Connect with Us

Makina që ecën vetë/ Sony prezanton “bishën” elektrike

Teknologji

Makina që ecën vetë/ Sony prezanton “bishën” elektrike

Publikuar

-

Sony po krijon një makinë që vetëdrejtohet dhe që bën 0-60 km/h për më pak se 5 sekonda. Me emrin Vision-S, një motor elektrik prototip ka mbërritur në Tokio për provat në rrugët publike që do të fillojnë këtë vit, tha titan i teknologjisë japoneze.

Sony zbuloi automjetin në janar në shfaqjen e teknologjisë CES 2020 në Las Vegas. “Automjeti prototip është aktualisht në zhvillim e sipër për testimin e rrugëve publike këtë vit fiskal.”

Sony nuk tha kur ose ku planifikoi të fillojë provat në rrugë publike. Kompania nuk ka thënë nëse ka ndërmend ndonjëherë të prodhojë në masë makinën.

Ka më shumë se 30 sensorë për ta bërë atë të këndshëm brenda dhe të sigurt në rrugë.

Sony ka qenë gjithmonë i shkëlqyeshëm në bërjen e sensorëve të kamerës, kështu që këta do të përdoren për të udhëhequr makinën.

Me sa duket, automjeti do të mundësohet nga motorë të dyfishtë 200kw, një në pjesën e përparme dhe tjetri në pjesën e pasme.

LEXO EDHE:  I vë flakën një makine/ Arrestohet 19 vjeçari në Lezhë

Ata do të lejojnë që makina të arrijë një shpejtësi më të lartë prej 149mph dhe ta marrë atë nga 0-60mph (0-100kph) në 4.8 sekonda.

Ata do të lejojnë që makina të arrijë një shpejtësi më të lartë prej 149mph dhe ta marrë atë nga 0-60mph (0-100kph) në 4.8 sekonda.

Kjo për faktin se makina është e gjitha elektrike, duke i dhënë asaj çift rrotullues shtesë që mund të përdorë për të shpejtuar shumë më shpejt sesa një motor benzinë ​​ose naftë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Publikuar

-

Nga

Tesla planifikon të eksportojë “Modelin 3” në Azi dhe Evropë

Tesla TSLA.O po planifikon të eksportojë automjete tw tipit “Model 3” të prodhuara në Kinë në tregjet aziatike dhe evropiane, sipas burimeve.

Prodhuesi amerikan i automobilave, i cili filloi të dorëzonte sedanë elektrikë “Model 3” nga fabrika e saj në Shangai në dhjetor, gjithashtu planifikon që vitin e ardhshëm të shesë automjete “Model 3” të prodhuara nga Kina në Japoni dhe Hong Kong.Tesla nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Firma amerikane po zgjeron kapacitetin e saj prodhues në Kinë për të bërë automjete sportive të shërbimeve “Model Y” (SUV) dhe duke shtuar linja për të bërë më shumë paketa baterish, motorë elektrikë dhe kontrollues motorësh.

LEXO EDHE:  Aksidentohet këngëtarja shqiptare, i ati tregon çfarë i tha ajo në telefon

LEXO EDHE:  U arrestua për vrasjen e Hekuran Billës/ Dëshmia që ‘fundos’ Viktor Markun: Mori “smartin” me qira

Tesla, i cili synon të ndërtojë 150,000 automjete të bëra në Shanghai “Model 3” këtë vit, shiti rreth 11,800 automjete në Kinë muajin e kaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Anglia ka gati aplikacionin që do të gjurmojë konatktet me Coronavirus. Aplikacioni do të jetë aktiv nga 24 Shtatori, sipas njoftimit të qeverisë.

Aplikacioni do t’i lejojë njerëzit të skanojnë kodet QR të ngjashme me barkodin për të regjistruar vizitat në vendet e mikpritjes dhe do të zbatojë metodën e Apple dhe Google për zbulimin e telefonave të tjerë inteligjentë.

Bizneseve u kërkohet të shfaqin postera të kodit QR për të mbështetur aplikacionin.Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock e përshkroi nisjen si “një moment përcaktues”.Versioni i parë i aplikacionit për gjurmimin e kontakteve NHS, i destinuar për të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, u provua në Isle of Ëight në maj, por më vonë u braktis .

“Ne duhet të përdorim çdo mjet në dispozicionin tonë për të kontrolluar përhapjen e virusit duke përfshirë teknologjinë më të përparuar”, tha Z. Hancock.“Lëshimi i aplikacionit më vonë këtë muaj në të gjithë Anglinë dhe Uellsin është një moment përcaktues dhe do të ndihmojë aftësinë tonë për të përmbajtur virusin në një kohë kritike.”Sipas shifrave të fundit të botuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare, kishte rreth 3200 raste të reja në ditë në Angli gjatë javës së parë të shtatorit , krahasuar me 2,000 një javë më parë.

LEXO EDHE:  I dehur në timon/ Përplas makinën e Policisë

LEXO EDHE:  U arrestua për vrasjen e Hekuran Billës/ Dëshmia që ‘fundos’ Viktor Markun: Mori “smartin” me qira

Disa vende mikpritëse tashmë kanë përdorur sistemet e tyre të bazuara në kodin QR për provë dhe gjurmë, por tani u kërkohet të kalojnë në versionin NHS në vend.Universiteteve, spitaleve, ambienteve të kohës së lirë, qendrave civile dhe bibliotekave u kërkohet të shfaqin postera në zona komunale si kafenetë, ku njerëzit mblidhen për më shumë se 15 minuta.

Një sistem alternativ, siç është një regjistër i shkruar me dorë, duhet gjithashtu të mirëmbahet për vizitorët që nuk kanë telefona inteligjentë, tha Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Publikuar

-

Nga

Beteja e Tik Tok me Donald Trump/ Kina për mbylljen e aplikacionit

Pekini kundërshton një shitje të detyruar të operacioneve të TikTokut në SHBA nga pronari i saj kinez, ByteDance dhe do të preferonte ta shihte aplikacionin e shkurtër për video të mbyllur në Shtetet e Bashkuara.

ByteDance ka qenë në bisedime për të shitur biznesin amerikan të TikTok tek blerësit e mundshëm duke përfshirë Microsoft MSFT.O dhe Oracle ORCL.N që kur Presidenti i SHBA Donald Trump kërcënoi muajin e kaluar për të ndaluar shërbimin nëse nuk shitej. Trump i ka dhënë ByteDance një afat nga mesi i shtatorit për të përfunduar një marrëveshje.

Sidoqoftë, zyrtarët kinezë besojnë se një shitje e detyruar do të bënte që ByteDance dhe Kina të dukeshin të dobët përballë presionit nga Uashingtoni, thanë burimet, duke folur në kushte anonimiteti duke pasur parasysh ndjeshmërinë e situatës.

ByteDance tha në një deklaratë për Reuters se qeveria kineze nuk i kishte sugjeruar kurrë që ajo të mbyllte TikTok në Shtetet e Bashkuara ose në ndonjë treg tjetër.Dy nga burimet thanë se Kina ishte e gatshme të përdorte ndryshimet që bëri në një listë të eksporteve të teknologjisë më 28 gusht për të vonuar çdo marrëveshje të arritur nga ByteDance, nëse do të duhej.

LEXO EDHE:  Foto ekskluzive-Aksident në autostradë/ Makina kthehet përmbys

LEXO EDHE:  Mediu: Agron Duka kandidati më i mire për Durrësin

Zyra e Informacionit e Këshillit të Shtetit të Kinës dhe ministritë e saj të jashtme dhe të tregtisë nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për komente të dërguara pas orarit të punës.

I pyetur të Premten në lidhje me Trump dhe TikTok, zëdhënësi i ministrisë së jashtme kineze Zhao Lijian tha në një konferencë të rregullt për shtyp se Shtetet e Bashkuara po abuzonin me konceptin e sigurisë kombëtare dhe i kërkoi atyre të ndalonin shtypjen e kompanive të huaja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE