Connect with Us

“Njëri në “bunker” e tjetri në vila, bëjnë sikur përplasen”/ Kulluri i nxjerr të palarat Ramës e Bashës

Politikë

“Njëri në “bunker” e tjetri në vila, bëjnë sikur përplasen”/ Kulluri i nxjerr të palarat Ramës e Bashës

Publikuar

-

“Edhe 231 ditë nga fitorja”/ Kulluri ironizon nënpunësit e Bashës: U bë tamam si në 2017

Duke iu referuar të dhënave të fundit të INSTAT lidhur me largimin e shqiptarëve jasht vendit, ku vetëm vitin e kaluar ishin mbi 1.64 milionë që jetonin në shtete të huaja, qeveria shqiptare po harton një plan ku thuhet se do të aplikohet kthimi vullnetar i emigrantëve të kualifikuar.

Lidhur me këtë lajm ka reaguar dhe ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri, i cili nën një analizë në rrjetet sociale shkruan se ata që i larguan shqiptarët, nuk mund ti kthejnë dot.

Sipas tij, i vetmi shqetësëim që kanë  është pasurimi i vetes dhe klientelës që i rrethon. Ndërsa sa I përket opozitës, për Kullurin ajo nuk ka asnjë qëndrim serioz për këto çështje.

As strategjitë e Ramës dhe as përbetimet e Bashës nuk janë zgjidhje por zvarritje në “llumin” që kanë gatuar vetë, vijon Kulluri më tej.

“I vetmim shqetesim qe kane eshte pasurimi i vetes dhe klienteles qe i rrethon, pra nje grusht njerezish!

Ata qe i larguan shqiptaret, nuk mund ti kthejne!
PS nuk del dot nga qerthulli i mediokritetit! Qasjet NGO-iste ndaj shpopullimit jane propagande e dobet dhe e pakuptimte. Te rinjte dhe profesionistet nuk kthehen nese nuk zgjidhen problemet strukturore te barazise dhe sigurise ligjore. Kapitali i brendshem dhe aq me teper ai i jashtem nuk mund te investohet ne nje ambient te korruptuar dhe te pasigurte!Pa sigurine e prones dhe pa gjyqesor te drejte nuk ka dhe s’mund te kete as te tashme e as te ardhme ekonomike dhe mundesi per te patur nje jete normale. Keto dy ceshtje elita politike i mban zvarre dhe i saboton per shkak te monopolit dhe kontrollit qe duan mbi ekonomine dhe sistemin politik si mjeti i domosdoshem!
Qeveria e majte as ne tradite e as ne perceptimin aktual nuk ka qasje ndaj prones dhe barazise para ligjit! I vetmim shqetesim qe kane eshte pasurimi i vetes dhe klienteles qe i rrethon, pra nje grusht njerezish!
Ne anen tjeter opozita nuk ka asnje qendrim serioz per keto dy ceshtje! Kupola e saj eshte me prejardhje medioker ekonomike, ndersa per drejtesine as ka patur e as ka nje propozim alternativ ndaj reformes se nisur ne 2015! Po ashtu, jane kliente te se njejtes konjukture ekonomike qe ka mbyllur hapsirat per biznesin dhe shtresen e mesme!
Ndaj “sherri politik” mes paleve eshte i stisur dhe jo vetem qe nuk behet ne emer te qytetareve por i largon ata me neveri nga ky vend! Ata jane te paperfaqesuar! Kushdo qe u del kunder ketyre qe drejtojne behet pis me shpifje dhe genjeshtra per korrupsion nderkohe qe keta jane kampionet e korrupsionit!
As strategjite e Rames dhe as pervetimet e Bashes nuk jane zgjidhje por zvarritje ne “llumin” qe kane gatuar vete!
Njeri ne “bunker” e tjetri ne vila, bejne sikur perplasen per shqiptaret qe po ikin! Ne fakt shqiptaret po ikin prej tyre, e sa te jene keta nuk kane per tu kthyer!”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Udhëtim drejt Lushnjes dhe dy ndalesa në Tiranë/ Klodiana Lala zbulon itinerarin e Preng Gjinit

Publikuar

-

Nga

Klodiana Lala tregon skemën e korrupsionit të zbuluar nga SPAK/ Si u vunë në pranga njerëzit e drejtësisë

Gazetarja Klodiana Lala ka treguar itinerarin që ka përshkuar ditën e sotme shënjestra e atentatit në Vasil Shanto, Prend Gjini.

Lala tha se Gjini ka udhëtuar në drejtim të Lushnjes dhe ka qëndruar për disa orë në këtë qytet.

Ajo zbuloi se pasi ka mbërritur në Tiranë, i plagosuri ka ndaluar në dy parkingje, në parkingun e një spitali privat dhe më pas të një universiteti privat.“Nga burime të Prokurorisë kam mësuar se Preng Gjini ka udhëtuar sot në drejtim të Lushnjës, ku ka qëndruar disa orë. Më pas ka shkuar në një spital privat dhe më tej është ndalur në parkingun e një universiteti. Atentatorët e kanë patur të qartë vendin ku do e kryenin atentatin, jo vetëm për të vrarë shënjestrën, por edhe për të çuar mesazhe tek grupet kundërshtare”, u shpreh ajo në emisionin “Opinion”.

LEXO EDHE:  “Rama në trekendëshin fatal të Bermudes”/ Paralajmërohet fundi i frikshëm

LEXO EDHE:  Nuk është Rama, as Meta dhe as Basha"/ Gazetari propozon një qeveri surprizë!

Ndërkohë, kujtojmë se Prend Gjini ndodhte në spitalin e Traumës në gjendje të rëndë shëndetësore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lleshaj i bën “qejfin” vetes/ “Nën drejtimin tim kemi më pak vrasje se vendet e BE”

Publikuar

-

Nga

Lleshaj i bën “qejfin” vetes/ “Nën drejtimin tim kemi më pak vrasje së vendet e BE”

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, nuk i ka kursyer lëvdatat ndaj vetes mbrëmjen e sotme në “Open”.

I ndodhur përballë një paneli gazetarësh, Lleshaj tha se policia nën drejtimin e tij ka bërë arritje të mëdha.

Lleshaj tregoi statistikat ku tha se ato tregojnë se policia e shtetit ka bërë një punë të mirë dhe është në nivele më të larta se ajo e viteve të mëparshme.

LEXO EDHE:  “Shtëpitë do ndërtohen njësoj si ato në Amerikë”/ Rama në Vaqarr batuta me banorët‘Kemi 330 arrestime për armë mbajtje pa leje. Në vitin 2019 kishim 35 mijë vepra penale, ndërsa këtë vit kemi 22 mijë.

LEXO EDHE:  Nuk është Rama, as Meta dhe as Basha”/ Gazetari propozon një qeveri surprizë!

Kemi më pak vrasje se shumë vende të BE-së dhe vendeve të zhvilluara”, tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Lubonja zbardh prapaskenat/ Çfarë fshihet pas largimit të Besa Shahinit

Publikuar

-

Nga

Lubonja zbardh prapaskenat/ Çfarë fshihet pas largimit të Besa Shahinit

Analisti Fatos Lubonja, është I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Real Story”, ku po diskutohet për lëvizjet në qeveri dhe lagimin e Besa Shahinit nga Ministria e Arsimit.

Sipas Lubonjës, Shahini kishte lidhje vetëm me Ramën dhe ishte fasadë e tij.

Ai nuk përjashton edhe mundësinë që Shahini të jetë larguar për t’i liruar vendin në Ministri një njeriu politik të PS, siç ishte Evis Kushi në këtë rast.“Kam lexuar komente të ndryshme në lidhje me këtë. Domethënë, pse iku, pakënaqësi apo çfarë pakënaqësish tha, iku nga opozita se opozita e ka sulmuar për gjuhën apo iku nga Rama, thonë disa, se është e majtë e vërtetë, kjo partia ku ishte nuk është.

Për ta kuptuar më miër situatën, duke e përgjithësuar këto lloj ministresh si Shahini e figura të tjera janë fasada të Ramës, njerëzve që dinin anglisht dinë të prezantojë. Dhe tregon se unë jam i fuqishëm dhe ja marr nga hiçi. S’janë vërtet struktura e pushtetit të Ramës. Ata që vendosin në prapavijë, oligarkia, njerëz të fuqishëm të fortët e zonave.

LEXO EDHE:  Nuk është Rama, as Meta dhe as Basha”/ Gazetari propozon një qeveri surprizë!

LEXO EDHE:  Astrit Patozi komenton për herë të parë listën e PD në Tiranë/Këto janë problemet që çuan në humbje

Përshtypja që kam unë është se në këtë situatë, kjo që kishte lidhje vetëm me Ramën, mund të ketë pasur pakënaqësira nga strukturat, i kanë çuar të dhëna. Mundet që kjo vetë, këta thonë që s;ishte e korruptuar. Por duhen njerëz më politikë. Diku dëgjova një koment, që sistemi arsimor është i rëndësishëm për elektoratin.”- tha Lubonja./CNA.al

LEXO TE PLOTE