Connect with Us

Përfitimet e vajit të ullirit/ Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse e pini çdo ditë

Life Style

Përfitimet e vajit të ullirit/ Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse e pini çdo ditë

Publikuar

-

Vaji i ullirit është një kondiment i njohur në kuzhinë, veçanërisht në variantin e tij ekstrem të virgjër. Vaji i ullirit ka origjinë të lashtë dhe është i pasur me veti organoleptike dhe ushqyese dhe karakteristika që janë të dobishme për shëndetin. Është një nga efektet themelore të dietës mesdhetare, shumë e njohur për aromatizimin e mishit, sallatave dhe pjatave të peshkut. Vaji i ullirit është i pasur me substanca të tilla si antioksidantë, polifenole dhe acide yndyrore të njoma.

Pirja e një lugë gjelle vaj ulliri në mëngjes me stomak bosh është lëvizja më e mirë që mund të bëni për shëndetin tuaj. Pirja e vajit të ullirit është e mirë për tretjen, zemrën, mëlçinë dhe kockat. Vaji i ullirit ka një fuqi pastruese për mëlçinë tonë, por gjithashtu ka veti anti-inflamatore, është shumë i mirë për stomakun dhe zvogëlon probleme të tilla si gastriti. Vaji i ullirit rekomandohet shumë për ata që vuajnë nga hiperkolesterolemia, sepse ndihmon në uljen e kolesterolit të keq të LDL dhe rrit kolesterolin e mirë HDL, duke ndihmuar në përmirësimin e funksionimit të sistemit kardiovaskular.

Pirja e vajit të ullirit nxit tranzitin e zorrëve, pasi ka një efekt laksativ, kështu që rekomandohet shumë nëse vuani nga kapsllëku, mos e eliminoni atë nga dieta juaj. Pirja e vajit të ullirit ndihmon trupin të pastrohet nga mbeturinat dhe toksinat dhe mban larg kancerin e lëkurës. Vaji i ullirit është i mirë për lëkurën dhe i bën flokët me shkëlqim duke vonuar procesin e plakjes qelizore. Pirja e vajit të ullirit përmirëson thithjen e vitaminave A, E, D dhe K2 dhe mineraleve të tilla si kalcium dhe magnez, ndihmon kujtesën dhe përqendrimin.

Vaj ulliri i shoqëruar me ushqime të tjera

Ne e kuptojmë se çfarë ndodh me ata që pinë vaj ulliri dhe se një veprim i shkëlqyeshëm për shëndetin është të pini një lugë çaji çdo mëngjes para mëngjesit. Vaji i ullirit gjithashtu mund të përmirësojë efektet e tij kur kombinohet me ushqime të tjera në dietë. Për shembull, mund ta përzieni me lëng limoni herët në mëngjes kur akoma jeni duke agjëruar. Të dy ushqimet së bashku janë një ilaç i vërtetë për shëndetin dhe kanë një efekt antiseptik, antibakterial, qetësues dhe pastrues./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Dyshues për lidhjen me Sarën/ Atdheu i përgjigjet Arjan Konomit

Publikuar

-

Nga

Sara dhe Atdheu vendosën që të largoheshin çift nga Përputhen. Një prej atyre që nuk besoi në lidhjen e tyre ishte opinionisti Arjan Konomi.

Ai e cilësoi si një lojë të Atdheut dhe se po tallej me të gjitha vajzat aty. Madje në emision tha se nuk e besonte se lidhja e Atdheut dhe Sarës do të zgjaste as tre javë.

Pas kësaj Atdheu ka publikuar një video në Instastory ku shfaqet  me Sarën dhe krahas i kujton Arianit se kanë mbetur edhe dy javë kohë nga deklarata që bëri në Përputhen kundër tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Fashion

Verë 2021/ 10 trendet më të reja të rrobave të banjos

Publikuar

-

Nga

Viti 2021 duket se ka shfaqur dashurinë e madhe qe kemi ne femrat për rroba banjo. Mund tashmë t’i konsiderojmë si detajin më të nevojshëm për ndryshim, mendoni për printimet e kafshëve me përbërjen e butë si pëlhurë. Ka diçka tek noti qe insitiktivisht ju ekzalton, ndoshta sepse simbolizojnë ditët e ngrohta të verës ose momentet e pushimeve që i’u bëjnë nostalgjike. Në pjesën e mëposhtme do të zbulojmë rrobat e banjës më IN të verës për 2021 që do iu bëjnë aq entuziaste sa do t’i filloni blerjet e koleksionit të ri që tani. Nëse jeni si unë, do biem në një konsesus që, nuk ekziston termi “shumë” kur bëhet fjala për rroba banje.

Rroba banjo me 3 pjesë

Kur vjen puna te rrobat e banjos ju keni dëgjuar me trupore apo dhe mbathje sytjena. Po për ato me 3 pjesë? Një nga tendencat më të reja të verës 2021, rrobat e banjës me tre pjesë përfshijnë mbathje dhe recipeta dhe një sarong të ngjashëm për t’u mbështjellur rreth belit tuaj ndërsa jeni duke u relaksuar pishinë ose bregdet

Rroba banjo me prerje

Lamtumirë prerje e njëaanshme hapjeje, përshëndetje prerja në formën e hapjes së çelsit. Ky dizain delikat do t’a përqëndrojë vëmendjen në një pjesë strategjike të trupit tuaj. Mos të harrojmë efektin shumëpërdoues që ky model posedon. Edhe Kylie Jenner eshte ne trend me kete postim para shume kohesh. Mund gjithashtu ta kombinoni me xhins të shkurtër!

Rroba banjo me motive kafshësh

Të gjithë jemi në dijeni të përhapjes dhe pranisë massive të printimeve të kafshëve dhe nuk jemi ankuar aspak apo jo?. Të gjithëve na pëlqejnë të jemi sa më pranë modes ashtu siç na pëlqen të kombinohemi me ngjyrat gjallëruese që ato ofrojnë. Freskoni koleksionin tuaj të rrobave të banjës me printimet e kafshëve duke zgjedhur mes printimeve tuaja të preferuara

Siluetat asimetrike

Nëse nuk shqetësoheni për disa shenja qe mund tju ngelen nga kremi kundra diellit atëherë modelet asimetrike bëjnë per ju. Të qënurit standarte dhe fikse jo domosdoshmërisht është kusht për t’u dukur bukur. Përkundrazi, me modelin e seteve asimetrike ju mund të theksoni linjat tuaja si dhe të dukeni më speciale duke u larguar ndaj të qënurit e zakonshme, në të jashtëzakonshme

Rroba banjo pastel

NIsh redaktorit dhe krijuesit të “Jade Swim”, “ Brittany Kozerski-Freeney” shprehet se:

LEXO EDHE:  Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

LEXO EDHE:  Çfarë i ndodh trupit tuaj kur dashuroheni?

“Për pranverën krijuam një koleksion pastel I cili ka qënë një ndër koleksionet më të arrira deri më sot në shitjet me pakicë. Blerësit do e adhuronin ngjyren neutral që pastel në vetvete përmban e cila gjithashtu përshtatet me garderobën tuaj. Gjithashtu kemi përfshirë pastel të ndërlidhur në variacione të ngjyrave të lëkurës.”

Pëlhura e butë

Duke qëne se viti 2020 u kalua pjesa më e madhe ne rehatinë e shtëpisë 2021 do të ofrojë modele të tilla që të ofrojnë po të njëjtin komoditet që do të na reflekotoje të njëjtin sentiment, rehati dhe komforditet. Sipas Naomi Newirth, dizenjuesia dhe kreu i një ndër brandeve më ikonike të të brendëshmeve Acacia, ky sezon do të përqëndrohet tek struktura e materialit te rrobave të banjos”

Trianogolot minimaliste

E nëse favorizimi i ngjyrave të gjalla dhe printime të çuditshme është gjithmonë argëtuese në blerjen e rrobave të reja të banjës, ky sezon i rikthehet bukurisë së gjenezës. Në të vërtetë nuk ka asgjë të mërzitshme në një bikini trekëndësh të dizajnuar në mënyrë perfekte. Dhe pjesa më e mirë për këtë siluetë të thjeshtë? Stilimi i tij me aksesorë miqësorë për plazhin.

Rroba banjo me braziliane “të vogla”

Po, stili i “pacipë” me bel të lartë i viteve ’80 është këtu për të shkëlqyer. “Ne po shohim klientë dhe shitës me pakicë të gatshëm për të treguar më shumë lëkurë”, zbulon Kozerski-Freeney.

Shitjet e rrobave të banjos me tanga jane nga më të shiturat per momentin jo vetëm nga shitjet online por dhe nga rrjetet e shitësve me pakicë.

Rroba banjo me dekolte të thellë

Sa më e thellë të jetë V-ja, aq më mirë. Kjo është motoja e shumë personave të famshëm, përfshirë Jennifer Lopez drejtpërdrejt këtë vit (dhe në përgjithësi) kur bëhet fjalë për zgjedhjet e tyre të rrobave të banjës. Nëse shqetësoheni se po tregoni më shumë sec duhet, ka dhe rroba banjo me rripa horizontale që ju mbulojnë disi.

Rroba banjo me motive retro

Këtë verë, ka të ngjarë të vini re shumë rroba banje – si monokini i zi që kishte veshur Kim Kardashian në pushimet e fundit – unaza sportive. Pavarësisht nëse janë akrilikë si Kim, krom ose breshkë, detajet e unazës na kthejne ne vitet 1960 dhe shtojnë një theks retro por akoma modern në rrobat e banjos./ Intimodal

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Kërkoj më shumë se dy gjokse dhe një prapanicë”/ Aktori i “365 days” thumbon Belen Rodriguez

Publikuar

-

Nga

“Kërkoj më shumë se dy gjokse dhe një prapanicë”/ Aktori i “365 days" thumbon Belen Rodriguez

Michele Morrone është një nga aktorët më të pëlqyer dhe të kërkuar të momentit. Ai është shumë aktiv në rrjetet sociale ku shpesh u përgjigjet pyetjeve të ndjekësve.

Një nga pyetjet të cilat i drejtoi një fans është të bëhej çift me modelen Belen Rodriguez, ai ka reaguar në një mënyrë që nuk iu ka pëlqyer aspak ndjekësve.

Ai është shprehur: “Alan më këshillon të fejohem me Belen. Atëherë, prototipi im për një grua është pak më i lartë se dy gjokse dhe një prapanicë. Por kush e di…

LEXO EDHE:  Një mollë në ditë mban larg mjekun!/ Përbërjet në fruta mund të zvogëlojnë rrezikun për këtë sëmundje

LEXO EDHE:  Ushqimet që kafshët nuk duhet të konsumojnë

Disa prej fansave mendojnë se ky reagim vjen pasi nuk ka mundur të ketë asgjë me Belen, e cila së shpejti do të bëhet nënë për herë të dytë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE