Connect with Us

Pirja e ujit para ushqimit/ Çfarë funksioni ka në organizëm

Life Style

Pirja e ujit para ushqimit/ Çfarë funksioni ka në organizëm

Publikuar

-

Uji është thelbësor për shëndetin e trupit tonë, ai kryen shumë funksione, për shembull, ndihmon në pastrimin e gjakut, lejon që veshkat të punojnë më pak, stimulon diurezën, promovon eleminimin e toksinave që grumbullohen në trup dhe gjithashtu rigjenerimi i qelizave.

Është e rëndësishme të pini edhe nëse nuk ndjeni nevojë, madje sasi të vogla uji janë të rëndësishme, edhe nëse nuk keni etje, mos harroni të pini më shumë kur është nxehtë dhe kur bëni përpjekje fizike, për shembull nëse luani sport.

Sasia e ujit që duhet të pihet gjatë ditës është rreth dy litra. Shtë e rëndësishme të mbani mend që duhet të dini gjithashtu se si të pini saktë, në mënyrë që të mos stresoni veshkat dhe trupin në përgjithësi shumë. Uji nuk duhet të pihet në sasi të mëdha sepse mund të çojë në një stomak të zmadhuar dhe më pas do të hidhet nga veshkat, duhet të pini shumë gjatë ditës, por në gllënjka të vogla dhe në sasi të vogla, mundësisht ujin në temperaturën e dhomës.

LEXO EDHE:  Arrestimi i gjyqtarit Miri / Zbulohet vendi i çuditshëm ku u gjet shuma madhe e parave

Pini ujë para ngrënies

Epo po, nuk është vetëm një mit, pirja e të paktën dy gotave ujë në temperaturën e dhomës, para çdo vakt të sjellë përfitime të konsiderueshme, në veçanti ndihmon për të ngrënë më pak dhe për pasojë edhe ju mund të humbni peshë. Natyrisht që nuk është vetëm kjo e nevojshme për të humbur peshë, por gjithashtu e nevojshme të ndiqni një dietë të saktë dhe të praktikoni pak aktivitet fizik, por pirja e ujit para ushqimit është shumë e rëndësishme, sepse do të na bëjë të ndjehemi më pak të uritur dhe për pasojë do të hamë më pak. Për më tepër, pirja e ujit para ngrënies gjithashtu do të duket se ka avantazhe për sa i përket metabolizmit, i cili po përshpejton./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

Do zhvendosej për të jetuar në Afrikë/ Ja pse ndryshoi mendje Einxhel Shkira

Publikuar

-

Nga

Einxhel Shkira, një nga vajzat më të komentuara të ekranit, I habiti të gjithë me deklaratën e saj, pak kohë më parë ku tha se do të zhvendosej për të jetuar në Afrikë.

Moderatorja tha se është lodhur nga kornizat në Shqipëri dhe se duhet të sillesh sipas rregullave të shoqërisë, që të mos paragjykohesh nga të tjerët.

“’Çfarë po më mbante të rrija?’ Kjo ishte pyetja ime dhe kur s’të mban asgjë atëherë je e lirë të ikësh kudo që të thotë mendja. Unë isha një shpirt i lirë që po mbytesha nga kornizat për të qenë ajo që duhet dhe paragjykimet nga njerëzit që s’do më njohin kurrë kush jam në të vërtetë. Këshilla ime e vetme është të ndjekësh mendjen, zemrën shpirti”LEXO EDHE:  Gjyqtarët e rinj në rrugën e të vjetërve / Artan Jahollari, blen makinë me para dhuratë

LEXO EDHE:  Gjyqtarët e rinj në rrugën e të vjetërve / Artan Jahollari, blen makinë me para dhuratë

Mirëpo ,mbrëmjen e djeshme ajo është bërë pjesë e “Big Brother Vip”. Gjatë një bisede me banorët, ajo ka treguar se arsyeja e rikthimit të saj ka qenë pikërisht ftesa për të qenë pjesë e “BBV”.

“Unë duhet të ikja në Afrikë, duhet të isha atje tani, por Vëllai i Madh më zuri”, tha Einxhel, duke biseduar me Palomën dhe Kledin./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“19 vjeçe kam vajt në spital psikiatrik”/ Monika rrëfen dhimbjen e saj: Kam parë llahtarin

Publikuar

-

Nga

Semi dhe Monika janë përfshirë sërish në një debat, pas lojës që kjo e fundit bëri me Fifin, duke trazuar të gjithë shtëpinë në Big Brother Vip, e veçanerisht Semin që kaloi disa kriza ankthi.

Semi iu drejtua se ishte prekur me fjalët e saj, se vuan nga ankthi duke e marrë si ironizim.

Por Monika ka rrëfyer se ka thënë të vërtetën e jetës së saj, duke treguar se si kur ishte 19 vjeç kishte vajtur dhe në spitalin psikiatrik.

“Jo zemra ime, nuk ishte ironizim, nuk bëj ironi me fëmijën tim. Se ashtu siç ke ti halle, unë 19 vjeç kam kaluar prangat e babait tim. Kam parë llahtarin e llahtarit. Vuaj nga ankthi po se them dot.

Kam vajt tek spitali psikiatike  19 vjeçe. Sot jam 52 dhe sot e di si ju lexoj unë juve.LEXO EDHE:  Studimi/ Edhe burrat vuajnë nga sindroma paramenstruale

LEXO EDHE:  Gjyqtarët e rinj në rrugën e të vjetërve / Artan Jahollari, blen makinë me para dhuratë

Do desha  shumë që ju pasi që të kishit dalë kjo gjoja lojë, të qetësoheshit dhe të mendoni pse e mori Monika këtë.

Ashtu siç e pash Fifin në dasëm të qeshur si mori mikrofonin, të jesh e sigurt që të njëjtën gje do të bëja dhe për ty, 100 fishin më shumë.

Duhet të duroni zemra ime. Gëlltite tre herë me e nxjerr një herë atë fjalë.

Atë ankth që ke ti tani, kur të dalësh pyeti içik të gjithë këta, grupin që nga Petrina, Eraldo, që çfarë ankthi kam pas unë për tu futur këtu. Kam rujt një ekulibër që ajo vajzë të bëheshe mirë. Më falni që nuk arrita të kontrolloja dhe shakanë tonë, por nuk kërcënuam asnjë njeri./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Showbizz

I rritur pa prezencën e babait/ Graniti flet për fëmijërinë e vështirë, mes Zvicrës dhe Kosovës

Publikuar

-

Nga

Granit Cana është një nga VIP-at më të komentuar në Big Brother.

Gjatë një bisede me Semin, ai ka rryfyer dhe një pjesë tjetër të jetës së tij, nga fëmijëria.

Pertje djalit joshës, ai ka treguar se nuk ka pasur një fëmijëri aspak të lehtë, pasi është rritur pa prezencën e babait.

‘Në moshën 8 vjecarë më janë ndarë prindërit. Që nga ajo kohë unë jam rrit pa prezencën e babait.

Babai është martu me gruan e dytë e ka bërë një djalë me të, kurse unë jam rrit me motrën e mamin. Prej asaj moshe jam i vetmi mashkull në shtëpi.

Ka pas momente kur e ndjesha shumë mungesën e tij. Nuk u takojshim. Në Zvicër ka pas probleme me shtetin dhe nuk është se ka kontribu shumë në rritjen tonë.LEXO EDHE:  Gjyqtarët e rinj në rrugën e të vjetërve / Artan Jahollari, blen makinë me para dhuratë

LEXO EDHE:  Gjyqtarët e rinj në rrugën e të vjetërve / Artan Jahollari, blen makinë me para dhuratë

Mami kur kemi shkuar në Zvicër në moshën 20 vjecc ka pas dy fëmije, neve dhe vëllain e vet, 14- 15 vjec. I ka ra me rrit tre fëmijë. Plus asaj 5 vite pa e parë mamin e vet. Atëherë nuk ka pas as  telefona me fol.

Më kujtohet një herë tek kabina po priste me fol me mamin e vet dhe ja ka nis me qajt me të madhe. Ne se dishim cfarë ka, por kish pas marrë lajmin që kish vdek mami vet.

Mas luftës mami vendosi me u kthy në Kosovë,  morëm një shtëpi me kredi. Sot e asaj dite, që 22 vite jemi në atë banesë në Prishtinë.”/CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE