Connect with Us

Formula 1/ Ferrari jashtë podiumit, Red Bulli befason Mercedesin

Sport

Formula 1/ Ferrari jashtë podiumit, Red Bulli befason Mercedesin

Publikuar

-

Ka përfunduar gara e pestë e Botërorit të vitit 2020 në Formula 1 dhe fituesi është Max Verstappen. Piloti i Red Bull Racing-Honda triumfoi në Çmimin e Madh të Silvestrone, që përkoi me 70-vjetorin e kësaj piste.

Suksesi i parë në këtë vit për holandezin, i cili zhvilloi një garë fantastike dhe siguroi pikët e plota. I dyti Lewis Hamilton, teksa në pod ngjitet edhe makina tjetër e Mercedes, Valeri Bottas.

Vendi i katërt për Charles Leclerc të Ferrarit, ndërsa Sebastian Vettel zhvillon një tjetër garë të dobët. Gjermani i “Kokëkuqes” u nis nga pozicioni i 11-të dhe e mbylli në vend të 12-të, duke konfirmuar momentin e errët që po kalon.

Hamilton vazhdon të kryesojë renditjen e përgjithshme me 107 pikë. Kampioni i botës ndiqet nga Verstappen me 30 pikë më pak dhe më pas vjen finlandezi Bottas me 73 pikë. Vetë 45 pikë numëron Leclerc, që pozicionet i katërti, ndjekur nga Lando Norris me 7 pikë më pak.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

VIDEO/ Paraqitja pozitive nuk mjafton, Kukësi pëson 4 gola ndaj Volfsburgut

Publikuar

-

Nga

Ka marrë fund ëndrra e Kukësit për të eliminuar Volfsburgun në Ligën e Europës dhe për të kaluar në raundin e tretë kualifikues. Verilindorët janë mposhtur në “Air Albania” me rezultatin 4-0, nga gjermanët e Volfsburgut. Ndeshja nisi mirë për të besuarit e Gegës, të cilët tentuan të surprizonin gjermanët, me disa raste, por pa sukses.

Ishte Veighorst që shënoi për gjermanët në minutën e 20′, duke përfituar nga një gabim i lojtarëve të Kukësit. Volfsburgu përfitoi përsëri nga një gabim i verilindorëve, pasi portieri Elezaj ishte i pasigurtë në një dalje të tij dhe kjo i kushtoi me gol në minutën e 32 duek shënuar Lakruah.

Vetëm dy minuta më vonë Rroca kishte mundësinë të shënonte për ekipin e Gegës nga pika e bardhë e penalltisë, por gjuajtja e tij u ndal nga portieri i gjermanëve.

Në pjesën e dytë, Kukësi u përpoq të reagojë me Gashin që goditi traversën në minutën e 57. Pas kësaj gjermanët kishin raste më të pastra, duke shënuar edhe dy herë të tjera me Veighorst në minutën e 74 dje Mehmedin në minutën e 89’

FT| KUKËSI – VOLFSBURG 0-4

Veighorst 20′, 74′, Lakruah 32′, Mehmedi 89′ 

LEXO TE PLOTE

Sport

Eliminimi dramatik, Cungu surprizon me deklaratën pas ndeshjes

Publikuar

-

Nga

Trajneri i Laçit, Armando Cungu, u shfaq tepër i mërzitur, pas eliminimit dramatik në sekondat e fundit ndaj Hapoel Ber Shevës. Në prononcimin pas ndeshjes për “Supersport”, tekniku shkodran u shpreh:

“Deri në minutën e 90 ishim në avantazh, pavarësisht se ishim me një lojtar më pak. Ndoshta duhet të ishim pak më të kujdesshëm në disa momente. Nuk mund të parashikosh asgjë.

Duhet të ishim më të vëmendshëm. 2 ndërrime të detyruara në pushimin e ndeshjes. Marku dhe Shehi shfaqën shqetësime. U munduam që të bënim të pamundurën për t’i rikuperuar. Na u prishën ekuilibrat dhe alternativat nuk i kishim. Kundërshtari luftonte nga krahët dhe kërkonte të shfrytëzonte me krosimet.Nuk mund të fajësoj asnjë lojtarë. Do t’i komplimentoj djemtë për lojën që kam bërë. Është e vështirë të luash në inferioritet numerik. Kishim problemet tona, rritmi ishte i ulët në pjesën e parë. I vlerësuam më shumë në pjesën e parë. Në pjesën e dytë besuam më tepër, krijuam situata, erdhi dhe goli. Inferioriteti numerik është dukshëm. Jo gjithmonë ia del me 10 lojtarë.

Mërzia është kudo, futbolli i tillë është. Nuk është fundi i botë. Dëshira ishte për të kaluar edhe një tur, për të mirë të klubit dhe djemve, për të thyer një rekord. Ishim shumë afër, tragjike! Duhet të mundohemi të qetësohemi, kampionati është në prag, duhet të përgatitemi për një sezon të vështirë.

Klubi ka afruar lojtarë, nuk është stepur për të afruar lojtarë, nuk është e lehtë të gjesh të duhur. Shpresoj që mund të ketë ndonjë goditje tjetër”, u shpreh Cungu.

LEXO TE PLOTE

Sport

VIDEO/ Përmbysje për “infarkt”, Laçi “bie” tragjikisht në fund

Publikuar

-

Nga

Eliminim dramatik! Laçit i ka ikur kualifikimi në minutat e fundit të lojës, duke pësuar 2 gola në harkun kohor të 3 minutave!

Kurbinasit e Armando Cungut, ishin duke udhëhequr deri në minutën e 90-të, falë golit të Nuabuezes në të 59-të, ndërkohë që Agudelo barazoi rezultatin në momentin që po jepej koha shtesë, teksa në minutën 90+3 Varene përmbysi gjithçka duke shtangur skuadrën shqiptare.

FT: LAÇI – HAPOEL BER SHEVA 1-2

Nuabueze 59′ /Agudelo 90+1, Varene 90+3

 

90+3’ GOL Hapoel 1-2/ E pabesueshme ccfarë ndodh në “Elbasan Arena”. Izraelitët përmbysin rezultatin në harkun kohor të 3 minutave.

90’ GOL Hapoel Ber Sheva 1-1/ Barazohet sfida, izraelitët realizojnë me një gjuajtje të bukur brenda zonës, duke mos i lënë asnjë shans Sherrit.86’ Laçi me 10 lojtarë, Deliu ndëshkohet me kartonin e dytë të verdhë!

59’ GOOOOL LAÇI 1-0/ Zhbllokohet sfida! Skuadra shqiptare në avantazh falë golit të Nuabuezes me finte, i cili nuk fal me portën e boshatisur, pas asistit të Xhixhës. 

 

FORMACIONET ZYRTARE: 

Laçi: Sherri, Marku, Selmani, Ignjatoviç, Turkaj, Deliu, Shehu, Lushkja, Teko, Nuabueze, Xhixha. Trajner: A. Cungu.

Hapoel Ber Sheva: Levita, Dadia, Taha, Migel Vitor, Goldberg, Josefi, Kabha, Jozue, Sallaliç, Shuiro, Akolace. Trajner: Zh. Abukasis.

LEXO TE PLOTE