Connect with Us

Aknet në fytyrë/ 7 ushqimet që do t’iu ndihmojnë në përmirësimin e lëkurës

Life Style

Aknet në fytyrë/ 7 ushqimet që do t’iu ndihmojnë në përmirësimin e lëkurës

Publikuar

-

Aknet në fytyrë/ 7 ushqimet që do t’iu ndihmojnë në zvogëlimin e tyre

Puçrrat dëmtojnë lëkurën dhe indin nën të. Trupi përpiqet të rregullojë këtë dëmtim dhe prodhon kolagjen. Nëse trupi prodhon shumë pak ose shumë kolagjen, shfaqet një mbresë. Industria kozmetike ka gjetur shumë mënyra për të luftuar plagët e akneve, por mënyra më e lehtë dhe më e natyrshme për ta bërë atë është të trajtoni veten me disa ushqime të shijshme dhe të shëndetshme.

Më poshtë do të gjeni disa prej ushqimeve që ju ndihmojnë të zvogëloni plagët e akneve.

Kungulli

Kungulli është një burim i shkëlqyeshëm i niacinës, folateve, vitaminave A dhe B, dhe zinkut. Niacina dhe folati rrisin qarkullimin e gjakut, përmirësojnë rinovimin e qelizave dhe janë të dobishëm në trajtimin e akneve. Farat e kungullit përmbajnë zink, i cili ndihmon në kontrollin e niveleve të hormonit dhe prodhimin e vajit dhe ndihmon në shërimin e lëkurës. Vitamina A ndihmon në minimizimin e plagëve të akneve.

Kale

Kale është e pasur me vitamina C dhe K dhe është një burim i mirë i bakrit dhe hekurit. Vitaminat, mineralet, dhe antioksidantët në kale zvogëlojnë hiperpigmentimin dhe ndihmojnë për të zbutur edhe tonin e lëkurës suaj. Vitamina K funksionon për të zvogëluar njollat ​​e errëta në lëkurën tuaj. Hekuri shpejton shërimin e plagëve ose  plagëve , përfshirë plagët dhe puçrrat e puçrrave.

Limon

Lëngu i limonit është një astringent natyral . Shtrëngon lëkurën e lëkundur dhe lufton të metat. Lëvora e limonit përmban flavonoide që kanë efekte mbrojtëse dhe antikancerogjene në lëkurën tuaj. Fillimi i ditës tuaj me pirjen e një gote ujë të ngrohtë me lëng limoni ose përdorimin e tij si salcë sallate mund t’ju ndihmojë të arrini një lëkurë të shëndetshme dhe rrezatuese.

Patatja e ëmbël

LEXO EDHE:  Memoria po të thotë “mirupafshim”?/ Konsumo këto ushqime

Patatja e ëmbël përmban retinol dhe beta-karoten. Trupi juaj shndërron beta-carotene në vitaminë A. Kjo vitaminë funksionon si një pengesë e lëkurës kundër njollosjes, inflamacionit dhe poreve të bllokuara, të shkaktuara shpesh nga radikalet e lira. Retinol është një përbërës kryesor në shumë produkte bukurie pasi lufton kundër hiperpigmentimit, akneve, linjave të imëta dhe dhëmbëzave. Në vend që të blini krem ​​të shtrenjtë, ju mund të shijoni formën origjinale të retinolit duke shtuar patatet e ëmbla në ushqimet tuaja.

Papaja

Papaja është e pasur me një enzimë tretëse të quajtur papain . Papain ndihmon në shfarosjen e qelizave të vdekura të lëkurës, hapjen e poreve dhe zbeh plagët e akneve. Ajo gjithashtu mban lëkurën tuaj të hidratuar dhe parandalon çdo ndarje të ardhshme.

Lulelakër

Lulelakra është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës C dhe një aminoacid i fuqishëm i quajtur histidine . Histidina mbron lëkurën tuaj nga rrezet e dëmshme UV që mund t’i bëjnë vendet më të errëta ekzistuese më keq. Vitamina C lufton kundër çdo dëmtimi të shkaktuar nga radikalet e lira, ndihmon trupin tuaj të thithë hekurin, dhe shëron plagët dhe plagët .

Quinoa

Quinoa përmban vitaminë B3. Vitamina B3, e njohur edhe si niacinamide, ndihmon në zbutjen e lëkurës që irritohet dhe pezmatohet për shkak të akneve, rosacea-t, dhe madje edhe ekzemës. Ecdysteroids, një element gjurmë që gjendet në quinoa, ndihmon në heqjen e plagëve që janë shfaqur për shkak të akneve. Riparon lëkurën dhe minimizon acarimin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Burrat nuk mund tu rezistojnë/ 5 tipare seksi të gruas që i përket shenjës së Ujorit

Publikuar

-

Nga

Burrat nuk mund tu rezistojnë/ 5 tipare seksi të gruas që i përket shenjës së Ujorit

1-Kreativiteti- Ajo pëlqen të provojë lëvizje të reja.

Seksi me një grua Ujori nuk është kurrë i mërzitshëm. Ajo është gjithmonë në gatishmëri për diçka të re dhe shpesh do të dëshirojë të praktikojë atë që ka mësuar me ju. Ajo nuk e ka mendjen të jetë me partnerë që nuk janë me përvojë, por ajo e vlerëson atë nëse qëndroni me mendje të hapur.

2-Frymëzuese- Ajo ju largon nga zona juaj e rehatisë.

Nëse nuk ka frikë të provojë diçka ndryshe, ajo pret që partneri i saj të ndjehet në të njëjtën mënyrë. Gruaja  Ujor beson se jeta e saj seksuale mund të përmirësohet vetëm nëse vazhdimisht zgjeron horizontet e saj.

3- E guximshme- Ajo nuk ka frikë të nxehet në publik.Pavarësisht nëse ajo thjesht dëshiron të të ngacmoje ty apo do që të jetë këtu, tani, një grua Ujor mund të jetë disi një ekspozuese. Emocioni i kapjes me ngazëllimin e bërjes së tij diku tjetër përveç sa në dhomën e gjumit, me të vërtetë mund ta ndezë atë (dhe gjithashtu ju sjell në humor).

LEXO EDHE:  Frigoriferi juaj mban këto ushqime?/ Hiqini menjëherë nga ai

LEXO EDHE:  Tregtonte produkte pa kondraetiketë në gjuhën shqipe/ Gjobitet biznesi në Durrës

4- E vëmendshme- Ajo dëgjon gjuhën e trupit tuaj.

Një grua Ujor e di se si ta kënaqë partnerin, sepse ajo është gjithmonë në kërkim të shenjave që i tregojnë asaj se po kalon një kohë të mirë.Ajo e vlerëson komunikimin gjatë seksit, por edhe pse përpiqet të jetë intuitive pa folur, ajo nuk mund ta marrë me mend se çfarë po mendon. Nëse ka diçka që dëshironi prej saj në shtrat, mos kini frikë t’i tregoni asaj atë që ju pëlqen dhe çfarë nuk dëshironi. Në atë mënyrë, nata kalohet më mirë duke u argëtuar, duke mos përfunduar duke u zhgënjyer.

5-Pohuese- Ajo ju tregon saktësisht atë që dëshiron .

Vetëm se një grua Ujor kalon gjithë natën duke ju kënaqur nuk do të thotë që ajo nuk po pret të njëjtën vëmendje nga ju. Seksi me një Ujor është gjithçka për të dhënë dhe marrë, por nëse nuk merrni aluzion, ajo patjetër që do t’ju kujtojë. Ajo pëlqen të marrë drejtimin në dhomë gjumi, si dhe të nënshtrohet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Duhet ta ketë çdo femër/ “Aksesori” që mban Meghan Markle për të qenë e suksesshme

Publikuar

-

Nga

Duhet ta ketë çdo femër/ "Aksesori" që mban Meghan Markle për të qenë e suksesshme

Meghan Markle është një nga personazhet e cila me fjalimet e saj ka frymëzuar ndjekës të tërë të ‘Kensington’. Një vit më parë, ajo bashkëpunoi me organizatën bamirëse të Mbretërisë së Bashkuar, ‘Smart Works’, për të krijuar veshje pune cilësore për gratë që kërkojnë të futen përsëri në fuqinë punëtore.

Meghan u bashkua me organizatën për të folur për modën dhe fuqizimin e grave. Megjithatë ajo çfarë mori vëmendjen e të gjithëve ishte fakti se Markle tregoi aksesorin që i duhet çdo vajze në veshjen e saj.“Thjeshtë besimi, është ajo që ndërtohet brenda, kjo është pjesa me të cilën duhet të dilni nga ajo dhomë dhe futeni në intervistë me të cilën do t’ju çojë në shtresën tjetër të suksesit. Nuk është një bizhuteri, një çantë dore, apo një shall. Aksesori më i mirë që mund të vishni është besimi juaj. Vetëvlerësimi juaj është ai që do t’ju dallojë nga të tjerë”, u shpreh Meghan./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Soni Malaj tregon muskujt/ Këngëtarja trazon rrjetin me foton e fundit

Publikuar

-

Nga

Soni Malaj është cilësuar si një nga këngëtaret më seksi shqiptare. Ajo ka një karrierë të gjatë muzikore ku ndër vite i ka dhuruar shumë hite publikut shqiptar. Por Soni nuk është vlerësuar vetëm për zërin e saj dhe muzikën që bën por edhe pamjen e jashtme.

Ajo shpesh është cilësuar si një nga vajzat më seksi dhe këtë gjë e vërteton edhe fotoja e saj e fundit.

LEXO EDHE:  Nga whiskey tek çokollata/ Bie miti i ushqimeve të këqija, ja çfarë duhet të konsumoni

LEXO EDHE:  Vuani nga pikat e zeza në fytyrë/ Ja si mund ti hiqni ato

Këngëtarja ka publikuar së fundi një foto ku shfaqet me bikini duke çmendur ndjekësit. Soni nuk ka nguruar për të treguar trupin perfekt dhe barkun me muskuj në pozën më provokuese.

  

View this post on Instagram

 

A post shared by SONI MALAJ (@soni_malaj) on


Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al 

LEXO TE PLOTE