Connect with Us

Në Thumanë, gati ndërtimi i shtëpive/ Elvis Naçi: Amaneti i donatorëve do të shkojë në vend

Sociale

Në Thumanë, gati ndërtimi i shtëpive/ Elvis Naçi: Amaneti i donatorëve do të shkojë në vend

Publikuar

-

Në Thumanë, gati ndërtimi i shtëpive/ Elvis Naçi: Amaneti i donatorëve do të shkojë në vend

Elvis Naçi njofton përmes një statusi në rrjetet sociale se me fondet e mbledhur a nga Fondacioni që ai drejton, po vijon puna për rregullimin e hapësirës urbane, që do pasojë ndërtimin  e banesave në Thumanë.

Sipas ndarjes që u bë nga qeveria me zonat përkatëse, Naçi u përzgjodh të ndërtojë një lagje në Thumanë, aty ku tërmeti i 26 nëntorit, jo vetëm shkatërroi godina, por nuk kurseu as jetë.

Naçi siguron se të gjitha fondet e mbledhura do të shkojnë në destinacion.

“Vazhdojnë punimet me intensitet të lartë për të ngritur nivelin dhe shtruar mijëra e mijëra metra bazament për t’i hapur rrugën ndërtimit të shtëpive individuale, të cilat do të ndërtohen nga vetë Fondacioni Firdeus . Do të jetë lagjia më e madhe dhe më moderne e shtëpive indivudale, me një infrastrukturë dhe ndërtim modern. Asnjë euro e vetme nuk preket nga buxheti i mbledhur për tërmetin derisa të na ndizet drita jeshile e fillimit të punimeve. Amaneti i donatorëve do të shkojë në vend, do të mbetet kjo lagje, një kujtim i bukur brez pas brezi si zemergjerësi e shqiptarëve. Po presim me padurim të fillojmë punimet dhe të gjithe bashkë të shikojme banorët e dëmtuar nga tërmeti, pikërisht në zemrën ku tërmeti mori më shumë jetë njerëzish dhe na lëndoi shpirtin, të hyjnë në banesat e reja për t’u kthyer pas buzëqeshjen. Thumana simboli i durimit dhe sakrificës, i bujarisë dhe shpirtmadhësisë do të ndriçojë në memorien tonë si modeli që shqiptari nuk e harron shqiptarin, nuk e dëmton shqiptarin, por përkundrazi i zgjat dorën kur është i rrëzuar, e ndihmon vëllain e tij në ditët e vështira. Nëse do të nisja të falënderoja trevat tona, shtetet ku janë shqiptarët, motrat dhe vëllezërit e mi, nuk do të ishte e mundur në nje status, ndaj me lejoni t’ju them me shpirt, jeni më të miret, jeni ata që na besuat këtë mision kaq të madh, të cilin nuk e tret dheu. Me Zotin para do t’ia dalim! Zoti ju begatoftë!”, shkruan Naçi. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Rëndohet gjendja e grevisteve në Ballsh/ Kërkohet ndërhyrja e mjekëve

Publikuar

-

Nga

Rëndohet gjendja e grevisteve në Ballsh/ Kërkohet ndërhyrja e mjekëve

Gjendja shëndetësore e grevisteve në uzinën e Ballshit është përkeqësuar.

Mësohet se njëra prej grevisteve ka kërkuar ndihmën e mjekëve, ndaj ka mbërritur me urgjencë stafi mjekësor.

Në përfundim të trajtimit mejkësor, grevistja nuk pranon të largohet nga uzina.

Nga ana tjetër edhe 4 gra të tjera janë në gjendje të rëndë. Mësohet se gratë kanë temperaturë, të vjella dhe rrahje të forta në zemër.

LEXO EDHE:  Dëmet nga tërmeti/ Basha prezanton planin me tre pika

LEXO EDHE:  Inxhinieri i përvishet Ramës/ Vendos urgjent për objektet e larta në Durrës!

Ato nuk kanë pranuar që të shkojnë në spital por morën mjekimin në ambientet e grevës. Gratë greviste janë të vendosura në kauzën e tyre, pagat e prapambetura./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Harroni ditët me diell/ Moti bën kthesën e papritur

Publikuar

-

Nga

Harroni ditët me diell/ Moti bën kthesën e papritur

Pas disa ditëve me diell, situata meteorologjike mbi vendin tonë pritet të ndryshojë totalisht.

Sipas sinoptikanëve, nesër dhe pasnesër do të jetë kulmi i ndikimit afrikan dhe anticiklonik.

Masa ajrore jo të qëndrueshme dhe të freskëta me origjinë nga Atlantiku do të fillojnë të depërtojnë gradualisht mbi rajonin tonë duke kushtëzuar shtim të vranësirave dhe vende-vende edhe reshje shiu.

Nga e shtuna vonë dhe të dielën pritet ndryshim i motit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Familja në Bubq nuk pranon t’i shembet shtëpia e dëmtuar/ Kryefamiljari bën rezistencë me bidon me benzinë

Publikuar

-

Nga

Anëtarët e familjes Xhaferri në Bubq dhe kanë bërë rezistencë mëngjesin e sotëm ndaj forcave të Inspektoriatit të Ndërtimit që kishte shkuar për t’i prishur shtëpinë.

Kjo familje është prekur nga tërmeti i 26 nëntorit, por ata pretendojnë se nuk kanë marrë dëmshpërblimin ndaj nuk kanë lejuar që tu shembet shtëpia. Kryefamiljari dhe antërët e familjes janë nxjerr nga shtëpia nga forcat e policisë pasi kanë bërë rezistencë, ndërsa kishin dhe një bidon benzinë.

Disa prej tyre janë shoqëruara nga Policia, ndërsa të tjerët kanë nisur të largojnë orenditë./CNA.al

LEXO TE PLOTE