Connect with Us

Macron kritikohet për “retorikë koloniale” në vizitën e tij në Liban

Bota

Macron kritikohet për “retorikë koloniale” në vizitën e tij në Liban

Publikuar

-

Macron kritikohet për "retorikë koloniale" në vizitën e tij në Liban

Përdoruesit e medias sociale arabe reaguan ndaj vizitës së presidentit Macron pas shpërthimit dhe deklaratave të tij të ndryshme se në Liban duhet të ndërtohet “një rend i ri politik”.

Përdoruesit e medias sociale dhe aktivistët arabë kanë komentuar se pas qëndrimit dhe mënyrës së presidentit francez, Emmanuel Macron, në Liban pas shpërthimit në Bejrut qëndron “mentaliteti kolonial”, raporton Anadolu Agency (AA).

Macron pas shpërthimit të madh më 6 gusht vizitoi Bejrutin. Mënyra e shprehjes së tij gjatë vizitës ka shkaktuar reagime ndaj presidentit francez, i cili u takua me zyrtarë libanezë dhe i cili u shpreh se qëllimi i vizitës së tij ishte “të japë mesazhin se populli i Francës solidarizohet me popullin e Libanit dhe janë pranë familjarëve të personave që kanë humbur jetën dhe të plagosurve, si dhe për të dëgjuar një deklaratë lidhur me arsyen e shpërthimit”.

Përdoruesit e medias sociale arabe reaguan ndaj vizitës së presidentit Macron pas shpërthimit dhe deklaratave të tij të ndryshme se në Liban duhet të ndërtohet “një rend i ri politik”.

Basheer Nafi, një historian palestinez që jeton në Britani, në llogarinë e tij në twitter lidhur me vizitën e presidentit Macron është shprehur se, “Franca nuk kishte parë prej kohësh një presidenti si Emmanuel Macron, i cili nuk mund të frenojë anën e tij imperialiste”.

“Njeriu (Macron) flet pa u turpëruar për hyrjen në një periudhë të re të jetës politike të Libanit. Në vizitën e shkurtër që bëri në Bejrutin e përballur me fatkeqësi sillet sikur ende Libani është koloni franceze” deklaroi Nafi.

Aktivisti jemenas, Yemani bin Islam es-Salimi, ka shkruar se, “Jetojmë në shekullin 21. Bota tashmë është më e fortë. Ka kaluar koha e kolonive. Por ajo vazhdon në mendjen e presidentit francez, Emmanuel Macron”.

Salimi ka vlerësuar më tej se, “Macron flet për ndryshim politik, ekonomik dhe të regjimit shoqëror në Liban. Sillet sikur Libani është ende koloni franceze ose një fshat i lidhur me atë”.

“Franca, duket se po e përdor fatkeqësinë e Bejrutit për t‘u rivendosur në rajon”

Gazetari palestinez, Abdulkadir Fayiz, shkroi se, “Macron duke lënë mënjanë krizat brenda vendit dhe dështimin ndërkombëtar, sillet sikur Libani është koloni franceze. Flet për ndryshim të regjimit, për një periudhë të re politike dhe për një Liban të ri”.

Franca, roli i së cilës në rajon ka rënë në masë të madhe, “duket se po e përdor fatkeqësinë e Bejrutit për t‘u rivendosur në rajon”, vlerësoi ndër të tjera Fayiz.

LEXO EDHE:  Takimi në Francë/ Bushati: Do të punojmë bashkë për flukset migratore

Ndërsa aktivisti egjiptian, Nur ed-Din, ka vënë theksin se, “Macron flet për një Liban të ri, për një ekonomi më të mirë. Sikur Libani është koloni franceze”.

Shpërthimi në Bejrut dhe Vizita e Macron

Më 4 gusht, në Portin e Bejrutit shpërtheu një zjarr në një depo ku gjendeshin lëndë shpërthyese, pas së cilës ndodhi një shpërthim shumë i fuqishëm që tronditi tërë qytetin. Në shpërthim kanë humbur jetën 154 persona dhe 6 mijë të tjerë u plagosën.

Dy ditë pas shpërthimit Macron vizitoi Bejrutin dhe u takua me presidentin e Libanit, Michel Aoun, kryeministrin Hassan Diab dhe kreun e parlamentit, Nabih Berri.

Në deklaratën e tij pas takimit në rezidencën presidenciale të Libanit, Macron duke u shprehur se ndjen që njerëzit në rrugë janë të zemëruar, deklaroi se, “Duhet të fillohen iniciativa politike të shpejta për luftën kundër korrupsionit. Libani përjeton krizë ekonomike prej vitesh. Për zgjidhjen e kësaj krize nevojitet iniciativë politike”.

Ndërsa në një konferencë për media më vonë në rezidencën zyrtare të ambasadës franceze në Bejrut, Macron përdori një gjuhë të hapur në bisedimet me drejtues libanezë, duke theksuar se edhe nga ata pret përgjigje transparente për pyetjet e tij.

“Në fillim të shtatorit do të kthehem përsëri në Liban. Jam i mendimit se ky kërcim (hap) i madh mund të bëhet”, tha Macron, duke mos shpjeguar shprehjen “kërcim i madh”.

Duke vënë në dukje se ndihmat e premtuara në CEDRE, konferencë për mbështetjen e Libanit të mbajtur në kryeqytetin Paris të Francës në vitin 2018, po presin kryerjen e luftës kundër korrupsionit me reformat për energjinë elektrike, ujin dhe isntitucionet, Macron theksoi se në Liban duhet të ndërtohet një rend i ri politik.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA-ja nënshkruan letrat e interesit me Kosovën dhe Serbinë për të investuar në Autostradën e Paqes

Publikuar

-

Nga

SHBA-ja nënshkruan letrat e interesit me Kosovën dhe Serbinë për të investuar në Autostradën e Paqes

Udhëheqësi i Korporatës Ndërkombëtare të Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Financiar, Adam Boehler dhe udhëheqësja e Bankës për Eksport-Import, Kimberly Reed, kanë nënshkruar të martën letrat e interesit me Kosovën dhe Serbinë, përmes së cilave do të ndihmojnë në financimin e Autostradës së Paqes, që do të lidhë Nishin me Prishtinën.

Ky zotim ka qenë një prej pikave të marrëveshjes së nënshkruar më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë mes përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë.

“Autostrada e Paqes do të nxisë zhvillim ekonomik dhe integrim rajonal, duke lidhur Nishin me Prishtinën. Po ashtu do të shërbejë si simbol i fuqishëm i marrëdhënies së re dhe transformuese të këtyre dy vendeve fqinje”, ka thënë Boelher.

Reed, në anën tjetër, ka thënë se ky projekt është një hap i rëndësishëm drejt bashkëpunimit në mes të Prishtinës dhe Beogradit.

“E përgëzoj punën e presidentit (amerikan, Donald) Trump dhe gjithë administratën e tij për këtë marrëveshje historike”, ka thënë ajo.

LEXO EDHE:  Kërkuan azil në Francë/ Riatdhesohen 60 shtetas shqiptarë

LEXO EDHE:  Video e re nga Bejruti/ Gruaja bën kryqin në momentin e shpërthimit të madh

Delegacionet e këtyre dy trupave është thënë se do të vizitojnë Prishtinën dhe Beogradin më vonë gjatë këtij muaji, për të çuar përpara punën për Autostradën e Paqes dhe projekte tjera.Përveç kësaj, është konfirmuar se Korporata Ndërkombëtare e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Financiar do të hapë edhe zyrën e saj në Beograd për të lehtësuar zbatimin e projekteve.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë përmes një postimi në rrjetin social, Twitter se ky njoftim përbën lajm të mirë, meqë përmes tij do të zbatohet marrëveshja e nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë.

Kryeministri Hoti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq kanë nënshkruar marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë, në praninë e presidentit Trump.

Dy palët, megjithatë, nuk i kanë hedhur nënshkrimet në dokumentin e njëjtë, por secila veç e veç i ka nënshkruar zotimet e saj.

Trump ka nënshkruar një letër, përmes së cilës i ka përgëzuar palët për guxim drejt normalizimit të marrëdhënieve./REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjermania pritet të pranojë 1,500 refugjatë nga ishujt grekë

Publikuar

-

Nga

Gjermania pritet të pranojë 1,500 refugjatë nga ishujt grekë

Gjermania planifikon të ofrojë strehim për 1,500 migrantë që aktualisht janë në ishujt grekë, kanë thënë disa burime qeveritare për agjencinë e lajmeve AFP, ndërkohë që çështja e ndjeshme e migrantëve është përfshirë sërish në agjendën politike të Bashkimit Evropian, pasi një zjarr ka shkatërruar një kamp të stërngarkuar të migrantëve në ishullin grek Lesbos.

Rreth 12,000 ish-banorë të kampit Moria në Greqi janë duke jetuar aktualisht në ndërtesa të braktisura, apo rrugë, pasi kampi është shkatërruar më 8 shtator.

Teksa rritet presioni ndaj bllokut evropian për ta bërë punën e tij, Berlini veçse i është bashkuar iniciativës evropiane për të strehuar 400 fëmijë të pashoqëruar të këtij kampi.

Mirëpo përveç 150 fëmijëve tjerë, Gjermania po ashtu planifikon të mirëpresë familjet me fëmijë që tashmë kanë siguruar statusin e refugjatit dhe mund të mos jenë nga kampi Moria, është cituar një plan i miratuar nga kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer.

LEXO EDHE:  Shpërthim i fuqishëm në Gjermani/ Një i vdekur dhe 14 të plagosur

LEXO EDHE:  Sokol Balla-Ramës: Ia keni marrë dorën duke u përzierë me punët e brendshme të SHBA

Ky plan është thënë të jetë krijuar pasi qytetet gjermane i kanë bërë thirrje Berlinit që të bëjë më shumë.Qeveria e Merkelit ka insistuar se duhet të gjendet një zgjidhje evropiane për këtë çështje në vend të individualitetit.

Shefi i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka thënë në Athinë, teksa ka takuar kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, se BE-ja duhet të ofrojë “përgjigje të fuqishme dhe efikase” për problemin e migrimit.

Greqia është duke rritur përpjekjet për të krijuar strehim të përkohshëm, ndërkohë që banorët lokalë janë duke u përgatitur për mbajtje të protestave kundër migrimit.

Të martën, ministria greke për Migrim ka thënë se rreth 800 banorë të kampit Moria janë strehuar në vendbanime të përkohshme në Lesbos.

Prej tyre, 21 kanë rezultuar pozitivë në testet për koronavirus, ka thënë kjo ministri.

LEXO TE PLOTE

Bota

Trump organizon ceremonitë e normalizimit të marrëdhënieve Izrael-Emirate-Bahrein

Publikuar

-

Nga

Presidenti Donald Trump pritet të udhëheqë ceremonitë e nënshkrimit të marrëveshjeve historike diplomatike mes Izraelit dhe dy vendeve arabe të Gjirit që mund të paralajmërojnë një ndryshim dramatik në dinamikat e Lindjes së Mesme dhe t’i japin atij një shtysë përpara për zgjedhjet e nëntorit. Në një ceremoni të martën në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Trump do të presë më shumë se 700 mysafirë të pranishëm në nënshkrimin e marrëveshjeve mes Izraelit, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit. Presidenti Trump dhe aleatët e tij shpresojnë se ky rast do të theksojë aftësitë e zotit Trump si paqebërës në kulmin e fushatës së tij për rizgjedhje.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrat e Jashtëm të Emirateve dhe Bahreinit do të nënshkruajnë marrëveshjet para të pranishmëve, mes të cilëve përfaqësues nga trupi diplomatik në Uashington, por edhe personalitete të tjera nga përtej oqeanit. Në ceremoni janë ftuar edhe disa demokratë të Kongresit, të cilët kanë ofruar mbështetje në heshtje për këto marrëveshje.

Përveç marrëveshjeve bilaterale të nënshkruara nga Izraeli, Emiratet e Bashkuara dhe Bahreini, përfaqësuesit e të tre vendeve do të nënshkruajnë një dokument trepalësh, thanë zyrtarët. Marrëveshjet janë quajtur “Marrëveshjet e Abrahamit” për nder të patriarkut të tre feve kryesore monoteiste të botës. Presidenti Trump pritet të nënshkruajë si dëshmitar. Marrëveshjet nuk u japin fund luftërave aktive, por zyrtarizojnë normalizimin e marrëdhënieve tashmë të ngrohta të shtetit hebre me të dy vendet. Ndërsa nuk trajtojnë konfliktin e gjatë izraelo-palestinez, ato mund t’i hapin rrugën një afrimi më të gjerë arabo-izraelit pas dekadash armiqësie.Skeptikët, përfshirë shumë vëzhgues të Lindjes së Mesme, mes tyre analistë, ekspertë dhe ish-zyrtarë, kanë shprehur dyshime në lidhje me ndikimin e marrëveshjeve. Ata thonë se marrëveshjet injorojnë palestinezët, të cilët i kanë refuzuar ato, duke i cilësuar si një thikë pas shpinë nga vendet e tyre partnere arabe.

LEXO EDHE:  Goditja e radhës për vendet e Ballkanit/ Macron kundërshton zgjerimin e BE-së

LEXO EDHE:  Tritoli trondit Fushë-Krujën/ Shpërthim në një mobileri

Ish-Nënpresidenti Joe Biden, rivali demokrat i Presidentit Trump, tha se ai mbështet qëndrimet që më shumë vende të normalizojnë marrëdhëniet me Izraelin si përgjigje ndaj një pyetje të bërë se fundmi nga Zëri i Amerikës, por ai shtoi se beson se “Izraeli duhet të jetë i përgatitur të punojë drejt një zgjidhje të sinqertë, me dy shtete” me palestinezët./DW

LEXO TE PLOTE