkombëtare, me komisione 0 ose preferenciale,

 Karta e parapaguar: një mjet mjaft i mirë për të reduktuar përdorimin e cash-it.
Çdo student gjen tek Credins Bank një konsulent, dhe një shërbim të dedikuar e të shpejtë. Nëse bëheni pjesë e kësaj pakete, ne synojmë t’ju vijmë në ndihmë duke ju dhënë mundësinë për të përfituar:

 Të mbani financat tuaja mujore në një menaxhim të kujdeshëm, duke patur historikun e çdo shpenzimi,

 Të reduktoni mbajtjen e cash –it duke rritur sigurinë dhe ulur kostot,

 Të krijoni një historik të mirë me bankën duke përfituar oferta mjaft të mira,

 Të përfitoni nga larmishmëria e shërbimeve me kosto mjaft preferenciale.

Banka Credins ka qënë dhe do vazhdojë të jetë gjithmonë në mbështjete të studentëve me projekte inovative siç është dhe shkolla “YouAreCredins”, një mundësi punësimi dhe trajnimi për të rinjt e talentuar.

Ejani pranë çdo dege të Bankës Credins! Ju mirëpresim!

LEXO TE PLOTE

Lajme

Akuzat për korrupsion/ KLGJ vendos “fatin” e gjyqtares Margjeka

Publikuar

-

Nga

Akuzat për korrupsion/ KGJ vendos “fatin” e gjyqtares Margjeka

Këshilli i Lartë Gjyqësor  ka vendosur pezullimin nga detyra të gjyqtares së Apelit Korçë, Mimoza Margjeka.

KLGJ u mblodh sot në orën 14.00, dhe vendimi  për pezullimin e saj nga detyra është marrë unanimisht.

Gjyqtarja është lënë në “arrest shtëpie” pas akuzave për korrupsion. Nga përgjimet e SPAK doli që gjyqtarja bashkë me bashkëshortin e saj dhe një avokat i kanë marrë një shumë prej 6 mijë eurosh një të arrestuari me qëllim për ta liruar nga burgu.Gjyqtarja kundërshtoi fort masën ndaj saj dhe u shpreh se gjithçka po ndodh është në kundërshtim me ligjin.

LEXO EDHE:  5 milionë kilometra katrorë! Toka ka tashmë një kontinent të ri

LEXO EDHE:  Ylli Ndroqi hedh drejtorin në sulm: PS më ka 340 milionë lekë borxh

Vijon

LEXO TE PLOTE

Lajme

“Kemi shumë nevojë për bashkëpunim”/  Drejtori i Arsimit në Korçë mesazh të fortë nxënësve dhe mësuesve

Publikuar

-

Nga

“Kemi shumë nevojë për bashkëpunim”/  Drejtori i Arsimit në Korçë mesazh të fortë nxënësve dhe mësuesve

Drejtori Rajonal i Arsimit në Korçë Kristaq Grabocka, ka dhënë një mesazh për fillimin e vitit të ri shkollor.

Grabocka ka uruar të gjithë nxënësit që nesër do të ulen në bankat e shkollës dhe i këshillon ata të bashkëpunojnë me mësuesit për çdo gjë dhe ti pyesin ata për çdo pasiguri.

Ai thekson se në këtë vit shkollor mësuesit kanë nëvojë për bashkëpunim për të përballuar problemet.

Gjithashtu Grabocka jep edhe një mesazh për mësuesit, teksa kërkon që këta të fundit të mbajnë siguri në shkollë.“Në fillim të vitit të ri shkollor të gjithë ne urojmë, këtij urimi i bashkohet kushdo,  sepse shkollimi është i të gjithëve dhe nga ai përfitojnë të gjithë. Gëzuar Shkollar,  kushdo dhe kudo qofsh, paç një vit të mbarë dhe dalshim faqebardhë të gjithë.

Ti që nesër do ulesh në bankat e shkollës,  të ftoj të ndjekësh yllin tënd,  të mos rreshtësh së bashkëpunuari me të gjithë,  mësuesit të parët,  të mësosh duke luajtur dhe duke përdorur dijet në jetë; të vazhdosh të thuash hapur atë që di,  dhe të mos hezitosh të pyesësh për gjithçka nuk di,  apo nuk ke i sigurt. Kemi ndryshuar shumë dhe jemi krenarë, por kurrë nuk do të ndalemi së punuari që shkollarët tanë, denjësisht të përballen me bashkëmoshatarët europianë.

LEXO EDHE:  SPAK si “bombë me sahat”?/ Përmeti: Të dënohen politikanët e 30 viteve

LEXO EDHE:  Henri Çili, trofeu i lakmuar i Drejtësisë enveriste SPAK & KLP

Të dashur prindër, ne jemi aty, në klasë me fëmijën tuaj, për ta ndihmuar të hapë radhazi dyer e dijes. Por, në këtë vit të veçantë, kemi shumë nevojë për ju, mbi të gjitha edhe për bashkëpunimin tuaj,  bashkë do ja dalim.  Duke qenë bashkë problemet përballen më mirë dhe të tilla nuk do na mungojnë në këtë vit.

Të dashur kolegë, detyra jonë është e shenjtë  dhe ky shenjtërim merr një vlerë të shtuar këtë vit. Të gjithë jeni impenjuar këto ditë për të siguruar çdo gjë, për sigurinë në shkollë për çdo fëmijë.  Na kanë besuar tradicionalisht gjënë më të shtrenjtë fëmijën, jemi kujdesur, e kemi drejtuar,  por këtë vit veç të tjerëve duhet ta ndihmojmë të mbrohet nga virusi i mallkuar.  Unë jam i bindur se, ashtu sikundër jemi ne, fjalëpak dhe punë shumë, edhe këtë vit do ja dalim,  edhe me këto detyra të shtuara”, shkruan ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE