Connect with Us

Ndalimi i Tik Tok në SHBA/ Shefi ekzekutiv i aplikacionit zbulon qëllimin e vërtetë të Trump

Teknologji

Ndalimi i Tik Tok në SHBA/ Shefi ekzekutiv i aplikacionit zbulon qëllimin e vërtetë të Trump

Publikuar

-

Ndalimi i Tik Tok në SHBA/ Shefi ekzekutiv i aplikacionit zbulon qëllimin e vërtetë të Trump

CEO i komapnisë së aplikacionit tik tok është shprehur se administrata Trump mund të dëshirojë të bëjë edhe më shumë sesa të ndalojë vetëm TikTok.

Zhang Yiming tha se “ndjehen se” qëllimi i qeverisë amerikane nuk është “domosdoshmërisht një shitje e detyruar” e TikTok, “por duke pasur parasysh situatën aktuale makro, një ndalim apo edhe më shumë”, sipas një përkthimi të memorandumit dërguar në Kinë punonjësit e siguruar nga kompania.

Microsoft ( MSFT ) ka konfirmuar se është në bisedime për të blerë TikTok nga ByteDance pasi Presidenti Donald Trump tha se ai po kërkonte të ndalonte aplikacionin. Trump tha se ai po u jep të dy kompanive  afat deri më 15 shtator për të arritur një marrëveshje, përndryshe ai do të shkojë përpara me një ndalim. Zyrtarët e qeverisë amerikane kanë shprehur vazhdimisht shqetësimin se TikTok mund të përbëjë një kërcënim për sigurinë kombëtare nëse të dhënat që mbledh për përdoruesit e saj amerikanë përfundojnë në duart e qeverisë kineze. Sipas ligjit kinez, kompanitë mund të detyrohen të zbatojnë kërkesat e qeverisë. TikTok, megjithatë, ka thënë se i ruan të dhënat e saj jashtë Kinës dhe se do t’i rezistojë çdo përpjekjeje të Pekinit për të kapur informacionin.

Zhang nuk iu drejtua drejtpërdrejt bisedimeve me Microsoft, në vend të kësaj u përqëndrua në falënderimin e punonjësve për durimin e një valë kritikash që ai dhe kompania kishin marrë në mediat sociale ditët e fundit.

“Shumë njerëz janë të zemëruar nga disa prej veprimeve të qeverisë aktuale amerikane, dhe kjo rezulton në shumë kritika personale ndaj meje. Megjithatë, shumë njerëz keqkuptojnë situatën aktuale, komplekse,” shkroi ai. Duke iu drejtuar asaj që ai e quajti ndjenjë anti-kineze, Zhang vazhdoi të thoshte se punonjësit duhet të dinë që kompania duhet të pranojë “keqkuptime në treg, dhe ne duhet të jemi të durueshëm dhe të mos lejojmë që zhgënjimet afatshkurtra të marrin rrugën e gjatë tonë- sukses i afatit ” “Në vende, të tilla si Shtetet e Bashkuara, në mjedisin aktual disa politikanë kanë sulmuar me forcë Kinën, dhe nga ana tjetër, kompanitë kineze, duke e bërë të vështirë të kenë një bisedë të menduar dhe nuancuese për situata komplekse,” shkroi ai.

LEXO EDHE:  Pezullimi i veprimeve kundër personave të ardhur në moshë të vogël/ Trump merr vendimin

Ai u bëri thirrje punonjësve që të vazhdojnë të përqëndrohen në përmirësimin e aplikacionit, të përqafojnë transparencën dhe të mbrojnë sigurinë e klientëve.

“Kjo na ndihmon të fitojmë besimin në të gjithë botën me përdoruesit, dhe gjithashtu ndihmon njerëzit të kuptojnë më mirë historinë tonë komplekse dhe unike si një kompani globale me themeluesit kinezë,” shkroi Zhang./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Publikuar

-

Nga

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Tik Tok po e bën kompaninë e teknologjisë së korporatave Oracle partnerin e saj të biznesit në Shtetet e Bashkuara.

Është një marrëveshje që do të shënonte shumë pikë për aplikacionin e videove me forma të shkurtra, përfshirë atë që është potencialisht pengesa e saj më e madhe nga të gjitha: marrjen e Presidentit Donald Trump në anën e tij.

Ka akoma shumë të panjohura për marrëveshjen. TikTok nuk pranoi të komentonte në lidhje me marrëveshjen, ndërsa Oracle ( ORCL ) dhe kompania mëmë kineze e TikTok ByteDance nuk u janë përgjigjur kërkesave për koment.

Një burim i njohur me këtë çështje tha për CNN Business se partneriteti kishte për qëllim të kënaqte shqetësimet e sigurisë kombëtare të administratës Trump në lidhje me TikTok – Trump ka kërkuar që shitja e aplikacionit, ose përndryshe të mbyllet në Shtetet e Bashkuara – dhe nuk u përshkrua si e plotë shitjePor Oracle me qendër në Kaliforni është një partner i dukshëm, duke pasur parasysh lidhjet e themeluesit Larry Ellison me administratën Trump. Ai është një nga disa manjatët e teknologjisë së Silicon Valley për të mbështetur Trump . Miliarderi priti një mbledhje fondesh për fushatën për Trump në shkurt dhe në prill u bashkua me një grup këshillimor të Shtëpisë së Bardhë që punonte për të ringjallur ekonominë e Amerikës.

LEXO EDHE:  Çudit Donald Trump/ Për të blerë ushqime ju duhet kartë identiteti

LEXO EDHE:  SHBA kërcënon me sanksione Turqinë/ Reagon zëdhënësi i Erdogan

Presidenti amerikan tashmë ka treguar se ai do të mbështeste një marrëveshje midis Oracle dhe TikTok.

“Unë mendoj se Oracle është një kompani e shkëlqyeshme dhe unë mendoj se pronari i saj është një djalë i jashtëzakonshëm, një person i jashtëzakonshëm”, tha Trump në fund të muajit të kaluar pasi Financial Times raportoi se Ellison ishte “duke menduar seriozisht” një marrëveshje me TikTok. “Unë mendoj se Oracle do të ishte sigurisht dikush që mund ta merrte atë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok refuzon ofertën e Microsoft/ Aplikacioni drejt mbylljes?

Publikuar

-

Nga

Microsoft ka thënë që oferta e saj për të blerë operacionet amerikane të aplikacionit jashtëzakonisht të famshëm për ndarjen e videove Tik Tok është refuzuar, duke i hapur rrugën Oracle të bëjë një ofertë në minutën e fundit.

Presidenti i SHBA Donald Trump dha një afat 15 shtator për aplikacionin në pronësi të Kinës për të shitur ose mbyllur. Administrata Trump pretendon se Tik Tok dhe aplikacionet e tjera kineze janë kërcënime të sigurisë kombëtare.

Microsoft dhe Oracle udhëhoqën garën për të blerë Tik Tok nga firma kineze ByteDance. Wall Street Journal dhe Reuters raportuan se Oracle, e cila shet teknologji të bazave të të dhënave dhe sisteme cloud bizneseve, kishte fituar luftën e ofertave, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje. Raportet e mëparshme kishin thënë se Oracle po mendonte seriozisht të blinte bizneset e Tik Tok në SH.B.A., Kanada, Australi dhe Zelandën e Re me firmat e investimeve, përfshirë General Atlantic dhe Sequoia Capital.Një zëdhënës i Tik Tok i tha BBC se firma nuk ishte “duke komentuar as zhvillimin e Microsoft dhe as spekulimet e Oracle”.

LEXO EDHE:  Ambasadori LU tregon katër klanet mafioze dhe 20 familjet kriminale

LEXO EDHE:  Ambasadori LU tregon katër klanet mafioze dhe 20 familjet kriminale

Tashmë ende nuk dihet se çfarë do të ndodhë me Tik Tok pas afatit që është vendosur nga Trump, pasi në një artikull të mëparshë thuhej se Kina preferonte më mirë të mbyllte aplikacionin se ta shiste tek kompanitë amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  “Gjendja mund të përkeqësohet”/ SHBA porosit miliona doza të vaksinës kundër Covid

LEXO EDHE:  Ambasadori LU tregon katër klanet mafioze dhe 20 familjet kriminale

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE