LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto-fakt - Analfabetizmi i Ylli Ndroqit/ Trafikanti pronar mediash nuk di të shkruajë

9 Gusht 2020, 09:16, Aktualitet CNA

Ylli Ndroqi është kryefjala e mediave gjatë këtyre ditëve, pasi SPAK konfirmoi se është i njëjti person me trafikantin e njohur me emrin Xhemail Pasmaçiu.

CNA.al e denoncoi këtë fakt publikisht disa javë më parë, ndërsa ditët e fundit SPAK kërkoi sekuestrimin e pasurive të pronarit të Ora News.

Trafikanti me emrin e ndryshuar është kujdesur në çdo detaj që t?i fshehë sa më shumë publikut të shkuarën e tij, por e pamundur  duket si mision të fshehë analfabetizmin e tij.

CNA.al ka siguruar disa statuse të Ndroqit në rrjetet sociale ku shihen gabime të shumta gramatikore e drejtshkrimore. Ndroqi nuk njeh as kryefjalë, kallëzues e kundrinor, mungojnë shenjat e pikësimit, e-të në vend të ë-ve, c-të në vend të ç-ve apo dhe shumë fjalë janë të shkruara gabim.

Më poshtë ju sjellim disa nga gafat që vërtetojnë se Ylli Ndroqi nuk di të shkruajë dhe nuk e njeh gramatikën e shqipes.

Në foton e parë vihet re që Ndroqi e ka nisur fjalinë me shkronjë të vogël, për të vazhduar më tej edhe me fjalinë e dytë që duhet të ishte kryerradhë, sërish me shkronjë të vogël.

Ndroqi nuk e di që fjala ?mikrob? shkruhet me ?b? e jo me ?p?, ndërsa fjala ?biologjikisht? është me ?t? në fund. Edhe fjalinë pasardhëse e ka nisur me shkronjë të vogël, ashtu sikurse fjalës ?shumë? i ka ngrënë sërish një ?ë?, ?kontribuon? një ?u? dhe ?surpriza? një ?r?. Dikush duhet t?i tregojë Ndroqit se pas çdo pike fjalia nis me shkronjë të madhe dhe vetë fjala ?publik? është me ?b? e jo me ?p?. Foto e tregon vetë.

Në postimin pasardhës bie në sy sërish se fjalia e dytë nis me shkronjë të vogël për të vazhduar më pas me një ?e? të tepërme në mbiemrin ?të këndshme? që duhet të pasohej nga një pikëçuditëse.

Ndroqi duhet të mësojë se fjala ?lëviz? është me ?z? dhe jo me ?s?, ndërsa tipi i makinës Range Rover shkruhet me fjalë të mëdhaja.

Gjithashtu vihet sërish re që mungon një ?ë? në fjalën ?ka dalë? dhe është shkruar gabim fjala ?sugjeroj?.

Postimi i tretë ka gabime në shenja pikësimi, siç është pikpresja që duhet pas fjalës ?pas?. ?Shijojeni? duhet të jetë me shkronjë të madhe, ?jetë? duhet me ?ë? dhe në fund të fjalisë duhet një tjetër pikëçuditëse. Ka pa fund.

Shkrimi i tij është katastrofë përsa i përket gramatikës, nuk di të formojë një fjali dhe këtë mund ta lexoni shumë mirë në postimet e ish-pronarit të Ora News.

Por jo vetëm kaq, është shumë e vështirë të kuptosh se çfarë ka dashur të thotë me atë që ka shkuar Ylli Ndroqi. Ai nuk ka bazat as të fillores kur mësohet rendi i fjalëve në një fjali dhe shenjat e pikësimit.

Shqiptarët tashmë janë përballë faktit, një trafikant droge i pashkolluar nuk mund të zotërojë një media. Analfabetizmi i tij “shkëlqen” dhe na vërtetoi se dhe ndryshimi i emrit  në Ylli Ndroqi nga Xhemail Pasmaçiu nuk i përmirësoi shqipen./ CNA.al

AMA përballë skandalit/ Ka licensuar një trafikant droge

Reagon Ylli Ndroqi (Xhemail Pasmaçiu)/ Unë e bëra kryemistër Ramën e kryetar bashkie Veliajn

Foto-fakt/ Ylli Ndroqi për të fshehur Pasmaçiun, zhduku mbiemrat e prindërve edhe nga varret

Ylli Ndroqi (Xhemail Pasmaçiu ) trafikant droge apo zëri i qytetarëve?

Po hajduti (trafikanti) ka faj?

Ora News në 48 orët e lirisë harron Edi Ramën

Nga trafiku i drogës, tek celulat terroriste/ Lidhjet kriminale të Ylli Ndroqit dhe paralajmërimet e gazetarëve

Trafikant droge, pronar mediash/ Mund të ndodhë?

Gazetarët nuk mund të jenë mburojë e ish-trafikantit të drogës

Lajmet e fundit nga