Connect with Us

Tik Tok përballet me Trump për ndalimin e aplikacionit: Do të ndjek të gjitha mjetet juridike në dispozicion

Teknologji

Tik Tok përballet me Trump për ndalimin e aplikacionit: Do të ndjek të gjitha mjetet juridike në dispozicion

Publikuar

-

Tik Tok po kërcënon se do të veprojë edhe juridikisht kundër SH.B.A. pasi Donald Trump urdhëroi firmat që të ndërpresin të bëjnë biznes me aplikacionin kinez brenda 45 ditëve. Kompania tha se ishte “tronditur” nga një urdhër ekzekutiv nga Presidenti amerikan që përshkruan ndalimin.

Tik Tok tha se do të “ndjekë të gjitha mjetet juridike në dispozicion” për “të siguruar që sundimi i ligjit të mos hiqet”.Trump lëshoi ​​një urdhër të ngjashëm kundër ËeChat të Kinës në një përshkallëzim të madh në pozicionin e Uashingtonit me Pekinin.

Pronari i WeChat, Tencent, tha: “Ne po rishikojmë urdhrin ekzekutiv për të marrë një kuptim të plotë”.Presidenti tashmë ka kërcënuar të ndalojë Tik Tok në SHBA, duke përmendur shqetësimet e sigurisë kombëtare, dhe kompania tani është në bisedime për të shitur biznesin e saj amerikan në Microsoft. Ata kanë deri në 15 shtator për të arritur një marrëveshje – një afat i caktuar nga zoti Trump.

Urdhrat ekzekutivë kundër platformës së ndarjes me video të shkurtër TikTok dhe shërbimit të mesazheve WeChat janë masa e fundit në një fushatë gjithnjë e më të gjerë të administrimit të Trump kundër Kinës. Të enjten, Uashingtoni njoftoi rekomandime që firmat kineze të listuara në tregjet e aksioneve të SH.B.A.-së duhet të fshiheshin përveç nëse u siguruan rregullatorëve qasje në llogaritë e tyre të audituara.

LEXO EDHE:  Video-U injorua nga Zonja e Parë e Polonisë/Reagimi i Donald Trump nuk ka çmim

Në të dy urdhrat ekzekutiv, zoti Trump pretendon se përhapja në SH.B.A. e aplikacioneve celularë të zhvilluara dhe në pronësi të firmave kineze “kërcënojnë sigurinë kombëtare, politikën e jashtme dhe ekonominë e Shteteve të Bashkuara”.Të dy urdhrat thonë se çdo “transaksion” i paspecifikuar me pronarët kinezë të aplikacioneve ose degët e tyre do të “ndalohet”. Urdhrat citojnë autoritetin ligjor nga Ligji Kombëtar i Emergjencave dhe Akti i Fuqive Ekonomike Ndërkombëtare të Aktit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Publikuar

-

Nga

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Tik Tok po e bën kompaninë e teknologjisë së korporatave Oracle partnerin e saj të biznesit në Shtetet e Bashkuara.

Është një marrëveshje që do të shënonte shumë pikë për aplikacionin e videove me forma të shkurtra, përfshirë atë që është potencialisht pengesa e saj më e madhe nga të gjitha: marrjen e Presidentit Donald Trump në anën e tij.

Ka akoma shumë të panjohura për marrëveshjen. TikTok nuk pranoi të komentonte në lidhje me marrëveshjen, ndërsa Oracle ( ORCL ) dhe kompania mëmë kineze e TikTok ByteDance nuk u janë përgjigjur kërkesave për koment.

Një burim i njohur me këtë çështje tha për CNN Business se partneriteti kishte për qëllim të kënaqte shqetësimet e sigurisë kombëtare të administratës Trump në lidhje me TikTok – Trump ka kërkuar që shitja e aplikacionit, ose përndryshe të mbyllet në Shtetet e Bashkuara – dhe nuk u përshkrua si e plotë shitjePor Oracle me qendër në Kaliforni është një partner i dukshëm, duke pasur parasysh lidhjet e themeluesit Larry Ellison me administratën Trump. Ai është një nga disa manjatët e teknologjisë së Silicon Valley për të mbështetur Trump . Miliarderi priti një mbledhje fondesh për fushatën për Trump në shkurt dhe në prill u bashkua me një grup këshillimor të Shtëpisë së Bardhë që punonte për të ringjallur ekonominë e Amerikës.

LEXO EDHE:  SlideMail, aplikacioni inteligjent për emaile

LEXO EDHE:  Kush e zëvendëson ambasadorin Lu/ Zbulohet propozimi i Trump

Presidenti amerikan tashmë ka treguar se ai do të mbështeste një marrëveshje midis Oracle dhe TikTok.

“Unë mendoj se Oracle është një kompani e shkëlqyeshme dhe unë mendoj se pronari i saj është një djalë i jashtëzakonshëm, një person i jashtëzakonshëm”, tha Trump në fund të muajit të kaluar pasi Financial Times raportoi se Ellison ishte “duke menduar seriozisht” një marrëveshje me TikTok. “Unë mendoj se Oracle do të ishte sigurisht dikush që mund ta merrte atë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok refuzon ofertën e Microsoft/ Aplikacioni drejt mbylljes?

Publikuar

-

Nga

Microsoft ka thënë që oferta e saj për të blerë operacionet amerikane të aplikacionit jashtëzakonisht të famshëm për ndarjen e videove Tik Tok është refuzuar, duke i hapur rrugën Oracle të bëjë një ofertë në minutën e fundit.

Presidenti i SHBA Donald Trump dha një afat 15 shtator për aplikacionin në pronësi të Kinës për të shitur ose mbyllur. Administrata Trump pretendon se Tik Tok dhe aplikacionet e tjera kineze janë kërcënime të sigurisë kombëtare.

Microsoft dhe Oracle udhëhoqën garën për të blerë Tik Tok nga firma kineze ByteDance. Wall Street Journal dhe Reuters raportuan se Oracle, e cila shet teknologji të bazave të të dhënave dhe sisteme cloud bizneseve, kishte fituar luftën e ofertave, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje. Raportet e mëparshme kishin thënë se Oracle po mendonte seriozisht të blinte bizneset e Tik Tok në SH.B.A., Kanada, Australi dhe Zelandën e Re me firmat e investimeve, përfshirë General Atlantic dhe Sequoia Capital.Një zëdhënës i Tik Tok i tha BBC se firma nuk ishte “duke komentuar as zhvillimin e Microsoft dhe as spekulimet e Oracle”.

LEXO EDHE:  Erdogan ofertë Trumpit/ Këmbejmë motrën e Al Baghdadi me Fethullah Gulen

LEXO EDHE:  Eastwood zgjedh Trump: Boll më me politikisht korrekt

Tashmë ende nuk dihet se çfarë do të ndodhë me Tik Tok pas afatit që është vendosur nga Trump, pasi në një artikull të mëparshë thuhej se Kina preferonte më mirë të mbyllte aplikacionin se ta shiste tek kompanitë amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  Video-U injorua nga Zonja e Parë e Polonisë/Reagimi i Donald Trump nuk ka çmim

LEXO EDHE:  Bashkia Kamëz i jep Donald Trump titullin “Qytetar Nderi”

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE