Connect with Us

WOW-Nga liqenet tek malet/ Imazhet më mahnitëse që keni parë ndonjëherë

Kuriozitete

WOW-Nga liqenet tek malet/ Imazhet më mahnitëse që keni parë ndonjëherë

Publikuar

-

Nëse një udhëtim në Parkun Kombëtar Banff të Kanadasë nuk ishte në axhendën tuaj më parë, mund të jetë pasi të keni parë  këto fotografi të jashtëzakonshme.

Ato tregojnë liqene eterike akullnajore, male mahnitëse të mbuluara me dëborë dhe pyje të këndshme brenda zonës 2.464 kilometra katrorë në Alberta në të gjithë lavdinë e tyre hipnotike.

Ata u shkrepën nga fotografi me qendër në Vankuver, Kai Yhun , i cili viziton Parkun Kombëtar të Banff disa herë në vit për të kapur pamjet më mahnitëse.

LEXO EDHE:  Video-Pamjet brenda spitalit COVID2/ Manastirliu apelon qytetarët: Mos rrezikoni jetën tuaj!

Kai, 26 vjeç, i tha MailOnline Travel: ‘Unë e dua Banff, veçanërisht malet. Secili prej tyre ka një formë kaq unike dhe janë shumë frymëzuese. Sezoni im i preferuar për tu vizituar është në vjeshtë kur klima dhe atmosfera janë thjesht perfekte./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

11 shenjat paralajmëruese të fenomeneve natyrore që secili prej nesh duhet të dijë

Publikuar

-

Nga

Çdo fenomen natyror e ka të qartë kartën e thirrjes së nënshkrimit. Mund të jetë një ngjyrë qielli e pazakontë, një tingull i çuditshëm, apo edhe jeta e egër që sillet çuditërisht – diçka i paraprin gjithnjë ngjarjes.

Bright side ka krijuar një listë të shenjave që mund t’ju ndihmojnë të identifikoni lehtësisht katastrofat dhe të jeni të përgatitur për t’u marrë me to.

Pemë në formë J

Nëse shihni pemë në formë  e shkronjës “J”, është një fenomen që tregon se Toka po lëviz dhe mund të kemi të bëjmë me një rrëshqitje të Tokës.

Qielli i gjelbër

Ju ka ndodhur që t ashihni qiellin në një ngjyrë të pazakontë për shembull të gjelbër.Pamja është krejtësisht apokaliptike, por në të vërtetë është një shenjë mjaft e zakonshme e stuhive të fuqishme . Stuhitë ndodhin kryesisht në mbrëmje , kur drita blu e diellit, të cilën kryesisht e shohim gjatë ditës, po ndërthuret me dritën e kuqe, të dukshme gjatë perëndimit të diellit. Rezultati, i filtruar përmes reve të rënda, është një ngjyrë jeshile në qiell.

Valët e kryqëzuara në det

Kur shihni një det të çuditshëm, një model katror në det, ka më shumë të ngjarë që ekziston një  rrymë grisëse që fshihet nën sipërfaqen e ujit. Dhe ata janë jashtëzakonisht të rrezikshëm. Rrymat e pjerrëta janë përgjegjëse për vdekjen e mbi 100 njerëzve çdo vit në SH.B.A. Ky model ndodh kur 2 sisteme rryme përplasen me njëri-tjetrin ose kur era shtyn valët në një drejtim dhe rryma nënujore i shtyn ato në një tjetër.

Kafshët sillen çuditshëm

Kur kafshët kolektivisht vendosin të godasin rrugën papritmas, kjo mund të jetë një sinjal i një  tërmeti . Kafshët gjithashtu mund të shfaqin sjellje të çuditshme dhe shqetësim. Sa më afër qendrës sizmike, aq më herët ata e kuptojnë se diçka nuk është në rregull. Ekzistojnë  disa teori se si saktësisht kafshët ndiejnë një tërmet që vjen, i cili mund të përfshijë jonizimin e ajrit ose erën e gazrave të lëshuar para një shpërthimi.

Flokët përpjetë

Nëse ndieni që ju janë ngritur flokët përpjetë dërgojini përshëndetjet për stuhi dhe vetëtima të pritshme. Rrufeja godet vetëm pas një  grumbullimi të ngarkesës , dhe nganjëherë njerëzit mund ta ndiejnë këtë grumbullim kur po ndodh afër.

Re në formë muri dhe re në formë hinke

Retë e murit janë re të mëdha dhe të dendura që ulen ulët dhe përhapen deri në  5 milje të gjata. Ato formohen kur ajri i ngrohtë me lagështi ngrihet shpejt dhe zhvendos ajrin më të ftohtë të lagësht sipër, duke bërë që presioni të bjerë. Nëse reja fillon të rrotullohet, ajo mund të krijojë një  tornado . Në mënyrë të ngjashme, retë e hinkës në formë koni mund të shkaktojnë një tornado gjithashtu nëse koni i tyre prek tokën .

LEXO EDHE:  FOTOT-Do të mahniteni nga bukuria e tyre/ Këto janë pamjet e mrekullueshme të kapura në lartësi

LEXO EDHE:  FOTOT-Do të mahniteni nga bukuria e tyre/ Këto janë pamjet e mrekullueshme të kapura në lartësi

Unazë rreth hënës ose diellit

Ndonjëherë mund të jeni dëshmitar i një  aureole të lehtë rreth diellit dhe hënës. Këto unaza në të vërtetë janë re të hollë cirrus, të përbërë nga grimca të vogla akulli. Drita e diellit ndahet dhe reflektohet përmes këtyre kristaleve, kështu që ne mund ta shohim atë si një aureolë aktuale. Dhe, si ylberët, unazat e diellit janë personale – të gjithë shohin modelin e tyre unik të dritës! Por retë e larta të cirrusave shpesh vijnë përpara një  stuhie , e cila është  veçanërisht e vërtetë për halos hënore.

Largimi i baticës

Nëse jeni në plazh dhe uji tërhiqet papritmas, një  tsunami ka të ngjarë të jetë në rrugë. Tsunamit ndodhin për shkak të një tërmeti të fuqishëm ose ndonjë lloj tjetër shpërthimi diku në fund të oqeanit. Ata mund të udhëtojnë jashtëzakonisht shpejt – rreth 500 milje në orë – kështu që ju ndoshta nuk do të shihni një valë që afrohet. Por kjo  do të ekspozojë një pjesë të gjerë të detit që nuk është normalisht e dukshme, madje edhe me baticë.

Kafshët që vrapojnë drejt jush

Nëse shihni kafshë dhe zogj që vrapojnë dhe fluturojnë drejt jush, mund të ketë një  zjarri pas tyre. Ikja dhe fshehja janë strategji mbijetese për jetën e egër dhe po përpiqet ta bëjë më të mirën. Tymi, ajri i nxehtë dhe një erë e ndezur janë gjithashtu shenja të forta të zjarreve.

Bora e plasaritur

Imagjinoni veten duke bërë ski ose shëtitje në dimër. Ju po kontrolloni për të parë nëse bora ndihet e zbrazët për ju ose nëse dëgjoni një tingull specifik të ” fyellit ” nën këmbë. Dhe mbi të gjitha nëse ka çarje në dëborë. Të gjitha këto gjëra mund të sinjalizojnë një ortek që po afron . Këto çarje nënkuptojnë që bora ngadalë rrëshqet. Bora mund të udhëtojë më shpejt se 200 milje në orë dhe është jashtëzakonisht e vështirë të shpëtosh.

Dielli i flaktë

Çdo herë në kohë, njerëzit mund të vërejnë shpërthime të pabarabarta përgjatë konturit të diellit. Këto rrezet e diellit shpesh shoqërohen nga aurora të forta në të gjithë botën dhe janë një  shenjë e një  stuhie diellore . Shkaktohet nga shqetësime në fushën magnetike të diellit: shpërthimet e rrezatimit dhe gazit në sipërfaqen e diellit janë aq masive sa mund të arrijnë edhe ne në tokë.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pamje mahnitëse!/ Kisha të mbuluara me mjegull, rrënojat e frikshme të anijeve dhe “ndërtesat magjike”

Publikuar

-

Nga

Pamje mahnitëse!/ Kisha të mbuluara me mjegull, rrënojat e frikshme të anijeve dhe "ndërtesat magjike"

Këto fotografi të pabesueshme ofrojnë një dritare drejt historisë që ekziston përreth.

Ato janë imazhet fituese dhe të zgjedhura në Çmimet e Fotografit Historik të Vitit 2020 , të cilat u zbuluan sot nga transmetuesi dhe historiani Dan Snoë dhe ekspertët e udhëtimeve historike dhe kulturore Trip Historic.

Snow tha se “këto monumente kulturore qëndrojnë si një dëshmi e historive të pabesueshme që ndodhën rreth nesh”, ndërsa Claudia Kenyatta nga Historia e Anglisë shtoi: për shkrepje mahnitëse ajrore.

LEXO EDHE:  FOTOT-Nuk njihet më/ 20 vite pas rolit legjendar si “Gladiatori”, ja si duket aktori sot

LEXO EDHE:  (Video) Natën, e vetmuar… Pamje spektakolare të Tokës nga hapësira

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme me fotot nga vendet më të bukura dhe historike në botë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

VIDEO- Delfinët shmangin “kthesat” kur zhyten nën ujë/ A jeni kuriozë të zbuloni arsyen?

Publikuar

-

Nga

VIDEO- Delfinët shmangin "kthesat" kur zhyten nën ujë/ A jeni kuriozë të zbuloni arsyen?

Një studim i ri ka zbuluar se delfinët janë në gjendje të shmangin sëmundjen e dekompresimit kur janë thellë në oqean duke ulur me vetëdije rrahjet e tyre të zemrës përpara se të zhyten. Gjendja, e njohur gjithashtu si kthesat, ndodh kur gazrat e tretur dalin nga tretësira në flluska dhe mund të ndikojnë në çdo zonë të trupit dhe mund të jenë fatale.

Studiuesit nga Fundación Oceanogràfic punuan me delfinët për të zbuluar se si ata trajtojnë zhytjen dhe ndryshimet e thellësisë pa zhvilluar gjendjen. Ata zbuluan se delfinët ngadalësojnë në mënyrë aktive zemrat e tyre para se të zhyten, dhe madje mund të rregullojnë rrahjet e zemrës së tyre në varësi të sa kohë planifikojnë të zhyten.

Gjetjet e tyre, të botuara në revistën Frontiers in Physiology, ofrojnë njohuri të reja se si gjitarët detarë ruajnë oksigjenin dhe përshtaten me presionin gjatë zhytjes. Ekipi hulumtues ka punuar me tre delfinë meshkuj me shishe të trajnuar posaçërisht për të mbajtur frymën e tyre për gjatësi të ndryshme kohe sipas udhëzimeve. Dr Andreas Fahlman, autori kryesor, tha ‘Ne i stërvitëm delfinët për një frymë të gjatë, një të shkurtër dhe një ku ata mund të bënin çfarë të donin.

‘Kur u kërkua të mbanin frymën, rrahjet e zemrës ulen para ose menjëherë kur filluan të mbanin frymën. “Ne gjithashtu vëzhguam se delfinët ulën rrahjet e tyre të zemrës më shpejt dhe më tej kur përgatiteshin për frymëmarrjen e gjatë, krahasuar me ato të tjera.” Rezultatet zbulojnë se delfinët, dhe ndoshta gjitarët e tjerë detarë, mund të ndryshojnë me vetëdije rrahjet e zemrës për t’iu përshtatur gjatësisë së zhytjes së tyre të planifikuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE