Connect with Us

Ekonomia pas pandemisë në SHBA/ Hapen 1.8 milionë vende pune në korrik

Bota

Ekonomia pas pandemisë në SHBA/ Hapen 1.8 milionë vende pune në korrik

Publikuar

-

Ekonomia pas pandemisë në SHBA/ Hapen 1.8 milionë vende pune në korrik

Në muajin korrik në Shtetet e Bashkuara u hapën mbi 1.8 milionë vende pune, shifër më e ulët sesa ajo që u vu re në muajin maj dhe qershor dhe një provë se rastet e reja me koronavirus po ngadalësojnë ritmin e punësimeve dhe atë të ringritjes së ekonomisë.

Ndërsa numri i rasteve të konfirmuara me COVID-19 vazhdon të rritet në pjesën më të madhe të vendit, bizneset ndodhen nën presion të vazhdueshëm dhe shumë punëdhënës duket se po ngurojnë të punësojnë njerëz.

Sipas një raporti të Departamentit të Punës lëshuar të premten edhe duke llogaritur punësimin e tre muajve të fundit, ekonomia ka rikuperuar vetëm rreth 42 për qind të 22 milionë vendeve të punës që u mbyllën si pasojë e recesionit të shkaktuar nga pandemia.

Shkalla e papunësisë ra në muajin korrik nga 11.1 për qind në 10.2 për qind, por vazhdon të jetë më e lartë sesa niveli i papunësisë që u shënua gjatë recesionit të 2008-2009-s.

Vala e re e virusit kanë bërë që shumë shtete të mbyllin bare e biznese të tjera për herë të dytë. Shumë konsumatorë kanë kufizuar blerjet, udhëtimet, të ngrënat nëpër restorante apo grumbullimet e mëdha.

LEXO EDHE:  Rihapja e shkollave/ Ekspertët: Ja cilat janë rreziqet që na presin

Numri i vendeve të punës që u hap në muajin korrik ishte shumë më i ulët krahasuar me 4,8 milionë që u hapën në qershor apo 2.7 milionë në muajin maj, me disa ndryshime të vogla pas rishikimit të të dhënave.

Ekonomia po përpiqet të dalë nga situata e rëndë e krijuar nga pandemia duke shkaktuar një tkurrje të ekonomisë me rreth 33 për qind në tremujorin prill-qershor, rënia më e madhe tremujore e regjistruar ndonjëherë. Punëdhënësit kanë ulur fuqinë punëtore, konsumatorët shpenzimet dhe korporatat janë tërhequr prej zgjerimit të investimeve.

Ekonomia ka filluar që të rritet përsëri dhe shumë ekspertë kanë parashikuar një reagim të fortë në tremujorin korrik-shtator, megjithëse jo aq sa duhet siç thonë ata, për të kompensuar rënien marramendëse të tremujorit të dytë të këtij viti./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Kufizimet nga pandemia/ Greqia planifikon të heqë karantinën për udhëtarët nga vendet e BE-së

Publikuar

-

Nga

Kufizimet nga pandemia/ Greqia planifikon të heqë karantinën për udhëtarët nga vendet e BE-së

Greqia po planifikon të heqë karantinën e detyrueshme për të gjithë udhëtarët nga vendet e Bashkimit Europian, si dhe pesë shtete të tjera.

Megjithatë, kushti në këtë rast është që ata të jenë negativë për virusin ose të jenë të vaksinuar.

Muajin e kaluar, vendi hoqi rregullin e karantinimit për një javë për udhëtarët izraelitë që janë të vaksinuar apo që kanë një test negativ për virusin.

Greqia, që para se të goditej nga pandemia sapo kishte nisur të dilte nga një krizë financiare e gjatë, ka njoftuar se do të hapë sektorin turistik duke nisur nga mesi i majit.

LEXO EDHE:  Covid-19/ Franca angazhon sampistët për të zbatuar mbajtjen e maskave

LEXO EDHE:  Rihapja e shkollave/ Ekspertët: Ja cilat janë rreziqet që na presin

Zyrtarët kanë njoftuar se qytetarët nga Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Serbia, Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të lejohen të udhëtojnë në Greqi përmes aeroporteve të Athinës, Selanikiut, Heraklion-it, Rodosit, Kos, Mykonos, Santorinit dhe Korfuzit, si dhe nëpërmjet dy kufijve tokësore.

Sipas rregullave aktuale, të gjithë të huajt që arrijnë në Greqi duhet të kenë një test negativ për Covid-19 dhe duhet të qëndrojnë në karantinë për shtatë ditë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19/ Kosova shënon 14 viktima dhe 701 raste të reja

Publikuar

-

Nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike  ka njoftuar se të mërkurën në Kosovë janë regjistruar edhe 14 raste të reja të vdekjeve nga COVID-19.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Pejë 2 raste, Prishtinë 2, Prizren 2, Viti 2, Gjilan 1 , Klinë 1, Mitrovicë 1, Shtërpcë 1, Skenderaj 1 dhe Suharekë 1 rast”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.

Gjatë 24 orëve të fundit në laboratorët privatë dhe publikë janë testuar edhe 4.557 mostra të dyshuara. Sipas rezultateve janë shënuar edhe 701 raste të reja me COVID-19.

Sipas autoriteteve shëndetësore sëmundjen e kanë mundur edhe 737 pacientë ndërsa raste aktive janë 13.186.

LEXO EDHE:  Foto- Të shtënat me armë zjarri në SHBA/ Zbardhen shkaqet

LEXO EDHE:  Aprovohet testi për Covid-19 që nxjerr rezultatin në pak minuta/ Kushton vetëm pesë dollarë

Me shifrat e fundit, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë arrin në 99.536, i viktimave në 2.022 dhe i të shëruarve në 84.328.

LEXO TE PLOTE

Bota

Danimarka ndërpret plotësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca

Publikuar

-

Nga

Danimarka ka ndërprerë plotësisht aplikimin e vaksinës AstraZeneca.

Sipas BBC, ky vendim është marrë pas raportimeve se kjo vaksinë shkakton mpiksje gjaku. Masa e ndërmarrë pritet të vonojë programin e vaksinimit për disa javë.

Disa vende europiane kanë pezulluar më parë vaksinën përkohësisht, ndërsa shumica po e përdorin vetëm për të moshuarit./CNA.al

LEXO TE PLOTE