Connect with Us

Përballimi i Covid në vjeshtë-dimër/ Manastiriu: Ka filluar përgatitja në disa drejtime

Shëndeti

Përballimi i Covid në vjeshtë-dimër/ Manastiriu: Ka filluar përgatitja në disa drejtime

Publikuar

-

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu në një mesazh drejtuar qytetarëve tha se ka filluar përgatitja për të përballuar situatën e vjeshtë-dimrit në disa drejtime. Ndërkohë që u ka drejtuar një apel qytetarëve për t’u përshtatur me normalitetin e ri duke respektuar rregullat.

“Deri kur kjo pandemi të jetë mposhtur, kërkohet të heqim dorë nga grumbullimet dhe nga festat që shumë herë, dhe e kemi këtë të evidentuar, janë kthyer në vatra kryesore të përhapjes së infeksionit. Normaliteti i ri kërkon ta shohim distancimin fizik jo si një mënyrë për t’u larguar nga të dashurit, por si një mjet për t’u treguar edhe më fort dashurinë, duke i mbrojtur. Normaliteti i ri kërkon të përdorim maskën kudo, në çdo ambient të mbyllur, tashmë vendosur me ligj dhe kudo ku distancimi është i pamundur. Kërkon të zbatojmë rregullat e higjienës kudo, në çdo çast, kudo ku ne të mundemi. Normaliteti i ri kërkon nga ne fare pak, shumë shumë pak! Të gjithë bashkë, duke respektuar rregullat e thjeshta por jetëshpëtuese mund t’ia dalim! Asnjëherë nuk është vonë për të bërë gjënë e duhur! Filloje dhe ti nga vetja! Filloje sot”, apeloi ministrja Manastirliu.

Manastirliu ka theksuar se puna për përballimin e epidemisë po vijon dhe nuk është ndalur për asnjë moment prej më shumë se 140 ditësh me të gjitha kapacitetet e sistemin shëndetësor, nga epidemiologët në terren deri tek mjekët dhe infermierët që po përballen në vijën e parë me COVID29.

“Puna jonë nuk po ndalet në asnjë moment. Jemi në shërbimin tuaj me të gjitha kapacitetet e sistemit tonë shëndetësor. Një punë e madhe po bëhët në terren nga epidemiologët për testimin dhe gjurmimin e personave të dyshuar me Covid19, me qëllim ndërprerjen e zinxhirit të infeksionit. Stafi i Urgjencës Kombëtare është 24 orë të ditës i dedikuar për të pritur thirrje dhe për të çuar misionet e shpëtimit nëpërmjet numrit 127. Dhe është në terren për të adresuar çdo urgjencës me kohë dhe me cilësi. Një betejë e gjatë ka filluar prej më shumë se 140 ditësh në spitalin infektiv dhe në spitalin “Shefqet Ndroqi”.

LEXO EDHE:  Pakti për universitetin/ Manastirliu jep lajmin e mirë për studentët  

Dhe puna e ekipeve heroike, të mjekëve dhe infermierëve tanë po shpëton me qindra jetë njerëzish. Mjekët e familjes gjithashtu janë duke ndjekur shëndetin e mbi 1 mijë qytetarëve të prekur nga Covid19”, tha Manastirliu. Në mesazhin e saj, Ministrja e Shëndetësisë tha se është gati plani për përballimin e situatës së vjeshtë-dimrit, që nga krijimi i skuadrave të lëvizshme në Qendrën e Urgjencës Kombëtare dhe deri tek trajtimi mjekësor i pacientëve me Covid19. “Ne po përgatitemi për të përballuar situatën e vjeshtë-dimrit në disa drejtime. Nga krijimi i skuadrave të lëvizshme në Qendrën e Urgjencës Kombëtare tek skuadrat e dedikuara të mjekëve dhe infermierëve për spitalet Covid3 dhe Covid4, tek fuqizimi i kapaciteteve të spitaleve rajonale, nga rritja e kapaciteteve testuese tek vaksinimi i grupeve të riskuara, nga parandalimi i kontrollit të infeksioneve tek masat për vijimin e trajtimeve bashkëkohore të pacientëve me Covid19”, – tha Manastirliu./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

U pezulluan pak ditë më parë/ Universiteti i Oksfordit do të rinisë testimet për vaksinën

Publikuar

-

Nga

U pezulluan pak ditë më parë/ Universiteti i Oksfordit do të rinisë testimet për vaksinën

Kompania farmaceutike AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit do të rinisin testimet për vaksinën kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi i ri.

Më 8 shtator, testimet për këtë vaksinë u pezulluan pasi një vullnetarit nga Mbretëria e Bashkuar iu përkeqësua gjendja shëndetësore, raporton BBC. AstraZenaca më pas tha se do të hetojë nëse përkeqësimi i shëndetit të vullnetarit ishte efekt anësor i vaksinën që kjo kompani po zhvillon.

Por, të shtunën, Universiteti i Oksfordit tha se e konsiderojnë të sigurt vazhdimin e testimeve të vaksinës potenciale kundër COVID-19.

Ky universitet tha se është e “pritshme” që disa pjesëmarrës në studimet që po kryhen për vaksinën “mund të sëmuren”.

Autoritetet britanike thanë se testimet do të vazhdojnë dhe do të ndiqen rekomandimet e një komiteti të pavarur për sigurinë, që vepron në kuadër të Agjencisë Rregullative të Barnave dhe Produkteve Shëndetësore të Mbretërisë së Bashkuar.Ndonëse në Mbretërinë e Bashkuar sëmundjet e pacientëve janë konfidenciale dhe nuk publikohen, New York Times ka raportuar se një vullnetar nga Mbretëria e Bashkuar u diagnostikua me një sinkron inflamator që prek palcën kurrizore dhe që mund të shkaktohet nga infeksionet virale.

LEXO EDHE:  Ndryshon ligji/ Manastirliu: Forcojmë kontrollin për kripën e jodizuar

LEXO EDHE:  Ndryshon ligji/ Manastirliu: Forcojmë kontrollin për kripën e jodizuar

Vaksina, që po zhvillohet nga AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit në Britani, është një prej projekteve më premtuese në luftën kundër sëmundjes COVID-19.

AstraZeneca është një prej tri kompanive që kanë arritur në fazën e tretë të testimeve të vaksinave për koronavirus në Shtetet e Bashkuara, meqë atje janë siguruar mijëra vullnetarë për marrje të vaksinës.

Dy vaksinat e tjera po zhvillohen nga kompanitë Pfizer dhe Moderna.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se aktualisht në botë janë duke u testuar rreth 180 vaksina potenciale kundër koronavirusit./ REL

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Infektohet me Covid drejtoresha e kopshtit në Elbasan/ Karantinohet i gjithë stafi

Publikuar

-

Nga

Infektohet me Covid drejtoresha e kopshtit në Elbasan/ Karantinohet i gjithë stafi

Mes 164 rasteve me Covid ditën e sotme, që u raportuan nga MSH, është dhe drejtoresha e një kopshti në Elbasan.

Bëhet fjalë për drejtoreshën e kopshtit  13 në këtë qytet. Mësohet se gjithë stafi i këtij kopshti është karantinuar deri në marrjen e tamponëve.Ky kopsht ka rreth 100 fëmijë dhe një staf prej 11 edukatoresh, ndërsa ndodhet ngjitur me një çerdhe dhe shkollën e muzikës në qendër të qytetit.

LEXO EDHE:  7 raste të reja me Covid-19/ Manastirliu: Jemi ende në fazë aktive të epidemisë

LEXO EDHE:  Vizitoi në Tiranë prindërit me COVID-19/ Gruaja shtatzënë infekton të birin 2 vjeç dhe vjehrrën

Qyteti i Elbasanit që prej fillimit të epidemisë ka ka aktualisht 232 raste aktive, ndërsa 21 persona kanë humbur jetën./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Covid-19 i merr jetën mësuesit nga Pogradeci/ Nuk kishte sëmundje shoqëruese

Publikuar

-

Nga

Ulet ndjeshëm numri i personave me Covid në shtetin fqinj/ Humbin jetën 6 pacientë

Një mësues nga Pogradeci ka humbur sot betejën me koronavirusin e rrezikshëm.

Lajmin e ka bërë të ditur ministria e Shëndetësisë, e cila njofton se mësuesi ka qenë në terapi intensive prej 12 ditësh.Gjithashtu mësohet se 47-vjeçari nuk ka pasur sëmundje shoqëruese.

“Një mësues 47 vjeçar nga Pogradeci, pa sëmundje bashkëshoqëruese, pas 12 ditësh në terapi intensive në spitalin Shefqet Ndroqi, nuk e fitoi dot betejën me COVID19”, raporton ministria e Shëndetësisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE