Connect with Us

E ardhmja e pasigurt e Tik Tok/ Përdoruesit po hidhen në aplikacione të tjera

Teknologji

E ardhmja e pasigurt e Tik Tok/ Përdoruesit po hidhen në aplikacione të tjera

Publikuar

-

E ardhmja e pasigurt e Tik Tok/ Përdoruesit po hidhen në aplikacione të tjera

Ditët e kaluara kanë qenë një tronditje emocionale për tifozët e Tik Tok, me lajmet për ndalimin e aplikacionit në SHBA si dhe për blerjen e mundshme të aplikacionit nga Microsoft.Kundër asaj pasigurie, krijuesit e Tik Tok  shumë prej të cilëve kaluan vite duke ndërtuar një bazë tifozësh dhe karrierë në platformë kanë filluar të peshojnë atë që vjen më pas.

Për disa, si 22-vjeçarja Frankie Lagana, përgjigjja po zhvendoset te një rival më i vendosur: YouTube. Që nga komentet e Trump të premten në mbrëmje duke kërcënuar një ndalim, Tati Mitch është përpjekur të bëjë miliona fansat e saj të TikTok për ta ndjekur atë në platformat e tjera të mediave sociale, përfshirë Instagram, YouTube dhe madje edhe një upstart të ri të quajtur Triller.

“Tani për tani, të gjithë po transferohen nga TikTok në Triller,” tha Mitch, duke shtuar se aplikacioni ka qenë i lezetshëm edhe pse ajo nuk është e sigurt se sa shpesh do ta përdorë atë.

Çmenduria për të gjetur një aplikacion të ri tregon se sa mund të përmirësohet peizazhi i mediave sociale nëse një ndalim i TikTok në të vërtetë kalon në SH.B.A. Kompanitë e mëdha si Google ( GOOG ) dhe Facebook ( FB ) , të cilat kanë secila veçori të huazuara nga TikTok, mund të gjenden më tej të ngulitur si aktorët kryesorë në tregun dixhital. Për Facebook, koha është veçanërisht e mirë pasi Instagrami do të heqë dorë nga Reels , kloni i tij TikTok, në SHBA dhe 50 vende të tjera. Por trazirat në komunitetin TikTok shërben gjithashtu si një kujtesë potencialisht e dhimbshme e rreziqeve që yjet e mediave sociale, të rinj dhe të moshuar, përballen në ndërtimin dhe mirëmbajtjen e një jetese që varet kryesisht nga një platformë.

LEXO EDHE:  10 aplikacionet për një jetë më të thjeshtë

“Tani do të ketë një zjarr nën prapanicën time për të punuar aq më shumë në krijimin e videove në YouTube,” tha Lagana. “Ekziston një ndryshim në të paturit e një prani në TikTok në krahasim me një prani në YouTube. … Të gjithë këta YouTubers ata në të vërtetë janë njerëz të famshëm në jetën reale. Në TikTok, është një lloj sikur të jeni një njeri i famshëm i TikTok.”

TikTok ka 100 milion përdorues të SH.B.A.-së, ndërsa YouTube ka mbi 2 miliardë përdorues globalisht./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Publikuar

-

Nga

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Tik Tok po e bën kompaninë e teknologjisë së korporatave Oracle partnerin e saj të biznesit në Shtetet e Bashkuara.

Është një marrëveshje që do të shënonte shumë pikë për aplikacionin e videove me forma të shkurtra, përfshirë atë që është potencialisht pengesa e saj më e madhe nga të gjitha: marrjen e Presidentit Donald Trump në anën e tij.

Ka akoma shumë të panjohura për marrëveshjen. TikTok nuk pranoi të komentonte në lidhje me marrëveshjen, ndërsa Oracle ( ORCL ) dhe kompania mëmë kineze e TikTok ByteDance nuk u janë përgjigjur kërkesave për koment.

Një burim i njohur me këtë çështje tha për CNN Business se partneriteti kishte për qëllim të kënaqte shqetësimet e sigurisë kombëtare të administratës Trump në lidhje me TikTok – Trump ka kërkuar që shitja e aplikacionit, ose përndryshe të mbyllet në Shtetet e Bashkuara – dhe nuk u përshkrua si e plotë shitjePor Oracle me qendër në Kaliforni është një partner i dukshëm, duke pasur parasysh lidhjet e themeluesit Larry Ellison me administratën Trump. Ai është një nga disa manjatët e teknologjisë së Silicon Valley për të mbështetur Trump . Miliarderi priti një mbledhje fondesh për fushatën për Trump në shkurt dhe në prill u bashkua me një grup këshillimor të Shtëpisë së Bardhë që punonte për të ringjallur ekonominë e Amerikës.

LEXO EDHE:  Facebook qartëson politikat e përdorimit

LEXO EDHE:  “Unë dhe partia ime kemi marrë fund”/ Rama publikon videon e Bashës nga “Tik Tok-u”

Presidenti amerikan tashmë ka treguar se ai do të mbështeste një marrëveshje midis Oracle dhe TikTok.

“Unë mendoj se Oracle është një kompani e shkëlqyeshme dhe unë mendoj se pronari i saj është një djalë i jashtëzakonshëm, një person i jashtëzakonshëm”, tha Trump në fund të muajit të kaluar pasi Financial Times raportoi se Ellison ishte “duke menduar seriozisht” një marrëveshje me TikTok. “Unë mendoj se Oracle do të ishte sigurisht dikush që mund ta merrte atë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok refuzon ofertën e Microsoft/ Aplikacioni drejt mbylljes?

Publikuar

-

Nga

Microsoft ka thënë që oferta e saj për të blerë operacionet amerikane të aplikacionit jashtëzakonisht të famshëm për ndarjen e videove Tik Tok është refuzuar, duke i hapur rrugën Oracle të bëjë një ofertë në minutën e fundit.

Presidenti i SHBA Donald Trump dha një afat 15 shtator për aplikacionin në pronësi të Kinës për të shitur ose mbyllur. Administrata Trump pretendon se Tik Tok dhe aplikacionet e tjera kineze janë kërcënime të sigurisë kombëtare.

Microsoft dhe Oracle udhëhoqën garën për të blerë Tik Tok nga firma kineze ByteDance. Wall Street Journal dhe Reuters raportuan se Oracle, e cila shet teknologji të bazave të të dhënave dhe sisteme cloud bizneseve, kishte fituar luftën e ofertave, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje. Raportet e mëparshme kishin thënë se Oracle po mendonte seriozisht të blinte bizneset e Tik Tok në SH.B.A., Kanada, Australi dhe Zelandën e Re me firmat e investimeve, përfshirë General Atlantic dhe Sequoia Capital.Një zëdhënës i Tik Tok i tha BBC se firma nuk ishte “duke komentuar as zhvillimin e Microsoft dhe as spekulimet e Oracle”.

LEXO EDHE:  VIDEO- Ngre bluzën lart dhe tregon gjoksin/ Beatrix Ramosaj ndez rrjetin

LEXO EDHE:  “Sulmi” i radhës ndaj Tik Tok/ Amazon u kërkon punonjësve të fshijnë aplikacionin

Tashmë ende nuk dihet se çfarë do të ndodhë me Tik Tok pas afatit që është vendosur nga Trump, pasi në një artikull të mëparshë thuhej se Kina preferonte më mirë të mbyllte aplikacionin se ta shiste tek kompanitë amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  10 aplikacionet për një jetë më të thjeshtë

LEXO EDHE:  SHBA luftë TikTok-ut/ Këshilltari i Trump: Prisni veprime të fuqishme!

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE