Connect with Us

Çfarë dobi sjell ecja në rërën e plazhit?

Life Style

Çfarë dobi sjell ecja në rërën e plazhit?

Publikuar

-

Gjatë verës, të gjithë frekuentojnë plazhet për tu cclodhur dhe për të marrë rreze. Por, a e dini se ccfarë dobi sjell ecja në rënën e plazhit?
Ne ecim në të, ne zvarritemi në të, madje luajmë me të. Por çfarë kontribuojnë këto kokrra të vogla shkëmbi në shëndetin tonë?

1.Rëra është një eksfoliant natyral
Eksofilimi është zhdukja e qelizave të vdekura të lëkurës, duke e bërë kështu lëkurën tuaj të butë në prekje, dhe gjithashtu duke lejuar që poret tuaja të marrin frymë më mirë. A keni vërejtur ndonjëherë se pas largimit nga plazhi, thembra e këmbëve tuaja është me të vërtetë e butë? Kjo për shkak se ju keni qenë duke shëtitur në rërë tërë ditën!

2.Ecja në rërë ju ndihmon të qëndroni të në formë.
Ju digjni deri në pesëdhjetë përqind më shumë kalori duke ecur në rërë se sa në asfalt. Poashtu pasi muskujt tuaj po përpiqen kaq shumë për të tërhequr peshën tuaj gjatë ecjes, ata tonifikohen dhe marrin formë shumë më shpejt.

3.Rëra përmirëson shëndetin dhe ngadalëson plakjen.
Kur ecni në rërë, ju jeni duke tokëzuar me Tokën, duke zhytur elektronet e tij. Kjo ndihmon në neutralizimin e radikaleve të lira destruktive në trupin tuaj që përmirëson shëndetin dhe ngadalëson plakjen.

4.Rëra ndihmon për të zvogëluar stresin tuaj.
Ekspertët e shëndetit thonë se ecja zbathur na qetëson. Të paktën, ajo na lidh përsëri me bukurinë e natyrës e cila ndihmon në uljen e stresit ndërsa jeta gjen perspektivë.

LEXO EDHE:  Nga koka te këmbët i mbuluar me diamante, kështu e feston ditëlindjen reperi i njohur

5.Përmirëson gjendjen emocionale.
Ecja në rërë përmirëson gjendjen emocionale përshkak se rëra thith elektronet e tepërta dhe balancon numrin e protoneve duke bërë që gjendja juaj emocionale të ekuilibrohet.

6.Ju stimuloni këmbët tuaja
Kur ecni në rërë, ju po stimuloni mbaresat nervore në këmbët tuaja, të cilat nuk do të stimulohen përderisa ju vazhdimisht vishni këpucë.

7.Rëra është një burim i shkëlqyeshëm i magnezit
Çdo qelizë e vetme në trupin e njeriut kërkon magnez të mjaftueshëm për të funksionuar, ose do të humbasë. Kocka dhe dhëmbë të fortë, hormone të ekuilibruar, një sistem të shëndetshëm nervor dhe kardiovaskular, rrugë funksionimi të mirë detoksifikimi dhe shumë më tepër varen nga plotshmëria e qelizës me magnez.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Më futën kokën në tualet”/ Ava Max bën rrëfimin tronditës, tregon si e kanë bullizuar në fëmijëri

Publikuar

-

Nga

“Më futën kokën në tualet”/ Ava Max bën rrëfimin tronditës, tregon si e kanë bullizuar në fëmijëri

Tani ajo është një këngëtare e njohur në tregun ndërkombëtar dhe ka arritur të bëhet pjesë e listës së këngëtarëve më të mirë në botë.

Por jeta nuk ka qenë gjithnjë fushë me lule për këngëtaren Ava Max.Gjatë një interviste Ava ka treguar se në fëmijëri është bullizuar shumë nga shoqet e saj.“Nuk mund ta parashikosh se si do të jetë shkolla dhe për mua ka qenë shumë e vështirë dhe unë nuk doja të shkoja më atje. Ka qenë një grup vajzash që më bullizonin gjatë gjithë kohës. Një ditë më vendosën në një cep të banjës dhe dikush më futi kokën në tualet. Për këtë arsye nuk doja të shkoja në shkollë dhe në këtë pikë vendosa të mos shkoja. Fillova të studioja në shtëpi”, ka treguar Max./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“I pazëvëndësueshmi i shqiptarisë”/ Ermal Fejzullahu i kushton fjalët më të bukura Sabriut për ditëlindje

Publikuar

-

Nga

Këngëtari i njohur, Sabri Fejzullahu feston ditën e sotme 73 vjetorin. Në këtë ditë shumë të rëndësishme për familjen Fejzullahu nuk mund të mungonin urimet e shumta oër artistin, ku nga të gjithë tërhoqi vëmendjen urimi i Ermal Fejzullahut.

 “Urime ditëlindja i pazëvendësueshëmi i shqiptarisë! I bëfsh edhe 100 bashkë me buzëqeshjen tënde e zemrën e bardhë e të mirë që ke. Je krenaria jonë dhe sa më e gjatë jeta jote aq më e bukur jeta ime. Të dua shumë unë dhe padyshim edhe gjithë shqiptarët kudo që janë!”, ka shkruar Ermali në urimin për babanë e tij. Ermal Fejzullahu ka treguar se ka pasur gjithmonë një lidhje speciale me të atin, që ka qenë edhe shembulli kryesor për karrierën e tij.

 

View this post on Instagram

 A post shared by Ermal Fejzullahu (@ermal.fejzullahu) on

Nuk ka munguar as urimi i bashkëshortes së Ermalit, Arianës e cila ka publikuar në Insatstory një foto ku krahas saj shkruan: “Urime ditëindjen babi, je shembull I të gjithë neve të paçim gjithmonë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Mesi më këputi fare, mezi çohem nga krevati”/ Partnerja e Ledrit tregon vështirësitë e shtatzënisë

Publikuar

-

Nga

Sara Hoxha tashmë është kthyer në qendër të vëmendjes së mediave rozë, që pas konfirmimit të lidhjes me reperin Ledri Vula. Çifti janë në pritje të një vajze e cila pritet të vijë në jetë shumë shpejt.

Edhe pse me barkun e rrumbullakosur, Sara Hoxha ndan shpesh herë foto dhe video ku jep këshilla për gratë shtatzëna.

Por gjithashtu publikon foto të ndryshme duke ngjallur kuriozitetin tek ndjekësit se si po e përjeton shtatzëninë dhe a ka hasur vështirësi në kto kohë.“A ta bëj i pyetje këshu shqetesime shtazanie ke ti? Zot na ruaj, ne vdiqem te shkretet, te vjella, vap, siklet, ankth, preokupim sa herë bëjmë ecografi dhe analiza. Ca me te thon ishalla qofsh si ne foto”- shkruan ndjekësja, të cilës Sara i zbulon shqetësimet e saj.

LEXO EDHE:  Një “Baywatch” seksi si Simone Holtznagel

LEXO EDHE:  "Ngele me këmbët hapur"/ Klaudia Pepa i kthen përgjigjen epike komentuesit

“Kam si jo. Mesi me keputi fare (ndonjehere mezi eci dhe cohem nga krevati), per analizat mos me fol se stresi dhe qefi me i madh aty qenkan bashke, vape sa te duash… por nuk i kap aparati fotografik keto edhe ska pse. Bejme foto per qef jo per hall. Te uroj shtatezani sa me te lehte.”- është përgjigjia e saj.  CNA.al

LEXO TE PLOTE