Connect with Us

Mediat kineze akuzojnë SHBA: “Po përpiqen të vjedhin Tik Tok”

Teknologji

Mediat kineze akuzojnë SHBA: “Po përpiqen të vjedhin Tik Tok”

Publikuar

-

Mediat kineze akuzojnë SHBA: “Po përpiqen të vjedhin Tik Tok”

Media shtetërore kineze këtë javë po shkatërron Uashingtonin për atë që e quan “trajtimin e keq” të Shteteve të Bashkuara të TikTok – aplikacioni për ndarjen e videove, që është bërë emblematike për përkeqësimin e marrëdhënieve SHBA-Kinë .

“Zbërthimi i SHBA nga Kina fillon [me] duke vrarë kompanitë më konkurruese të Kinës,” shkroi Global Times, një tabloid i drejtuar nga shteti, në një editorial të botuar të hënën. “Në këtë proces, Uashingtoni injoron rregullat dhe është i paarsyeshëm.”

Një debat javë i gjatë për të ardhmen e TikTok – e cila është në pronësi të firmës së teknologjisë ByteDance me bazë në Bejing – erdhi në një kokë gjatë fundjavës kur Presidenti amerikan Donald Trump kërcënoi të ndalojë aplikacionin të funksionojë në Shtetet e Bashkuara. Politikëbërësit kanë shprehur vazhdimisht shqetësimin se TikTok mund të përbëjë një kërcënim për sigurinë kombëtare nëse të dhënat që mbledh për përdoruesit e saj në SHBA përfundojnë në duart e qeverisë kineze. TikTok, megjithatë, ka thënë se i ruan të dhënat e saj jashtë Kinës dhe se do t’i rezistojë çdo përpjekjeje të Pekinit për të kapur informacionin.

Deri të hënën, Trump tha se ai do të ishte i hapur për të lejuar një kompani amerikane të blinte TikTok , megjithëse me një vërejtje të pazakontë që çdo marrëveshje do të duhej të përfshinte një “shumë të konsiderueshme parash” që vinte në Thesarin e SHBA. Microsoft -i me qendër në Uashington ( MSFT ) është shfaqur si një blerës i mundshëm dhe ka thënë se po ndjek një blerje Mosmarrëveshja është tërhequr nga media shtetërore kineze, editorialet e së cilës shpesh shikohen si një barometër ndjenjash midis zyrtarëve të vjetër.

Për shembull, gazeta shtetërore China Daily, hodhi poshtë një shitje të mundshme të aplikacionit si një bastisje “shkatërrimi dhe kapje” e orkestruar nga qeveria amerikane. “Kina nuk do të pranojë në asnjë mënyrë” vjedhjen “e një kompanie teknologjike kineze”, shkruhet në një nga editorialet.

LEXO EDHE:  800 mijë të infektuar në gjithë botën/ Bilanc tragjik i viktimave në Spanjë, SHBA në krye të listës së të prekurve

Problemet e TikTok në Shtetet e Bashkuara kanë nxitur gjithashtu debat në Kinë në lidhje me mënyrën se si trajtimi i aplikacionit krahasohet me mënyrën se si punon Pekini me firmat e teknologjisë amerikane. Shumë shërbime të ofruara nga kompani të shquara si Google ( GOOGL ) dhe Facebook ( FB ) janë bllokuar plotësisht në territorin e Kinës. (Shërbimet e Microsoft, përfshirë motorin e tij të kërkimit Bing dhe platformën e thirrjeve video të Skype, janë veçanërisht të disponueshme në vend.)

“Kina në të vërtetë nuk ndalon faqet e internetit ose programet amerikane – kërkon vetëm që ata të jenë” kinezë “, pasi ato veprojnë në Kinë,” shkroi Hu Xijin, kryeredaktori i Global Times, në një postim në faqen e internetit kineze të mediave sociale Ëeibo . “TikTok përputhet plotësisht me ligjet e SHBA … por qeveria amerikane ende dëshiron ta ndalojë atë.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Publikuar

-

Nga

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Tik Tok po e bën kompaninë e teknologjisë së korporatave Oracle partnerin e saj të biznesit në Shtetet e Bashkuara.

Është një marrëveshje që do të shënonte shumë pikë për aplikacionin e videove me forma të shkurtra, përfshirë atë që është potencialisht pengesa e saj më e madhe nga të gjitha: marrjen e Presidentit Donald Trump në anën e tij.

Ka akoma shumë të panjohura për marrëveshjen. TikTok nuk pranoi të komentonte në lidhje me marrëveshjen, ndërsa Oracle ( ORCL ) dhe kompania mëmë kineze e TikTok ByteDance nuk u janë përgjigjur kërkesave për koment.

Një burim i njohur me këtë çështje tha për CNN Business se partneriteti kishte për qëllim të kënaqte shqetësimet e sigurisë kombëtare të administratës Trump në lidhje me TikTok – Trump ka kërkuar që shitja e aplikacionit, ose përndryshe të mbyllet në Shtetet e Bashkuara – dhe nuk u përshkrua si e plotë shitjePor Oracle me qendër në Kaliforni është një partner i dukshëm, duke pasur parasysh lidhjet e themeluesit Larry Ellison me administratën Trump. Ai është një nga disa manjatët e teknologjisë së Silicon Valley për të mbështetur Trump . Miliarderi priti një mbledhje fondesh për fushatën për Trump në shkurt dhe në prill u bashkua me një grup këshillimor të Shtëpisë së Bardhë që punonte për të ringjallur ekonominë e Amerikës.

LEXO EDHE:  Çështja Tahiri, SHBA-të: Askush të mos dalë mbi ligjin!

LEXO EDHE:  800 mijë të infektuar në gjithë botën/ Bilanc tragjik i viktimave në Spanjë, SHBA në krye të listës së të prekurve

Presidenti amerikan tashmë ka treguar se ai do të mbështeste një marrëveshje midis Oracle dhe TikTok.

“Unë mendoj se Oracle është një kompani e shkëlqyeshme dhe unë mendoj se pronari i saj është një djalë i jashtëzakonshëm, një person i jashtëzakonshëm”, tha Trump në fund të muajit të kaluar pasi Financial Times raportoi se Ellison ishte “duke menduar seriozisht” një marrëveshje me TikTok. “Unë mendoj se Oracle do të ishte sigurisht dikush që mund ta merrte atë.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tik Tok refuzon ofertën e Microsoft/ Aplikacioni drejt mbylljes?

Publikuar

-

Nga

Microsoft ka thënë që oferta e saj për të blerë operacionet amerikane të aplikacionit jashtëzakonisht të famshëm për ndarjen e videove Tik Tok është refuzuar, duke i hapur rrugën Oracle të bëjë një ofertë në minutën e fundit.

Presidenti i SHBA Donald Trump dha një afat 15 shtator për aplikacionin në pronësi të Kinës për të shitur ose mbyllur. Administrata Trump pretendon se Tik Tok dhe aplikacionet e tjera kineze janë kërcënime të sigurisë kombëtare.

Microsoft dhe Oracle udhëhoqën garën për të blerë Tik Tok nga firma kineze ByteDance. Wall Street Journal dhe Reuters raportuan se Oracle, e cila shet teknologji të bazave të të dhënave dhe sisteme cloud bizneseve, kishte fituar luftën e ofertave, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje. Raportet e mëparshme kishin thënë se Oracle po mendonte seriozisht të blinte bizneset e Tik Tok në SH.B.A., Kanada, Australi dhe Zelandën e Re me firmat e investimeve, përfshirë General Atlantic dhe Sequoia Capital.Një zëdhënës i Tik Tok i tha BBC se firma nuk ishte “duke komentuar as zhvillimin e Microsoft dhe as spekulimet e Oracle”.

LEXO EDHE:  Debatet për kryeprokurorin/ Franca del kundër SHBA-së

LEXO EDHE:  “Pasojat e virusit do të zgjasin edhe në verë”/ Mjeku shqiptar në SHBA: Vaksina mund të dalë në vjeshtë

Tashmë ende nuk dihet se çfarë do të ndodhë me Tik Tok pas afatit që është vendosur nga Trump, pasi në një artikull të mëparshë thuhej se Kina preferonte më mirë të mbyllte aplikacionin se ta shiste tek kompanitë amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:   SHBA dërgon bombarduesit B2 në Korenë e Veriut

LEXO EDHE:  Dëbimi i mësuesit turk/ Fëmijët kërkojnë babain e tyre

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE