Connect with Us

6 llojet e ushqimeve që shkaktojnë fryrje të zorrëve/ Çfarë duhet të dini rreth tyre

Life Style

6 llojet e ushqimeve që shkaktojnë fryrje të zorrëve/ Çfarë duhet të dini rreth tyre

Publikuar

-

6 llojet e ushqimeve që shkaktojnë fryrje të zorrëve/ Çfarë duhet të dini rreth tyre

Të gjithë e përjetojnë atë ndjenjën e pakëndshme të barkut të fryrë. Ky është një rezultat i gazit të tepërt të bllokuar në zorrë. Ndërsa mund të ketë shkaqe të ndryshme për fryrjen, nganjëherë gjetja e lehtësimit është aq e lehtë sa bërja e disa ndryshimeve të thjeshta në dietën tuaj. Ka shumë ushqime që mund të shkaktojnë fryrje, në varësi të individit. Disa nga ushqimet që shkaktojnë fryrjen janë fasulet, pijet e gazuara, nënproduktet e qumështit, qepët, perimet kryqëzuese, ëmbëlsirat. Më poshtë do të gjeni disa ushqime që mund të zëvendësojnë ushqimet që ju shkaktojnë fryrje të zorrëve.

Fasulet

Fasulet janë një nga fajtorët më famëkeq për fryrjen dhe gazin, sepse ato përmbajnë dy lloje fibrash që janë shumë të vështira për tu tretur.

Pijet e gazuara

Pijet e gazuara përmbajnë gaz dioksid karboni. Kjo është ajo që i bën ata të acarohen. Por kur pini një pije të gazuar, gazi mund të zgjerohet në barkun tuaj, duke shkaktuar fryrje, thotë Freuman.Kjo mund të jetë veçanërisht rasti tek njerëzit me IBS , dispepsi funksionale ose stomakuj mbindjeshmërorë.

Qepët

Qepët mund të shkaktojnë fryrje për dy arsye. Së pari, nëse jeni të prirur për zbaticë të acideve , qepët mund të kontribuojnë në këtë, sepse ato kanë një kompleks që relakson tensionin e muskujve që ndan stomakun nga ezofagu . Kjo e bën refluksin më të mundshëm, thotë Freuman. Kjo mund të shkaktojë një ndjenjë të fryrë në barkun e sipërm.

Bulmet

Bulmeti përmban laktozë dhe rreth 65% e njerëzve në të gjithë botën nuk janë në gjendje të tretin plotësisht laktozën . Nëse jeni të ndjeshëm ndaj laktozës, trupit tuaj mund t’iu mungojë një enzimë e quajtur laktaza e cila është e domosdoshme për të zbërthyer dhe tretur laktozën, thotë Freuman. Përsëri, kjo lë ushqim të pangopur në zorrën tuaj që bakteret të festohen, duke shkaktuar gaz dhe bloating. Njerëzit me intolerancë ndaj laktozës gjithashtu mund të pësojnë diarre dhe vjellje pas konsumimit të qumështit. Sidoqoftë, është e mundur që laktoza nuk është problemi, dhe në të vërtetë është yndyra në produktet e qumështit që është problemi. Për shembull, nëse nuk keni përvojë të fryrë pasi të keni ngrënë produkte të qumështit si djathi parmigan në makaronat tuaja, por bëni pasi të keni ngrënë akullore, kjo mund të jetë një shenjë se jeni më i ndjeshëm ndaj yndyrnave. Në këtë rast, hidhni një vështrim se si ndiheni pasi të keni ngrënë ushqime të tjera yndyrore jo të qumështit dhe vlerësoni. Ju mund të zbuloni se jeni vërtet të ndjeshëm ndaj shumë ushqimeve të pasura me yndyrë.

LEXO EDHE:  Ushqimet që përshpejtojnë humbjen e peshës

Perime kryqëzuese

Perimet kryqëzuese përfshijnë të gjitha perimet në familjen e lakrës. Por disa nga perimet në këtë kategori kanë më shumë të ngjarë të shkaktojnë bloating se të tjerët. Kjo për shkak se ka komponime natyrale në to që trupi ka probleme me tretjen. Për shembull, filizat e Brukselit kanë të njëjtin karbohidrate të gaztë që bëjnë fasulet: galakto-oligosaccharides (GOS). Jo të gjitha perimet kryqëzuese kanë GOS, por shumë ende kanë përbërës të tjerë që vështirë treten. Perimet kryqëzuese që duhet të shmangni përfshijnë:

Lakër Brukseli

lulelakër

brokoli

Ëmbëluesit

Disa ëmbëlsues si sheqeri, si xylitol dhe sorbitol të cilat gjenden në ushqime pa sheqer mund të shkaktojnë fryrje dhe ndoshta edhe të kenë një efekt laksativ. Përsëri, kjo ka të bëjë me faktin se ato janë vështirë të treten, duke çuar në baktere në zorrë që ushqehen me të dhe e fermentojnë atë, duke shkaktuar gaz.Për më tepër, njerëzit që janë të ndjeshëm ndaj fruktozës mund të gjejnë mjaltë dhe nektar agave për të shkaktuar probleme, thotë Freuman. Sipas Bibliotekës Kombëtare të Mjekësisë së Sh.B.A. , 40% e njerëzve në hemisferën perëndimore kanë një farë mase të tretjes së fruktozës, ku zorrët nuk tretin siç duhet fruktozën, e cila mund të rezultojë në fryrje dhe simptoma të tjera të GI. Një mundësi tjetër më e rrallë është intoleranca e fruktozës trashëgimore , e cila është një çrregullim gjenetik ku mëlçia nuk mund të zbërthejë fruktozën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

VIDEO- Fjolla Morina vajzë me fat/ Merr dhuratën luksoze nga mashkulli misterioz

Publikuar

-

Nga

VIDEO- Fjolla Morina vajzë me fat/ Merr dhuratën luksoze nga mashkulli misterioz

Këngëtarja Fjolla Morina ka marrë një dhuratë super luksoze nga një mashkull misterioz, emrin e të cilit Fjolla nuk e ka zbuluar.

Personi në fjalë e ka surprizuar këngëtaren me një makinë Audi Q7 dhe nga pamjet e publikuara në rrjetet sociale, Fjolla duket tejet e emocionuar.“Hajde për hajër ta gëzosh”, shprehet në video djali që e ka surprizuar. Përveç makinës, djali i ka dhuruar dhe një tufë me lule.

LEXO EDHE:  Erdhi pranvera/Ja ushqimet që duhet të shmangni kundër alergjive të stinës

LEXO EDHE:  Japonezët krijojnë qepën "pa erë e pa lot"

Fjolla Morina është treguar shumë e rezervuar për sa i përket jetës së saj private, ndaj pritet të na zbulojë diçka më tepër rreth kësaj dhurate kaq luksoze dhe djalit që ia dhuroi./ CNA.al


LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Fiksohen pas personave të gabuar/ Këto janë dy shenjat që bëhen “pre e lehtë”

Publikuar

-

Nga

Fiksohen pas personave të gabuar/ Këto janë dy shenjat që bëhen “pre e lehtë”

Gaforrja

Jeni të ndjeshëm dhe kur gjeni dikë me të cilin përshtateni, bini shpejt brenda. Zakonisht jepeni tërësisht pas njerëzve pasionant që ua bëjnë muajin e mjaltit një prej kujtimeve më të bukura të jetës. Problemi i njerëzve që pëlqeni ju? Ankohen tek ju gjatë gjithë kohës dhe bëhen gati mbytës! Janë pak si shumë të ngjitur.Dashi

Është shenjë ambicioze dhe ka ndjesinë e protagonizmit. Nëse një Dash del me dike, ai duhet të jetë: s*ksi, çmendurisht i mirë në s*ks, mundësisht me mjekër dhe shumë i suksesshëm në gjërat që bën. Problemi me këtë lloj partneri është se ata i kushtojnë kaq shumë vëmendje karrierës së tyre, sa nga një moment në tjetrin nuk janë më aty. Në çastin e parë që do t’i dukeni të “papërshtatshëm”, ata ikin nga ju./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Plasën” komentet e dashurisë/ Pas ndarjes nga Afërdita Dreshaj, Shpat Kasapi prezanton të dashurën s*ksi

Publikuar

-

Nga

Pas ndarjes nga Afërdita Dreshaj vite më parë, Shpat Kasapi e ka lënë pas në të shkuarën duke nisur një romancë të re.

Disa ditë më parë ai u fotografua krah një vajze shumë bukuroshe që më pas u zbulua se identiteti i saj ishte Selvije.

Pas fotos që qarkulloi në rrjet dyshja nuk kanë mundur ta mbajnë  të fshehtë dashurinë e tyre duke e shprehur hapur edhe në rrjetet sociale.Në një foto të publikuar së fundi nga Shpat Kasapi, Selvija ka komentuar në foton e partnerit duke lënë një emoji me kurorë mbreti dhe një zemër.

LEXO EDHE:  AKU kontrolle të rrepta/ Asgjësohen 13 ton produkte ushqimore, bllokohen dhe 1440 kokrra vezë

LEXO EDHE:  10 vendet me ushqimet më të mira në botë

Ndërsa Shpat nuk ka nguruar të shprehë dashurinë duke i shkruar: “Ti je plot dashuri🙏❤️❤️”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE